Çocuk işçi ve genç işçi kimdir?

Çocuk işçi ve genç işçi kimdir?

İş Kanunu, kadınlar ve engelliler gibi bazı grupları koruma altına alırken çocuk ve genç işçileri de unutmamıştır. Bunların özel olarak korunmaya muhtaç olduğu açıktır. Bunun nedeni ise hem bedenen hem de ruhen bu yaştaki işçilerin olgunlaşmamış olması ve her türlü etkiye açık olmasıdır. Bu yazıda kısaca çocuk işçi ve genç işçi tanımını yapalım.

Çocuk işçi kimdir?

14 yaşını tamamlamış ama 15 yaşını doldurmamış ve aynı zamanda ilköğretimini tamamlamış işçi, çocuk işçidir. O halde aşağıdaki şartları taşıyan bir işçi çocuk işçi olarak kabul edilecektir.

  • Yaşının içinde olan ( Ne 14’ün içinde ne de 16’nın içinde olamaz)
  • İlköğretimi bitirmiş olan

Genç işçi kimdir?

15 yaşını bitirmiş ama 18 yaşını tamamlamayan işçi, genç işçidir. O halde genç işçi için 16, 17 veya 18 yaşının içindeki işçidir diyebiliriz.

14 yaşını doldurmamış çocuklar ne olacak?

Yukarıda çocuk işçinin tanımını yaparken ilköğretimini bitirmiş olacağını söyledik. Peki ya çocuk, ilköğretimi tamamlamamışsa ne olacak?  Peki henüz 14 yaşını doldurmamışsa, yani 15. yaşının içinde bile değilse çalışamayacak mı?

Yukarıdaki asgari şartları bile taşımayan çocuklar da çalıştırılabilir. Ancak 14 yaşını doldurmamış ya da ilköğretimini tamamlamamış bu çocuklar sadece kültür, reklam ve sanat faaliyetlerinde, yazılı olarak sözleşme yapılması ve her faaliyet için tek tek izin alınarak çalıştırılabilirler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işe iade ücret brüt net
İşe iade tazminatı nasıl hesaplanır?

İşe iade davasını anlattığımız bu yazıdan da görebileceğiniz üzere, bu davanın önemli sonuçları vardır. Bunlardan birisi de işe başlatmama tazminatıdır....

Kapat