Reklam

28 ekim öğleden sonra çalışan işçi

28 ekim öğleden sonra ücreti

Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalıştırılmaması esastır. Ancak İş Kanunu yine de bu günlerde işçilerin çalıştırılabilmesinin de önünü açmıştır. Ancak resmi tatillerde çalışan işçilere, normal gündelikleri dışında bir günlük ücret daha ödenmesi gerekir. Cumhuriyet bayramı da resmi tatillerden olup 28 ekim öğleden sonra başlamaktadır.

Genel tatil ücreti ödenmesi gereken günler

Bir yılda toplam 14,5 gün resmi tatil olup bunlar 1 ocak, 23 nisan, 1 mayıs, 19 mayıs, 30 ağustos, 28 ekim öğleden sonradan itibaren 29 ekim ile ramazan ve kurban bayramlarıdır. Bu günlerde çalışan işçiye bir yevmiye fazla ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca 15 temmuz da artık ulusal bayram ve genel tatil günler arasına girmiş ve toplan genel tatil günü sayısı 15,5 olmuştur.

28 ekim öğleden sonra çalışması

28 ekim yarım gün ücreti

Bu yazıyı yazma amacım, bazı işyerlerinde genel tatil ücreti ödenirken bu yarım günün ihmal edilmesidir. Oysa yarım gün bile olsa, çalışan işçiye yarım günlük genel tatil ücretinin ödenmesi gerekir. Genel alışkanlıklar dikkate alındığında 29 ekim Cumhuriyet Bayramının resmi tatil olduğu herkesçe bilinmekle beraber, 28 ekim öğleden sonranın ise unutulabildiği bir gerçektir.

İşçinin haklı nedenle fesih hakkı doğar

Bu yarım günlük ücretin ödenmemesi, ücret ödenmemesi kabilinde değerlendirilir. Nasıl ki işçinin ücretinin ödenmemesi ona haklı fesih imkanı veriyorsa, 28 ekim öğleden sonra çalışmasına ait genel tatil ücretinin ödenmemesi de işçi için haklı nedenle çıkış gerekçesidir. Yarım günlük ücret olması onu önemsiz kılmaz; işçiye İş Kanunuyla verilen bir hakkın mutlaka ödenmesi gerekir.

SONUÇ

Cumhuriyet Bayramının 28 ekim öğleden sonra başladığını unutmamak ve 28 ekimde yapılan yarım günlük çalışmanın karşılığında işçiye yarım günlük ücreti tutarında genel tatil ücreti ödemek gerekmektedir. Aksi takdirde, bu yarım günlük genel tatil ücreti ödenmeyen işçinin haklı nedenle fesih hakkı olacağını ifade etmek isterim.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
satış primi kıdem tazminatı
Satış primleri kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?

Primler kıdem tazminatı hesabına dahil midir? İşçinin, yaptığı iş karşılığı aldığı temel bir ücreti bulunmaktadır. Uygulamada maaş olarak adlandırılan bu...

Kapat