Reklam

Emsal işçi ücreti nasıl belirlenir?

Emsal ücret nasıl belirlenmeli?

Emsal ücret, özellikle iş davalarında karşımıza çıkan bir kavramdır. Emsal ücret; işçiyle aynı işi, aynı zamanda yapan ve benzer şartlarda çalışan diğer işçinin maaşı olarak tamınlanabilir.

Emsal işçinin önemi nedir?

Emsal işçinin öneminin iki temel sebebi vardır. Bunlardan birincisi İş Kanunuyla alakalıdır. İş Kanununa göre belirli süreli çalışan işçiye emsali olan belirsiz süreli işçiden farklı bir muamale yapılamaz. Ayrıca kısmi süreli çalışmaya ilişkin süre hesaplanırken de işçinin emsali olan tam süreli çalışan işçinin bilinmesi gerekir.

Emsal işçinin ikinci önemi ise İş Mahkemelerinde görülen iş davalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle tarafların ücret konusunda anlaşmazlığa düştüğü durumlarda emsal ücret tespitinin doğru yapılması hayati önem arz etmektedir.

Emsal ücret belirlenirken nelere dikkat edilmeli?

emsal isci iscidunyasi

Yargıtay kararları göz önüne alındığında emsal ücret tespit edilirken aşağıda yazılı hususlara dikkat edilmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Buna göre; örneğin bir meslek kuruluşundan emsal işçi için ücret bilgisi talep edilecekse, talep yazısında işçiye ait aşağıdaki bilgilerin de yer alması gerekmektedir.

  • İşçinin meslekte geçirdiği süre
  • İşçinin meslek unvanı
  • İşyerinde çalışılan tarihler
  • İşçinin fiilen yaptığı iş

SONUÇ

Bir işçinin emsali olan işçinin tespit edilmesi ya da işçinin emsal ücretinin belirlenmesi aşamasında araştırma yapılırken; yukarıda belirtilen kriterler dikkate alınmalıdır. Emsal işçi ya da emsal ücretle ilgili her hangi bir kurumdan bilgi talep edileceği zaman; işçinin sadece meslek unvanının değil, aynı zamanda fiilen yaptığı işin, çalışılan tarih aralığının ve meslekte geçirilen toplam süresinin de talep yazısında belirtilmesi gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
gazetecinin fazla mesai süresi
Gazetecinin fazla mesai hakkı ve ücreti

Gazetecilerin fazla çalışma ücreti Gerek İş Kanununda ve gerekse Basın İş Kanununda çalışma süreleri belirlenmiş ve bu sürelerin üzerinde çalışması...

Kapat