24 saat nöbet tutan işçinin fazla çalışması

24 saat süren vardiyalarda fazla çalışma

Fazla çalışmanın tanımını yaparken, haftalık 45 saati aşan çalışmaların fazla çalışma olarak nitelendirilebileceğini yazmıştık. Bu da demektir ki, fazla çalışma ne aylık olarak ne de günlük olarak hesaplanmaz. Fazla çalışma hesabının haftalık yapılması gerekir.

Fazla mesai günlük hesaplanmaz mı?

Bu sorunun cevabı İş Kanununa göre kesinlikle hayırdır. Buna rağmen, fazla çalışmanın haftalık yerine günlük belirlendiği bazı haller bulunmaktadır. Bunun sebebi ise, Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarıyla fazla çalışma kavramına yeni tanımlar getirmesidir.

Yargıtay ne diyor?

fazla çalışma 24 saat

Bir Yargıtay kararında şöyle denilmektedir: ‘Hükme esas olan bilirkişi raporunda davacının fazla çalışma alacağının hesaplanması esnasında davacının gece vardiyasında 24 saat şeklinde nöbet tuttuğu, bu nöbet süresinden 4 saatlik dinlenme ve ihtiyaç süresinin indirilmesiyle davacının nöbetlerde fiilen 20 saat çalıştığı, 7,5 saati aşan 12,5 saatin fazla çalışma olduğu kabul edilmiştir. Ancak davacının 24 saatlik çalışmasından ara dinlenmeleri düşüldüğünde 20 saat çalıştığının kabul edilmesi Dairemizce de benimsenen Hukuk Genel Kurulu’nun 24 saatlik çalışmalarda ara dinlenmeler dışında kalan fiili çalışma süresinin 14 saat olabileceği yönündeki kararına aykırı olup hatalı bilirkişi raporuna itibarla hüküm kurulması da ayrı bir bozma nedenidir.’.

Neden 14 saat?

Yargıtay kararları incelendiğinde, işçinin fiilen 24 saat boyunca çalışmasının hayatın olağan akışına ayrıkı olduğu kanaatiyle böyle bir standart getirilmiştir. İşçi, 24 saat boyunca kesintisiz çalışmış olsa bile Yargıtay açısından 14 saat fiilen çalışmış kabul edilecektir.

11 saatin üzeri fazla çalışma kabul edilir

Bilindiği üzere İş Kanununa göre işçinin günlük azami çalışma süresi 11 saattir. Bu saatin üzerinde işçinin, hangi gerekçeyle olursa olsun, çalıştırılması İş Kanunu tarafından açıkça yasaklanmıştır. İşte Yargıtay burada devreye girmekte ve şöyle demektedir: Eğer İş Kanunu günlük çalışma süresini en çok 11 saat olarak belirlemişse; bu sürenin üzerinden işçinin çalıştırılması halinde, haftalık çalışma süresine bakmaksızın işçinin 11 saatin üzerindeki her çalışmasını fazla çalışma sayarım.

SONUÇ

İşçinin 24 saat kesintisiz çalışması halinde işçi Yargıtay kararları gereğince fiilen 14 saat çalışmış kabul edilir. Yine Yargıtay kararları gereğince de; işçinin günlük 11 saatin üzerindeki her çalışması, haftalık çalışma süresi dikkate alınmaksızın fazla çalışma kabul edilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hanifi diyor ki:

  Slm ben devlet hastanesinde tıbbı sekreter olarak çalışıyorum. Biz acil serviste 24saat kesintisiz hizmet veren bi kurumda çalışıyoruz . Gönüllü olarak 24 saat nöbet tutmak istiyoruz . Fakat taşeron olduğumuz için izin vermiyor idare. Biz Bu durumda çok mağdur olduk . 10 yıldır 24 çalışıp 2-3 gün izin durumuna göre nöbet izni kullanıyorduk. Herkes te bu durumdan memnundu.şimdi biz nasıl 24 saat nöbete dönüş yapabiliriz. 170 aradık kesintisiz hizmet yerlerinde kendiniz imza karşılığında çalışabilirsiniz diyor ama idare yine kabul etmedi nasıl yapabiliriz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş Kanununa göre 24 saat kesintisiz çalışılması mümkün değildir. Kanunen yanlış bir uygulama şu an düzelmiş görünüyor. O nedenle şikayetleriniz sonuçsuz kalacaktır.

 2. fuat önen diyor ki:

  Merhaba 5 ay29 günlü sözlesmesinde tazminat mesai vb haklarî olmayan ilce özel idaresinde bekcilik görevi yapan bir isciyim su an bir kisi izinde oldugu icin 2 kisiyiz 24 -24 tutuyoruz 3 kisi oldugumuzdada 24-48 tutuyoruz cumartesi pazar bayram tatil vb yok bu normalmi ne olmasi gerek ne yapmamiz gerek (bir sey sordugunuzda burasi böyle isine geliyosa gelmiyosa kapi orada deniyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapabileceğiniz en doğru şey, ALO 170’e başvurarak işyerine müfetiş gelmesini talep etmektir. Bu durumda işyerine gelmesi muhtemel müfettişler çalışma koşullarını iyileştirebilirler.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kıdem tazminatı ödeyen kamu kurumunun taşerona rücu
Kıdem tazminatı ödeyen kamu kurumu, taşeron şirkete rücu edecek mi?

Kıdem tazminatını ödeyen kamu kurumunun taşerona rücu etmesi Bilindiği üzere kamu kurumlarında görev yapan taşeron işçilerinin kıdem tazminatları artık kurumlar...

Kapat