Reklam

Gece yapılacak 7,5 saat üzerinde çalışma için onay örneği

Gece mesaisi için işçi onayı

İş Kanununda temel kural olarak gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışma yapılamayacağını biliyoruz. Ancak bu katı kurala 2015 yılında üç istisna getirilmiş ve üç sektörde çalışan işçilerin gece çalışmalarının 7,5 saati aşabilmesinin önü açılmıştı. Gece döneminin ne anlama geldiğini şu yazıda, hangi işlerde gece 7,5 saatin üzerinde çalışılabileceğini ise bu yazıda daha önce anlatmıştım.

Kimler gece yedi buçuk saatin üzerinde çalışabilir?

Kısaca ifade etmek gerekirse; turizm işlerinde, sağlık hizmeti yürütülen işlerde ve özel güvenlik işlerinde artık gece mesaisinin yedi buçuk saat aşması mümkündür. Ancak İş Kanununun 69uncu maddesi gereğince, gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılacak işçilerden öncelikle ONAY alınması gerekmektedir. Bu onay alınmadan işçilerin gece döneminde 7,5 saatten fazla çalıştırılmaları mümkün değildir.

Gece mesaisi değişen ve gece döneminde yedi buçuk saatin üzerinde çalışma yapabilecek işçilerden alınması gereken “gece yedi buçuk saatin üzerinde çalışma onay belgesi”ni inceleyebilir ve indirebilirsiniz.

İndir (DOCX, 13KB)

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. ÖZLEM TANJU diyor ki:

  Benim size bir kaç sorum olacak?
  1. işsizlik maaşı için aynı işyerinde ne kadar çalışmak gerekmektedir
  2. 65 yaşındaki bir emeklinin maaşına banka haciz koyup kesinti yapabilir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Özlem hanım aynı soruyu iletişim formu ile de sormuşsunuz, oradan size dönüş yaptım. İyi günler.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
ihbar tazminati iscidunyasi
İhbar Tazminatı Nasıl Alınır? Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı nasıl alınır? İşveren tarafından işten çıkarıldınız ve ihbar tazminatı almak istiyorsunuz. Peki ihbar tazminatı nedir? İşyerinizdeki kıdeminize göre,...

Kapat