Günlük çalışma süresi kaç saattir?

Günlük çalışma süresi kaç saat?

Bir işyerinde haftalık çalışma süresinin kaç saat olması gerektiği konusunda işçiler arasında bilgi eksikliği olduğunu görmekteyim. Bazı işçiler 12 saat, bazıları 11 saat derken işçilerin bir kısmı 8 saat ya da 7,5 saat olduğunu düşünmektedir. Peki hangisi doğru?

İş Kanununa göre çalışma süresi haftalık belirlenmiştir

İş Kanunu çalışma süresini günlük  belirlemektense haftalık belirlemeyi tercih etmiştir. Ayrıca taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istemiştir. Kanunun belirlediği haftalık çalışma süresi ise, taraflar daha az kararlaştırmadıkları müddetçe 45 saattir.

İşçinin günlük çalışma süresi

İş Kanunu haftalık 45 saatlik çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istediğinden, 45 saati haftalık çalışma günlerine bölmemiz gerekecektir. Haftalık çalışma süresi kaç gündür? 6 gün mü 5 gün mü? Bu konuda da İş Kanunu haftada e az 1 gün / 24 saat kesintisiz dinlenmeyi şart koştuğundan haftalık çalışma günleri normal şartlar altında 6 gün kabul edilir.

O halde günlük çalışma süresi; haftalık çalışma süresi olan 45’in, 6’ya bölünmesiyle bulunur ve 7,5 saattir.

Günlük çalışma süresi daha az ya da çok belirlenebilir mi?

isci calisma suresi iscidunyasi

İş Kanununun belirlediği haftalık 45 saatlik çalışma süresi, çalışılabilecek en çok süredir. Bunun anlamı şudur: İstenirse haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenebilir ama istense bile üstünde belirlenemez. Buna göre bir işletme, işçilerinin haftalık çalışma süresini örneğin 40 saat belirlerse bunda bir sakınca yoktur; ancak işçilerle anlaşsa bile bu süreyi 46 saat olarak belirleyemez.

İşçinin günlük çalışmasının bir sınırı yok mu?

Elbette var. Yukarıda, İş Kanununun haftalık çalışma süresinin iş günlerine eşit olarak dağıtılmasını istediğini yazmıştık; ama bu zorunlu bir kural değildir. Yani haftalık 45 saatlik çalışma süresi işveren tarafından istenirse 6’ya istenirse mesela 4’e ya da 5’e bölünebilir. İşverene bu hakkı veren İş Kanunu, hakkın kötüye kullanılmaması için tedbirini de almış ve günlük en çok çalışma süresini de 11 saat olarak belirlemiştir. İşveren, çalışma süresini haftanın günlerine dağıtırken hiçbir günün çalışması tek başına 11 saati aşamayacaktır.

Ara dinlenmeleri çalışma süresine dahil mi?

İşçilerin aklını karıştıran durumların başında da ara dinlenmeleri yani mola ve yemek zamanları gelmektedir. Birçok işçi günlük çalışma süresini telaffuz ederken molalarını ve yemek aralarını da bu süreye dahil etmektedir. Örneğin sabah 08:00 ile 16:00 arasında işyerinde bulunan ve haftada 6 gün çalışan bir işçi günde 8 saatten haftada 48 saat çalıştığını iddia etmektedir. Halbuki işçinin çalışması aslında günde 7,5 saatten haftada 45 saattir. Çünkü işçinin her gün yarım saatlik yemek molası bulunmaktadır ve bu ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

İşçi günlük çalışma süresinin üzerinde çalıştırılırsa ne olur?

İşçinin günlük çalışma süresinin kural olarak 7,5 saat olarak belirlendiğini yazmıştk. Ama bu ana kural esnetilebiliyor ve işçinin günlük çalışması 11 saati aşmamak üzere çalışma saatleri çeşitli günlere dağıtılabiliyordu. Peki işçinin günlük çalışma süresi 11 saatin üzerindeyse ne olacak?

Bu sorunun cevabı İş Kanununda yok ancak Yargıtay tarafından ortaya konulmuş bir içtihat var. Buna göre; işçinin günlük çalışma süresi 11 saati aştığı anda, işçinin haftalık toplam çalışma süresine bakılmaksızın 11 saatin üzerindeki her çalışması için fazla çalışma ücreti alması gerekir.

SONUÇ

İşçilerin kesin bir şekilde belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. Ancak genel kural olarak işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında;

– İşçinin günlük çalışma süresi en çok 11 saat olarak belirlenebilir.

– İşçinin günlük çalışma süresi kaç saat olarak belirlenmiş olursa olsun haftalık çalışma süresi 45 saati aşamaz.

– Ara dinlenmeleri, molalar, yemek araları vb. çalışma süresinden sayılmaz.

Not: İşçinin, haftalık çalışma süresinin üzerinde çalıştırılması durumunda ne olacağıyla ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,50 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. erol öztürk diyor ki:

  merhaba ben bir avm de çalışıyorum pazar değilde hafta içi bir gün izin yapıyorum pazar çalıştığım için mesai sayılıyormu teşekürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır sayılmaz. Önemli olan işçiye haftada bir gün izin kullandırmaktır ve bu izin istenilen bir gün olarak belirlenebilir.

 2. emrah ilgün diyor ki:

  Merhaba hafta içi 08:00 -18:00 45 saat çalışmaktayız.Hafta içi 1,5 saat fazla çalışıp cumartesi çalışmıyoruz. 29 ekim cumartesiye geldiği için bizim bir hakkımız oluryormu. cumartesiyi hafta içi çalıştığımız için cumartesiden bir hakkımız oluyormu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Cumartesi çalışsaydınız bir yevmiye fazla alırdınız. Ancak çalışmadığınıza göre almanız gereken fazladan bir yevmiye gündeme gelmeyecektir.

 3. işçi diyor ki:

  Merhaba
  iş yeri, haftalık 44.5 saat çalıştırıyor Cumartesi günleri ise 4 saat 40 dakika fazla çalıstırıyor mesaiye girmeyip normal saatmıs gıbı degerlendiriyor . Bu iş yerinde mesai başlangıcı 07:45 servis hareket saati 18:15’dir.
  Ayda her Cumartesi çalışılmasının istenmesi haklı bir gerekçe midir, yoksa personel fazla mı çalıştırılmaktadır?
  Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşverenin yükümlülüğü işçisine haftada en az 1 gün hafta tatili vermektir. Dolayısıyla cumartesi çalışmanız elbette istenebilir. Ama bu durumda haftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerinde çıkıyorsa, fazla çalışma ücretlerinizin de ayrıca ödenmesi şarttır.

 4. İsmet Öztürk diyor ki:

  Merhaba,

  Bir iş yeri, haftalık 45 saat tamamlanmadığı gerekçesi ile ayda 1 kez Cumartesi günleri mesai yapılmasını istemektedir. Bu iş yerinde mesai başlangıcı 08:00 ve servis hareket saati 17:30’dur.

  Ayda 1 kez Cumartesi çalışılmasının istenmesi haklı bir gerekçe midir, yoksa personel fazla mı çalıştırılmaktadır?

  Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. 08:00-17:30 arasında 9 buçuk saatlik bir zaman dilimi vardır. Eğer gün içerisinde ara dinlenmesi yarım saatten çok veriliyorsa, işçiler hafta içi 45 saati dolduramıyor demektir. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kapici haklari
Kapıcıların işçi olarak hakları nelerdir?

Kapıcıların yani apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hakkını ve bu tazminatın tutarından kimlerin sorumlu olduğunu daha önce açıklamıştım. Bugün ise konut...

Kapat