Reklam

Hafta içi 45 saat çalışan işçinin hafta sonu çalışması

Hafta içi 45 saati dolduran işçiye hafta sonu tatil verilmesi

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğunu daha önce yazmıştım. Bu 45 saatlik süre mutlak olmayıp tarafların anlaşması halinde bu sürenin üzerinde de çalışma yapılabilmektedir. Ancak kırk beş saatin üzerinde yapılan her çalışma, fazla çalışma olarak kabul edilecektir ve işçinin onayına tabidir. Peki işçi kırk beş saati hafta içi doldurursa, cumartesi ve pazar tatil talep edebilir mi?

Haftalık çalışma süresi

İş Kanunu; haftalık çalışma süresini 45 saat olarak belirlerken bu sürenin haftanın günlerine nasıl paylaştırılacağı konusunda takdiri işverenlere bırakmıştır. Günlük çalışma süresi 11 saati aşmamak ve haftada en az 1 gün işçiye hafta tatili vermek kaydıyla bu kırk beş saat haftanın günlerine istenildiği gibi bölünebilir.

Kırk beş saatten sonra çalışmak zorunlu mu?

hafta içi 45 saat çalışanın hafta sonu tatili hakkı

İşçinin, kırk beş saatten çok çalışmasının fazla mesai anlamına geldiğini söylemiştim. Buna göre, işçiye fazla mesai yaptırabilmek için işçinin onayının alınması şarttır. Bu onay, bazen iş sözleşmesiyle peşinen alınırken bazen de her yıl başında alınmaktadır. Fazla çalışmaya onay vermek işçi için zorunlu değildir; ancak bu onayı verdikten sonra da işçinin fazla çalışma yapması zorunludur.

45 saati doldurana, hafta sonu tatil olur mu?

İşçinin pazartesiden cumaya kadar 45 saati doldurması durumunda, cumartesi-pazar çalışması iptal edilmeli mi? İlk bakışta olması  muhtemel görünen bu durum, kural olarak geçerli değildir. İşçi, fazla çalışma yapmaya onay vermişse cumartesi de gelmek ve çalışmak zorundadır. İşyeri, işçinin 45 saatlik mesaisi hafta içi doldu diye, cumartesi işçiye izin vermek zorunda değildir.

SONUÇ

Hafta içi kırk beş saati dolduran işçinin cumartesi ya da pazar günü yapacağı çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Eğer işçi; iş sözleşmesiyle ya da ayrıca fazla çalışma muvafakatnamesi doldurarak fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, işvereninin talep etmesi durumunda hafta sonu da çalışmak zorundadır.

İşveren, işçisine sadece haftada bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili vermekle mükellef olup bunun dışında işçisi hafta içi 45 saatlik çalışmasını doldurdu diye ona cumartesi – pazar günlerini tatil etmek zorunda değildir.

Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, işçi fazla çalışma yapmaya onay vermemişse, hafta içi 45 saatini dolduran bu işçinin hafta sonu tatil edilmek zorundadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,40 / 5)
 1. bayram diyor ki:

  merhaba hocam ben firmada işçi olarak çalışmaktayım çalışma saatimiz 08_17,30 olarak çalışıyoruz saat 10 da 15 dk saat 15.00 de 15 dk öğlende 1saat yemek molamız var biz fazla mı çalışıyoruz? ne yapmamız gerekiyor.

 2. Serdar diyor ki:

  Selâmün Aleyküm kamuda şoför olarak çalışmaktayım ve günlük 7.5 saatten haftalık 45 saati dolduruyorum işveren bazen pazar mesaisi yazıyor gelmek mecburimi ( sözleşmeyi imzalayıp imzalamadığımı bilmiyorum. İki senede bir sendika işçiler adına toplu sözleşme ye giriyor. )

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla mesai yapmaya onay vermişseniz zorundasınız. Bunu araştırmak da size düşmektedir. İş sözleşmesini incelemenizi öneririm.

 3. emre diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Kurumsal bir firmada çalışıyorum hafta içi 09:00 dan 18:00 ‘e kadar mesai yapıyorum ve cumartesi günü 10:00 dan 16:00 ‘a kadar mesai yapıyorum bu şekilde haftalık 45 saatimi dolduruyorum. Ayrıca pazar günü mesai ye kaldım 11:00 den 20:00 e kadar mesai yaptım. Pazar günü yaptığım mesai çifte mesai olarakmı geçiyor?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir durumda pazar günü çalışmanız için size 1,5 yevmiye fazladan ödenmesi gerekir. Yani bir pazar günü için toplam 2,5 günlük ücret almanız gerekir.

 4. Mehmet küçükerol diyor ki:

  Hafta içi 45 saati doldurdum cuma akşamı ihtar verip işden çıkarıldı cumartesi ve pazar günü hak ettim mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışmadığınıza göre hak etmemişsiniz demektir Mehmet bey.

 5. Sibel diyor ki:

  Mustafa bey merhaba;
  Yaklaşık 6 yıldır özel bir şirkette maaş artı prim olarak çalışmaktayım. Şuan 2. Çocuğuma hamileyim ve hamileliğimi iş yerine bildirmemden bu yana sürekli olarak üzerime yöneticim tarafından psikolojik baskı uygulanıyor ve bunu da kendisi dillendiriyor (ben çok güzel psikolojik baskı yaparım bozarım insanı şeklinde). Hamile çalışanın mesaiye kalmasının yönetmeliğe aykırı olduğunu söylememe rağmen zorla mesaiye bırakıyorlar ve tazminatsız şekilde işten çıkarılacağımla ilgili sürekli tehdit ediyorlar. Bugün bana performansımın düşük olduğu ve bu ayda aynı şekilde devam ederse pozisyonumun düşürüleceğiyle ilgili bir yazı verdiler (üst düzey satış pozisyonundan standart satış pozisyonuna düşürülme).
  Hamile olduğum halde fazla mesaiye kaldığımı noter çağırarak kanıtlasam ve noter aracılığıyla baskı uygulandığıyla ilgili ihtarname göndersem kıdem ve ihbar tazminatımı alabilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla mesai için noter çağırmanıza gerek yok. Mahkeme aşamasında tanık, puantaj vb. delillerle bunu kanıtlayabilirsiniz. Ama kanıtlayamayacağınızı düşünüyorsanız noter konusunda tercih sizindir. Günde 7,5 saatten çok çalıştırılmamanız gerekir. Ancak bunun için, hamile olduğunuzu işyerine yazılı olarak bildirmiş olmanız önemlidir. İşten ayrılacaksanız da mutlaka ihtarname göndererek ayrılmanızda yarar var.

 6. AHMET EFE diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey kamu kurumunda taşören olarak calısmaktayız 12 saat üzerinden calısmaktayız bizim cok bilmiş amirlerimiz bizler ay 31 cekince 18 tane nöbet yazmaktadırlar oda ayda 216 saade denk gelmektedir sizce dogrumudur yanlışsa nasıl bilgi vermeliyim bizlere yardımcı olursanız seviniriz saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Uygulamanın doğru olup olmadığını bilmem mümkün değil. Ama temel kural, haftalık 45 saatin üzerinde çalışan işçiye fazla mesai ödenmesi gerektiğidir. Bu kapsamda değerlendirilmesi gerekir.

 7. ahmet diyor ki:

  işyerinde hafta içi 45 saati dolduruyoruz cumartesi resmi tatilde işçiler çalışırsa mesai olarak mı ücret almamız gerekiyor yoksa 1 e 1 olarak mı almamız gerekiyor. cuma günü mesela yarım gün yarım günden sonrası 1 e 1 alması gerekiyor diye biliyorum konu biraz karışık gibi.

  hafta içi 9 saat x 5 gün =45 saat cumartesi resmi tatilde geldiği zaman normal mesai gibi mi ücret alacak % 50 yoksa (1 günlük ücret + resmi tatil ücreti+ mesai ücreti) olarak mı alacak

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hafta içi 45 saati dolduran işçiye cumartesi günü 1’e 1,5 ödenmelidir. Eğer cumartesi resmi tatile gelmişse 1’e 2,5 ödemelidir. Hesap aslında bu kadar basit.

 8. ahmet diyor ki:

  işyerinde hafta içi 45 saati dolduruyoruz cumartesi resmi tatilde işçiler çalışırsa mesai olarak mı ücret almamız gerekiyor yoksa 1 e 1 olarak mı almamız gerekiyor. cuma günü mesela yarım gün yarım günden sonrası 1 e 1 alması gerekiyor diye biliyorum konu biraz karışık gibi.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aslında karışık değil. Hafta içi 45 saati dolduran işçi, cumartesi kaç saat gelmişse onun ücretini %50 zamlı alır. Örneğin cumartesi 5 saat gelen işçiye 7,5 saatlik ücret ödenir. 10 saat gelen işçiye de 15 saat ödenir.

   1. Ahmet diyor ki:

    resmi tatil cumartesiye denk gelse de mi aynısı uygulanacak işçi zaten haftaiçi 45 saatini doldurmuş ve hafta sonu iznini cumartesi ve pazar kullanıyor cumartesi 29 ekim olduğu ve işyeri işçiyi çalıştırırsa mesai gibi mi ücret ödemesi gerekir.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu durumda işçiye hem mesai ücretinin hem de genel tatil ücretinin ayrıca ödenmesi gerekir. Yani bir 29 ekimde işe gelen işçiye toplam 2,5 yevmiye ödenecektir.

     1. Ahmet diyor ki:

      Mustafa Bey çok teşekkür ederim kolay gelsin iyi çalışmalar

 9. mehmet diyor ki:

  mustafa hocam merabalar 3 yıldır bir firmada baraj inşaatında çalışıyorum.iş yeri mevsimsel şartlardan dolayı işi durduracak.10.11.2016 da işe giriş tarihim 21.04.2014 işverenden işe giriş tarihimizden bu güne dek olan fazla mesai pazarlar resmi tatillerin tarafımıza ödenmesini talep ettik işveren kıdem tazminatının haricinde hicbir hakkımızın tarafımıza ödenmeyeceğini iletti bizlerde yaklaşık 85 kişi işverene noterden alacaklarımızın ödenmesi için ihtar çektik.işveren yine bize cevap olarak sadece kıdem tazmınatı ödenecek dedi.elimizde belge var şahitte var.günlük net 9 saat çalışıyoruz ve asgari ücret alıyorum bizler hakkımızı alabilirmiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereniniz büyük ihtimalle kıdem tazminatınız haricindeki haklarınızı ödemeyecektir. Bu durumda kıdem tazminatınızı aldıktan sonra diğerleri için ihtarname çekmenizi öneririm. Böylece devamında dava açarsınız.

 10. hüseyin diyor ki:

  hocam iyi akşamlar benim bir kac sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim 7 yıldır çalıştığım iş yerinde 12 24 sisteminde çalışıyoruz bizi maaş bodrolarında güvenlik gösterip depo personeli yükleme boşaltma istifleme depoculukla ilgili bütün işleri yaptırıyorlar aynı zamanda güvenlik bu sistemde fazla mesai yapıyoruz bizim onayımız olmadan mesai yaptırıyorlar ve ayrıyeten mesailer banka yoluyla odenmiyor elden verip exelden yapma bir puantaj imzalatıyorlar resmi tatillerde zorla işe çağırıyorlar ayrıca alenen s… gidin gibi hakretlere maruz kalıyoruz hakları varmı veya iş sözleşmesini fesih edersek haklı durumda olurmuyuz lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Elden ücret ödemesi elbette bir haklı nedenle çıkış gerekçesidir ama kanıtlanması oldukça zordur. Fazla çalışma ya da genel tatil çalışması için iş sözleşmesiyle peşinen onayınızı almış olabilirler. Hakaret kısmı elbette kabul edilemez ama işten ayrılırsanız mahkeme aşamasında bu iddialarınızı tanık vb. her türlü delille kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın.

 11. gurcantet diyor ki:

  Merhaba hocam, şimdi ben bir konuyu müzakereye sunmak isterim;
  Şirketimizde vardiyalı usul çalışma yapılıyor, her vardiya 8 saat. Günlük fazla çalışma kesinlikte yapılmıyor, yani 1 veya 2’şer saat fazla mesai uygulaması yok. Ama bazen mücbir sebeplerden ötürü (Rapor alan, ücretsiz izin vb.) personelin yerine hafta tatilinde 8 saatlik mesaiye çağrılabiliyor işçi. Yani hafta tatili yapmadan o hafta da çalışıyor. Fazla çalışma onayı var işçilerin.
  Bunun hukuki tabanı nedir sizce? Uygun mudur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. İş Kanununa göre işçiye gerektiğinde, onayı alınmak şartıyla, fazla çalışma yaptırılabilir. Ancak İş Kanunu, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını kesinlikle yasaklamıştır. Bunun istisnası da yoktur. Bu şekilde çalıştırılma, işçi açısından haklı fesih gerekçesi olacaktır. Sonuç olarak, onay verse bile işçiye hafta tatili kullandırılmaması mümkün değildir.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
iyi bir işverenin özellikleri
İyi işveren kimdir?

İyi bir işveren nasıl olur? Bu konuda yazılmış muhtemelen yüzlerce kitap vardır. İyi bir yöneticinin özellikleri, liderin sahip olması gereken...

Kapat