Reklam

Geriye dönük fazla çalışma ücretlerinin alınması

Geriye dönük fazla mesai talebi

İşçinin yapmış olduğu fazla çalışma ücretinin karşılığının ona zamanında ödenmesi gerektiği açıktır. Fazla mesai ücretinin bekletilmesi, geciktirilmesi ya da hiç ödenmemesi mümkün değildir. Buna rağmen işçi, fazla mesai ücretini almadan uzun yıllar çalışmışsa ne olacaktır? Bu işçinin; geriye dönük kaç yıllık fazla çalışma ücretini, hangi şekilde alabileceğini sizlere açıklamaya çalışacağım.

Fazla çalışma

Öncelikle fazla çalışma kavramından kısaca bahsetmek istiyorum. İşçiler arasında yaygın kanının tersine; fazla çalışma, günlük ya da aylık olarak hesaplanmaz. İstisnai durumlar haricinde, fazla çalışma hesabı haftalık yapılır. O halde; haftalık 45 saatlik çalışma süresinin üzerinde çalıştığınızı, ancak fazla çalışma ücretinizi alamadığınızı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Yine de burada şu önemli ayrıntıyı vermekte fayda görüyorum. Unutmayın, ara dinlenmeleriniz çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin 08:00-16:00 saatleri arasında mesai yapan ve yarım saat de yemek molası olan işçi, o gün için 7,5 saat çalışmış kabul edilir. Haftalık hesabınızı da bunun üzerinden yapmanız önemlidir.

Fazla çalışma ücreti

Fazla çalışmanın en önemli sonucu, ücretinin zamlı hesaplanmasıdır. İşçinin normal bir saatlik çalışması ücretinden en az yüzde elli zamlı ödenmesi gereken bu ücret; daha zamlı da ödenebilir ama daha az ödenemez.

Örneğin aylık net ücreti 1.500 TL olan bir işçinin saatlik ücretini bulmak için bu ücreti 225’e böleriz. Çıkan sonuç 6,66 TL işçinin saatlik ücreti iken, fazla çalışmasının karşılığı saatlik ücreti ise en az bu ücretin yüzde elli zamlı haliyle 9,99 TL olarak belirlenmelidir.

Fazla mesaide zamanaşımı

geriye dönük mesai dava talep

Bazen; işçilerin uzun yıllar boyunca hizmet verdikleri ve fazla çalışma ücretlerini alamadıkları işverenlerine karşı dava açtıklarında, geriye dönük tüm fazla çalışma ücretlerini alabileceklerini düşündüklerini görüyorum. Bu, ne yazık ki, mümkün değildir. Bir tür ücret olan fazla çalışma ücreti, zamanaşımına tabi olup bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir. O nedenle; işten ayrılan bir işçi, dava açtığı  tarihten itibaren geriye dönük olarak en çok 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilir. Unutulmamalıdır ki, işten bugün ayrılan bir işçi hemen dava açarsa geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilecekken; davayı örneğin bir sene sonra açarsa bu kez 4 yıllık alacağını alabilecektir.

Ödenmeyen fazla çalışma alacakları için ne yapılmalı?

Elbette bunun için işverene başvurmak ve geriye dönük ödeme istemek ilk seçenektir. Ancak bu seçenek zorunlu olmadığı gibi, çoğu zaman sonuç da vermemektedir. Bu durumda işçiye kalan, iş mahkemesinde dava açarak hakkını aramak olacaktır. Geriye dönük fazla mesai alacağı olduğunu iddia eden işçi, 5 yıllık zamanaşımı işlemeye devam ettiğinden, en kısa sürede davasını açmalıdır.

Geriye dönük fazla çalışma nasıl ispat edilir?

Dava açan işçinin bu iddiasını ispatlaması gerekecektir. Bu konu oldukça ayrıntılı olup bu yazının içinde anlatılması, konunun bütünlüğünü bozacaktır. O nedenle, dava açma aşamasına gelmiş bir işçinin bu noktada hukuki destek almasında fayda bulunmaktadır. Ancak yine de; işçinin çalıştığı dönem boyunca yazılı bir takım delilleri elde etmiş olmasının, lehinde tanık dinletebilmesinin, ücret bordrolarında fazla çalışma ücretlerinin hiç yer almamış olmasının işçiye fayda sağlayacağını belirtmek gerekir.

SONUÇ

Geriye dönük fazla çalışma ücretleri, dava yoluyla tahsil edilebilir. İşçinin, fazla çalışma yaptığına dair bir takım yazılı delillerinin bulunması, tanıklarının olması gibi hususlar onun işine yarayacakken; fazla çalışma ücreti içeren ücret bordrolarında ihtirazi kayıtsız imzalarının olması, yazılı delilinin olmaması ya da tanık bulamaması aleyhinde olacaktır.

Ayrıca; fazla çalışma ücretlerinin 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğu da unutulmamalıdır. İşçi, isterse yirmi yıldır aynı işyerine çalışıyor olsun, dava açtığı / işverene yazılı olarak başvurduğu tarihten itibaren geriye dönük en çok 5 yıllık fazla çalışma ücretini alabilecektir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,33 / 5)
 1. sefa şen diyor ki:

  Merhaba mustafa bey 2008 de kamu tasoreninde calismaya basladim malum mesai ve yillik izinler verilmedi 2013 de tamamen ozellesti suan ayni firmada devam etmekteyim fakat eskiye donuk mesai ucretleri yillik izin vs. Mahkeme yoluyla almak istiyorum isten cikarilmayi bile goze aldim sizce sonuc nasil olur yardimci olursaniz memnuniyet duyarim iyi calismalar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yıllık izinlerinin ücretini alabilirsiniz. Ama fazla mesai ücretlerinde, zamanaşımı nedeniyle dava açtığınız günden geriye en çok 5 yıllık fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz. Buna göre değerlendirmeniz gerek.

 2. naim diyor ki:

  Mustafa Bey öncelikle hayırlı akşamlar ben 2011 ve 2012 yıllarında sezonluk olarak bir otelde çalıştım ve günlük en az çalışma saatimiz 16 saatti.36 saatte 2 saat dinlediğimiz gün bile oldu. Böyle bir şeyin olduğunu yeni öğrendim.şimdi geçmişe dönük dava açabilirm iyim.2 den fazla sahidimde var.şimdiden ilginize teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Fazla mesai ücretlerinde zamanaşımı 5 yıldır. Bugün itibariyle dava açsanız en geç 5 yıl önceki alacaklarınızı alabilirsiniz. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 3. korcan kaya diyor ki:

  Mustafa bey merhaba , Butik otelimizde bulunan garson ve diğer işçiler günlük 5-5,5 saat arası çalışmaktadırlar. Haftalık 45 saat çalışmaları gerekmektedir. normalde . Buna istinaden haftada 1 gün izin yapmak yerine 2 haftada 1 gün izin kullanmışlardır . Bugün yapılan denetim sonucunda kontrol eden kişi şu sözleri kullandı ; Bu işçilerin hangi zamandan beri böyle bir uygulama uygulanıyorsa , o tarihten itibaren haftalık olarak 15 saat ücretleri ödenecek dedi . Çalışanlarımız zaten 2 hafta da 1 izin kullanmayı kabul etmişlerdir . Bizim bu durumda ne yapmamız lazım .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mantığınız doğru görünse de İş Kanununa göre uygulama yanlıştır. Her ne olursa olsun, işçinin haftada en az bir gün hafta tatili kullanması zorunludur. İşçilerin talebi olsa bile aksi mümkün değildir. Bu nedenle, kullanılmayan her bir hafta tatili karşılığı olarak 2 yevmiye ödenmesinin istenmesi normaldir.

 4. Demir B. diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey; Eski çalıştığım iş yerinden çıkarıldım ardına işe iade davası açtım; kazandım ve geri kabul edilmedim. bu iş yeriyle olan iş sözleşmemin ücret kısmı “… fazla mesailerinin de karşılığı dahil olmak üzere…” şeklinde belirtilmiş. Yani fazla mesailerime ücret ödenmiyordu. Fakat ben aylık ortalama 30-40 saat kadar mesai yapmak durumundaydım. Şimdi çevremde diyorlar ki sözleşme de olmasa dahi geriye dönük fazla mesailerini talep edebilirsin. Sizce mahkemece böyle bir talepte bulunma hakkım var mıdır? Şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Not: Daha 5 yıl olmadı.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla mesai dahil iş sözlşemleriyle ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazımı okuyarak durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 5. muhammet diyor ki:

  mustafa bey ben 2014 yılın 380 saat 2015 yılında 350 saat fazla mesai yaptırılarak çalıştırıldım. şu an işten sırf bu yüzden ayrılırsam tazminatımı ihbar ücretimi alabilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunlar ödenmememişse elbette ki haklı fesih nedenidir. Önemli olan dava aşamasında bu fazla mesaileri yaptığınızı kanıtlamanızdır.

 6. Dogan diyor ki:

  Mustafa bey merhaba.Bir firmafa özel guvenlik olarak calismaktayim 13 yildir.Eskiden 12 saat uzerinden calisiyorduk simdi son 8 aydir 8 saat calsiyoruz.simdi sirket bize geriye donuk 5 yil calismis oldugumuz parasini vermeye calisiyor ve az veriyor 10 bin tl..Bende kabul etmedim.Bana diyorlarki dava ac sen bilirsin.bjz eskiden 12 saat calistigin zaman maasinda faazla mesai olarak gosteriyorduk diyorlar.evet oyle gosteriyoardi ama su sekilde gosteriyorlardim.aldigim maasdan daha az gosterip geri kalani fazla mesai gosteriyordu.Ve izinli gunumuzde yapmis oldugumuz fazla mesaileri,bayram mesailerini elden aliyorduk.Lutfen yardimci olun ne yapam gerekiyor.Durum cok acil

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Doğan bey sizin yerinizde olsam parayı kabul ederdim. Zaten 5 yıllık zamanaşımı var ve siz büyük ihtimalle çalışmaya devam edeceksiniz. Örneğin bundan beş yıl sonra ayrılıp dava açacak olsanız bu fazla mesaileriniz zaten zamanaşımına uğramış olurdu. Bence alın ve çalışmaya devam edin. Bir gün ayrılırsanız ve 5 yıllık zamanaşımı dolmamışsa aradaki farkları yine talep edebilirsiniz.

   1. Dogan diyor ki:

    Mustafa bey ben ayrilmayi düşünüyorum.Ama tazminatim var geriye donük dava açsam tazminatimla beraber alabilirmiyim sizce??2-3 yil sursun onemli degil yeterki 12 yilim boşa gitmesin.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu durum sizin takdirinize kalmış. Ancak alma ihtimaliniz elbette vardır. İşveren böyle bir ödeme yapmayı istiyorsa, siz de bunların ödenmediğini bir şekilde kanıtlayabilirsiniz. Ama kesin bir şey söylemem mümkün olmaz. Sizin yerinizde olsam bir avukatla görüşürdüm.

 7. Tezcan diyor ki:

  SAYİN MUSTAFA BEY.
  BEN YAKLASİK 15 YİL OKULDA UCRETLİ PERSONEL OLARAK TEMİZLİK VE TAMİRAT İSLERİ YAPTİM. 15 yıl boyunca okulların tatil olduğu dönemlerde sigorta ve maaş ödenmesi yani girdi çıktı yapıldı Bu yıl eylül ayı itibari ile avukatla vekalet vererek kıdem. İhbar ve fazla mesai ücretleri talebinde bulundum Merakım acaba bu 15 yıllık fazla mesai ücretlerinin tamaminimi yoksa son 5 yilinimi alabilirirm. İKİNCİ SORUM ACABA KİDEM VE İHBAR TAZMİNATİM ORTALAMA KAÇ TL GİBİ ÇİKABİLİR. Acaba mahkeme sureci gecikmesi ne kadar aleyhime olur Bu dava ne kadar zamanda sonuçlanır. TABİ BU ARADA ADLİYELERDKİ YİGİLMALAR HAKİM SAYİLARİNİN AZ OLMASİ BENİ TEDİRGİN ETMEKTE

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tazminatlar bakımından tamamını alabilecekken, ücret/maaş ve benzerlerinde dava açtığınız tarihten geriye son 5 yılı alabilirsiniz. Tazminat miktarınızı benim hesaplamam mümkün olmaz. Mahkeme sürecinin süresi sizin haklarınıza zarar getirmez. Sadece, alacağınız ödemeleri daha geç almak durumunda kalabilirsiniz.

 8. Ozcan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey özel bir sektörde dört senedir çalışıyorum vardiyalı olarak sigortam asgari ücret olarak yatıyor ve elden para veriyor lar gündüz vardiyası sabah sekiz akşam sekiz yani oniki saat çalışıyorum ama her yılbaşında fazla mesai kağıdı imzalatiyor lar ve elden para verirken ayrı maaş bodrasina imza atıyorum fazla mesai davasi açsam abilirmiyim

 9. Emre diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba 2011 2014 tarihleri arasında işyerimden fazla mesai ücretim ödenmiyor maaşım asgari den yüksek olmasına rağmen primim asgariden yatıyor diyerek istifa dilekçesi yazdım ve ayrıldım patron tazminatımı vereceğini söyledi. ve 1 ay sonra üst üste işe gelmiyor diyerek tutanak tutup iş akdimi fesh etmişler bende başka bir işe girdiğim için üstüne düşmemiştim. Şimdi davacı olsam sigortam eksik yatıyordu mesai ücreti almıyordum diye kazanmam şansım varmı. Elimde o döneme ait bankaya yatan elden alacağı diye imzalattıkları bordro ve 2 den fazla aynı dönemde çalıştığımız şahitlerim var. Teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette alabilirsiniz. O dönem hata yapmış olsanız da, şansınızı deneyebilirsiniz.

 10. Uğur demir diyor ki:

  Sn mustafa bey yaklasik 5 6 yildir akrabamin is yerinde çalışıyorum bunun yarısına yakın sigortasız çalışmisligim var ve bi kac kezde işi bırakıp gelmişligim var sigortali olduğum dönemde bi keresinde imzam olmadan çıkışim verilmişti bundan bi hakka sahipmiyim bir ikincisi gunde 12 saat olmak üzere hafta sonu dahil bayramlarda dahil izinsiz çalışmaktayiz mesai ücreti taleb edebilormiyiz yardimci olursaniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette edebilirsiniz ama işten ayrılmadan bunları almanız çok zordur. Ayrılsanız da, bu durumda mahkeme yoluyla almanız gerekecektir.

 11. gökhan can diyor ki:

  Merhaba mustafa bey esim 6 yildir ozel bir egitim kurumunda sabah 8 aksam 19.00 olarak calisti. Simdi hamilelik nedeniyle istem ayriliyor. Ben fazla mesailer icin dava acacagim. Taniklarim var ayni yerde calisan kisilerden. Asgari ucretle calisti. Fazla mesaileri almamiz ihtimali nedir birde ortalama ne kadar tutar olur. Saygilarimla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ne yazık ki benim bunu bilmem mümkün değil. Ama fazla mesailerinizi siz de yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Şu hesaplama aracı işinize yarayacaktır.

 12. Ömer Coşkun diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey özel bir bankada 7 seneyi aşkındır çalışıyorum. İlk üç sene çok fazla mesai yaptık ve fazla mesai ücreti almadık. Yapılan fazla mesaiyi belgelemiş olsam bile son beş yıllık zaman aşımı süresini aşamazmıyız.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, doğru anlamışsınız. 5 yıllık zamanaşımını hiçbir şekilde aşamazsınız.

 13. tekin diyor ki:

  iyi günler mustafa bey. bir torna atölyesınde 5 yıldır calısıyorum ama bunun 1.5 yılını sigortasız calıstım. 3.5 yıldır sıgortalıyım. sabah 8 de aksam 18.30 da işl bırakıyorum. ve cumartesı 14.00 e kadar calısıyorum. iş verenım onceden 1 tezgaha bakarken sımdı ustume 2 tezgah bıraktılar ve farkını verırız dedıler fakat haftalık alıyoruz ve sigortam asgari ücretten yatmakta. su an 2500 lıra alıyorum ama yıllık ızınler resmı tatıller vs kullanmadıum hatta asgari gecım ındırımı bıle almadım bu yıla kadar. bunu ıs verene soyledıgımde burası esnaf bız onları veremeyız dedıler. çalıstıgım yerde huzurum yok evlendım gecımım zor oluyor. sizce istifamı versem tazmınat alabılır mıyım?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu şartlar altında ihtarname çekerek işten ayrılarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Büyük ihtimalle işveren ödeme yapmayacaktır. Bu durumda dava açmanız gerekecektir. Davaların ortalama 2 yıl sürdüğünü bilerek ve göze alarak işten ayrılabilirsiniz.

 14. Ozgur diyor ki:

  Geriye donuk 5 yil nasil hesaplanir. Her yil alinin maaşa gore mi yoksa en son alinan maaşa gore mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tam olarak bugünün tarihinden 5 yıl geriye doğru fazla mesai ücretlerinizi alabilirsiniz. 5 yıl 1 gün ve daha öncekiler zamanaşımına uğramıştır.

 15. Murat diyor ki:

  S.a mustafa abi ben 2009 yılı 2016 yılı arasinda bir firmada ortalama 2000 gün tır şoforlugu yaptim bu yillar arasinda giriş çıkışlarim var baska isyerlerindede sigortali calistim mahkemeye verdim tazminat haklarımı alabilirmiyim takograh kağıtlarımıda avukata verdim fazla çalışma sürelerim kayıtlı fazla mesayilerimide alabilirmiyim saygılar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey zaten dava açmışsınız. Sonucunu bilmem mümkün değil ama takograf kayıtları oldukça önemli delillerdir.

 16. Selvi diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey, 1,5 yıldır bir giyim firmasında Mağaza Müdür Yardımcısı olarak görev almaktayım. Elimde mağaza Shift i var imzalı olarak hemen hemen bütün personel imzalı. Şimdi ben bunları hesapladım 296 saat ediyor toplam da. İçeride ki hakkımı istedim fakat bana bunu izin olarak kullanmamı talep ettiler bende red ettim. Ne yapabilirim nasıl ücretimi alabilirim. Saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda ancak işten ayrılarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse de mecburen dava açmanız gerekir.

 17. Enver İLKHAN diyor ki:

  selam aleyküm Mustafa Bey ben 2008 de haziran ayı gibi bir iş yerinde işe başladım.2012 ekim ayı gibi ayrıldım .fakat tazminat ve mesai ücreti olarak 3 bin tl yatırdılar hesabıma.sorduğumda hepsi bu kadar dendi. fakat bundan 5 ay önce beraber çalıştığım iş arkadaşlarım mahkemeye vermişler. 15 ile 50 bin arasında tazminat kazanalar var. şuan ne yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Siz de geriye dönük haklarınız için dava açabilirsiniz. Kıdem tazminatı için zaman aşımı 10 yıldır.

 18. Yıldıray kıral diyor ki:

  Selam mustafa bey ben bir gıda firmasında çalışıyorfum sabah 8 akşam 1830 çıkış işveren bizi işten çıkardı beni 7 sene fazla mesaim var ama maaş bodrosuda 7:5 SAat olarak yazıyor bodroları böyle imzaladık bu fazla mesaileri ala bilirmiyiz avukata danıştım alamassını dedi bodroları imzaladığımız için bilgi ala bilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eksik bilgi verilmiş. Alabilirsiniz; ama bordroda imzanız olduğu için orada yazan saatlerden fazlasını hak ettiğinizi sadece YAZILI delillerle kanıtlayabilirsiniz. Puantaj kaydı, giriş çıkış imzaları ya da diğer fatura vb. evrakalr gibi…

 19. Halil diyor ki:

  Merhaba ben özel bir şirkette 4 senedir çalışıyorum 2016 4. ve 5. Aylarinda 30 saat mesajını bildirmeme rağmen şirketim odemedi biz mesailerimizi mail olarak ay sonunda çizelgede gönderiyorum bana odenmiyecegine dair bir yazı gelmedi.Ben noterden mesilerim odenmiyor diye ihtar göndererek işten ayrılan mahkemelik olsam tazminatından alabilir miyim .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer ödenmemiş fazla çalışma ücretiniz varsa, ihtarname göndererek talep ettiğiniz halde de ödenmezse, bu haklı bir gerekçe olarak kabul edilir.

 20. mesut diyor ki:

  mrb mustfa abi ben benzin istasyonunda pompacı olrak calışıyorum 24 saat calışıyoruz ve 24 saat izinliyiz ama 11 senden beri calışıyorum hic izin kullanmadım ve bizim patron nefahaat etti 8 tane cocukları var ve 3 aydan beride maaş alamıyoruz işyerinde iki kişi calışıyoz her türlü iş bizde marketede bakıyoruz haftalık ve resmi günlerde hiç izin kullanmadık ve aynı zamanda abi hic mesaide almadık geriye dönük mesai hakkımız varmı varsa nereye basvurmam gerek saygılar abi şimdiden

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretlerinizi alabilirsiniz. Bunun için İş Mahkemesine dava açmanız gerekir.

 21. kurtuluş diyor ki:

  Mustafa bey merhaba, bir araç kiralama firmasında müdürümüzün ayrılması sonucu yerine kimse alınmamış ve sorumluluk tarafıma kalmıştır. bu sebeple iş yüküm , sorumluluğum ,mail trafiğim ve telefon görüşmelerim artmıştır. mesai dışı herhangi bir saatte ve haftasonları dahil olmak üzere “ofis dışında” araç servislerinden tamir onayı, kaza yapan müşteri, yol yardım, ikame araç vs. gibi sebeplerden ötürü mail ve telefondan işlerimi takip ettim. mesai saatleri ve ofis dışında çağrı merkezimizin olmaması sebebiyle bütün mail ve telefon trafiğini evimden takip etmek suretiyle fazla mesai talebinde bulunabilir miyim. herhangi bir ekstra iş sözleşmemiz bulunmamaktadır. mesai dışında çalışmama ait araç teslim formları mail yazışmaları ve operatörden alınmak suretiyle telefon kayıtlarını delil olarak sunabilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 22. Fatih diyor ki:

  Merhaba mustafa bey,
  Taşeron bir firmadan ana firmaya geçiş yapan bir garsonum yeni sözleşme yaptılar ve eskiden aldığım fazla mesailerin yerine boş günlerde serbest zaman(izin) vereceklerini söylediler bayramlarda ve hafta içi belli dönemlerde mesaide yazmalarına rağmen yaz dönemi mesai karşılığı 280 saat gibi fazla çalışmam var ve şimdi kış dönemi hafta içi boş günlerde başka işlere yardımcı olmam isteniyor bu bir hak ihlali ve fesih nedeni midir?
  Saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sonuç olarak fazla çalışma yapmışsanız ve ücretini alamıyorsanız ya da serbest zaman olarak kullanamıyorsanız elbette ki haklı fesih sebebidir.

   1. Fatih diyor ki:

    Peki tek taraflı fesih ile beraber içeride kalmış geçmiş yıllarımdan kalma yıllık izinler, izin ücreti ve tazminat hakkına sahipmiyim? Bunun için nasıl bir yol uygundur?
    Bilgilendirirseniz sevinirim.
    Teşekkürler.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Elbette sahipsiniz. Mahkeme fesih gerekçenizi haklı bulursa tazminatlarınızı alırsınız. Ancak haklı bulmasa bile varsa diğer alacaklarınızın ödenmesine karar verecektir.

 23. İbrahim yamaç diyor ki:

  Sn Mustafa bey 2005 9 ayında işe başladım 2014 yılına kadarayda 12/12 olarak 12 çalıştırdılat kalan zamanda 12/24 çalıştırdılat fazla mesai olarak son 5 yılımı wlabilitorum şahitler vr evraklarla ispatlayabilirim saygılar

 24. Reyhan Ozer diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba,

  Çalışan hangi aralıkta ücret alırsa alsın, fazla mesai davası açabilir mi? Örneğin 8000 TL ya da 20000 TL aylık maaş alan birisi de fazla mesai davası açabilir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette açabilir ama fazla mesai dahil iş sözleşmesinin varlığı, sonucu değiştirecektir. Bu yazım ile şu yazımı okumanızı öneririm.

 25. eray temiz diyor ki:

  SN MUSTAFA BAYSAL BEY ;Ben bir nakliye firmasinda şoför olarak 2 senedir çalışmaktayim.net maaş 1650 lira ama asgari ücretten yatıyo maasimiz kalanini elden oduyolar ve sabah saat 5:00 6:00 gibi iş başı yapıyoruz aksam 18:00 19:00 gibi paydos yapıyoruz mesai ücreti alamıyoruz. Artı 08.06.2016 tarihinde trafik kazasi yaptım bir arabaya çarpmam sonucu 650 tl lik bir hasar olustu aradim is yeri araç sahibini olayı söyledim sigortadan yaptırma cebeninden öde ben ödemen dedi sonra parayi ödedi ve maaşından keski böyle bir hakkı varmıdır. Ben şikayetçiyim.ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eray bey, yaptığınız kazanın masrafını işvereniniz sizden direkt olarak tahsile demez. Bunun için ya iş sözleşmenizde açık bir ceza maddesi ya da bir mahkeme kararı olmalı. Diğer bahsettiğiniz konularda da şikayetlerinizi nasıl yapabileceğinizi şu yazıdan okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
isyerinde yemek servis kidem tazminati
İşyerinde verilen yemek kıdem tazminatına dahil mi?

İşyerinde verilen yemek ve kıdem tazminatı Kıdem tazminatının ne olduğunu daha önce açıklamış ve bu konuda Kıdem tazminatının ne olduğunu açıklamış, bir şemayla göstermiştik....

Kapat