Reklam

Çocuğu evlenen işçinin mazeret izni hakkı

Çocuğu evlenen işçiye izin var mı?

İş Kanununda yer alan izinleri üçlü bir ayrıma tabi tutabiliriz. Yıllık ücretli izin, ücretli mazeret izinleri ve ücretsiz izinler. Bu izinlerin kapsamı da yine kanunda açıklanmıştır. Evlenen işçiye ya da eşi doğum yapan işçiye ücretli mazeret izni verildiğini biliyoruz. Peki çocuğu evlenen işçiye ücretsiz mazeret izni verilir mi?

İş Kanununda mazeret izinleri

Bu konuda geniş bilgiyi şu yazıdan alabilirsiniz. Ama kısaca özetlemek gerekirse; evlenen ya da evlat edinen işçinin 3 gün, annesi/babası/kardeşi/çocuğu ölen işçinin 3 gün, eşi doğum yapan işçinin 5 gün ücretli mazeret izni hakkı vardır.

Ayrıca işçinin, yüzde 70 oranında engelli olan veya engelli olmasa bile süre gelen bir hastalığı olan çocuğunu tedavi ettirmesi lazım geliyorsa, bu çocuğun tedavisi için işçiye yıl içinde farklı zamanlarda da olabilecek şekilde, 10 güne kadar ücretli izin verilmektedir.

Çocuğu olan işçinin izin hakkı

çocuğu evlenen işçinin izin hakkı

Böyle bir haktan bahsedebilmemiz için, bunun açık bir şekilde İş Kanununda ifade edilmiş olması gerekir. Ancak İş Kanununda böyle bir mazeret izninden bahsedilmemiştir. O halde, çocuğu evlenen işçiye işverenin ücretli izin verme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

SONUÇ

İşçilere verilen ücretli mazeret izinlerinin kaynağı, İş Kanunudur. Bu kanunda yer almayan bir hakkın, işçilere tanındığını söylemek mümkün olmaz. Kanunu incelediğimizde ise, çocuğu evlenen işçiye tanınmış her hangi bir ücretli izin hakkı yoktur.

Ancak bu, böyle bir durumda hiçbir şekilde izin verilemeyeceği anlamına gelmez. İşçi talepte bulunur ve işveren de uygun bulursa, işçisine ücretli mazeret izni verebilir ya da onu ücretsiz izne gönderebilir.

Ayrıca şunu da söylemem gerekir ki; İş Kanununun tanımlamadığı bu hak, iş sözleşmesine peşinen koyulursa ya da toplu iş sözleşmesinde yer bulursa, bu durumda artık işçiye çocuğu evlendiği için ücretli izin verilmesi zorunlu hale gelir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
timthumb_11ad553e111b313f71e9f36ca15b74b3
Hastanelerde asıl iş taşerona verilebilir!

Hastanede asıl iş ve yardımcı iş 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak bir alt işveren bünyesinde hastanede çalışan işçilerin en...

Kapat