Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçe örneği

Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde nasıl kıdem tazminatı alabileceğini daha önce yazmıştım. Buradan inceleyebilirsiniz.

Evlendiği tarihten itibaren 1 yıllık süre içinde işten ayrılan kadınların kıdem tazminatlarını alabilmek için işverene vermeleri gereken dilekçe örneği ektedir. Bu dilekçeye evlilik cüzdanının bir fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

İndir (DOCX, 14KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Selin diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey bende evlilikten dolayı istifa edeceğim bir kaç yerde okumuştum da istifadan 1 buçuk ay önce istifa edecegimi bildirmem gerektiğini okumuştum bildirmek zorunda mıyım bildirmezsem tazminat hakkım yok olur mu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda bir fikir birliği bulunmamakta ancak işinizi garantiye almak adına mümkünse ihbar süreniz kadar önceden bildirmeniz yararınıza olacaktır. Bildirmezseniz de kıdem tazminatı hakkınız elbette vardır.

 2. Adem diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,

  Eşim bir kolejde öğretmen ve maalesef çok mutsuz.

  İş sözleşme tarihi Temmuz 2016, Düğün tarihimiz Ağustos 2016.

  1475 sayılı iş kanunu hükmünce evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde örneğin bu hafta iş sözleşmesini fesih edebilir mi? (İş sözleşmesinde 20.000 tl tazminat ödeme şartı konulmuştu ve bizde imzalamıştık.)

  Yani iş sözleşmesini evlilik nedeni ile fesih ettiğimizden dolayı haklı mıyız yoksa işverene sözleşmede belirtilen veya başka bir kapsamda tazminat ödemek zorunda mıyız? (İşveren kendisinin zarara uğradığını iddia ederek birşeyler alabilir mi?)

  Teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Adem bey merhaba. Kıdem tazminatı alınabilen hallerden birisi olan evlilik için ilk şart, işçinin o işyerinde en az 1 yıl kıdeminin olmasıdır. Yani eşiniz temmuz 2016 tarihinde işe başladığına göre evlilik nedeniyle iş akdini erken temmuz 2017’de feshedebilir ki kıdem tazminatını alabilsin. Bu nedenle şu anda iş sözleşmesini evlilik nedeniyle feshederse kıdem tazminatı alamayacağı gibi haksız duruma da düşebilir ve tazminat ödemek zorunda kalabilir.

   1. Adem diyor ki:

    Merhaba Mustafa Bey, cevabınız için teşekkür ederim.

    Amacımız kesinlikle kıdem tazminatı almak değil. Amacımız ne tazminat alıp ne de tazminat ödemeden bu işten ayrılmak. Şu durumda bu mümkün müdür? (Aşağıdan görüldüğü gibi nikah tarihi sözleşmeden sonra ancak fiili hizmet başlama tarihinden öncedir.)
    İş Sözleşme Tarihi: 18.08.2016
    Nikah Tarihi: 21.08.2016
    Sözleşmenin başlama tarihi veya işin fiili olarak başlama tarihi: 05.09.2016

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Söylediğim gibi, işçinin işe girmesinin üzerinden bir sene geçmeden kıdem tazminatı alınması mümkün değildir. Bu durumda evlilik tek başına bir haklı fesih nedeni olarak kabul edilemez. Bu nedenle işveren, eşinizden tazminat isteme hakkına sahip olabilir. İlla ki haklı bir gerekçeye dayanarak işten ayrılmanız gerekir.

     1. Adem diyor ki:

      Cevabınız için tekrar teşekkür ederim. O zaman başka bir konu ile bu sözleşmeyi fesh etmemiz gerekiyor.

     2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Rica ederim. Umarım istediğiniz gibi sonuçlanır.

 3. Gurbet diyor ki:

  Merhaba mustafa bey 2 aydir calismaktayim 3.ayimda nikahim var evlilik tazminati hakkini kazanbilirmiyim.ne kadr calsmm lazm hak kazanabilmm icin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatı için ilk şart, işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmaktır. Evlendikten sonra da işten ayrılmak için 1 seneniz vardır. Buna göre çalışmaya devam ederseniz, ilk yılınız dolduğu anda evlilik nedeniyle işten ayrılarak kıdem tazminatına hak kazanabilirsiniz. Ama işyerindeki kıdeminiz 1 yıl olmadan ayrılırsanız alamazsınız.

 4. ÖZNUR diyor ki:

  iyi günler ben evlilik tazminatı için başvuru yapıcam yanlız dilekçeyi noter yoluylamı yollarsam daha iyi olur yada iş yerine dilekçe ve evlilik cüzdan fotokopisinı vermem yeterli olurmu ? ve yukarıda paylaşılana dilekçeyi yazsam olur mu ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, bu dilekçe işinizi görecektir. Tavsiyem, öncelikle işyerine dilekçeyi vermeniz ve makul bir süre beklemenizdir. Olumsuz bir sonuç çıkarsa muhakkak noterden ihtarname çekerek alacaklarınızı talep etmelisiniz.

 5. Melike diyor ki:

  Merhaba… Benim evlilikten doğan tazminat hakkım vardı bi önceki çalıştığım kurumdan. Fakat yazdığım istifa dilekçesinin en sonuna istifa ediyorum yazdığım için iş akdimin sonlandırılmasını istiyorum yazmadığım için tazminatımı alamıyormuşum… Dilekçeyi bana çalıştığım devlet kurumu yazdırdı ve bu cümleleri kuranlarda onlar… Bu konuda yardımlarınızı istiyorum mümkünse, lütfen bana bir yol gösterin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz istifa dilekçesine evlilik nedeniyle ayrıldığınızı belirtmişseniz kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Belirtmediyseniz bile bir ihtarname ile ödeme talep etmenizi öneririm. Ödenmezse şansınızı iş mahkemesinde deneyebilirsiniz.

   1. Melike diyor ki:

    Belirtmiştim evlilik nedeniyle olduğunu ama istifa dilekçesinde ‘istifa ediyorum’ ibaresinin bulunması hak talep etmeme maniymiş söylediklerine göre… Önerileriniz için çok teşekkür ederim kafamda şekillendi sôylediklerinizle birşeyler

    1. Melike diyor ki:

     Bi konuda da bilginize ihtiyacım var aslında… Düzensiz maaş almamız, sigortamızın ödenmemesi durumunda da istifa etmemiz kıdem tazminatı alabilme hakkımızı doğuruyor mu?

     1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Bunlar elbette haklı nedenle çıkış gerekçeleridir. Size tavsiyem, dava açmanız yönündedir. Sizin istifa mektubunuz olsa bile mahkeme somut durumu değerlendirecek ve haklı çıkış gerekçeniz olduğunu düşünürse lehinize hüküm verebilecektir. Ancak yine de son sözü mahkeme söyleyeceğinden, kesin bir şey söylemem mümkün olmaz.

 6. mustafa diyor ki:

  merhaba mustafa bey 28 eylül 2016 da nikah oldu eşim 5.5 yıldır bir yerde çalışıyor ve ben artık çalışmasını istemiyorum..
  çalıştığı yerin muhasebesine hangi belgeleri götürmesi gerekiyor
  daha kimliklerimiz dahi değişmedi kimlik isterlermi ?
  çalıştığı yerin patronları karaktersizler bir alavere dalavere yapmamaları ve eşimin kıdem tazminatını rahat birşekilde alması için ne yapmam gerekiyor
  muhasebe bize ne imzalatacak ne isteyecek dikkat etmemiz gerek en önemli durum ne

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşyerine bir dilekçe vermesi ve ekinde evlilik cüzdanının bir fotokopisini sunması yeterlidir. Her hangi bir evrak imzalayacaksınız, evrakta nakit ödeme almıştır ibaresi olmasın. (Gerçekten nakit alacaksanız olabilir.)

 7. hande diyor ki:

  merhaba evlilik nedeniyle işten ayrılma hakkına sahibim aynı zamanda hamileyim ve doğum izni ile bu süre cakışıyor hem tazminat hem doğum paramı almak icin ne zman başvurumu yapmalı ve nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evlilik nedeniyle işten ayrılacaksanız, bunu evlendikten sonraki 1 yıl içinde yapmak zorundasınız. Doğum parası için ise belirli bir süre yoktur. Ayrıca bunların birbiriyle ilgisinin olduğunu da söyleyemeyiz.

   1. hande diyor ki:

    peki mustafa bey evlilik nedeni ile dilekçe vermem ile doğum iznine ayrılma olayı nasıl biririni takip etmeli işten cıkarıldığım gün sgk lı olmam gerekiyormus sanırım doğum paramı almak icin öyle bir duyum aldım nasıl bir yol izlemeliyim?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Doğum parası almak için işten ayrıldığınız gün sigortalı olmanız gerekmez. Ayrıca kişinin sigortalılığı sona erse bile, sigortalılığın sona erdiği tarihten itibaren 300 gün içinde çocuk doğarsa ve bu doğum tarihinden geriye dönük son 15 ay içinde ilgilinin en az 120 gün sigorta primi varsa; sigortalılığı sona eren bu işçiye de süt parası ödenir. Şu yazıma bakabilirsiniz.

 8. Pınar diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,

  Evlilik sebebinden dolayı vereceğim dilekçemi önceden şirketin insan kaynaklarına bildirmem gerekiyor mu? İşten ayrılacağımın bilgisini önceden vermem lazım mı? Yoksa böyle bir zorunluluğum yok mu? Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bence vermeniz gerekir. Ama bunun bir zorunluluk olduğunu da söyleyemem. Dilerseniz işten ayrılırken ihtarname göndererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Şunu da söylemem gerekir ki, muhtemel bir dava durumunda iyi niyetli görüntü vermeniz açısından önceden yazışma yoluyla haber vermenizi öneririm.

  2. hande diyor ki:

   teşekkürler kolay gelsin

 9. Gamze diyor ki:

  Evlilik sebebiyle işten ayrıldığımızda kıdem tazminatı yanında içeride kalan 1 haftalık yıllık izin ücretini de ödemek zorundalar değil mi? Ayrıca evlilik sebebiyle vereceğim dilekçeyi önceden bildirmem gerekiyor mu? Ödenecek tutar hesabımıza geçmeden tazminatımı aldım şeklinde bir sözleşme önüme koyarlarsa imzalamam gerekiyor mu? Bir sorum daha işveren tarafından ödenecek tutar maksimum kaç iş günü içerisinde ödenmek zorunda ?

  1. Gamze diyor ki:

   Bu arada şimdiden teşekkür ederim.

   Saygılarımla,

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Parayı almadan elbette ki imzalamamanız gerekir. Yıllık izin ücreti ayrıca ödenmelidir. Bu ödemenin bir süresi yoktur. Makul bir süre beklersiniz ve ödeme olmazsa dava açabilirsiniz.

 10. Yeliz diyor ki:

  Merhaba,

  Evlilik nedeniyle işten ayrılma sürecinde bir avukat aracılığı ile mi istifa etmeli yoksa kendimiz hazırladığımız dilekçeyi ilgili yere vererek mi istifa etmeliyiz? Ayrılacağımızı belirttiğimiz tarih itibariyle işe gelme zorunluluğu var mıdır? İhbar süresi bu süreçte geçerli mi? Kıdem tazminatı işveren tarafından ne kadar süre içinde ödenmelidir?

  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir avukata kesinlikle ihtiyacınız yok. İhbar süresi bu süreçte gerekli değildir. Ancak tavsiyem öncelikle işyerinizle konuşarak dilekçe vermeniz, sorluk çıkarırlarsa noter aracılığıyla ihtarname göndererek işten ayrılmanızdır. Dilekçenizi verdiğiniz tarih itibariyle işe gelmeyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
timthumb_17
Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir?

  Asıl iş / Yardımcı iş Bilgi Notu: Bu yazımızın ardından, devamı niteliğinde olan "Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir?...

Kapat