Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır. Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

İndir (DOCX, 14KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 131 YORUM
 1. serkan diyor ki:

  Merhabalar Mustafa Bey;
  Askerlik tecilimi 24.11.2016 tarihinde kaldırdım aldığım sevk belgesinde 02.02.2017 askerlik sevk tarihim
  6 yıldır çalışmış olduğum iş verene mail yolu ile sevk belgemi bildirdim ocak ayındaki silüs evrakımı bekliyorum
  iş verene sevk belgemi bildirirken herhangi bir tazminattan bahsetmedim silüs belgem ile mi belirtmeliyim
  ve sevk belgem ile işten çıkış yapabiliyormuyum silüs evrakımı beklemelimiyim ..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşveren kabul ediyorsa sevk evrakınızla yoksa diğeriyle çıkabilirsiniz. Benim tavsiyem, işyerine bir dilekçe vererek ve kıdem tazminatınızı açıkça isteyerek işten ayrılmanız yönündedir.

 2. SEDAT diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey . Yazışmaları gördüm birde ben bilgi edinmek istedim.
  Hastanede görev yapmaktayım. Sözleşmeli taşeron olarak. Subat ayında askere gidicem. İşten ayrılma nedenim askerlik. Askere gitmeden önce sülüs belgesi ve bir dilekçe ile ayrılış yapıcam. Bana söylenen ; dilekçe örneği tüm haklarımın saklı kalmasına dair bir dilekçe yazıcakmısın. Geri döndüğümde tekrar işe başlamam için denildi. Geri döndüğümde baslıyabılırmıyım . Yada öneriniz varmıdır ne yapmam gerekir.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Askere giderken kıdem tazminatı almayıp dönüşte devam etmeniz mümkündür. Ancak kıdem tazminatınızı aldığınıza dair bir evraka imza atmamanız faydanıza olur.

 3. Emre diyor ki:

  Merhaba 18.03.2013 tarihinde başlamış olduğum devlet kurumunda askere gitmek sebebi ila ayrılıcağım 2017 şubat ayında gideceğimi söylediler askerlik şubesinden işyerine yazıcağım dilekçe veya kaç gün önceden bırakacağım veya tazminat alırsam geri alırlarmı beni iş yerine bana kısa ve öz bilgi verebilirmisiniz sayın bilgiç.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda yazılmış şu yazılardan bilgi alabilirsiniz. Yazı 1 ve Yazı 2

 4. mehmet ali diyor ki:

  işten çıkış ve askere gidiş tarihi arasında en fazla 90gün olmalıdır demişlerdi bu gerekçeyle işsizlik maaşı alamadım. Askerden gelince de işe başladım 5 aydır çalışıyorum işten çıkarılma durumunda işsizlik alabilir miym ne kadar alırım ? askere gitmeden önce 10yıl aynı iş yerinde çalıştım.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   işten çıkarılma durumunda işsizlik maaşı alıp alamayacağınız, o anki çıkış gerekçenize bağlıdır. Bir de şu yazıdan işsizlik maaşı şartlarıyla ilgili genel bilgileri edinebilirsiniz.

 5. mustafa diyor ki:

  merhaba kolay gelsin 01.06.2016 tarihinde baslamis oldugum isten isveren tarafindan 28.11.2016 tarihinde is yerine gitmekte oldugumuz servis ucretinin fazla olmasini gerekce gostererek 647 lira ihbar tazminatı ile sozlesmeyi feshetmek istedi biranda bende imzalamadım bu gerekceyle beni isten cikartabilirmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu gerekçeyle çıkartacaksa, işyerindeki kıdeminiz 1 yılın üstündeyse kıdem tazminatınızı da ödemesi gerekir. Hatta bunları ödese bile şartları varsa işe iade davası açma hakkınız da mevcuttur.

 6. mehmet ali diyor ki:

  merhaba. askerlik için işten ayrıldığım süre 90 günü geçmektedir. işsizlik maaşı hiç almadm 10yıl çalıştıktan sonra askere gittim.askerden sonra tekrar işe başladım 5aydır çalışıyorum. işten ayrılma durumunda işsizlik maaşım nasıl hesaplanır

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, sorunuzu tam olarak anlayamadım. Daha açık yazabilir misiniz?

 7. Fatih diyor ki:

  Merhaba 2017 subat ayinda askere gidiyorum fakat calistigim yerde 7-8 ay gibi bir sure oluyor tazminat alabilirmiyim yada işmi 1 ay onceden biraka bilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer işyerinde kıdeminiz 1 yıldan az oluyorsa, ne yazık ki kıdem tazminatı alamazsınız.

 8. ece diyor ki:

  merhaba erkek arkadaşım 7 senedir aynı firmada çalışmakta, askere gideceği için işten ayrılacak, ancak iş yeri bi kerede ödeyemeyiz demiş, parça parça öderiz demişler, bu mümkünmüdür? yasal olarak ödeme süresi nedir? imza atılmalımıdır? vekaletle başkasımı parayı almalıdır? biraz aydınlatabilirmisiniz ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçi rıza gösterirse taksitle ödenebilir. Ancak işçinin onayı olmazsa mümkün olmaz. Para almadan ya da banka hesabına yatırılmadan imza atılmamalıdır.

 9. mkuru diyor ki:

  merhaba kasımda askere gidicek olan kişilerden askerlik belgesi için e-devlet çıktısının örneğini atabilecek kimseler varmı fotoğrafını benim e devlet şifremde yazmıyor bilgilerim karşılaştırmam gerekiyor subeye gidemiyorum iş yerinden kaynaklı yardımcı labilecek arkadaşlar varsa sevinirim

 10. Doğan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey Ben im sülüs belli olmadan çıkamaz mıyım askerlik şübesinden kağıt getirip vererek 1 ay erkenden ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereniniz uygun görürse çıkabilirsiniz. Aksi takdirde sıkıntı olabilir.

 11. Eyüp diyor ki:

  Mustafa bey iyi günler 01.02.2017 sevk tarihim bana verdikleri belgeyi mi iş yerine suncam yada sülüs kağıdımı mı ? 15-20 ocak arası sülüs yanı askerlik yerim bellı oluyor belli olduktan hemen sonra sı yanı ertesi gün iş yerine dilekçemi yazcam napmam gerek dilekçeyi ne zaman yazcam ?

  1. Eyüp diyor ki:

   Asıl sorum şu sülüsim bellı olduktan sonra yanı 15-20 ocak arası bellı oldugu günden sonrakı gün napmam gerek

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    İşverene dilekçe vererek, ne zaman işten ayrılacağınızı bildirin ve evrakı ekleyin. Dilekçede tazminatınızı da talep edin.

 12. BAYRAM diyor ki:

  Kamuda taşeron olarak calisiyorum ihalemix 3 yillik ocakta bitiyor belirli süreli olduğunda ihbar tazminat alabilirmiyim ve kıdem tazminati alabilirmiyim giriş 1.12.2013

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatı alabilirsiniz. Daha önce de farklı firmalar altında aynı kurumda çalışmışsanız ihbar tazminatınızın da ödenmesi gerekir.

 13. Osman diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey Türk Telekom a ait bir taşeron firmada 1 yıldan beri çalışıyorum. İşten ayrılacağım zaman da 1 yıl 6 gün çalışmış oluyorum. 2017 Şubat ayının ilk haftasın da askere gidiyorum. Benim ayni zamanda 14 günlük kullanmadığım izinim var onunda ücretini alma hakkım varmı. Ve İş Yerine Dilekçemi verdiğim zaman yapmam gereken işlemler nelerdir. İş yerinden dilekçeyi verdiğime dahil evrak almam gerekir mi. Ayrıca işten ayrılmadan önce kaç gün öncesinde dilekçemi vermem gerekir. Yardım ederseniz sevinirim. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Askere sevk ile ilgili belgenizi aldığınızda işyerinize dilekçenizi verebilirsiniz. Ama bir yılını dolmadan vermeyin. Dilekçe verdikten sonra evrak kayıttan geçirmeniz yararınıza olacaktır. Yıllık izin ücretlerinizin de ayrıca ödenmesi gerekir.

   1. Osman diyor ki:

    Sevk belgemi, tecilimi aralık ayının ilk haftasin da bozup alacağım, işten 16 ocak 2017 de ayrılmayı düşünüyorum . Zaten Şubat ayının ilk haftası askere gideceğim. 16 ocakta dilekçemi versem olurmu. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     16 ocakta bir yılınız dolmuşsa verebilirsiniz.

 14. Soydan diyor ki:

  mustafa bey merhaba.

  askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda işveren bana derse ki ; kıdem tazminatı hakkından vazgeçersen seni işe alabiliriz. böyle bir durum varmı yoksa tazminatı alıyım mı ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Kıdem tazminatı hakkından vazgeçilemez. Hesabınıza kıdem tazminatı aktarılıp siz bu parayı iade etmedikçe ileride her zaman bu hakkınızı mahkeme kanalıyla talep edebilirsiniz.

 15. Berkul diyor ki:

  Merhaba, ben 27.02.2016’da suan hâlâ calistigim isyerine giris yaptim. Brut maasim 3-4bin arasinda degisiyor. Aralik 2016 veya ocak 2017’de askere gitmek icin istifa edip belge verdigim takdirde tahmininize gore ne kadar tazminat alabilirim. Ve odememe gibi bir durumlari olmaz degil mi.

  1. Berkul diyor ki:

   Duzeltiyorum : ise baslama tarihi : 27.02.2012 tarihidir. Yılı yanlis yazmışım.

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    O halde işvereniniz kıdem tazminatınızı elbette ödemek zorundadır.

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Askere gitmek için işten ayrılacağınız tarih itibariyle işyerinde 1 yılınızı doldurmadığınız için ne yazık ki kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

 16. samet diyor ki:

  merhabalar 06,02,2009 tarihinde girdiğim ve halen çalışmakta olduğum şirketten askerlik nedeniyle ayrılacağım yalnız 17,10,2012 yılında patron ile anlaşmazlık nedeniyle sebebi ise maaşıma 400 tl zam almıştım ve ertesi ay 200 tlsini kesmişti bunu sorduğum esnada çok zam yaptım vs o yüzden 200 kestim dedi ve anlaştığımız miktarı vermedi kandırıldım yani ve o sinirle döndüm arkamı gittim 4 gün sonra geri çağrıldım hiçbrşy olmamış gibi devam ettim 19,10,2012 de geri geldim ve devam ettim bu süre içinde çıkış-girişim yapılmış ve ben hçbrşye ne imza attım ne de bana bi tebliğde bulundular çıkışın verilidi vs diye bkaç ay sonra öğrendim ve haklarımın devam ettiğini tazmınatımın 2009 dan olduğunu yanmayacağını söylediler şimdi askere giderken avukata vermem gerekir mi çnk sıkıntılı bir şirket tazminat konusunda vermemek için herşeyi yapıyorlar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   O dört günlük ayrılış esnasında, istifa ettiğinize dair bir yazınız varsa, o dönem öncesi kıdem tazminatınız yanar. Ancak böyle bir dilekçeniz vs. yoksa, tamamının ödenmesi gerekir.

 17. hakan diyor ki:

  Merhaba ben 01.29.2016.tarihin den İse Giriş yaptım ve Askere gitmek istiyorum muane oldum 02.05.2017 askerim Beni senem dolmadan çıkara bilirlermi tazminat vermemek için Askere gidicem die

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, bunu bilmem mümkün değil. Ama bir yıl dolmadan çıkarırlarsa, kıdem tazminatı alma şansınız kalmaz.

 18. ENES diyor ki:

  Askerlik yerim belli oldu 09.12.2016 da teslim olacagım. Ben ekim ayı sonunda iş yerimden ayrılmak istiyorum.Bunun için askerlik durum belgemi ve istifa dilekçemi versem yeterli olurmu.Şuan sınıflandırılmış yükümlü gözüküyorum.Asker adayıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ekim sonu itibariyle dilekçenizi kabul etmek işverenin takdirindedir. Ancak askerlik görevinizin fiilen başlamak üzere olduğunu gösterir belgeyi işverene sunarsanız, bu takdirde kıdem tazminatınız ödenmek zorundadır.

 19. Samet diyor ki:

  Ben 26 aydir calisiyorum yarin istifami vericem askerlik icin yukaridaki dilekcediki her seyi yazicam
  Bu tazminati neye gore hesapliyorlar
  Kullanmadigim izinlerimde var
  Yardimci olursaniz cok sevinirim..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tazminat hesabı için şu yazıma göz atabilirsiniz. Yıllık izin ücretlerinizin de ayrıca ödenmesi gerekir.

 20. Uğur diyor ki:

  Merhaba mustafa bey tecilimin bitmesine 2 ay var ve ben tazminatımı aldım. Tekrar tecil ettirirsem bir sorunlar karşılaşırmıyım ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, işten ayrıldınız mı? Ona göre sorunun cevabı değişecektir.

   1. Uğur diyor ki:

    İşten atrıldım

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     İşvereniniz bu durumu tespit ederse sizden kıdem tazminatını geri talep etme hakkına sahiptir.

 21. Alptuğ diyor ki:

  Merhabalar,
  1 seneyi aşkın çalışıyorum. Kasım celbinde askere gideceğim. Hakettiğim tazminatları aldığım takdirde, askerliğim bitiminde işverenin beni tekrar işe alma zorunluluğu var mıdır?
  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda yazmış olduğum şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

 22. barış diyor ki:

  Merhaba önceikle ben şubatta askere gitmek için başvuru yaptım ancak sağ elimde problem olduğu için gataya sevk edildim ve gata askerlikten beni muaf tuttu ben iş yerimden ayrılmak istiyorum muaf olsam da yine tazminat hakkım bulunuyor mu iş yerinden cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Muaf olmanız durumunda bu gerekçeyle kıdem tazminatı alamazsınız. Askere gitmek için işyerinden ayrılmanız gerekir.

1 2
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kidem tazminati semasi isci dunyasi
Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şeması

Kıdem tazminatı alabilir miyim? "Kıdem tazminatı alabilir miyim?" sorusu en çok karşılaştığımız soruların belki başında gelmektedir. Bu kez size bu...

Kapat