Reklam

Evlilik nedeni ile kıdem tazminatı nasıl alınır?

Evlenen kadın işçiye kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı, işçinin verdiği emeklerin ve hizmet ettiği yılların karşılığıdır. İşçinin çalıştığı her yıl için bir aylık brüt ücreti tutarında aldığı bu tazminat işçi için adeta bir emeklilik ikramiyesidir. Bu tazminatı almanın ilk ve en önemli kuralı da işçinin kendi isteğiyle işten ayrılmaması olarak bilinir.

Kısmen doğru olan bu durumun birkaç istisnası vardır. İstifa eden işçi normalde kıdem tazminatı hakkını kaybedecekken hangi hallerde kıdem tazminatı almaya hak kazanacağını şu yazımızda açıklamıştık.

İşte bu hallerden birisi de kadın işçinin evlendikten sonra kendi isteğiyle işten ayrılmasıdır. 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesinde kendine yer bulan kıdem tazminatı ödemesiyle ilgili bilinen temel kural işçinin işveren tarafından ve ortada haklı bir neden olmaksızın işten çıkarılmasıdır. İstifa eden işçinin bu hakkını kaybedeceği hususunun istisnası olan evlilik durumu ise tam olarak şöyle işler:

 • Söz konusu işçi kadın olmalıdır.
 • Kadın işçi evlenir.
 • Evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılır.
 • İşten ayrılırken evlilik cüzdanının bir suretini, istifa dilekçesine ekler ve kıdem tazminatı isteğini yazıda belirtir.
 • Ödenmemesi halinde dava açarak hakkını alır.
 • Evlilik tarihinin üzerinden 1 yıl geçince bu hak kaybedilir.
 • Evlilik tarihinden kastedilen, evlilik cüzdanında yazılı tarihtir.( Düğün tarihi, imam nikahı tarihi kabul edilmez.)

NOT: Evlilik halinde kıdem tazminatı talep yazısını buradan indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. mustafa samuk diyor ki:

  merhabalar eşim evlilik sebebi ile 5 yıldır çalıştıgı işten ayrılmak istiyor fakat işveren vermeyeceğini ve tehtitler savuruyor ne yapmamız gerekiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ben olsam böyle bir durumda muhatap olmazdım. Notere giderek ihtarname çekerek işten ayrılın ve evlilik nedeniyle kıdem tazminatınızı talep edin. Ödenmezse zaten iş mahkemesi ödetecektir.

 2. Selen diyor ki:

  Merhabalar
  Bir kamu hastanesinde tasören olarak çalışmaktayım 21 ocakta dügünüm var aynı iş yerinde 8yıl 11 aylık sigortam var ne kadar kıdem tazminatı alırım şubat ayında işten ayrılacak olsam

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu hesaplama aracını kullanarak kendiniz hesaplayabilirsiniz.

 3. Emine diyor ki:

  Merhaba,

  Farklı bir platformda evlilik nedeni ile işten ayrılmada sadece dolan senelerin tazminatının alınabileceği gibi bir yazı okudum. Önümüzdeki MArt ayında nikahım olacak ve çalıştığım şirkette 2 yıl 10 ayım dolmuş olacak. Bu durumda ayrılmak istediğim zaman sadece 2 yıllık Kıdem tazminatımı mı almaya hak kazanıyorum? 10 ay sayılmıyor mu?
  Bilgi için şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, böyle bir şey olmaz. Tüm çalışma sürelerinizin karşılığı kıdem tazminatı alırsınız.

 4. halime kuzu diyor ki:

  Merhaba ,
  Bir kamu bankasinda çalışmaktayım. Statümüz itibariyle ne kamu çalışanıyiz nede isciyiz,sozlesmeli isci oldugumuz soylenmekte evlilik sebebiyle işten ayrılmada kıdem tazminatı bizde alabilir miyiz?İlgili bankada bes yıldır çalışmaktayım yapılan yazılı ve sözlü sınavlar sonucunda imzalatilan bir cok evrak sonucu bankaya başladım, ayrılma halinde tazminata talep ve hak edemem şeklinde bir ibare olmasi durumnda ve bilmeden imzalamam durumunu da ihtimal dahilinde tutarsak kıdem tazminat hak kazanimim ne olacaktır. Saygilarimla ..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Tabi olduğunuz kanunu öğrenmeniz gerekir. Eğer İş Kanununa tabiyseniz, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma hakkınız hiçbir şekilde engellenemez.

   1. halime kuzu diyor ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim .peki bunu nasıl ve nereden ogrenebilirim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Kurumunuzdaki personel birimine sormanız gerekir.

 5. Cıgdem diyor ki:

  Merhaba ben evlılık tazmınatımı alıcam fakat içerde yıllık iznim de var bu durumda ayrıldığım için yıllık iznimin geçerliliği nerdir bilgilendırebilirseniz beni çok sevinirim birde bu süreçte erken çıkış hakkım var mı çıkış tarıhımı Verdıkten sonra

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrıldığınızda kullanmadığınız yıllık izniniz varsa bunların ücretinin de size ayrıca ödenmesi gerekir. Erken çıkıştan ne kastettiğinizi tam anlayamadım.

 6. Sinem diyor ki:

  Merhaba, Benim işyerimde 1 senem 14 kasımda doldu. Yaklaşık 2 hafta önce ve ben 4 ay önce evlendim. Yine de kıdem tazminatı hakkımı kullanabiliyor muyum? Yani illa 1 senem dolduktan sonra evlenirsem mi tazminat alabiliyorum? Ben1 senem dolmadan evlendim ve 2 hafta öncede senemi doldurdum? Evlilik nedeni ile işten çıkabilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. İlk seneden sonra evlenmeniz gerekmez. Önemli olan, siz evlendikten sonra 1 yıl içinde işten ayrılmanızdır. Örneğinizdeki gibi, senenizi doldurduğunuza ve evlenmenizin üzerinden 1 sene geçmediğine göre kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 7. Gülcan diyor ki:

  Merhaba ben resmî olarak evlendim işten çıkacağımda söyledim notere gittiğimde henüz sisteme geçmemiş evlendiğiniz bekar gözüküyprsuz denildi kimliğimi değiştirmem gerektiğini söyledi nüfus müzürdüğüne yönlendirdi nüfus müdürlüğüne gittim bana nikahımın üzerinden 10 gün geçmediği için kimlik yenilemesi yapılamadığını söyledi.ben dilekçemi yazıp evlilik cüzdanımın fotokopisini ekleyip versem olurmu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette olur. Dilekçenize ekleyeceğiniz bir evlilik cüzdanı fotokopisi yeterlidir, nüfus cüzdanına ayrıca gerek yok.

 8. Özge diyor ki:

  Merhaba 18aydır özel bir iş yerinde çalışıyorum iş verenle bazı problemler yaşadım işten ayrıldığım da kıdem tazminatımı vermeyeceğine eminim ben 3aylık evliyim evlilik nedeniyle işten ayrılabileceğim Hakkı’mı kullanmak istiyorum yüzlerini görmek istemedğim için bu işi noterden ihtar çekerek göndereceğim için iş yerine her hangi bir evrak imzalamaya gitmem gerekirmi izlediğim yol doğrumudur ve iş veren ne kadar süre içerisinde çıkış işlemlerimi yapıp ne kadar süre içerinde kıdem tazminatımı ödemek zorunda ödemezse ne yapabilirm saygılar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşyerine gitmeniz gerekmez. Noterden çekilen ihtarnameye, evlilik cüzdanınızın bir suretini ekleyin ve banka IBAN numaranızı belirtin. İhtarnamede işverene örneğin 1 haftalık süre verebilir ve ödemezse iş mahkemesine başvurabilirsiniz. İşten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde dava açabilirsiniz. Yani süre sıkıntısı yoktur.

 9. Yasemin diyor ki:

  Merhaba. 3 yildir ayni isyerinde calisiyorum. Calistigim kurum özel bir hastane ve evlilik nedeniyle isimden ayriliyorum. Evleneli 2 ay oldu. Evlilik tazminati alirken hastane adini yazmam yeterli mi yoksa patronumun adini mi yazmaliyim. Hastane 3 ortaga ait sadece birinin adini yazmam yeterli mi. İkinci sorumsa dilekceyi kendim versem bu benim icin sorun olur mu noter onayli mi göndermem gerekir.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bence işvereninizle görüşün ve direkt verin. Ama işvereninizin ödemeyeceğini düşünüyorsanız işinizi garantiye almak için noter kanalıyla talep edebilirsiniz.

 10. Sevcan diyor ki:

  Merhabalar,7 yıldır bir firmadayım ve 1 hafta önce evlendim.İşten ayrılmak zorundayım.Kıdem tazminatımı alma hakkım var,tazminat ödeme süresi nedir.? Ve 7 yıldır yıllık izin kullanmadım,resmi tatiller bayramlar.Bunlarıda alma hakkına sahip olacakmıyım ?

  1. Sevcan diyor ki:

   Merhabalar,7 yıldır özel bir firmadayım ve 1 hafta önce evlendim.İşten ayrılmak zorundayım.Kıdem tazminatımı alma hakkım var sanırım ,tazminat ödeme süresi nedir.?İşten ayrıldığımda,ne kadar sonra tazminatımı alma hakkım var. Ve 7 yıldır yıllık izin kullanmadım,resmi tatiller bayramlar da dahil..Bunları da alma hakkına sahip olacak mıyım ?

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Evet tazminat alma hakkınız vardır. Tazminat derhal ödenmelidir, bunun bir süresi olmaz. Alamadığınız diğer tüm haklarınız da ödenmelidir. Ödenmediği takdirde bir ihtarname ile işverenden talep edip ödenmezse dava açmalısınız.

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tazminat ödemenin belirli bir süresi yoktur, makul bir s,re beklemeniz gerekir. Eğer alamadığınız başka haklarınız varsa tabi ki bunların da ödenmesi gerekir. Ödenmezse bunlar için ayrıca dava açabilirsiniz.

 11. Tugba diyor ki:

  Merhaba ben 1 yildir ….’da calisiyorm 1 sene kadr sonra evlenecegim isten cikmassam calismaya devam edersem ayni sekilde kidem tazminati alabilirmiyim…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Bu tarihten sonra ise genel hükümlere tabi olursunuz.

 12. Fatma T diyor ki:

  Merhabalar,

  İş yerimde 1 buçuk yılı aşkın süredir çalışıyorum.

  28 Ağustos 2015 tarihinde evlendim. Ve 16 Ağustos 2016 tarihinde istifamı verdim. 30 güm ihbar sürem var, bunun 2 haftalık kısmında çalışmaya devam edeceğim kalan güncler için ise yıllık iznimi kullanıyor olarak görüneceğim.

  Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alabiliyor muyum 1 yıl içinde istifa ettiğim için? Yoksa işten ayrılmam (30 gunluk ihbar süresi sonrası) ve evlilik tarihim arasında 1 yıldan fazla süre olduğu için hakkım olmuyor mu?

  Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı için 1 yıllık süre için istifa ettiğim gün mü dikkate alınacak. Yoksa ihbar süremin bittiği gün mü?

  Yardımlarınız için teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evlilik nedeniyle kıdem tazminatında ihbar süresi olacağını sanmıyorum. Bu nedenle önemli olan husus, evlendikten en geç bir sene sonra işten ayrılmış olmaktır. Bu benim görüşüm, takdir sizin.

 13. Nalan diyor ki:

  Merhaba.Ben 4 yildir bir tekstil firmasinda calisiyorum evlilik nedeniyle isten cikicam.sorum su kidem tazminati hesaplanirken ihbar sureside ayrimi hsaplaniyor ve kidem tazminatimi isveren taksitle veririm diyor tek seferde alma hakkim varmi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Siz istemezseniz kıdem tazminatı taksitle ödenemez. Ama anlaşırsanız taksitle ödeme mümkündür. Diğer sorunuzu tam olarak anlayamadım, kusura bakmayın.

 14. bilal diyor ki:

  esim evlilik dolayisiyla isten ayrlacak ve tazminat talep edecek tum sartlari sagliyor fakat bu ohal durumu engel teskil ediyor mu ne yapilmasi gerekir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, OHAL bu şekilde kıdem tazminatı almaya engel değildir. Kıdem tazminatınız ödenmek zorundadır.

 15. seda diyor ki:

  Iyi gunler benim 8 ay oldu is yerimde we ewlilik nedeniyle cikmam gerekiyo kidem tazminati alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi gerekçeyle olursa olsun, kıdem tazminatı almanın ön şartı bir yıllık kıdemdir. Eğer 1 yılınızı doldurduğunuzda, evliliğinizin üzerinden hâlâ bir yıl geçmemişse o zaman alabilirsiniz. Şu anda alamazsınız.

 16. filiz diyor ki:

  merhaba 10 aylık evliyim ve 7 aylıkta gebeliğim mevcut 8 hafta sonra doğum iznine ayrılacağım. ama kıdem tazminatım ölmesin diye çıkış alıp kıdem tazminatımı almak istiyorum gebeliğim sözleşmemi fesh etmem için bir problem oluşturur mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette olmaz. Eğer, evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl geçmemişse ayrılırken kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 17. Sinem diyor ki:

  İyi günler ben 2ay sonra düğün yapıcam ve işten evlilik nedeniyle ayrılmak zorundayım suan sağlık ocagında hemşireyim taşeron olarak görünüyorum yani aracı bır şirkete baglıyım ancak şirket kıdem tazminatımı vermiceğini doktorlar para verirse verecegini sölüyor ve doktorlarda bunu kabul etmezler cunku ben şirket elamınıyım bende dava acmayı dusunuyorum ancak me kadar surede kazanabılırım bu davayı yada ne yapmam gerekır yardımcı olursanız sevınırım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sinem hanım sitemizde yer alan bize sorun / iletişim bölümündeki formu doldurun ve bize gönderin. Ayrıntılı yazarsanız size bilgi vermeye çalışırım. Ancak şu kadarını söyleyeyim ki, alt işveren şirket vermezse bile asıl işveren olan kişi ya da firma vermez zorundadır. Vermezlerse dava açmalı ve hakkınızı almalısınız.

 18. Nermin diyor ki:

  Evlilik sürem dolduğunda raporuydum rapor bitince evlilik tazminatı hak edebilirmiyim

 19. Nigar diyor ki:

  Bir kamu kurumunda 3 yıldır taşeron personel olarak çalışıyorum. 3 yıl boyunca farklı farklı şirketler bünyesinde çalıştım ancak üst işverenim her zaman aynı kurum oldu. Evlilik tazminatımı istediğimde beni alt işverene yönlendirdiler ancak hiçbir alt işverende 1 yılımı dolduramadığım için evlilik tazminatı hakkım olmadığı söylendi. 2014’teki torba yasadan sonra üst işverenim olan kamu kurumundan evlilik tazminatı isteme hakkım doğuyor mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evlilik tazminatından kastınız nedir? Normal şartlar altında böyle bir tazminat türü yoktur. Kastettiğiniz kıdem tazminatınız mıdır? Sorunuzu daha açık sorarsanız size yardımcı olmaya çalışırım.

   1. Nigar diyor ki:

    Evet, yeni evlendim ve yukarıdaki şartlarda üst işverenimden kıdem tazminatı talep etme hakkım olup olmadığını sormuştum.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Kıdem tazminatı almak için işten ayrılmanız gerek. Eğer evlendiğiniz tarihten bu yana 1 sene geçmemişse, asıl işvereniniz olan kamu kurumuna dilekçe vererek kıdem tazminatı almanız pekala mümkün. Bu dilekçe nasıl olmalı? Nereye başvurmalısınız? Şu yazıya bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz..

BİR YORUM YAZ