Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamak zorunlu mu?

Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamak

İşyerlerinde özellikle sene başlarında işçiler arasında dolaştırılan ve işçilerin imzalarken tereddüt ettiği bir kağıt vardır. Bu kağıtta, işçinin fazla çalışma yapmayı peşinen kabul ettiğine dair beyanları olur ve işçiler bu kağıdı imzalamakla ne kazanıp ne kazanmadıklarını pek bilmezler. İşte bu kağıt, uygulamada sık görülen fazla çalışma muvafakatnamesidir.

Fazla çalışma onayı olarak da bilinen bu muvafakatname neden alınır? İşçiler bunu imzalamak zorunda mıdır?

4857 sayılı İş Kanuna göre fazla çalışma işçinin onayına tabi kılınmıştır. Buna göre, işçinin rızası alınmaksızın fazla çalışma yaptırılamaz. ( Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.)

Bu nedenle uygulamada işverenler bu muvafakatnameyi her sene başında almaktadır. Bunun gerekçesi ise İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinde yer alan; fazla çalışma ihtiyacı duyan işverence bu onayın her sene başında işçilerden yazılı olarak alınması ve işçinin özlük dosyasında saklanması hükmüdür.

Oysa İş Kanununun 41 inci maddesi açısından ise bu onayın bir kez “alınmış” olması yeterlidir. Yani her yıl tekrar tekrar almaya gerek yoktur.

İlk bakışta birbiriyle çelişiyormuş gibi görünen bu durum karşısında işverenlere tavsiyemiz, iş sözleşmelerinde işçilerin fazla çalışmaya dair peşin onayları varsa bu fazla çalışma muvafakatnamesini her sene almalarına gerek olmadığıdır. Bu şekilde, işçisiyle düzenlediği iş sözleşmesinde peşin onay yer alan bir işveren, idari para cezasından da kurtulabilecektir.

SONUÇ:

 • İş sözleşmeleriyle işçisinin fazla çalışma onayını peşin alan işverenlerin, her sene başında tekrar tekrar fazla çalışma muvafakatnamesi almasına gerek yoktur.
 • Rutin bir işlem olan bu fazla çalışma muvafakatnamesi işçiler tarafından rahatlıkla imzalanabilir. İşçi fazla çalışma yapmak istemiyorsa bu halde bu muvafakatnameyi imzalamaktan kaçınabilir ve imzalamaya zorlanamaz.

Ekte yer alan fazla çalışma muvafakatnamesi örneğini indirmek için tıklayınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Ramazan BASARAN diyor ki:

  Merhaba
  Biz arkadaşlarla cctv (kamera izleme) güvenlik sektöründe günlük 8 saat üzerinden çalışmaktayız. İş veren bize günlük 12 saat çalıştıracağını (aylık 30 – 40 saat fazla) beliterek muvakatname imzalatmak istiyor (aynı maaş) Kobul etmememiz durumunda bizi tazminatsız gönderebilirlermi veya kıdem düşürebilirleri mi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma doğacak ve fazla mesai ücretinizi ödeyecekse, yıllık fazla mesai saati de 270 saati aşmayacaksa olabilir. Aksi takdirde aleyhinize değişikliği kabul etmek zorunda değilsiniz.

 2. Ada diyor ki:

  Meraba ben bi hastanede 12 36 vardiya sisteminde çalışıyorum bu şekilde calisirken 2 ek nobet daha calismamiz zorunlu oldu saatlerimizi tamamlayamiyormusuz.mecbur kabul ettik bunun üstünede mesai yazıyorlar gelmek zorunlu diye bole bi haklari varmı mesaiye gelsek bile paramızı kesiyorlar eksik para aliyoruz bilgilendirebilecek biri varmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma yapmaya peşinen onay vermişseniz, işverence yapılan fazla mesaisi çağrısına uymanız gerekir.

 3. Ertekin diyor ki:

  Yanılıyorsunuz, iş sözleşmesinde olsa bile bu onayın her yıl alınması gereklidir. Konuyla ilgili bir Yargıtay Kararı mevcuttur. Bilgi edinmenizi rica ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ancak yazının içeriği, idari para cezasıyla ilgilidir ve idari para cezasıyla karşılaşılmaması için muvafakatın bir kez alınması yeterlidir. Bahsettiğiniz kararı buraya yazarsanız, muhtemelen başka bir konuyla ilgili olduğunu göreceğiz. İşçilerin fazla çalışma onaylarının her ay alınması gerektiği konusunda sizinle hemfikirim ama idari para cezası bakımından buna kesinlikle gerek yoktur.

 4. HAKAN diyor ki:

  HASTANEDE ACİLDE TAŞÖRON OLARAK ÇALIŞAN BİLGİSAYAR İŞLETMENLERİ 16 VE YA 24 SAAT NÖBET TUTABİLİRLERMİ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hakan bey İş Kanunu bakımında günlük azami çalışma süresi 16 saattir. Bunun üzerindeki bir çalışma süresi, işçi açısından haklı nedenle fesih gerekçesi oluşturur.

 5. Husnu senel diyor ki:

  Hastaneye gitmek icin izin aldigimda bir gun yerine iki gun yevmiyem kesiliyor is yerinin boyle bir yetkisi varmi tesekkurler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşyerinin böyle bir yetkisi; ancak sizin mazeretsiz olarak işe gelmemeniz durumunda vardır. Hastaneye izinsiz gitmişseniz ve o gün için iş göremez raporu almamışsanız evet, iki günlük yevmiyeniz kesilebilir.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
uzun yol şoförü mesai
Tır şoförlerinin fazla çalışmalarının ispatı

Tır şoförleri ya da başka bir deyişle uzun yol şoförleri, çalışma hayatlarının çoğunu yollarda ve seyahat halinde geçiren işçilerdir. Bunlardan...

Kapat