Reklam

Evlilik tazminatı var mıdır?

Evlilik tazminatı nedir?

Kadın işçilere getirilen bu hak aslında evlilik tazminat değildir. Doğrusu, kadın işçinin evlilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanmasıdır. Bu yazımda size kısaca, evlilik tazminatı olarak bilinen ve işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması halinde bile kıdem tazminatı alabileceği durumu açıklamaya çalışacağım.

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı

Yukarıda da belirttiğim gibi, doğru tanımlama budur. İş Kanununa göre, normal şartlar altında, kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden bir işçinin kıdem tazminatı alma hakkı yoktur. Bunun üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. İşte bu istisnalardan biri de, kadın işçinin evlenmesidir.

Evlilik tazminatı nasıl alınır?

evlenme kıdem tazminatı

Bu hususta daha önce yazmış olduğum şu yazıdan geniş bilgi edinebilirsiniz. Burada kısaca tekrarlamam gerekirse;

  • Kadın işçi evlendiğinde
  • Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılırsa
  • İşyerindeki kıdemi de en az 1 yılsa

Bu işçi istifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilecektir. Bunun için yapması gereken ise, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı istediğini belirtir bir dilekçe hazırlamak, dilekçeye evlilik cüzdanının bir suretini eklemek ve bunu işverene vermektir. İşçinin kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir. Bu konuda işverenin bir takdir hakkı da yoktur.

SONUÇ

Evlilik tazminatı aslında; kadın işçinin evlendiği için işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilmesidir. Önemli olan kadın işçinin işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olması, resmi nikah tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde işten ayrılmış olunması ve işverene verilecek ayrılış dilekçesinde bu hususun açıkça belirtilmiş olmasıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
işçinin işyerinde uyuması
İşyerinde uyuyan işçinin işten çıkarılması

İşçinin uyumasına özellikle gece vardiyalarında rastlamaktayız. Bu durum bazen işin yoğunluğundan bazen de işçinin kişisel yorgunluğundan kaynaklanabilmektedir. İşyerinde uyurken yakalananişçi...

Kapat