Evlat edinen işçinin hakları nelerdir?

Evlat edinen işçinin hakları

İş Kanununda işçinin doğum yapması üzerine, ona tanınan birçok hak bulunmaktadır. Ancak sadece doğum yaparak değil, evlat edinerek de çocuk sahibi olmak mümkündür. Bu yazımda, evlat edinen işçiye dair İş Kanununda tanımlanmış haklardan bahsedeceğim.

Evlat edinen işçinin kısmi süreli çalışma hakkı

Doğum sonrası kısmi süreli çalışma ile ilgili şu yazımda ayrıntılı bilgi vermiştim. Aynı imkan, evlat edinen işçi için de vardır. Kısaca tekrarlamak gerekirse; 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen işçinin de, bu çocuk mecburi ilköğretim çağına geline kadar kısmi süreli çalışma hakkı vardır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, evlat edinilen çocuğun yaşıdır. Çocuğun 3 yaşını doldurmuş olması halinde, evlat edinen işçinin kısmi süreli çalışma hakkı bulunmamaktadır.

Evlat edinen işçinin analık izni

Analık izni, doğum yapan işçiye doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta kullandırılan bir ücretli izindir. Bu iznin amacı, annenin çocuğuyla zaman geçirmesini ve doğum sonrası toparlanmasını sağlamaktır. Bu hakkın bir benzeri evlat edinen işçiye de verilmiştir. Kadın ya da erkek işçi olup olmadığı fark etmeksizin, 3 yaşını doldurmamış çocuk evlat edinen işçiye de çocuğun ona teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta analık izni kullandırılmalıdır.

Yarı zamanlı çalışma hakkı

işçinin evlatlık alması

İş Kanunu, doğum yapan işçiye yarı zamanlı çalışma hakkı da vermektedir. Analık izninin bitiminden itibaren birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün ve üçüncü çocukta 180 gün boyunca işçiye tanınan bu hakkın kapsamını şu yazıdan öğrenebilirsiniz. İşte, 3 yaşını doldurmamış çocuk evlat edinen işçi de bu haktan faydalanabilmektedir.

SONUÇ

Doğum yapan işçiyi koruyan ve adeta doğumu teşvik eden İş Kanunu, evlat edinen işçiyi de unutmamıştır. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen işçinin de, tıpkı doğum yapan işçi gibi, ücretli analık izni, kısmi süreli çalışma hakkı ve yarı zamanlı çalışma hakkı bulunmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçiler için mazaret dilekçesi örneği
İşçiler için mazeret dilekçesi örneği

İş Kanununa göre işçinin yıllık ücretli izin hakkı bulunmaktadır. Bu hakkın kapsamını daha önce ayrıntılarıyla açıklamıştık. Ancak işçinin bazen mazeret...

Kapat