Reklam

Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamak zorunlu mu?

Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamak

İşyerlerinde özellikle sene başlarında işçiler arasında dolaştırılan ve işçilerin imzalarken tereddüt ettiği bir kağıt vardır. Bu kağıtta, işçinin fazla çalışma yapmayı peşinen kabul ettiğine dair beyanları olur ve işçiler bu kağıdı imzalamakla ne kazanıp ne kazanmadıklarını pek bilmezler. İşte bu kağıt, uygulamada sık görülen fazla çalışma muvafakatnamesidir.

Fazla çalışma onayı olarak da bilinen bu muvafakatname neden alınır? İşçiler bunu imzalamak zorunda mıdır?

4857 sayılı İş Kanuna göre fazla çalışma işçinin onayına tabi kılınmıştır. Buna göre, işçinin rızası alınmaksızın fazla çalışma yaptırılamaz. ( Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.)

Bu nedenle uygulamada işverenler bu muvafakatnameyi her sene başında almaktadır. Bunun gerekçesi ise İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinde yer alan; fazla çalışma ihtiyacı duyan işverence bu onayın her sene başında işçilerden yazılı olarak alınması ve işçinin özlük dosyasında saklanması hükmüdür.

Oysa İş Kanununun 41 inci maddesi açısından ise bu onayın bir kez “alınmış” olması yeterlidir. Yani her yıl tekrar tekrar almaya gerek yoktur.

İlk bakışta birbiriyle çelişiyormuş gibi görünen bu durum karşısında işverenlere tavsiyemiz, iş sözleşmelerinde işçilerin fazla çalışmaya dair peşin onayları varsa bu fazla çalışma muvafakatnamesini her sene almalarına gerek olmadığıdır. Bu şekilde, işçisiyle düzenlediği iş sözleşmesinde peşin onay yer alan bir işveren, idari para cezasından da kurtulabilecektir.

SONUÇ:

 • İş sözleşmeleriyle işçisinin fazla çalışma onayını peşin alan işverenlerin, her sene başında tekrar tekrar fazla çalışma muvafakatnamesi almasına gerek yoktur.
 • Rutin bir işlem olan bu fazla çalışma muvafakatnamesi işçiler tarafından rahatlıkla imzalanabilir. İşçi fazla çalışma yapmak istemiyorsa bu halde bu muvafakatnameyi imzalamaktan kaçınabilir ve imzalamaya zorlanamaz.

Ekte yer alan fazla çalışma muvafakatnamesi örneğini indirmek için tıklayınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 2,50 / 5)
 1. SENER KESKIN diyor ki:

  MUSTAFA BEY MERHABA.. BU MUVAFAKATNE BENIM ÇALISTIGIM İŞ YERINEDE GEDLI.. BUNUN ÖNCESINDE BU TARZ BISEY YOKTU. BEN ÇALISTIGIM İŞ YERINI BİMER E ŞİKAYET ETTIM.. MUFETTIŞ GELDI.. O GUN BU EVRAK GELDI.. BENDE BUNU İMZALAMADIM.. ALTINADA ŞU NOTU DÜŞTÜM.: YUKARIDA BAHSİ GECEN KONUYU KABUL ETMIYORUM DEDIM…
  AYRICA GECE ÇALIŞMA muvafatkaname Sİ GELDI AYRICA.. ÇUNKU MAAŞ BODROSUNDA GECE ÇALIŞMA YOKTUR YAZIYOR.. AMA BEN GÜVENLİK PERSONELIYIM.. HEM GECE HEM GUNDUZ CALISIYOM.12 SSAAT.. FAZLA CALISMADA ÖDENMIYOR.. BU KAGIDA DA GECE ÇALIŞMAYI KABUL ETMIYORUM.. 4857 SAYILI İŞ KANUNUNDA ÇALISMA SAATLERI SONRASI FAZLA CALISMAYI MESAİ ÜCRETİ Nİ İSTİYORUM YAZDIM..
  BU KONU HAKKINDA BILGI ISTIYORUM..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şunu bilmeniz gerekir. Siz bu evrakları imzalasanız da imzalamasanız da, fazla mesai ücretinizin mutlaka ödenmesi gerekir. Dolayısıyla, fazla çalışma yapmakla ilgili sıkıntısı olmayan bir işçi, bu tür bir evrakı her zaman imzalayabilir.

 2. Serkan diyor ki:

  Mrb
  Muvafakati imzaladigimizda ilerde bu is yerinden ayrildik mahkeme yolu ile fazla calisma mesailerimizi talep ettigimizde hakkimizi ala bilecekmiyiz suanki durumda zaten fazla mesai yapiyorum ve is verenim mesaimi vermiyor bordromda da yansimiyor konuyla bilgi rica edebilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu muvafakatname, fazla mesai yapmaya onay vermeyle ilgilidir. Yapılan fazla mesainin karşılığının mutlaka ödenmesi gerekir. Bunlar ayrı konulardır Serjan bey.

 3. Necibe guventirk diyor ki:

  Merhaba Ben … çağrı merkezinde 2.5 yildir çalışıyorum bu yıl.imzalamadigim için yazılı uyarı aldım ve yazılı uyarı da iş kanuna göre iş hakk fesh edilebilir şirket zararına olduğu için gibi yazı vardı ve benimle beraber sözleşmeyi imzalamayan arkadaşlarım yazılı uyarı kağıdını imzalamadilar ben imzaladığım için sorun olacağını söylüyorlar bir problem olur mu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kanaatimce, fazla çalışma muvafakati imzalamayan işçinin iş akdi feshedilebilir. Ama bu durumda hem ihbar sürelerinin kullandırılması hem de işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

 4. Ada diyor ki:

  Kargo şirketinde çalışıyorum patron fazla çalışma muvafaktı imzalamaya çalışıyor günde 12 saat çalışıyoruz zaten daha ne kadar çalıştırabilir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu evrakı imzalamanızda bir sakınca yok. Ama fazla mesai yapmak istemiyorsanız, ona bir şey diyemem.

 5. Filiz maden diyor ki:

  Merhaba bizde her yıl bu muvaffakatnameyi imzaliyoruz.ayni isyerinde 5 yildir calisiyorum.bu yil bu evraki fazla mesai yaomak istemiyorum seklinde imzalarsam isveren beni onceki yillarda imzaladigim muvaffakatnameleri ornek gosterip mesaiye zorlayabilir mi?sayet onayim olmasa bile bana gunluk yada yillik kac saat fazla mesaiye zorlayabilir.gunluk 7.5 saatten yemek ve molalari dusunce haftada 6 gun çalışıyoruz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Daha önceki yıllarda imzalanan muvafakatnamenin bir önemi yoktur. Bu yıl imzalamazsanız size 1 saat bile olsa fazla mesai yaptırılamaz. Ancak iş sözleşmenizde, fazla mesai yapacağınıza peşinen onay vermişseniz, bu muvafakatnameyi imzalamasanız bile fazla çalışma yapmanız gerekir.

 6. Büşra diyor ki:

  Merhaba her yıl imzalanan fazla çalışma muvafatkanameyi imzalamazsam is yeri tazminat verip ise son verir mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıdan da açıkça belli olduğu gibi, işçi bu muvafakatnameyi imzalamak zorunda olmadığına göre, be gerekçeyle işten de çıkarılamaz.

 7. Gökhan Bozdağ diyor ki:

  Kolay gelsin.

  Ben özel sektörde teknik servis elemanı olarak çalışıyorum. İşimiz gereği şehir dışına günübirlik 2-3 günlük ziyaretlerimiz oluyor. Bunlarla ilgili işyerimden fazla mesai ücreti alamadım.
  Sürekli talep etmemize rağmen bu çalışmalar için ne fazla mesai nede günlük harcırah bedeli alamadık. Bunların haricinde günlük servisler sırasında da yapılan fazla mesailer takip edilmedi. Burada yapılan ücretleri ne şekilde talep etmek hangi yolu izlemek gerekiyor. Ayrıca son 2 yıldır. Aldığımız ücret zammı toplamda yüzde 10 gibi değerdir. Bu konu ile ilgili şikayetimizi dile getirdik ama işveren ve yöneticilerle kötü olduk. İşten çıkarmalarını bekliyorum fakat onlarda benden bekliyorlar. Yaklaşık 5,5 yıldır çalışıyorum. Haklı olarak tazminatımı ve diğer haklarımı talep etmek istiyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Maaşlarınız ödenmiyorsa bu bir haklı fesih nedenidir. Ancak bu kadar uzun süreli maaş alamama durumlarını Yargıtay, hayatın olağan akışına aykırı bulmaktadır. Fazla mesai hesabınızı ise haftalık yapmalısınız. Haftada çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

 8. Ramazan BASARAN diyor ki:

  Merhaba
  Biz arkadaşlarla cctv (kamera izleme) güvenlik sektöründe günlük 8 saat üzerinden çalışmaktayız. İş veren bize günlük 12 saat çalıştıracağını (aylık 30 – 40 saat fazla) beliterek muvakatname imzalatmak istiyor (aynı maaş) Kobul etmememiz durumunda bizi tazminatsız gönderebilirlermi veya kıdem düşürebilirleri mi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma doğacak ve fazla mesai ücretinizi ödeyecekse, yıllık fazla mesai saati de 270 saati aşmayacaksa olabilir. Aksi takdirde aleyhinize değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz.

 9. Ada diyor ki:

  Meraba ben bi hastanede 12 36 vardiya sisteminde çalışıyorum bu şekilde calisirken 2 ek nobet daha calismamiz zorunlu oldu saatlerimizi tamamlayamiyormusuz.mecbur kabul ettik bunun üstünede mesai yazıyorlar gelmek zorunlu diye bole bi haklari varmı mesaiye gelsek bile paramızı kesiyorlar eksik para aliyoruz bilgilendirebilecek biri varmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma yapmaya peşinen onay vermişseniz, işverence yapılan fazla mesaisi çağrısına uymanız gerekir.

 10. Ertekin diyor ki:

  Yanılıyorsunuz, iş sözleşmesinde olsa bile bu onayın her yıl alınması gereklidir. Konuyla ilgili bir Yargıtay Kararı mevcuttur. Bilgi edinmenizi rica ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ancak yazının içeriği, idari para cezasıyla ilgilidir ve idari para cezasıyla karşılaşılmaması için muvafakatın bir kez alınması yeterlidir. Bahsettiğiniz kararı buraya yazarsanız, muhtemelen başka bir konuyla ilgili olduğunu göreceğiz. İşçilerin fazla çalışma onaylarının her ay alınması gerektiği konusunda sizinle hemfikirim ama idari para cezası bakımından buna kesinlikle gerek yoktur.

 11. HAKAN diyor ki:

  HASTANEDE ACİLDE TAŞÖRON OLARAK ÇALIŞAN BİLGİSAYAR İŞLETMENLERİ 16 VE YA 24 SAAT NÖBET TUTABİLİRLERMİ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hakan bey İş Kanunu bakımında günlük azami çalışma süresi 16 saattir. Bunun üzerindeki bir çalışma süresi, işçi açısından haklı nedenle fesih gerekçesi oluşturur.

 12. Husnu senel diyor ki:

  Hastaneye gitmek icin izin aldigimda bir gun yerine iki gun yevmiyem kesiliyor is yerinin boyle bir yetkisi varmi tesekkurler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşyerinin böyle bir yetkisi; ancak sizin mazeretsiz olarak işe gelmemeniz durumunda vardır. Hastaneye izinsiz gitmişseniz ve o gün için iş göremez raporu almamışsanız evet, iki günlük yevmiyeniz kesilebilir.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
isci ucretsiz izin dilekcesi ornegi
İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

İş Kanununda ücretsiz iznin hangi hallerde verileceğini şu yazımızda açıklamıştık. O nedenle aynı konuya tekrar girmek istemiyoruz. İşçi tarafından işyerine...

Kapat