Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan tekrar çalışabilir mi?

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi başka işyerinde çalışabilir mi?

İşçinin normal şartlar altında istifa ettiğinde kıdem tazminatı hakkını kaybettiğini ama bunun üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. Bu üç istisnayı burada kısaca tekrarlamam gerekirse bunlar;

Emeklilik nedeniyle işten ayrılma nedir?

İşçinin ilk sigorta tarihinden bu yana 15 yıl geçmiş olması, toplam prim gün sayısının en az 3600 gün olması ve işçinin ilk sigortalılık tarihinin 08/09/1999 tarihi ve öncesi olması halinde işçi kendisi ayrılsa bile kıdem tazminatını alabiliyordu. Bunun için SGK’dan alacağı bir yazıyı çalıştığı işyerine vererek kıdem tazminatını talep etmesi yeterliydi.

15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün primi olan işçi neden kıdem tazminatı alabiliyor?

Bunun nedeni aslında oldukça basit. Eski tarihli mevzuatlar gereğince; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihi veya öncesi olan bir işçinin ilk sigortalılık tarihi üzerinden 15 yıl geçmişse ve bu işçinin toplam primi 3600 gün olmuşsa kanun bu işçiye; isterse çalışmayıp yaşını doldurana kadar bekleme imkanını vermektedir. Bu durumda işçi de isterse, bu şartları kazandığında işverenine ben emekliye ayrılacağım ve yaşı bekleyeceğim deyip kıdem tazminatını alabiliyordu.

Bu durumda işçiye kıdem tazminatını ödemek işveren için bir tercih değil zorunluluk halini almaktadır. Yani burada işverenini seçme hakkı yoktur.

3600 15 yeniden calisma iscidunyasi

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alan işçi yeniden çalışmaya başlarsa!

İşte işverenlerin dikkat ettiği asıl nokta burasıdır. İşçi, yıukarıdaki şartları taşıdığından kıdem tazminatını almış ama başka bir işyerinde çalışmaya başlamışsa ne olacaktır?

Bu sorunun cevabını bir Yargıtay kararıyla verebiliriz. Yargıtay’ın 03/06/2015 tarihinde verdiği 2015/20326 esas sayılı kararına göre; 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının 5 numaralı bendinde yazdığı üzere, işçinin emeklilik konusunda yaş dışında diğer kriterleri taşıması halinde işçiye kendi isteğiyle işten ayrılması imkanı verilmiştir. Başka bir deyişle, sigortalılık süresini ve pirim gün sayısını tamamlayan işçi, yaş şartı nedeniyle emeklilik hakkını kazanamamış da olsa, anılan bent gerekçe gösterilerek işyerinden ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. İşçinin işyerinde çalışmaktayken başka bir işyeriyle görüşmesi ve işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. İşçi, kanunun kendine verdiği yasal hakkı kullanmıştır.

SONUÇ

Yukarıdaki yeni tarihli Yargıtay kararı göz önüne alındığında, 3600 gün ve 15 yıl şartını taşıdığı için ve SGK’dan emeklilik yazısı temin ederek kıdem tazminatı alan işçi, daha sonra başka bir işte çalışabilecektir. İşçi her ne kadar emekli olacağını gerekçe göstererek kıdem tazminatını almış olsa da, aslında kanunda doğan bir hakkını kullanmıştır ve sonrasında yeniden çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak kabul edilmez.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,75 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. etem peker diyor ki:

  benim yıllık izin alma hakkım var suan da ama benim istemedigim bi tarihte zorla yıllım iz e cıkartıyorlar böyle bi hakları varmı yanç benim o tarihde yıllık izne cıkmak için onayım yok tamamen sirket kendi kendine tarih belirleyip beni yıllık iznimi kullanmama zorluyor böyle bi hakları varmıdır.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, şu yazımda bu durumu açıklamıştım.

 2. yahya diyor ki:

  Sayın mustafa bey sorum şöyle olacak asgari ücretle çalışan bir işçinin işveren yol parasını da vermesi zorunlumu oni soracaktım simdiden teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır Yahya bey, böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 3. Ozan diyor ki:

  Mustafa Bey iyi çalışmalar.Şuan Sigortam asgari ücretten yatıyor, yeni çalışcağım yerde yüksek ücretten yatacak. Ben 3600’den tazminatı aldıktan sonra başka bir yerde çalışmayı sürdürsem emekli maaşım asgari ücret üzerinden mi gözükür yoksa tavan ücretten mi? İyi çalışmalar

 4. Kazım diyor ki:

  SELAMALEYKÜM MUSTAFA BEY 15 YIL 3600 Ü DOLDURDUM DİLEKÇE VERDİM TAZMİNATI ALDIM FAKAT İŞYERİ BENİ BIRAKMADI GİRDİ ÇIKTI YAPMADAN GOREVİME DEVAM ETTİM 3.5 YIL OLDU FAKAT YİNE ÇIKMAK İSTİYORUM TAZMİNATI ALMAK İSTİYORUM ALABİLİR İYİM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yine alabilirsiniz. Önceki tazminatınız avans kabul edilir ve 3,5 yıllık alırsınız. Her hangi bir sorun olmaz.

 5. Aslıhan diyor ki:

  Mustafa Bey;
  Daha önce şirketimden ayrılırken 3600 kıdem tazminatımı aldım. Fakat şartlar uygun olmadı ve çalışmaya yeniden başladım. 3yıldır bir firmada çalışmaktayım fakat ayrılmak istiyorum. Yeniden kıdem tazminatımı alabilirmiyim. SGK telefon ile sordum. Bunun kazanılmış bir hak olduğunu ve alabileceği söyledi. İnternet üstünden yorumları takip ettim hiç bir yerde tekrar alınamayacağı yazmaktadır. Konu ile ilgili bilgilendirmenizi rica ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aslihan hanım yazıda da açıkça belirttiğim gibi, bu konuda bir tereddüt yok. Tekrar çalışıp yine kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bu hususta Yargıtay kararları mevcuttur.

 6. Sultan Gözkara diyor ki:

  Mustafa bey ben askeriyede 2 yıldırtaşeron işcisiyim 3 çocuğuma yalnız bakıyorum ve çalışırken iş kazası sonucu ayağımı altını palet kesti hastaneye gittim ve 9 gün rapor verdi iş yerim iş kazası olmadığını söylemem gerektiğini söyledi bense hastanede iş kazası olduğunu söyleyip tutanak tutturdum ve ben daha işe başlamadan beni cezalandırarak vardiyamı değiştirdi şimdi 8 yaşında çocuğum var benden başka okuldan alacak kimsem yok ne yapmalıyım lütfen bama yardımcı olurmusunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Sultan hanım böyle bir durumda yapılabilecek en mantıklı iş, diyalog yoluyla sorunu çözmek olsa gerek. Çünkü, diğer durumlarda işten ayrılmaya kadar varan tatsız durumlar yaşanabiliyor. Sizi anlamakla beraber, buradan daha fazla bir şey söylemem doğru olmayacaktır.

   1. Sultan Gözkara diyor ki:

    Çok teşekkür allah razı olsun sizden

 7. tansu harmancı diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey;
  Belediyeye ait bir kamu kurumunda (İZSU – İSKİ vs gib )12 yıldır kadrolu işçi olarak vardiyalı çalışmaktayım, vardiya sisteminden çıkarak bulunduğum birim de yada diğer uygun bir birimde sürekli gündüz çalışma isteğinde bulunabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir istek mümkün olduğu gibi; isteğinizi karşılayıp karşılamama konusunda işvereninizin takdir hakkı bulunduğunu unutmayın. Ancak, vardiya sisteminde çalışmanızın sağlığınıza bir etkisi olduğunu sağlık raporuyla kanıtlayabilirsiniz talebiniz güçlenecektir.

 8. MESUT diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey Ben Aynı işyerinden 2. kez 3600 yapacam SGK Yazıyı veriyor Peki Benim çalıştığım işyerin den Paramı alabilirmiyim daha önce getirenler olmuş işyeri kabul etmemiş 2. bir hakkının olmadığını söylemiş
  Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mesut bey, birbirinden farklı işyerlerinde birden fazla defa 3600 günden faydalanarak kıdem tazminatı almak mümkün. Buna ilişkin Yargıtay kararları mevcut. Ancak aynı işyerinde tekrar 3600 günden kaynaklı kıdem tazminatı alabilme konusunda kesin bir bilgim yok. İşvereniniz vermezse dava konusu etmeniz en mantıklı yol olarak görünüyor.

 9. Ersen diyor ki:

  Mustafa bey ben belediyede taşeron olarak çalışmaktayım.Neden 8.9.1999 şartı var.Ben 16.11.1999 tarihinde sigortalı oldum.1998 şubat_1999 ağustos arası 18 ay askerliği var.Askerliği saydırmadan kıdem tazminatı hak etmiyormuyum.Sonuçta 15 yılda doldu,3600 gün de.Ne yapmamı önerirsiniz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ersen bey ne yazık ki böyle bir şart var. Nedeni de, 08.09.1999 tarihinde yapılan bir kanun değişikliğiyle emeklilik şartlarının 15 yıl ve 3600 günden 25 yıl ve 4500 güne çıkarılmış olmasıdır.
   O halde sizin ilk sigortalı girişiniz 16.11.1999 ise kıdem tazminatı almak için 25 yıl ve 4500 güne tabisiniz demektir. Ama bir ihtimal daha var. 25 yılı beklemeden, eğer toplam prim gününüz 7000 gün ise, yine kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
fazla çalışma dahil iş sözleşmesi örneği
Fazla mesai dahil iş sözleşmesi örneği

Sitemizde daha önce belirsiz süreli iş sözleşmesi örneğinden kısmi süreli iş sözleşmesine kadar birçok iş sözleşmesi örneği paylaştık. Bugün ise...

Kapat