Günlük çalışma süresi kaç saattir?

Günlük çalışma süresi kaç saat?

Bir işyerinde haftalık çalışma süresinin kaç saat olması gerektiği konusunda işçiler arasında bilgi eksikliği olduğunu görmekteyim. Bazı işçiler 12 saat, bazıları 11 saat derken işçilerin bir kısmı 8 saat ya da 7,5 saat olduğunu düşünmektedir. Peki hangisi doğru?

İş Kanununa göre çalışma süresi haftalık belirlenmiştir

İş Kanunu çalışma süresini günlük  belirlemektense haftalık belirlemeyi tercih etmiştir. Ayrıca taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istemiştir. Kanunun belirlediği haftalık çalışma süresi ise, taraflar daha az kararlaştırmadıkları müddetçe 45 saattir.

İşçinin günlük çalışma süresi

İş Kanunu haftalık 45 saatlik çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istediğinden, 45 saati haftalık çalışma günlerine bölmemiz gerekecektir. Haftalık çalışma süresi kaç gündür? 6 gün mü 5 gün mü? Bu konuda da İş Kanunu haftada e az 1 gün / 24 saat kesintisiz dinlenmeyi şart koştuğundan haftalık çalışma günleri normal şartlar altında 6 gün kabul edilir.

O halde günlük çalışma süresi; haftalık çalışma süresi olan 45’in, 6’ya bölünmesiyle bulunur ve 7,5 saattir.

Günlük çalışma süresi daha az ya da çok belirlenebilir mi?

İş Kanununun belirlediği haftalık 45 saatlik çalışma süresi, çalışılabilecek en çok süredir. Bunun anlamı şudur: İstenirse haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenebilir ama istense bile üstünde belirlenemez. Buna göre bir işletme, işçilerinin haftalık çalışma süresini örneğin 40 saat belirlerse bunda bir sakınca yoktur; ancak işçilerle anlaşsa bile bu süreyi 46 saat olarak belirleyemez.

İşçinin günlük çalışmasının bir sınırı yok mu?

Elbette var. Yukarıda, İş Kanununun haftalık çalışma süresinin iş günlerine eşit olarak dağıtılmasını istediğini yazmıştık; ama bu zorunlu bir kural değildir. Yani haftalık 45 saatlik çalışma süresi işveren tarafından istenirse 6’ya istenirse mesela 4’e ya da 5’e bölünebilir. İşverene bu hakkı veren İş Kanunu, hakkın kötüye kullanılmaması için tedbirini de almış ve günlük en çok çalışma süresini de 11 saat olarak belirlemiştir. İşveren, çalışma süresini haftanın günlerine dağıtırken hiçbir günün çalışması tek başına 11 saati aşamayacaktır.

Ara dinlenmeleri çalışma süresine dahil mi?

isci calisma suresi iscidunyasi

İşçilerin aklını karıştıran durumların başında da ara dinlenmeleri yani mola ve yemek zamanları gelmektedir. Birçok işçi günlük çalışma süresini telaffuz ederken molalarını ve yemek aralarını da bu süreye dahil etmektedir. Örneğin sabah 08:00 ile 16:00 arasında işyerinde bulunan ve haftada 6 gün çalışan bir işçi günde 8 saatten haftada 48 saat çalıştığını iddia etmektedir. Halbuki işçinin çalışması aslında günde 7,5 saatten haftada 45 saattir. Çünkü işçinin her gün yarım saatlik yemek molası bulunmaktadır ve bu ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

İşçi günlük çalışma süresinin üzerinde çalıştırılırsa ne olur?

İşçinin günlük çalışma süresinin kural olarak 7,5 saat olarak belirlendiğini yazmıştk. Ama bu ana kural esnetilebiliyor ve işçinin günlük çalışması 11 saati aşmamak üzere çalışma saatleri çeşitli günlere dağıtılabiliyordu. Peki işçinin günlük çalışma süresi 11 saatin üzerindeyse ne olacak?

Bu sorunun cevabı İş Kanununda yok ancak Yargıtay tarafından ortaya konulmuş bir içtihat var. Buna göre; işçinin günlük çalışma süresi 11 saati aştığı anda, işçinin haftalık toplam çalışma süresine bakılmaksızın 11 saatin üzerindeki her çalışması için fazla çalışma ücreti alması gerekir.

SONUÇ

İşçilerin kesin bir şekilde belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. Ancak genel kural olarak işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında;

– İşçinin günlük çalışma süresi en çok 11 saat olarak belirlenebilir.

– İşçinin günlük çalışma süresi kaç saat olarak belirlenmiş olursa olsun haftalık çalışma süresi 45 saati aşamaz.

– Ara dinlenmeleri, molalar, yemek araları vb. çalışma süresinden sayılmaz.

Not: İşçinin, haftalık çalışma süresinin üzerinde çalıştırılması durumunda ne olacağıyla ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (13 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,46 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 109 YORUM
 1. Gültekin diyor ki:

  Ayda 19 veya 20 gün 12 saat çalışıyorum benim maaşım 1300 lira bu doğru mu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Gültekin bey işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Bunun dışında ücret, işçi ile işveren arasında serbestçe kararlaştırılabilir.

 2. Adnan diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey, ben belediye nin kanalizasyon arıtma tesisinde taşeron işçisiyim, günde 8 saat çalışmaktayım, haftada 6 gün gündüz işe gidiyoruz 7 gün saat 24 00 de işe gidiyoruz bize denilen izin bu şekilde yani haftada bir gün izin veriyorlar oda izinli günümüzün gecesinde gece vardiyasına çalışmaya gidiyoruz, kanunen hukuka uygun mudur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışma sisteminizi tam anlayamadım ama şu kadarını söyleyeyim; işçiye haftada en az bir gün verilmesi gereken tatil kesintisiz 24 saat verilmelidir.

 3. serhat diyor ki:

  merhabalar 8.5 saat çalısmaktayım haftada 6gün bu yemek molası 1saat diyolar peki moal sekiz bucugun içndemi ayrımı yemek molası brlıkde toplamda sekız bucuk saat mı saylıyo yoksa ayrımı

 4. serhat diyor ki:

  merhabalar ben 4.5 sendr özle sekdorde calısyom işveren bana dedkı toplamda yemek molası larla birlikde 8.5 saat calısman gerek dedler ozaman hafdada 45 saatı gecmıs sayılmazmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haftada 6 gün çalışıyorsanız ve ara dinlenmesi günlük 1 saat ise doğrudur.

 5. mustafa diyor ki:

  Selam Mustafa bey eşim sabah 8 de işbaşı yapıyor akşam 8 de çıkıyor öğlen 12 de 1 saat yemek molası var ve haftanın 5 günü çalışıyor çalışma süresi 11 yıl oldu şimdi birde denetlemelerde yalan söylemeleri için bazı ihtarlarda bulunuyorlar nasıl olacak yardımcı olur musunuz birde izinsiz gitmedikleri gün için iki gün kesiyorlar tatil günlerinde normal mesai gibi hesaplıyorlar ben çözemedim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   izinsiz gidilmeyen gün için iki gün kesilebilir. Öyle ya da böyle çalışmaya devam ederse, işten ayrıldığında dava açarak geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretlerini ve diğer ücret alacaklarını her zaman alabilir.

 6. dila diyor ki:

  merhabalar Mustafa bey ben özel bir hastanede gece vardiasında çalışıyorum. akşam 18:30 da nöbet teslim alıp sabah 08:30 da nöbetimi teslim ediyorum gün aşırı bu vardia sistemiyle çalışmaktayım. ancak iş verenim tarafından zorunlu olarak pazar günleri 24 saat çalıştırılmaktayım. iş kanununda böyle bir husus yer alıyor mu beni bu konuda aydınlatırsanız müteşekkir olurum saygılarımla ilginize teşekkür ederim iyi günler…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazıyı okuyarak cevaplarınızı bulabilirsiniz.

 7. engin diyor ki:

  merhaba mustafa bey sabah 8,30 aksam 18,30 paydos edıyoruz cumartesı gunu gelıyoz mesai sayılmıyor gunde 10 saat calısıyom hakkım degılmı gelmmessen tutanak tutarız dıyorlar sözlesme ımza felan atmadım ıstan kendım cıksam tazmınat alırmıyım yardımcı olurmusnuz tsklr

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sizden fazla mesai onayı peşinen alınmışsa gelmeniz gerekir. Ortada fazla mesai onayı ya da iş sözleşmesi yoksa gitmeyebilirsiniz. Yine de iyi düşünmenizi öneririm.

 8. serhat diyor ki:

  merhaba mustafa bey ben 4.5 senedir özel sektorde çalışmaktayım sabah saat 9da iş başı aksam saat 5.30 iş çıkısı normelde 7.5 saat mı acaba yemek molasıda içinde miş 1saat mola var diyorlar bu 1saat içinddemi acaba

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Günlük 7,5 saatin içinde ara dinlenmeleri yoktur. Molalar düşüldükten sonra çalışma süresi hesaplanmalıdır.

   1. Serhat diyor ki:

    Bu durumda kaç saat çalışmam grek saat sabah 9da iş başı saat 5.30iş çıkısı

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Serhat bey bu sorunun cevabı yoktur. Günde 11 saati aşmamak kaydıyla işveren sizi haftanın 6 günü çalıştırabilir. Önemli olan, haftalık 45 saati aşan çalışmanızın karşılığının size fazla mesai olarak ödenmesidir.

 9. Quzan diyor ki:

  Mustafa bey ben ilk işime başladım ve daha sözleşme imzalamadım. Yakın bir tarihte imzalamak için bilgi almak istiyorum. Çalıştığım firma haftanın 6 günü 8:00 19:00 arası çalışmaktadır. Benim maaşım ise 2000tl dir. Bana haftalik 21 saat mesai verilmesini istemem doğru mudur? Anlaşma da bir diğer madde de 5 yıl boyunca buradan ayrılsa bile bilgi güvenliği için baska herhangi bir kablo firmasında işe girmeyeceğim ibaresidir. Bana böyle bir ibare imzalatmaları ne kadar doğrudur. Eğer doğru ise benim bu yaptırımı kabul etmem karşında maaşta her yıl %x artış istiyorum demem ne kadar doğru olur. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Sözleşmenin içinde peşinen fazla çalışma ücreti yer alabilir. Ancak bunun kaç saatlik çalışma karşılığı olduğunun yazılması sizin için önemlidir. Başka bir yerde çalışma yasağı da sözleşmeyle getirilebilir. Bu mümkün olsa da, bunun karşılığında sizin maaş artışı istemeniz ve işverenin kabul etmesi takdiri bir husustur.

 10. serhat diyor ki:

  merhaba mustafa bey bn özel sektörde çalısıyom 4.5ne oldu engelli olara çalisyom hakkımda gereksz yere tutanak tutuluyo birde 8.5 saat çalısma normalmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tutanaklar dayanaksız ise çekinmenize gerek yok. Fazla mesai için onayınız alınmışsa günlük 8,5 saat çalıştırılabilirsiniz.

 11. Eymen diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben markette servis şöförü olarak çalışıyorum 14:30 iş girişi 22:30 çıkış olarak görünüyor saat 22:30 parmak izi okutturup fazladan bir saat çalışıyorum iş yeri bunun mesai olmadığını herhangi ücret talep edemeyeceğimi söylüyor ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haftalık çalışma sürenizi hesaplamanız gerekir. Günlük hesap yapmamalısınız. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, bunun ücretinin ayrıca fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 12. Ykaya diyor ki:

  Merhaba ben bir devlet kurumunda taseron personel olarak çalışıyorum çalışma sistemimiz 12 saat çalışıp 36 saat dinleniyoruz. Çalışma sistemi dolayısıyla eksik saatlerimiz oluyor fakat aylik 180 saat değilde bazen 195 saat bu aralık ayda 202 saat olarak karşımıza çıkardılar …
  180 saatin dışında kalan zaman farkı mesai olarak da görünmüyor ücret de ödenmiyor yasalmi bu olay mahkemeye başvurmam geriye dönük fazla saatlerin ücretini alabilirmi yim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma hesabı aylık yapılmaz. Bu konuda şu yazıma bakabilirsiniz.

 13. Ayşegül diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey. Kurumsal bir markette çalışıyorum. Sanahtar 8.30 da gelip 6 6.30 gibi çıkıyorum. Öğle vardiyasında ise 2 de gelip 10 da çıkıyorum. Günde 15 20 dk mola anca oluyor. Haftada bir gün sabah 8.30 akşam 10 olarak çalışıyorum. Mesai ücreti yok. Bazı haftalar iki gün full kaldığımız oluyor. Şikayet etsekadar ssk ya bir sonuc alabilir miyiz ne gibi şeyler yapabiliriz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şikayet ederseniz işyerinde inceleme yapılabilir ve geriye dönük fazla mesai ücretlerinizin sizlere ödenmesi işverenden istenebilir. Yine de ben şikayeti tavsiye etmiyorum çünkü bazen işverenler, işçilerine bu fazla mesaileri ödedikten sonra elden geri isteyebiliyorlar. Bunun sonucunda ise, fazla mesai ücretlerini gerçekte almayan işçiler, ileride dava açtıklarında bunları almış gibi görünüyorlar ve hak kaybına uğruyorlar.

 14. Metin diyor ki:

  Mustafa bey sabah 8 akşam 5 çalışıyorum 1 saat yemek yarim saat çay molan var normal mi 6 gün calisiyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda haftalık 3 saat fazla çalışmanız var gibi görünüyor.

 15. Sultan diyor ki:

  Merhaba Mustafa by bn günde 10 saat çalışıyorum daha önceden iki kişi vardiyalı çalışıyorduk sıkıntı saatler daha azdı ancak arkadaş işten çıkınca benim üstüme yüklendi tüm iş bn itiraz ettiğim de patron özel sektör de böyle çalışmak zorundasın diyor. Ve ne fazla mesai veriyor ne yemek molası ne de prim ama dört yıldan beri burda çalışıyorum tazminat alamam diye çıkamıyorum bu şekilde çalışmak normalmi çok sitresli bir iş bu gibi işyerlerin denetlenmesini istiyorum. Ne yapmam gerekir teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette normal değil. Bu koşulları mahkemede ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız bu gerekçeyle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 16. Mustafa diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey. Ben mobilya da calisiyorum. Sabah 08.00 işbaşı saat 10:00 da 15dk çay molası saat 12:00 de 1 saat öğle yemek molası. Saat 16:00 da 15 dk. Çay molası,saat 18:00 de cikis. Ücret olarak ta asgari ücret alıyorum. 1300 tl. Sizce bu normal midir. Tesekkur ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haftalık çalışma sürenizi hesapladığınızda 45 saati aşıyorsa fazla mesai ücreti almanız gerekir. Aşmıyorsa, ücretiniz yasal sınırlar içindedir.

 17. mevlüt erken diyor ki:

  Merhaba Yaklaşık 2 senedir özel bi şirkette çalışmaktayım haftanın 2 günü 2 yıldır 12 saat çalışmaktayız geri kalan günler 8 saat sadece haftalık 1 gün izin var ve herhangi bir resmi tatil veya bayram izinleri kullandırılmadı ve yıllık iznimi de alamadım 2 yıldır çıkışımı istedim hiç bir hakkımı vermiyorlar istifa etmemi istiyorlar bu haklarımı ne şekilde alabilirim ve bu durumun gerçekliğini çalışma shift leri ile kanıtlayabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Puantaj kayıtları elbette bir delildir. Bu durumda ihtarname çekerek, yukarıda bahsettiğiniz hususları belirterek işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 18. Ferhat diyor ki:

  Selaminaleykum 24 saat calismadan sonra kac.gun.istihratli olmamiz gerekiyor .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   24 saatlik çalışma yasal değildir. iki vardiya arasında ise en az 11 saat dinlenme olmalıdır.

 19. Yuce diyor ki:

  Merhaba iyi akşamlar biz işyerimizde sabah 5.30-9.30 ve 14.00-17.00 arası çalışıyoruz yanı günümüz 4 saat 4 saat olarak bölünüyor günlük çalışma saati bölünebilir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Arada gerçekten de serbestseniz bölüneblir.

 20. Özgür diyor ki:

  Merhaba bn markette calışıyorum kurumsal ögle 1 de başlıyor aksam onda kapanıyor ama çıkış saati 11 buluyor her gün aynı şekilde günde. 1 saat fazladan n yapabiliriz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa ve fazla mesai ücretleriniz ödeniyorsa bu durumda yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 21. oya diyor ki:

  Merhaba ben sendikali bi is yerinde calisiyorum 1 gun izinsiz ise gitmedim ihtar imzalâdim ve 2 gunumum kesilcegini soylendi bu kisimda sorun yok kabul ettim fakat kurul toplancakmis ordada bi iki gunum kesilsin diye ve bir ihtar daha imzalatabilirlermis sorum su 1 gun icin 4 gun kesilebilirmi bu yasalmi ve bir suc icin 2 kere ihtar imzalatilabilirmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

 22. murat mehmet diyor ki:

  iyi günler mustafa bey ben güvenlik görevlisi olarak çalışyorum akaşm 17 :30 sabah 08:00 da bırakıyorum tek güvenlik olmazıza ragmen bizden bir buçuk saat yemek ve istirahat molası kesilyo yalnız biz görev başında olyoz herhangi bişi yapa bilirmiyiz yasal olarak bu konuda

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alo 170’e şikayette bulunabilirsiniz. Ancak özel bilgilerinizi gizleyerek başvurmanızı öneririm.

 23. Hamza diyor ki:

  Selam Mustafa bey ben günde 8 saat Özel güvenlik görevlisi olarak 2 gün sabah vardiyası (06:30/14:30) 2 gün öğlen vardiyası (14:30/22:30) 2 gün gece vardiyası (22:30/06:30) 2 günde izin kullanıyorum.Yemek saati kullanamıyorum eleman yetersizliğinden dolayı.İşveren aynı çalışma sisteminde izin günümüzde 1 gün yapmak istiyor ama geceden çıkınca zaten o gün uyuyarak geçiriyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşverenin sorumluluğu işçisine 7 günlük zaman diliminde kesintisiz en az 24 saat izin kullandırmaktan ibarettir. Bu hakkı kullandırırsa ve varsa fazla mesailerinizi öderse çalışmanız gerekir.

1 2
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işe iade davası
İşe iade tazminatı kime ödenir?

İşe iade tazminatı; adından da anlaşılacağı üzere, işçisini işe iade etmeyen işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir tazminat türüdür. Dayanağını İş...

Kapat