Reklam

Fazla mesai ücreti hesaplama

Fazla çalışma ücreti hesaplama

Fazla çalışma ücreti, normal çalışma ücretinden daha yüksektir. Bunun nedeni ise fazla çalışmanın karşılığında işçiye en az yüzde 50 zamlı ücret ödenmesinin gerekmesidir.

Dayanağını İş Kanununun 41inci maddesinden alan fazla çalışma kural olarak işyerinde haftalık 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar ifade etmektedir. Elbette ki günlük 11 saatin üzerinde yapılan çalışma ya da gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışması yasak olan işçilerin 7,5 saatin üzerinde yaptığı çalışma da fazla mesai olarak kabul edilmektedir.

Ancak temel kuralı esas aldığımızda, işyerinde haftada kaç saat çalıştığınızı hesaplamalı ve sonucun 45 saatin üzerinde olup olmadığına bakmalısınız. Bu hesaplamayı yaparken ara dinlenmelerini günlük çalışma sürenizden düşmeyi unutmayınız.

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki, fazla çalışma haftalık hesaplanır. Aylık fazla çalışma hesabı yapmak doğru değildir. O nedenle 7 günlük zaman dilimi içerisinde kaç saat çalıştığınızı hesaplayarak bir haftalık çalışma sürenizi aşağıdaki bölüme yazarsanız, hak ettiğiniz fazla çalışma ücretini sonuç bölümüne görebilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
işe iade davası
İşe iade tazminatı kime ödenir?

İşe iade tazminatı; adından da anlaşılacağı üzere, işçisini işe iade etmeyen işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir tazminat türüdür. Dayanağını İş...

Kapat