Reklam

Fazla Çalışma Ücreti Yerine İzin Olur Mu?

Serbest zaman uygulaması

Bazı işyeri uygulamalarında fazla çalışma yapan işçiye ücret ödemektense izin kullandırıldığı görülmektedir. Bu uygulama mümkün müdür?

İş Kanununun 41 inci maddesine göre; fazla çalışma yapan işçi talep ederse, bu çalışmalar karşılığı ücret almak yerine, fazla çalıştığı her saat karşısında bir saat otuz dakikayı serbest zaman olarak değerlendirebilir.

Buna göre işçiye yaptığı fazla çalışma için ücret yerine izin kullandırılması uygulamasına serbest zaman denilmektedir.

Serbest zaman uygulamasının yapılabilmesi için işçinin onayı şarttır. Yani işçinin serbest zaman için rızası yoksa ona fazla çalışma ücretinin tam olarak ödenmesi gerekir.

Bu uygulamada, işçiye yapmış olduğu her bir saatlik fazla çalışma karşılığında bir buçuk saat serbest zaman kullandırılır. Bu süreler toplu olarak da kullandırılabilir, bu sayede günlük çalışma süresi yedi buçuk saat olan bir işçi; beş saat fazla çalışma yaptığında yedi buçuk saat serbest zamana hak kazanır ve dilerse bir gün işe gelmeyerek bu serbest zamanını kullanabilir.

İşçi hak ettiği serbest zamanı altı ay zarfında, çalışma süreleri içinde ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
hostes kidem tazminati
Pilotlar kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı, İş Kanununa tabi olarak çalışan işçiler için getirilmiş en önemli haklardan birisidir. Bu kadar önemli olmasının sebebi ise...

Kapat