Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır. Bu dilekçeye, askerlik şubesinden alınan ve askerlik görevini gösterir belgenin bir suretinin de eklenmesi gerekir.

İndir (DOCX, 14KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 81 YORUM
 1. barış diyor ki:

  Merhaba önceikle ben şubatta askere gitmek için başvuru yaptım ancak sağ elimde problem olduğu için gataya sevk edildim ve gata askerlikten beni muaf tuttu ben iş yerimden ayrılmak istiyorum muaf olsam da yine tazminat hakkım bulunuyor mu iş yerinden cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Muaf olmanız durumunda bu gerekçeyle kıdem tazminatı alamazsınız. Askere gitmek için işyerinden ayrılmanız gerekir.

 2. MURAT ÇİÇEKÇİ diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey Türk Telekoma ait bir taşeron firmada çalışıyorum.2 Kasim da askere gidiyorum ve sevk belgem çıktı yarin çıkış almak icin gideceğim yalniz şirketime güvenmiyorum dün arkadaşım ayni sebeble yukarıdaki dilekçe örneğiyle istifasini yazdi ancak herhangi bir belgealmalmaa verilmedi haklarını ayin 15 inde maasinla yatar denildi. Benim ayni zamanda 14 günlük kullanmadigim izinim var onunda ucretini alma hakkım var mi.yada çıkış almaya gittiğimde yarın bir belge istiyim mi ama muhtemelen vermeyecekler.yardım ederseniz sevinirim.çok teşekkür ederim yardımlarınız için

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Siz bu dilekçe örneğiyle kurumunuza başvurun ve sonrasında makul bir süre bekleyin. Ama ödeme yapılmazsa mutlaka ihtarname çekin ve haklarınızı talep edin.

 3. fatih diyor ki:

  iyi aksamlar mustafa bey. 15.12.2014 de işe başladım. şubat 2017 de askere gitmeyi düşünüyorum. hiç yıllık izin kullanmadım. tazminata ek olarak yıllık izin ücretini alabilirmiyim. askerlik dönüşü aynı işyerine başvuru yapsam işe giriş önceliğim olurmu…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Yıllık izin ücretlerinizi elbette talep edebilirsiniz. Askerlik sonrası dönüş ile ilgili de şu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

 4. Fehmi diyor ki:

  İyi günler Mustafa Bey. Öncelikle yapmış olduğunuz bu bilgilendirmeler için teşekkür ederim.Memleketimden farklı bir şehirde Bir Kamu Kurumunda taşeron firma üzerinden 2013 Temmuzdan beri çalışmaktayım.Şubat 2017 de askere gitmeyi düşünüyorum.31 Aralık 2016 tarihi itibariyle de işten ayrılmayı düşünüyorum.Belki herkesin sorduğu soruyu sorucam ama bu tarihte işten ayrılmam problem olur mu? Kurum net bir cevap vermiyor. İkinci sorum 8 hafta önceden bildirmem gerekiyor mu İhbar tazminatı için. Yine kurumum ihbar tazminatının kalktığını söylüyor. İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, teşekkür ederim. Biraz erken ayrılmak istediğinizden, bu durumun kurumun takdirinde olduğunu düşünüyorum. İhbar süresi konusunda uzmanlar hemfikir değil. Ama bana kalırsa, belirli bir süre önceden bildirimde bulunmanızda zarar olmaz. Ayrıca ihbar tazminatını kurumunuzun bu durumda ödeme zorunluluğu yoktur.

 5. recep diyor ki:

  Selamun aleykum ben kasım11 2015 te işe baslıdım ve askerlik nedeniyle yılımın dolmasına 5 gun kala askerlgim baslıyor tazminat alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aleykum selam. Kıdem tazminatı almanın ön şartı 1 yıllık kıdemdir. Bu durumda almanız mümkün olmaz.

 6. Eren can diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey. 2 yıl 2 ay lık özel bir şirkette çalışmışlıgım var askerlik sebebi ile tazminat hakkım oldugunu biliyorum. İşveren bu konuda açıkcası zorluk çıkaracagını düşünüyorum. Bu konuda 21 ekim 2016 da sülüs yani askerlik yerlerimizin belli oldugunu belgeleyen evragı noter üzerinden …. şirketinden şu tarihde askerlik görevi sebebiyle ilişkimin kesilip içinde bulundugumuz ayın 21 günlük maaşı ve 2 yıl 2 ay gibi süre çalışmışlıgımın karşılığı olan kıdem tazminatımın (misal 15 gün içinde ) var olan banka hesabına yatırılmasını talep ediyorum şeklinde noter onaylı dilekçe verme hakkım varmıdır? Garanti olması acısından. Yorumlarsanız sevinirim .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Diyalogla çözemiyorsanız, yapılması gereken en doğru hareket budur.

 7. Metin diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey. Kasım ayı itibari ile askerlik hizmetini yerine getirmek için işten ayrılıyorum. Bir kamu kurumunda Taşeron olarak çalışmaktayım. Kıdem tazminatını alabilmek için, Askerlik sevk belgesini şirketemi vereceğim, yoksa çalıştığım kamu kurumunamı ? Şirket, Kıdem tazminatının torba yasa ile çalıştığın kurum tarafından ödeneceğini söylüyor. Fakat kurum, “Sen bize bağlı değilsin, şirketin öder” diye cevap veriyor. Ne yapmam gerekiyor. Bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alt işveren işçisi olarak çalışıyorsanız kurumunuzun ödemesi gerekiyor. Şu yazımı okuyabilirsiniz.

 8. ali diyor ki:

  kaynak isleri yapiyorum ve işyerinde havalandırma yok bu iş adımı fes edim tazminat alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sağlığı güvenliği bakımından kaynak işinde havalandırma gerekiyorsa, bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz.

 9. Ender diyor ki:

  Mrhb Ben 04.11.2016 da askere gidceğim ama bu ay ayrılmam gerek dedem vefat etti ananem tek onu hiç görmedim onlardan hellik teyzelerimde helalik alcağım sülüs istiyorlar bi belge yokmudur tazminat almak için 3 senedir çalışıyoru bi fabrika sektöründe lütfen yardımm

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durum, işvereninizin takdirine bağlıdır. Yaklaşık bir buçuk ay önceden ayrılırsanız, kıdem tazminatınızı ödemek istemeyebilirler.

   1. Ender diyor ki:

    Sülüsmü İllah 3senedir çalışıyorum ama bu ay çıkmam gerekk ? askeri şubesinden ne almam gerek çıkmam için

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Askere sevk belgesi almanız gerek.

 10. serdar diyor ki:

  merhaba ben 2016 mayısın 7 sinde askere gidicem nisanda işten cıkarsam tazminatımı alabilirmiyim yada nasıl alabilirim beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. serdar diyor ki:

   (2017 mayıs ta ) askere gidicem pardon

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereniniz uygun görürse alabilirsiniz. Ancak normal şartlar altında, askere sevk belgenizde yazan tarihten birkaç gün önce ayrılmanız daha doğru olacaktır.

   1. serdar diyor ki:

    muayne kağıdımda gidicem tarih yazıyor olmazmı o

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Söylediğim gibi, bu tarihte çıkış yapmanızın işvereninizin takdirinde olduğu kanaatindeyim.

 11. isa diyor ki:

  merhaba, taşeron işçisi askerlik nedeniyle işten ayrılır ve işe geri dönerse askere gitmeden önceki süreler izin hakedişlerinde dikkate alınır mı, şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer aynı kamu kurumunda çalışmaya devam ederse, daha önceki kıdemi yıllık izin hesabında dikkate alınmalıdır.

 12. Burak diyor ki:

  Hocam merhabalar, ben yaklaşık 1,5 yıldır sigortalı olarak özel bir şirkette çalışıyorum. Kasım ayında askere gideceğim, bu yüzden de eylül ayının başında askerlik nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu konu ile ilgili yaptığım araştırmalarda askerlik nedeniyle işten ayrılmak için sülüs belgesi gerekli diye öğrendim. Sülüs belgeleride malumunuz teslim olmadan 1-2 hafta önceden çıkmış oluyor. Bu durumda işyerinden tüm haklarımı alarak ayrılmam için işyerine vereceğim istifa dilekçesine Kasım ayında askere gideceğimi belirten yoklama kağıdımı versem uygun olur mu? Teşekkürler..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durum tamamen işyerinizin takdirindedir. Ancak işyeri için bağlayıcı olan, kanaatime göre, askere gitmeden kısa süre önce alınan askere sevk belgesi olsa gerek. İşvereninizle görüşmenizi öneririm.

 13. Süleyman diyor ki:

  Mustafa bey 2 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. Askerlik sebebiyle ayrılmak istiyorum. Fakat askere gitmeden nekadar süre önce ayrılmalıyım. Birde askerliğim tecilli idi tecili bozdurup askere gidersem kıdem tazminatı hakkım olurmu. Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatının tecille bir alakası yoktur. Kanunen belirlenmiş bir süre yok, askeriyeden alacağınız askere sevk belgesini sunmanız bence yeterlidir.

   1. Süleyman diyor ki:

    Peki tazminatı nekadar süre içersinde almam gerekir. İşveren süreyi geciktirebilirmi

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Kıdem tazminatı derhal ödenmelidir.

   2. EMRE ÇÜRÜK diyor ki:

    Mustafa bey ben resmi olarak 1 yil 6 aydir çalışıyorum. Ayni zamanda ogrenciyim, bu yil son senem mezun olup kasimda askere gitmeyi düşünüyorum. Mezun oldugumda ortalama 2 yil gibi bir sure calisiyor olacagim. Ben haziranda mezun oldum diyelim kasimda askere gitmek icin belge alabilir miyim? Aylar öncesinden askere gitmek icin belge veriliyor mu? Aslinda ayni soruya cikiyor, askere gitmeden ne kadar once ayrilmaliyiz

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Öyle olacağınızı zannetmiyorum. İşvereniniz, askere sevk belgenizi kabul edecektir. O yüzden haziran ayında ayrılırsanız, kıdem tazminatınızı ödeyip ödememek işvereninizin takdirinde olacaktır.

 14. Halil İbrahim aydın diyor ki:

  Merhaba efendim şimdi ben 18.06.2012 tarihinde kurumsal bir taşeron şirkette çalışmaktayım.sözleşmem 31.10.2016 da sona eriyor ve ben askerlik için ayrılıp kıdem tazminatı almak istiyorum yalnız kasımın ilk haftası askere götürüldüğü için askerlik şubesi bana sen 27.28.10.2016 da gelirsin sana bir belge veririz bu tarihte askere gidicek diye sülüs değil. Anlamışsınızdır durumumu şimdi ben Nasıl bir yol izleyeyim.yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Halil İbrahim aydın diyor ki:

   Ayrıca brüt ücretim 2800 tl ne kadar tazminat alabilirim.

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   O yazıyı işyerinize vererek kıdem tazminatınızı talep edin. Ödemek istemezlerse ihtarname ile talep edersiniz. İyi günler.

   1. Halil İbrahim aydın diyor ki:

    Yalnız müfettiş bey askerlik gidiş tarihinden önce çıktığım için herhangi bir sorun yaşarmıyım

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Hayır yaşamazsınız, zaten doğal olan askere gitmeden makul bir süre önce işten ayrılmaktır.

 15. Onur diyor ki:

  17 aydir calisiorum uzman erbasligi kazandim isten cikicam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, bu gerekçeyle alamazsınız.

 16. Yusuf Aksan diyor ki:

  Merhaba, Benim 1 sene, 10 ay, 28 günüm var. İşten ayrıldığımda tahminen ne kadar tazminat alabilirim. ?
  Asgari ücret ile çalışıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Buradan net bir rakam söylemem mümkün değil. Ama her yıl için, en son brüt maaşınız kadar almalisiniz.

 17. emre diyor ki:

  Merhaba hocam ben kurumsal sirkette bes alti aylik personelim agustosta askere gidicem bu mevladan bende faydalanabilir miyim acaba yani tazminat verirler mi ki yada gerek yok mu askere gidicegimi belirtmeme ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıden tazminatı için ön şart 1 yıllık kıdemdir. İşyerindeki çalışma süreniz bir yılın altında ise kıdem tazminatı alamazsınız.

   1. emre diyor ki:

    Tesekkurler

 18. Veysel diyor ki:

  Merhaba,
  Bu sene ağustos celbi ile askere gideceğim. Bir buçuk senedir bir kamu kuruluşunda taşeron firmanın çalışanıyım. İş yerimden temmuzun sonunda çıkacağım. Dönüşte tekrar çalışma hakkım var mı? (istifada askere gitme notunu belirtip ekte sülusu sunacağım.) Kıdemi talep etsem mi etmesem mi ikileminde kaldım. Edince bir hakkım olmayacağını söylediler. Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Sevgilerle…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatınızı alarak askere gidebilirsiniz. Dönüşte de işvereniniz sizi uygun bir kadroda işe başlatmak zorundadır. İşe başlatmazsa ayrıca bir tazminat daha ödemek zorunda kalır. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

   1. İnan demirhan diyor ki:

    Mustafa bey merhaba ben 15 subat 2013 te işe girdim 15 ekim 2016 ya kadar çalışıp işten çıkıp askere gidicem kıdem tazmınatımı ne Zaman werırler

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Kıdem tazminatı ödeme süresi ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz.

 19. ali diyor ki:

  askere giderken sülüs deyilde şu tarihte askere gidecek diye yoklamada aldıgımız belge olurmuu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ali bey, önemli olan askere gideceğinizi resmi olarak gösteren bir evrakı işvereninize sunmanız ve askere gitmek için işten ayrılmanızdır. İşvereninizin bu konuda iyi niyetli yaklaşması gerekir.

 20. Mehmet diyor ki:

  Askerlik sebebi ile işten ayrılacağım kıdem tazminatımı alabilmek için en az kaç gün çalışmış olmam gerek.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey işyerindeki kıdeminiz en az bir yıl olmalı… aynı işverene ait başka işyerlerinde çalışmalarınız varsa bunlar birleştirilir.

 21. Ender diyor ki:

  Merhaba avukat bey.. Agustos ayinda askere alinacagim. Ben isyerimden biraz daha erken ayrilmak istiyorum fakat sevk kagidinin 15 temmuzda cikacagini soylediler askeri subeden. Ben 6 haziranda isyerimden ayrilmak istiyorum. Bu durumda askerden sonra isime tekrar devam edebilmem icin, ayrilmak icin askeri durum belgesi vermek faydali olur mu ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ender bey, öncelikle avukat olmadığımı ifade etmek isterim. Eski bir İş Müfettişi olarak, bildiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bana kalırsa, askerlikle ilgili belgeyi işyerinize vermeden işten ayrılmamanızda fayda var. Aksi takdirde, bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz. Ya da işyerinizle konuşun ve onlar bu durumu kabul ederse, durumu açıklayan bir dilekçeyi işyerinize vererek erken de ayrılabilirsiniz. Ama unutmayın, işinizin garanti olması için askerlik evrakını işyerine sunmanız yararınıza olacaktır.

 22. basri diyor ki:

  4 gun once muvazzaf askerlıgımden dolayı ıstıfa ettım.bugun maasım yatmıs ama kıdem tazmınatım yatmamıs ıstıfadan kac gun sonra yatırılmalı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun belirli bir süresi yoktur. Ancak makul bir süre bekledikten sonra hâlâ kıdem tazminatınız yatmamışsa, noterden göndereceğiniz bir ihtarname ile tazminatınızı talep edin. Yine de ödenmezse dava konusu yapabilirsiniz. Ancak bana kalırsa hepsinden önce, işyerinizle bağlantıya geçip ne zaman ödeneceğini sormanız en doğru hareket olacaktır.

 23. Mehmet diyor ki:

  Mustafa Bey özel sektörde 2002 den buyana kadrolu olarak çalışıyorum fabrikada mutahit işçisi varken kadrolu işçi cikartilabilirmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey, sizin durumunuzdan bağımsız olarak söylüyorum, bir işyerinde “işten kadrolu işçi çıkarılır ya da taşeron işçisi çıkarılır” gibi bir kural da uygulama da yoktur. O nedenle bu sorunuza cevap vermem mümkün değildir.

 24. VELİ diyor ki:

  MERHABALAR.İŞ YERİNDEN CIKACAGIM ZAMAN NOTERDEN İHTARNAME ÇEKERSEM BIRDE CALISTIGIM KURUMA AYNI EVRAKLARI VERMEM GEREKIRMI YOKSA NOTERDEN IHTARNEME CEKTIGIM ZAMAN IS YERINE GITMEME GEREK VARMI.SAYGILARIMLA

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Noterden ihtarname çektiğiniz zaman aynı evrakları işyerine vermeniz gerek yok; çünkü zaten noterden ihtarname çekmenizin amacı, resmi olarak işvereninizi bilgilendirmektir. İhtarname noter kanalıyla işvereninize ulaşacaktır. O konuda rahat olabilirsiniz. Ayrıca eğer işten ayrıldığınız bildirmek için ihtarname çekiyorsanız, tabi ki işyerine gitme zorunluluğunuz yoktur.

 25. Emre diyor ki:

  Ağustosta askere gidicem nisanda iş yerinden çıkmak istiyorum. Ama askerlik şubesinden hastaneye sevk belgesi aldığım için askerlik durumu belgesi alamaz mıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Emre bey işvereninize, askerlik görevinize dair bir evrak sunmanız gerekir. Onun dışında askerlik durum belgesi alıp alamayacağınız konusunda fikrim yok ne yazık ki.

 26. Yasin diyor ki:

  Merhaba.ben 2014 agustostaynda bankada ise bsladm.ilk grdgmde askerlikte 2016 kasima kadar tecil sarti vardi bankanin benimde 2016 kasima kadar tecilliydi askerlgm.fakat isyerndki baski dan dolayi tecilimi bozdurup mayis ayina cektim bnkaya haber vermedim 1 hafta snra istifa etcem tazminat alablrmym.prim gunum 605.saygilarimla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yasin bey elbette alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, askerlik evrakınızı eklediğiniz bir dilekçeyi işyerinize vermektir. Buna rağmen ödemek istemezlerse noterden ihtarname çekerek ödemelerini talep edebilirsiniz. Bu durumun prim gününüzle alakası yok, önemli olan işyerinde en az 1 yıllık kıdeminizin olmasıdır.

   1. Yasin diyor ki:

    Tesekkur ederim avukat bey bir sorum daha var ihtarname cekeyim dediginiz gibi ama ben notere gitdigimde kime ihtarname cekecem bankada bagli oldugum bölgeye mi yoksa bankanin genel mudurlugunemi yoksa bolgemdekiinsankaynaklarii muduru olan sahsin isminemi

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Yasin bey öncelikle avukat olmadığımı belirtmek isterim. İhtarnamede muhatap bölge de olabilir genel müdürlük de, ancak sizi kim işe almışsa o makamı muhatap alabilirsiniz.

 27. Oguzhan Kasap diyor ki:

  Askerlik durum belgesi de yeterli oluyor mu ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette yeterli olması lazım. Önemli olan, askere gideceğinize dair resmi bir evrakı işvereninize sunmanızdır.

   1. Oguzhan Kasap diyor ki:

    Kabul etmezlerse noter araciligiyla ihtarneme mi cekmemiz gerekiyor.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Evet böyle yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. İhtarnamede verilen süre içerisinde hesabınıza kıdem tazminatınızı yatırmazlarsa bir avukata başvurmanız yeterli olacaktır.

 28. Murat diyor ki:

  Merhaba abilerim is yerimden askere gidecegim icin kidem tazminatimi aldim. Henuz askerligime 2 ay var ve suan askerligi tecil ettirmeyi dusunuyorum tecil ettirirsem herhangi bir sorunla karsilasabilirmiyim ?

  1. Sedat diyor ki:

   Murat bey merhaba, ayni durumla ben şu an karşı karşıyayım tecrübenizi benle paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

 29. Veysel diyor ki:

  İs yeri odemeyi kabul etmez ise ne yapmamiz gerekir noter araciligiyla gondermemiz mumkunmu

  1. Editör diyor ki:

   Veysel bey iş yeri ödemeyi kabul etmek zorunda. Aksi takdirde noter kanalıyla ihtarname gönderin ki; işinizi garantiye almış olun. Ardından dava yoluyla alabilirsiniz.

 30. Olcay diyor ki:

  Askerlik şubesinden alınacak dediginiz belge ilk yoklama belgesi mi

  1. Editör diyor ki:

   Evet, önemli olan askere gideceğinizi kanıtlayan bir belgeyi işverene sunmanızdır.

   1. ali diyor ki:

    sülüs yerine yoklamada aldıgımız belge de olurmuu

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçi işveren tartışması kavga
İşçi ile işverenin tartışmasının sonuçları

İşçinin işverenle tartışması İşçinin işverenle tartışması her zaman görülmese de rastlanabilen bir durumdur. İş Kanununa göre işçinin temel görevi iş...

Kapat