Hafta içi 45 saat çalışan işçinin hafta sonu çalışması

Hafta içi 45 saati dolduran işçiye hafta sonu tatil verilmesi

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresinin kırk beş saat olduğunu daha önce yazmıştım. Bu 45 saatlik süre mutlak olmayıp tarafların anlaşması halinde bu sürenin üzerinde de çalışma yapılabilmektedir. Ancak kırk beş saatin üzerinde yapılan her çalışma, fazla çalışma olarak kabul edilecektir ve işçinin onayına tabidir. Peki işçi kırk beş saati hafta içi doldurursa, cumartesi ve pazar tatil talep edebilir mi?

Haftalık çalışma süresi

İş Kanunu; haftalık çalışma süresini 45 saat olarak belirlerken bu sürenin haftanın günlerine nasıl paylaştırılacağı konusunda takdiri işverenlere bırakmıştır. Günlük çalışma süresi 11 saati aşmamak ve haftada en az 1 gün işçiye hafta tatili vermek kaydıyla bu kırk beş saat haftanın günlerine istenildiği gibi bölünebilir.

Kırk beş saatten sonra çalışmak zorunlu mu?

hafta içi 45 saat çalışanın hafta sonu tatili hakkı

İşçinin, kırk beş saatten çok çalışmasının fazla mesai anlamına geldiğini söylemiştim. Buna göre, işçiye fazla mesai yaptırabilmek için işçinin onayının alınması şarttır. Bu onay, bazen iş sözleşmesiyle peşinen alınırken bazen de her yıl başında alınmaktadır. Fazla çalışmaya onay vermek işçi için zorunlu değildir; ancak bu onayı verdikten sonra da işçinin fazla çalışma yapması zorunludur.

45 saati doldurana, hafta sonu tatil olur mu?

İşçinin pazartesiden cumaya kadar 45 saati doldurması durumunda, cumartesi-pazar çalışması iptal edilmeli mi? İlk bakışta olması  muhtemel görünen bu durum, kural olarak geçerli değildir. İşçi, fazla çalışma yapmaya onay vermişse cumartesi de gelmek ve çalışmak zorundadır. İşyeri, işçinin 45 saatlik mesaisi hafta içi doldu diye, cumartesi işçiye izin vermek zorunda değildir.

SONUÇ

Hafta içi kırk beş saati dolduran işçinin cumartesi ya da pazar günü yapacağı çalışma fazla çalışma olarak kabul edilecektir. Eğer işçi; iş sözleşmesiyle ya da ayrıca fazla çalışma muvafakatnamesi doldurarak fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, işvereninin talep etmesi durumunda hafta sonu da çalışmak zorundadır.

İşveren, işçisine sadece haftada bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili vermekle mükellef olup bunun dışında işçisi hafta içi 45 saatlik çalışmasını doldurdu diye ona cumartesi – pazar günlerini tatil etmek zorunda değildir.

Ancak çok düşük bir ihtimal de olsa, işçi fazla çalışma yapmaya onay vermemişse, hafta içi 45 saatini dolduran bu işçinin hafta sonu tatil edilmek zorundadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,40 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. mehmet diyor ki:

  mustafa hocam merabalar 3 yıldır bir firmada baraj inşaatında çalışıyorum.iş yeri mevsimsel şartlardan dolayı işi durduracak.10.11.2016 da işe giriş tarihim 21.04.2014 işverenden işe giriş tarihimizden bu güne dek olan fazla mesai pazarlar resmi tatillerin tarafımıza ödenmesini talep ettik işveren kıdem tazminatının haricinde hicbir hakkımızın tarafımıza ödenmeyeceğini iletti bizlerde yaklaşık 85 kişi işverene noterden alacaklarımızın ödenmesi için ihtar çektik.işveren yine bize cevap olarak sadece kıdem tazmınatı ödenecek dedi.elimizde belge var şahitte var.günlük net 9 saat çalışıyoruz ve asgari ücret alıyorum bizler hakkımızı alabilirmiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereniniz büyük ihtimalle kıdem tazminatınız haricindeki haklarınızı ödemeyecektir. Bu durumda kıdem tazminatınızı aldıktan sonra diğerleri için ihtarname çekmenizi öneririm. Böylece devamında dava açarsınız.

 2. hüseyin diyor ki:

  hocam iyi akşamlar benim bir kac sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim 7 yıldır çalıştığım iş yerinde 12 24 sisteminde çalışıyoruz bizi maaş bodrolarında güvenlik gösterip depo personeli yükleme boşaltma istifleme depoculukla ilgili bütün işleri yaptırıyorlar aynı zamanda güvenlik bu sistemde fazla mesai yapıyoruz bizim onayımız olmadan mesai yaptırıyorlar ve ayrıyeten mesailer banka yoluyla odenmiyor elden verip exelden yapma bir puantaj imzalatıyorlar resmi tatillerde zorla işe çağırıyorlar ayrıca alenen s… gidin gibi hakretlere maruz kalıyoruz hakları varmı veya iş sözleşmesini fesih edersek haklı durumda olurmuyuz lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Elden ücret ödemesi elbette bir haklı nedenle çıkış gerekçesidir ama kanıtlanması oldukça zordur. Fazla çalışma ya da genel tatil çalışması için iş sözleşmesiyle peşinen onayınızı almış olabilirler. Hakaret kısmı elbette kabul edilemez ama işten ayrılırsanız mahkeme aşamasında bu iddialarınızı tanık vb. her türlü delille kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın.

 3. gurcantet diyor ki:

  Merhaba hocam, şimdi ben bir konuyu müzakereye sunmak isterim;
  Şirketimizde vardiyalı usul çalışma yapılıyor, her vardiya 8 saat. Günlük fazla çalışma kesinlikte yapılmıyor, yani 1 veya 2’şer saat fazla mesai uygulaması yok. Ama bazen mücbir sebeplerden ötürü (Rapor alan, ücretsiz izin vb.) personelin yerine hafta tatilinde 8 saatlik mesaiye çağrılabiliyor işçi. Yani hafta tatili yapmadan o hafta da çalışıyor. Fazla çalışma onayı var işçilerin.
  Bunun hukuki tabanı nedir sizce? Uygun mudur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. İş Kanununa göre işçiye gerektiğinde, onayı alınmak şartıyla, fazla çalışma yaptırılabilir. Ancak İş Kanunu, işçinin hafta tatilinde çalıştırılmasını kesinlikle yasaklamıştır. Bunun istisnası da yoktur. Bu şekilde çalıştırılma, işçi açısından haklı fesih gerekçesi olacaktır. Sonuç olarak, onay verse bile işçiye hafta tatili kullandırılmaması mümkün değildir.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
fazla calisma ucreti odenmemesi
Fazla çalışma ücreti alamayan işçinin fesih hakkı

Fazla çalışma, İş Kanunundan dayanağını alan ve işçinin haftalık 45 saatin üzerinde yaptığı çalışmaları kapsayan bir çalışma türüdür. Sürekli değil...

Kapat