Reklam

Deneme Süresi Nedir?

Deneme süresi

Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme süresi konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi; toplu iş sözleşmelerine hüküm konularak ve en çok 4 aya kadar uzatılabilir.

Deneme süresi genellikle işverenler tarafından tercih edilen, işçileri ise çok sıcak bakmadıkları bir dönemdir. Amaç, aslında her iki taraf için de birbirini tanıyacak bir süreyi ortaya koymaktır.

Deneme süresi genelde işçiler açısından tercih edilmemekle birlikte bunun işçilere de faydasının olduğu unutulmamalıdır. Çünkü deneme süresi olmadan çalışan bir işçi işi beğenmez ve ayrılmak isterse, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. İşte deneme süresi içinde olan bir işçi, dilediği zaman işyerinden ayrılabilir ve hiçbir tazminat da ödemez.

Deneme süresinin sonucu

Deneme süreli iş sözleşmesinin temel sonucu şudur:
Deneme süresinde olmak kaydıyla hem işçi hem de işveren, iş sözleşmesini bildirim süresini beklemeksizin ve tazminatsız olarak feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için hak ettiği ücret ile diğer hakları saklıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
süt parası
Emzirme ödeneği ya da süt parası kimlere ödenir?

Emzirme ödeneği nedir, kimlere verilir? Emzirme ödeneği ya da süt parası, adından da anlaşılacağı üzere doğum üzerine verilen maddi bir...

Kapat