Reklam

Fazla Mesai Hesaplama

Çalışma Bilgileri

İşe Giriş Tarihi:

İşten Ayrılış Tarihi:

Haftalık Çalışma Süresi:

Mola süreleri düşülmeli ve saat olarak girilmelidir.
Çalışan Bilgileri

Aylık Net Ücretiniz:

Toplam Ücretli / Ücretsiz İzin Süresi:

Gün olarak girilmelidir.
 1. bayram diyor ki:

  mrb ben 5 yıldır inşat kimyasal işin calışıyorum 07 işbaşi 17 00 paydos aldıgım maaş üzerinden sigoratam yatmıyor fazla mesayi yaptırmaya çalışıyolar kalmadigım da tehtit ediyor maaşlar günün de ödenmiyor 4 gün 10 gün parca parca ödeniyor işten ayrılmak istiyorum bu konuda söylediğim de iş bulduysan gide bilirsin diyor ben bu şartlarda çalışmak istemiyorum toplantıda itiraf ları ses kaydı yapsam mahkemede delil olarak gecermi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir şey yaparsanız, hukuksuz dinlenme yaptığınız için suçlu duruma düşebilirsiniz. Maaşların geç ödeniyor olması haklı sebep olarak yeterlidir.

 2. musti diyor ki:

  mrhaba bir şirkette 01,02,2002 yılından 01,11,2016 yılına kadar çalıştım geçtiğimiz kasım ayında işten çıkartıldım ihbar ve kıdem tazminatlarım ödendi ayrıca 4 yıl önce çalışma bakanlığından müfettişler geldi fazla mesai ücreti altında bize bir miktar para yatırdılar ama hakkımız o değildi ve maaşım 3500 civarında idi ayrıca günde 11 veya 12 saat çalışmamız oluyordu ben şimdi mesai ücretimi almam için mahkemeye başvurursam mesailerimi alabilirmiyim
  avukat alırız dedi ama ( işden ayrıldığımızda bize tüm haklarımız ve mesailerimiziz aldık diye yazı imzalatıldı ayrıca bordroda mesai altında 3150+mesai 350 =3500 oluyordu maaşımız ) yaklaşık haftalık 12 saat fazla mesaimiz var
  ayrıca bu çalışmamızı şahitlerle kanıtlayabiliriz fazlaca şahitimiz var
  bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer ücret bordrolarınızda fazla mesai tahakkuku varsa ve siz de ihtirazi kayıt koymaksınız imza atmışsanız, almanız çok zordur. Böyle durumlarda, Yargıtay içtihatları gereğince, bordroda yazandan çok fazla mesai yaptığınızı SADECE yazılı delillerle ispat edebilirsiniz. Yazılı deliliniz varsa davayı açınız.

 3. Metehan kılıç diyor ki:

  S.aleyküm efendim ben 5 yıl çalıştım bi iş yerinde 1.gün 12 saat 2.gün 24 saat çalışıp 3.gün izinli oluyodum yani haftada kısmen 36 saat fazla çalışıyodum ve asgariyi tam alamıyodum hep elden aldım ücreti işten çıkarken ihtarneme çekip ayrldm mahkemeliyiz bunun sonucu ne olur

 4. Alpaslan diyor ki:

  Mrhbalar sitede guvenlik gorevlisiyim resmiyette kapici gorunuyorum gece calisiyorum 14 saat calisip 34 saat istirahat yapiyorum resmi tatil ve bayramlarda meaai odenmiyor isten ayrilsam mahkemeye versem haklarimi alabilirmiyim 1yildir yemek parasi ve yol parasini kestiler. Ne onerirsiniz tskler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesidir. Yine de bir avukatla görüşmenizi ve işten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmanızı öneririm.

 5. hikmet kahraman diyor ki:

  Merhaba ben perakende sektöründe çalışmaktayım.
  Çalışma saatimiz günde 8.30 saat 1 saat molamız bulunmaktadır.
  Çalıştığım şirket belirli dönemlerde bizi fazla mesai yapmamızı istemektedir, fakat biz fazla mesai yapmamıza ragmen bize karşılığı olarak ne izin, ücret, ve yemek parası vermemektedir.
  Bu durum karşısında şirket yöneticilerine soru yönelttiğimizde bize cevap olarak işe giriş sırasında size fazla çalışma muvafakat namesi Hiçbir şekilde hakkımızı vermiyorlar bu durumda bize ne gibi hak doğar. Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hikmet bey, fazla çalışma muvafakatnamesi işçiye fazla mesai yaptırılabilmesini sağlar. Ancak yapılan fazla mesainin ücretinin her halde ve şartta ödenmesi ya da izin olarak kullandırılması gerekir. Buna rağmen hakkınız verilmiyorsa, bu gerekçeyle işten ayrılabilir ve mahkemede hakkınızı arayabilirisiniz.

   1. hikmet kahraman diyor ki:

    Mustafa bey ilginiz için öncelikle teşekkür ederim. Ben şirket yöneticilerimle görüştüm, 1 sene içerisinde 256 saat fazla çalıştırabileceklerini dile getiriyorlar fakat buna karşı hiç bir bedel ödeme mecburiyetlerinin olmadıklarının olduğunu dile getiriyorlar bu sözlerinin güvencesinde işe giriş sırasındaki iş sözleşmesine atıyorlar. iş sözleşmesinde şöyle bir ibare bulunabilir mi? ( fazla çalışma olduğu taktirde hiç bir alacağım olmayacaktır diye taahhüt edilebilir mi?) imzaladığım iş sözleşmesini hatırlamıyorum maalesef örneğini almadım ama yakın zamanda şirketten isteyeceğim yine sizin yardımlarınıza ihtiyacım olacak çok teşşekkür ederim.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Hikmet bey şu yazımı okuyarak konu hakkında geniş bilgi edinebilirsiniz.

     1. hikmet kahraman diyor ki:

      MERHABA MUSTAFA BEY
      ÖNCELİKLE DAHA ÖNCEKİ YARDIMLARINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM.
      12.01.2017 PERŞEMBE GÜNÜ ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM ŞİRKET (4 KODLU SİGORTA ÇIKIŞIYLA) BENİ İŞTEN ÇIKARTTILAR.
      TABİ Kİ BÜTÜN HAKLARIMI ALACAĞIMI BELİRTTİLER.
      FAKAT BENİM TAZMİNATIMIN HESAPLANMASI ASGARİ ÜCRETİN BRÜTÜ ÜZERİNDEN 1777.50 TL DEN HESAPLANMIŞ.
      DAHA ÖNCE ÇALIŞMAKTA OLDUĞUM İŞ EKSTRA OLARAK PRİM HAKEDİŞERİMİZ VARDI, ARALIK AYINDA PRİM HAKEDİŞİM OLMADI FAKAT DAHA ÖNCEKİ AYLARDA PRİM HAKEDİŞLERİM VARDI DOĞAL OLARAK BRÜTÜM DAHA YÜKSEKTİ. HER AY YEMEK KARTINA YÜKLEME YAPILMAKTAYDI.
      YANİ TAZMİNATIM SADECE SON AYIN BRÜTÜNE GÖRE HESAPLANMIŞ. HESAPLANMA YÖNTEMİ NE YE GÖREDİR.
      SON OLARAK ŞİRKET TAZMİNAT ÖDEMESİNİ 10.02.2017 TARİHİNDE MAAŞ ÖDEMELERİNİN YAPILDIĞI DÖNEMDE VERECEKLERİNİ SÖYLÜYOR.
      ÖDEMEDEN ÖNCE İŞTEN ÇIKIŞ VE ALACAKLARIMI BEYAN EDECEĞİM SÖZLEŞME İMZALAYACAĞIMI SÖYLEDİLER.
      SİZCE ALACAKLARIMI ALMADAN ÖNCE BÖYLE BİR İMZA ATTIĞIM DURUMDA ÖDEMEDE BİR PROBLEM YAŞABİLİRMİYİM.
      İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.

     2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Böyle bir evrakı imzalasanız bile altına kayır düşebilirsiniz. “Ödemelerin banka hesabıma yapılacağı ifade edilmiştir.” diye. Tazminat hesabında ise hem primlerin hem de yemek ücretlerinin aylık ortalamasının da eklenmesi gerekirdi. Şu yazımdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 6. ibrahim diyor ki:

  iyi günler eczanede çalışıyorum ama asgari geçim indirim paramız ödenmiyordu işten çıkarıldım geriye dönük alabilirmiyim mahkeme yolu ile

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle ödenmediğine emin olmanız gerekir. Bunun için maaş bordronuzu incelemeniz gerekir. Ödenmemişse dava açmanız mümkündür ama öncesinde bir avukatla görüşmenizde yarar var.

 7. ebubekir öztürk diyor ki:

  ıyı aksamlar avukat bey ben bı beledıyede guvenlık görevlısyım işe giris tarıhım 01.01.2013 calısma saatım aksam 16.45 sabah 08.15 te cıkıyorum yanı 16 saat calısıyorum 32 saat dınlenıyorum ve 4 yıldır hep gecedeyımaylık burutum 2800 yazıyor bodroda bı hafta 4 gun calısıyorum 64 saat oluyor 1 hafta 3 gun calısıyorum 48 saat bodroda da calısma saatım 225 saat yazıyor ben şimdi işten cıkarıldım nekadar almam gerekır tazmınat hafta uzerınden oldugu için ben karıstırıyorum cunku 1 hafrA 48 bi hafta 64 saat calişiyorum hesaplamam nasıl olmalı sızde yada sız yazar hesaplarmısınız şimdiden igi vealakanız için tesekkur ederım mutlu yıllar d ıle r ım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Öncelikle avukat olmadığımı söylemeliyim. Bu durumda basit bir hesapla, bir hafta 3 saat diğer hafta 19 saat fazla mesainiz olduğunu söylediğinize göre haftalık ortalama 11 saat fazla mesai üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Teşekkür ederim, size de mutlu yıllar.

 8. Emre diyor ki:

  Mustafa bey Ağustos eylül ekim kasım 2016 maaşlarını alamadık kanunda belirtilen faiz oranı ana paraya her geçen zaman için günlükmü yoksa aylık mı uygulanır iş yerinden çıktık ama hala ödeme yapmadılar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereninizin size ayrıca faiz ödeyeceğini zannetmiyorum. Faiz,eğer dava açarsanız ve davayı kazanırsanız mahkeme tarafından belirlenir. Şu an için önceliğiniz maaşlarınızı almak olmalıdır.

 9. Coşkun yıldırım diyor ki:

  Mustafa bey. Ben bi kargo firmasında çalıştım. 2.5 3 yıla yakın.1 ay oldu işten ayrılalı.tazminatımı alamadım malum.geriye dönük fazla mesaimi alma imkanın varmı.sabah 8:30 akşam 7 ye kadar çalışıyorduk.tğm yasal imkanları kullanarak almayı istiyorum. şuanki çalışan arkadaşlarım bana şahit olacaklar ve onlarda almayı istiyorlar. Bana yardımcı olabilirmisiniz.ne yapmam gerek.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette alabilirsiniz. Dava açtığınız tarihten geriye doğru son 5 yıllık süredeki fazla mesailerinizi alabilirsiniz. Tanıkla ya da belgeyle, ama bir şekilde mahkemede ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 10. Hasan Hüseyin Eryılmaz diyor ki:

  06/09/2010 dan itibaren sürekli 12 çalıştım, bu doğrultuda benim geriye dönük fazla mesaim 82000 felan yapıyo ben bu hakkımı nasıl alabilirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Dava açmanız gerekiyor. Ancak şunu bilmenizi isterim ki; mahkemenin kanaat getirdiği fazla mesainiz belgeye değil de tanık beyanlarına dayanıyorsa, mahkeme dava sonucunda tespit ettiği fazla mesai toplamından en az %30 hakkaniyet indirimi yapmaktadır.

 11. Alpaslan diyor ki:

  Merabalar bi sitede gece 14 saat calisip 34 saat istirahat ediyorum resmi tatil ve bayramlarda mesailerimizi alamiyoruz. 2013 mart 27 sinde ise girdim halen calismaktayim guvenlik gorevlisiyim yalniz resmiyette kapici gorunuyorum yardimci olurmusunuz tskler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz? Daha açık yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

BİR YORUM YAZ