Reklam

Doğum yapan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Doğum yapan işçinin kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda ayrıntılı olarak anlatmıştım. Bu yazıdan da görüleceği üzere; işçinin kıdem tazminatı alması her durumda mümkün değildir. Bu, ancak belli şartların bir araya gelmesiyle mümkün olur. O halde; işçinin doğum yapması da, kıdem tazminatı alabileceği hallerden birisi midir?

Kıdem tazminatı alma şartları

Öncelikle kıdem tazminatının hangi hallerde alınabileceğini kısaca açıklamak isterim. Bunun ilk ve en önemli şartı, işçinin işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. Bunun dışında; işçinin iş akdinin, kıdem tazminatını alabilecek şekilde sona ermesi gerekmektedir. Bu halleri bu yazıda tek tek sayamamakla birlikte, işçinin doğum yapması konusunu detaylı olarak inceleyebiliriz.

Doğum yapan işçi

Doğum yapan işçinin birçok hakkı vardır. Bunların başında doğumdan önce ve sonra alabileceği ücretli doğum izinleri vardır. Ayrıca bu sürelerini bitimini müteakip işçi, altı aya kadar ücretsiz izin de alabilecektir. Yine bebek bir yaşına gelen kadar, annenin günde bir buçuk saat süt izni de bulunmaktadır. Hatta yapılan son değişikliklerle birlikte; doğumdan sonra kullanılan ücretli ve ücretsiz izinlerin bitiminden itibaren, ebeveynlerin çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar kısmi süreli çalışma hakları da vardır.

Evlilik halinde kıdem tazminatı

isci dogum yaparsa kidem tazminati alabilir mi

İşçilerin, doğum sonrası kıdem tazminatı alabileceklerini düşünmelerinin ana nedeni evlilik nedeniyle alınan kıdem tazminatıdır. Bildiğiniz üzere kadın işçi evlendikten sonraki 1 yıl içerisinde işten ayrılırsa, kıdem tazminatını alma hakkına sahiptir. Bu konuda aranan tek şart, kadın işçinin o işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır.

Doğum sonrası kıdem tazminatı yok

Ancak İş Kanununda, doğum yapan işçiye tanınmış bir kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Yani işçi, sadece doğum yaptığı için işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkını yitirecektir. Doğum yapmanın ancak dolaylı olarak kıdem tazminatı alınmasına katkısı olabilir. Şöyle ki; işçinin doğum yapması sonucunda “ işin yapılmasının, işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli oluşturduğu” sağlık raporuyla kanıtlanabilirse; işçi İş Kanununun 24/1-a maddesi gereğince işten ayrılarak kıdem tazminatını talep edebilir.

SONUÇ

Kadın işçinin doğum yapması tek başına, işçinin kıdem tazminatı alması için bir neden değildir. Ancak doğum sonrası oluşan özel bir durum nedeniyle; yapılan işin işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturduğu sağlık raporuyla belgelenebilirse, bu durumda kıdem tazminatı alınabilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. Serap diyor ki:

  Merhaba ben 20 temmuz 2016 evlendim hamileyim şuan doğum iznim 10 temmuz da bitiyor 6 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım doğum iznim biter bitmez işden ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim ??

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   20 Temmuz 2017’den önce ayrıldıktan sonra alabilirsiniz.

 2. Azer karadeniz diyor ki:

  Merhabalar ben 5 aydir doğum yaptim yanlız bebeğim huzursuz olduğu için işten ayrilmak zorundayım yaklaşık 3 yıldır çalışmaktayım aynı magazada bu durumda Tanzimat alabilirmiyim işten ayrılırsam

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ne yazık ki böyle bir gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

 3. ege yagiz diyor ki:

  Merhabalar kurumsal bi mağazada satis danismani olarak çalışmaktayim calisma saatlerim 09.30 18.00 ve 13.30 22.00 olarak vardiyali bi sekilde calisyorum suan 6 aylik hamileyim ve isyerinde bana karsi mobing uygulaniyor ve agir iste calistiriliyorum iki kere 10 gun izin kullanmadan calistirildim kendi istegimle istifa edip mahkemeye versem tazminat alabilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tazminat konusu mahkemenin takdiri olacaktır. Mobbing elbette bir haklı fesih nedenidir; ancak ispat edilmesi gerekir. Takdir sizin.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
isci ise giris en gec ne zaman (1)
İşçinin sigorta girişi en geç ne zaman yapılmalıdır?

İşçilerin sigorta girişleri ne zaman yapılır? Hangi işte çalışırsa çalışsın, işçilerin sigortalarının yapılması gerektiği açıktır. Bunun istisnaları olmakla birlikte, genel...

Kapat