Reklam

Günlük çalışma süresi kaç saattir?

Günlük çalışma süresi kaç saat?

Bir işyerinde haftalık çalışma süresinin kaç saat olması gerektiği konusunda işçiler arasında bilgi eksikliği olduğunu görmekteyim. Bazı işçiler 12 saat, bazıları 11 saat derken işçilerin bir kısmı 8 saat ya da 7,5 saat olduğunu düşünmektedir. Peki hangisi doğru?

İş Kanununa göre çalışma süresi haftalık belirlenmiştir

İş Kanunu çalışma süresini günlük  belirlemektense haftalık belirlemeyi tercih etmiştir. Ayrıca taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istemiştir. Kanunun belirlediği haftalık çalışma süresi ise, taraflar daha az kararlaştırmadıkları müddetçe 45 saattir.

İşçinin günlük çalışma süresi

İş Kanunu haftalık 45 saatlik çalışma süresinin haftanın çalışılan günlerine eşit bölünmesini istediğinden, 45 saati haftalık çalışma günlerine bölmemiz gerekecektir. Haftalık çalışma süresi kaç gündür? 6 gün mü 5 gün mü? Bu konuda da İş Kanunu haftada e az 1 gün / 24 saat kesintisiz dinlenmeyi şart koştuğundan haftalık çalışma günleri normal şartlar altında 6 gün kabul edilir.

O halde günlük çalışma süresi; haftalık çalışma süresi olan 45’in, 6’ya bölünmesiyle bulunur ve 7,5 saattir.

Günlük çalışma süresi daha az ya da çok belirlenebilir mi?

İş Kanununun belirlediği haftalık 45 saatlik çalışma süresi, çalışılabilecek en çok süredir. Bunun anlamı şudur: İstenirse haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenebilir ama istense bile üstünde belirlenemez. Buna göre bir işletme, işçilerinin haftalık çalışma süresini örneğin 40 saat belirlerse bunda bir sakınca yoktur; ancak işçilerle anlaşsa bile bu süreyi 46 saat olarak belirleyemez.

İşçinin günlük çalışmasının bir sınırı yok mu?

Elbette var. Yukarıda, İş Kanununun haftalık çalışma süresinin iş günlerine eşit olarak dağıtılmasını istediğini yazmıştık; ama bu zorunlu bir kural değildir. Yani haftalık 45 saatlik çalışma süresi işveren tarafından istenirse 6’ya istenirse mesela 4’e ya da 5’e bölünebilir. İşverene bu hakkı veren İş Kanunu, hakkın kötüye kullanılmaması için tedbirini de almış ve günlük en çok çalışma süresini de 11 saat olarak belirlemiştir. İşveren, çalışma süresini haftanın günlerine dağıtırken hiçbir günün çalışması tek başına 11 saati aşamayacaktır.

Ara dinlenmeleri çalışma süresine dahil mi?

isci calisma suresi iscidunyasi

İşçilerin aklını karıştıran durumların başında da ara dinlenmeleri yani mola ve yemek zamanları gelmektedir. Birçok işçi günlük çalışma süresini telaffuz ederken molalarını ve yemek aralarını da bu süreye dahil etmektedir. Örneğin sabah 08:00 ile 16:00 arasında işyerinde bulunan ve haftada 6 gün çalışan bir işçi günde 8 saatten haftada 48 saat çalıştığını iddia etmektedir. Halbuki işçinin çalışması aslında günde 7,5 saatten haftada 45 saattir. Çünkü işçinin her gün yarım saatlik yemek molası bulunmaktadır ve bu ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.

İşçi günlük çalışma süresinin üzerinde çalıştırılırsa ne olur?

İşçinin günlük çalışma süresinin kural olarak 7,5 saat olarak belirlendiğini yazmıştk. Ama bu ana kural esnetilebiliyor ve işçinin günlük çalışması 11 saati aşmamak üzere çalışma saatleri çeşitli günlere dağıtılabiliyordu. Peki işçinin günlük çalışma süresi 11 saatin üzerindeyse ne olacak?

Bu sorunun cevabı İş Kanununda yok ancak Yargıtay tarafından ortaya konulmuş bir içtihat var. Buna göre; işçinin günlük çalışma süresi 11 saati aştığı anda, işçinin haftalık toplam çalışma süresine bakılmaksızın 11 saatin üzerindeki her çalışması için fazla çalışma ücreti alması gerekir.

SONUÇ

İşçilerin kesin bir şekilde belirlenmiş bir günlük çalışma süresi yoktur. Ancak genel kural olarak işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında;

– İşçinin günlük çalışma süresi en çok 11 saat olarak belirlenebilir.

– İşçinin günlük çalışma süresi kaç saat olarak belirlenmiş olursa olsun haftalık çalışma süresi 45 saati aşamaz.

– Ara dinlenmeleri, molalar, yemek araları vb. çalışma süresinden sayılmaz.

Not: İşçinin, haftalık çalışma süresinin üzerinde çalıştırılması durumunda ne olacağıyla ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (22 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,32 / 5)
 1. Mesut AVCI diyor ki:

  Mustafa bey size şöyle bir sorum olacak cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. 3 Vardiyalı çalışan işçi diyelim ayın 8. günü 16:00- 24:00 vardiyası tutuyorsa ayın 9, günü 24:00-08:OO vardiyasında çslışabilir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, güzel bir soru sormuşsunuz. Böyle bir durumda önemli olan, iki vardiya arasında en az 11 saat işçinin dinlenmiş olmasıdır. Dolayısıyla evet bu şekilde çalışılabilir.

 2. fatih diyor ki:

  merhabalar oto çekici kurtarıcı işinde calısıyorum 7/24 çalısıyorum telefon sabah 8 de de gelse gece 5 de de gelse işe gıdıyorum ne yaymam gerekıyor nasıl calısmam gerekıyor bıde sıgorta 21 gun yatıcakmıs ayda boyle bır sey olabılırmı tesekkurler..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fiilen 21 günden fazla çalışmışsanız, böyle bir şey olmaması gerekir. Çalışma süreleri bakımından ise önemli olan fiilen çalıştığınız süredir. Bu hususta şu yazım size yardımcı olabilir.

 3. ömer diyor ki:

  ben otelde yeri geliyor 1 günde 8 saat arayla 16 çalıştırılıyorum, kimi zaman sabah 8 de çıkıp akşam 8 den ertesi günü sabah 8 e kadar çalışmamız isteniyor, bu sebeple haklı fesih yapabilir miyim? işi bırakırsam işsizlik maaşı tazminat alabilir miyim? aşırı yoğun çalışmamızdan kaynaklanan hatalarda bütün zararları bize karışılattırıyorlar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ömer bey bir gün içinde işçi en çok 11 saat çalıştırılabilir. Bunun üstünde çalıştırıldığınızı mahkemede ispat edebilirseniz, bu durum sizin için bir haklı fesih sebebidir.

 4. Askin diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey 6 yildir ayni firmada calismaktayim bana isten kendi istegimle ayrilmam icin mobing uygulamakta aldigim maasin altinda cok teklif etmekte ve aracima takip cihazi baglamak istemekte benide bu durum oldukca rahatsiz etmekte ayrica ben ve tum arkadaslarimizi asgari ucretle gostermekte bu durumda benim kendi istegimle ayrilacagimi dusunerek geri adimda atmamakta bende 2012 yilinda aldigim maas yazisi kendi imzasiyla ve yaptigi faturasiz ticaretinin ve dukkan kirasinin usulsuzce yaptigi elden ve bankadan yaptigi odemelerinin kayitlari mevcut bu durumu lehime cevirebilirmiyim sadece hakkimi alabilme adina.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Açıkçası bahsettiğiniz hususları kullanmanız ya da kullanmamanız benim alanım dışında. Bunlar size, işçilik alacakları bakımından hukuken bir avantaj sağlamaz.

 5. KARA diyor ki:

  KAMUDA HASTANE DE TAŞERON OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM HAFTALIK ÇALIŞMA SURESİ HAFTANIN GÜNLERİNE EŞİT OLARAK BÖLÜNMESİ GEREKMİYOR MU? BİZ PAZARTESİ VE CUMA 7.5 SAAT SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE 10.00 SAAT CUMARTESİ PAZAR TATİL OLARAK ÇALIŞIYORUZ BU ŞEKİLDE ÇALIŞTIRILABİLİR MİYİZ.GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATİ 7.5 SAAT DEĞİL Mİ BİRDE YILLIK İZİNLERDE CUMARTESİ İZİNDEN SAYILIR MI?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışma süresinin haftanın günlerine eşit olarak bölünmesi gerekmiyor. Önemli olan çalışma süresinin haftada 45 saat olması, bu olurken günlük çalışma süresinin 11 saati aşmaması ve 45 saatin üzerinde çalışma yapılıyorsa fazla mesai ücretinin ödenmesidir.

 6. hülya diyor ki:

  Merhaba,5 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum,sabah 9:00 akşam 18:00 cumartesi 16:00’a kadar çalışıyorum ve hiç bir mesai ücreti almıyorum ne yapmam gerekiyor,geriye dönük hak talep edebilir miyim?Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrıldığınızda dava açarsanız, geriye dönük son 5 yılın fazla mesai ücretini alabilirsiniz. Şu an için ise yapabileceğiniz tek şey, bu durumu gerekçe göstererek işten ayrılmak olabilir.

 7. X kisi diyor ki:

  Mustafa bey iyi aksamlar devlet hastanesinde taseron olarak calisiyorum 11+1 yasasina gore calismak istiyoruz fakat haftalik calisma suresi 44 oluyor isverende 45 saat olucak diye diretiyor nr yapmaliyiz yaklasik 28 kisiyiz herseyi kabul ediyoruz ama yinede yapmiyorlar ki ayni sehirde olan hastanelerde 11+1 calisiliyor lutfen bize yardim edin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sizin söylediğiniz mümkündür. Ama işveren sizi 45 saat çalıştırmak istiyorsa, o halde başka bir yöntem bulması gerekir. Örneğin haftanın 5 günü 9’ar saat ya da 6 günü 7,5 saat çalıştırabilir. Burada takdir, kanun hükümlerine aykırı davranmamak koşuluyla, işverenindir.

 8. Cenk diyor ki:

  Merhabalar Mustafa Bey.
  Bir Akaryakıt Istasyonunun Market Bölümünde Kasiyer Olarak Çalışmaktayım. 1 Hafta Boyunca Sabah 08.00 Akşam 20.00 1 Hafta Boyuncada Akşam 20.00 Sabah 08.00 Olarak Devam Ediyor Ve Haftada 1 Gün Izin Günümüz Var. 1700 Tl Maaş Alıyoruz Ama Yasal Mevzuatı Aşıyor Çalışma Saatimiz. Aynı Zamanda Yeni Yila Girmeden Bize Bir Kağıt Imzalattilar Fazla Mesai Yapmayı Kabul Ediyorum Yazılı Bir Kağitti Bunun Için Ne Yapmalı Yardımcı Olur Musunuz?
  Saygılar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İmzaladığınız evrak önemli değil. Ama çalışma saatleriniz sonucunda yıllık fazla mesai saatiniz 270 saat sınırını aşıyor. Burada önemli olan size fazla mesai ücreti ödenip ödenmediğidir.

 9. Fatih aksu diyor ki:

  Merhabalar, özel hastanede sağlık memuru olarak 6 yıldır calısıyorum, kendı istegımle cıkmak ıstıyorum, kıdem tazmınatımı almam ıcın yıllık 270 saatten fazla çalışmamı ve 24 saat nöbetlerımızı sunsak tazminata hak kazanırmıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, bu ikisi de haklı fesih gerekçesidir. Önemli olan, bu fiili durumları mahkemede ispat edebilmenizdir Fatih bey.

   1. Fatih aksu diyor ki:

    Size ulaşabilecegim telefın numarası varmı, vey büronuz nerede

   2. Fatih aksu diyor ki:

    Size nasıl ulaşabilirim, büronuz veya telefonunuz varmı, sitede yazan telefonu aradığımda başka yer cıktı

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Hayır, bu işi gönüllü yapıyorum; ticari bir yerim yok. O nedenle sorularınızı buradan sorarsanız bilgi vermeye çalışırım.

   3. Fatih aksu diyor ki:

    Mustafa bey sizs nasıl ulaşabilirim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Fatih bey özel iletişim numarası vermiyorum. Burada sorularınızı sorabilirsiniz.

 10. Gökhan diyor ki:

  Temizlik işcileri, gece yani Akşam saat 21:00’dan Sabah Saat : 06:00’a kadar 9 saat çalışması normalmidir?
  Bir sorun daha olacak efendim, kardeşim bir Elektironik eşya satan büyük bir mağazada çalışmaktadır..
  Telefon satışları yapıyor orada zorla 12 saat çalışmaya zorluyorlar bu durum hakkında düşünceniz nedir.
  ve kaç saat çalışması gerekir normalde Teşekkürler.

  1. gurcantet diyor ki:

   Merhaba Gökhan bey, sitenin bir yazarı olarak ben yardımcı olmaya çalışayım sorunuzun cevabına.
   1. Sorunuzun cevabı: Sürekli gece çalışması yasal değildir. Bu konuda vardiyalı dönüm olması gerekmektedir. Postalar halinde çalışma yönetmeliği bu konuda açıklayıcı bilgiler vermektedir. İşçi onay vermiş olsa bile sabit gece çalışması yasa karşısında uygun değildir. Aynı zamanda, sürekli gece çalışması işçinin hayatın ritminden ve doğal dengesinden de kopmasını sağlar. Etik ve sağlıklı da değildir. İşçi tarafından haklı fesih sebebidir.

   2. 12 Saat çalışmanın muhtemelendir ki 1,5 saatini ara dinlenme süresi gösterip 10 buçuk saat olarak aktif süre değerlendiriyorlar. Eğer kardeşiniz fazla sürelerle çalışmaya onay verdi ise ve iş sözleşmesinde bunu kabul ettiyse, fazla mesai ücreti veya serbest zaman da sağlanıyorsa maalesef ki uygulama doğrudur.
   Not: Yüksek yargı organının bağlayıcı ictihatlarına göre günde 11 saatten fazla çalışma olamaz.

 11. zuhre bayram diyor ki:

  Ben otelde çalışıyorum şimdi bir sıkıntı var. 1ay ücretsiz izin verdiler. Kendi islerimden dolayı izin istediğimi yazan bir kağıdı imzalattilar.Dondugum de ise 1ay 12 saat izinsiz olarak çalışmayı söylediler. Böyle bir durumda ne yapmalıyım.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ücretsiz izin kağıdını imzaladığınıza göre yapılabilecek bir şey yok. İşçinin bir ay boyunca her gün 12 saat çalıştırılması ise yasal değildir.

 12. Taner diyor ki:

  Selam haftadan 5 gün Saba 8 30 akşam 18 kadar çalışıyoruz 1 saat yemek molası 15 dakika sabah 15 dakika akşam mola veriyoruz cumartesi sabah 8.30 başlayıp saat 14 kadar çalışıyoruz 15 dakika sabah molası var uygunmu burda 45 saati geçiyor çalışma süresini napalım bu durumda tsk

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Taner bey haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa fazla çalışma ücretinin ödenmesi gerekir. Alo 170’i arayabilirsiniz.

 13. A diyor ki:

  Merhaba is yerimiz de vardiyalı bir sistem söz konusu ve çalışma saatleri yemek dahil 08 00-16 30 cumartesi öğlen 13 00 pazar gün izin yerine cumartesi izin kullandığımız da ve 12 saat tam çalışır isek pazar gün kaç saat fazla mesai almamız gerekir.saygilar.

 14. Ö.G.G diyor ki:

  Devlet hastanesinde taşeron Ö.G.G. olarak hizmet veriyoruz, 2 gündüz 2 gece 12 saat olarak çalışıyor 4 izin yapıyoruz, öğle yarım saat yemek molası sonra çalışmaya devam şimdi eksik zaman çıkıyor diye haftada 1 gün 8 saate gilicemizi sölüyorlar. bundan önce böle yoktu şimdi birden bire bunu çıkardılar gerçekten az mı çalışıyoruz. saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun hesabınız sizin yapmanız gerekir. 7 günlük zaman dilimini yani bir haftayı göz önüne aldığınızda çalışma sürenizin 45 saati aşmaması gerekir. Aşarsa fazla mesai ücreti ödenmesi şarttır. Yemek molalarını çalışma süresinden düşmelisiniz.

 15. mahmut diyor ki:

  merhaba mustafa bey devlet hava meydanları işletmesınde taseron olarak çalışmaktayız ama gece yaptığımız iş gereği 8 saatten fazla çalısabılırmıyız bu kanunları bıraz okudum esneklık var gıbı bu konuda bılgı verebılırsenız sevınırım.ben ve ekip arkadaşlarım 12/24-11/48 çalışma sıstemı ıle calışmak ıstıyoruz.teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır; turizm, sağlık ve özel güvenlik sektörleri hariç işçiler gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılamaz.

 16. Mehmet diyor ki:

  Merhaba biz 3 kişi taşeron firma tarafından Fen Lisesi yemekhane bölümünde çalışmaktayız. Her gün sabah 06.00 da iş başında oluyoruz sabah kahvaltısı saat 07.00 da veriyoruz öğle yemeği saat 12.00 da veriyoruz akşam yemeği ise saat 17.30 da veriiyoruz bulaşık temizlik derken çıkış saatimiz 19.30/20.00 arası oluyor ve haftada 6 gün çalışıyoruz yani günde ortalama 13 14 saat calisiyoruz bizim haftalık çalışma süremiz 70 ile 80 saat oluyor bizim hiç sosyal yaşama hakkımız yokmu bu konuda bize kim yardımcı olabilir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçinin günde 11 saatten fazla çalıştırılması mümkün değildir. Böyle durumlarda Alo 170’e şikayette bulunulabilir.

 17. Ebru diyor ki:

  Merhaba ben bir markette çalışıyorum sabah 8 de baslayip mesaiye 5 te birakmamiz gerekirken saat 6yi buluyor çıkışımız yemek cay bu saatin içinde değil diyolar sizce ne yapmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yemek ve çay molaları çalışma süresinden sayılmaz. Ona göre değerlendirmeniz gerekir.

 18. Görkem ekerman diyor ki:

  Şimdi sayın admin yada bilgili arkadaşlar biz 9 saat çalışma yapıyoruz bunun içinde 1 saat yemek 30 dk. Çay molası veriyoruz ancak toplamda 54 saat yapıyor bu 45 saati tamamlamak için bize söylenilen yemek ve çay molası iş saatine girmiyor deniliyor anlayamadım 8,16 çalışan işçi yemeğinide yiyiyor çatınıda içiyor biz neden yapamıyoruz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, doğrudur. Çay ve yemek saatleri çalışma saatine girmez. Ayrıca önemli olan, haftada 45 saat çalışılmasıdır. Bu anlamda, işyerinde kaç saat mola verileceğine işveren karar verecektir. İşin niteliğine göre bu yarım saat de olabilir bir buçuk saat de olabilir. Yarım saatte bütün işlerinizi halledebileceğinizi düşünüyorsanız, bunu işverenle görüşüp talep edebilirsiniz.

 19. gokhan diyor ki:

  merhabalr. firmamız haftaiçi net 8 saat, cumartesi ise 5 saat net çalışmaktadır. bu çalışma düzenini işçilerle kararlaştırıp ilan etmişlerdir. Sorum ise, cumartesi günü bir gün öncesinden izin alarak işe gelmeyen bir çalışanın kesintisi günlük ücret üzerinden mi değerlendirilir?

  Firma şuan bu şu şekilde yapıyor. hafta içi ve cumartesi farketmeksizin işe gelinmediği takdirde günlük ücret üzerinden, işe gelinip veya geç kalınması halinde o günün çalışılmamış saat süresi üzerinden kesinti yapıyor. bilgilendirirseniz sevinirim.

  sayg.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Benim kanaatime göre de, bir iş günü olan cumartesi günü gelmeyen işçinin, bir günlük ücretini kesilmesi doğrudur.

   1. gokhan diyor ki:

    Mustafa Bey,
    gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

    Sayg.

 20. isimsiz diyor ki:

  merhaba, biz ünv. hastanesinde taşeron sağlık işçisi olarak çalışmaktayız.(400 e yakın kişi sayısı)sözleşmede yazan çalışma süremiz 45 saat ancak çok uzun zamandır 48 saat çalıştırılıyoruz. ayrıca ayda bir gelen nöbet karşılığında(cumartesi yada pazar tutulur) 1 e 1.5 izin yada para olarak alıyoruz şimdi bunu değiştirmek istiyorlar.yani ne para ne izin alamayacağımızı sabah 8 akşam 17.30 çalışacağımızı,nöbet tuttuğumuz haftasonu olan 1 gün 8.30-16.30 çalışıp o haftayıda bu şekilde devam edip alacağı sıfırlayacağımzı söylemekteler fakat bunlar yazılı olarak değil sadece kafalarına göre yapılmakta ama taşeron olduğumuz için ve ses çıkaramadığımız için (işten çıkarılma korkusundan ) uygulamaya koyacaklar. ne yapabiliriz bu konuda? haklarımız neler acaba?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir hastanede çalıştığınıza göre Alo 170’i arayarak müfettiş talep ederseniz, onların bu durumu düzeltebileceğine inanıyorum.

1 2 3
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
işsizlik maaşı şartları
İşsizlik maaşı hangi hallerde alınamaz?

Hangi durumlarda işsizlik maaşı alınamaz? İşsizlik maaşının hangi hallerde alınabileceğini daha önce yazmıştım. Bugün ise başka bir açıdan konuya bakmak...

Kapat