Hastanede otomasyon işi asıl iş midir?

 

ÖNEMLİ NOT
Başbakan sayın Ahmet DAVUTOĞLU’nun 22.03.2016 tarihli açıklaması üzerine; İlk izlenimimi paylaşmak isterim. Başbakan açık ve net bir şekilde ifade etti. 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe giren tüm taşeron işçileri asıl iş ya da yardımcı iş ayrımı olmadan kadroya alınacak. Ancak gördüğüm kadarıyla bunun bir istisnası olacak. Başbakan’ın deyimiyle “Mahalli idarelerin alt işveren firmalarında çalışan taşeron işçiler, yine bu mahalli idareler tarafından kurulacak şirketlerde istihdam edilecek.” Sözün özü: Belediyeler ve il özel idareleri hariç diğer kurumlardaki bütün taşeron işçileri kadroya alınacak. Belediyelerde ve il özel idarelerinde çalışan taşeron işçiler ise kadroya alınmayacak; ancak bunlar artık özel şirketler aracılığıyla değil de kurumların kendi şirketleri tarafından istihdam edilecek.

Not: Yukarıda yazılanlar ilk izlenimden ibarettir. Tasarı, plan ve bütçe komisyonuna havale edildiği anda detaylı bir yazı yayımlayacağım.

Hastanede otomasyon işleri

Blogda yayımladığım “Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir?” yazımdan bu yana, ziyaretçilerden en çok aldığım soru şu: “Hastanelerde otomasyon işi asıl iş mi?”.

Yukarıda bahsettiğim yazıda asıl işin tanımını yapmış ve örneklerle açıklamıştım. Ama doğal olarak hâlâ bir kafa karışıklığı var. Bunun temel nedeniyse mahkemelerce bugüne kadar verilmiş muvazaa kararları olsa gerek. Muvazaa ile ilgili şu yazımıza bakabilirsiniz.

Bazı taşeron işçilerinden gelen mesajlarda, otomasyon işiyle ilgili mahkeme kararları olduğundan bahisle, otomasyon işinin asıl iş kabul edilmesi gerektiği ifade edilmekte. Bu aslında bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır.

Mahkeme kararlarının nedeni

Mahkemeler bir işle ilgili muvazaa kararı verip o işte çalışan taşeron işçilerini asıl işverenin işçisi olduğunu tespit ettiklerinde bunu muvazaa kararıyla yapmaktadır. Buradaki temel bir kriter de aynı işi yapan hem kadrolu işçilerin hem de taşeron/alt işveren işçilerinin bulunmasıdır.

Hem kadrolu işçi hem taşeron işçisi varsa!

Yargıtay, aynı işi yapan hem kadrolu işçinin hem de taşeron işçisinin olmasını muvazaa sebebi saymakta ve bu durumdaki taşeron işçilerini en başından bu yana asıl işverenin işçisi olarak kabul etmektedir. İşte okuyucularımız tarafından bahsedilen mahkeme kararları buna istinaden oluşmaktadır. Örneğin bir hastanede hem kadrolu işçiler hem de taşeron işçileri aynı otomasyon işini yapıyorsa burada bir muvazaadan bahsedilebilir. Ama bu, yapılan otomasyon işinin asıl iş olduğu anlamına gelmez.

Otomasyon işi yardımcı iştir

Evet, yanlış duymadınız. Hastanede yapılan otomasyon işinin asıl iş olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü, hastanede yapılan iş sağlık hizmetidir ve otomasyon ancak bu asıl işin yapılmasına yardım eden bir yardımcı iş olabilir.

Yargıtay da yardımcı iş diyor

Aşağıda okuyacağınız metin Yargıtay 22. Hukuk Dairesinin 2013/20306 esas ve 2013/18526 karar numaralı kararından alınmıştır. Gelin birlikte okuyalım.

“Somut olayda; Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları ve davacı tanık anlatımlarından davacının 2005 yılında Sağlık Bakanlığına ait işyerlerinde alt işveren işçisi olarak çalışmaya BAŞLADIĞI ANLAŞILMAKTADIR. Davalı Sağlık Bakanlığı ile alt işverenler arasında 2008 yılından önceki döneme ilişkin imzalanan hizmet alım sözleşmeleri CELP EDİLMEMİŞTİR. Dosya içerisinde mevcut olan ve davalılar arasında 2008 yılı sonrasına ilişkin imzalanan hizmet alım sözleşmesinde, sözleşme konusu iş veri hazırlama ve kontrol hizmet alımı OLARAK GÖSTERİLMİŞTİR. 09.04.2009 tarihli görevlendirme yazısı içeriğiyle davacının otomasyon elemanı olarak işe ALINDIĞI SABİTTİR. Otomasyon hizmetleri, asıl işe yardımcı iş niteliğinde olup, teknik uzmanlık GEREKTİREN İŞLERDENDİR. Bu sebeple davalılar arasındaki hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı olduğundan söz edilemez.”

Gördüğünüz üzere Yargıtay yakın tarihli bu kararında, hastanede yapılan otomasyon işinin yardımcı iş olduğunu net bir şekilde vurgulamaktadır.

Sonuç
İşçilerin özel çalışma koşulları göz önüne alınarak mahkemelerce verilen muvazaa kararları sadece hakkında karar verilen işçiyi bağlar. O yüzden bu tür bireysel mahkeme kararlarından bir sonuç çıkarmakta aceleci olmamak gerekir. Hastanelerde yapılan otomasyon işi ise hem niteliği itibariyle hem de Yargıtay kararlarında da görüleceği üzere bir yardımcı iştir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 130 YORUM
 1. İlknur diyor ki:

  TSK da 1994 yılında V.H.K.İ. sivil memur kadrosunda göreve başladım. Askeri Hastaneler Sağlık Bakanlığına devredilince bazı VHKİ. personeli röntgene, kan almaya vs. birimlere Tıbbı sekreterlerin yapmış olduğu görevlere verildik. Sağlık terimleriyle ilgili hiçbir bilgiye sahip deyiliz. Fakat çalışmamız söyleniyor.Bu kapsamda, bu görevi yapmamız yasal mı, kurs verilip yapılması mı gerekiyor, kurs aldığımız taktirde sağlık sınıfına geçirilmemiz mi gerekiyor bu konuda bilgi verirmisiniz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Ne yazık ki bildiğim bir konu değil. O nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 2. Sefa diyor ki:

  hocam merhaba 6 ekim 2015 tarihinde hastane ye otomasyon personeli olarak işe girdim kadro girme şansım var mı _

 3. ADSM TASERON diyor ki:

  BEN DİŞ HASTANESINDE 6 SENEDIR CALISIYORUM. 2012’DE SAGLIK BAKANLIGININ RESMI SITESINDE YAYIMLANAN EN AZ LISE MEZUNU OLUP EN AZ 1 YIL KLINIKTE HEKIMLE CALISMIS OLANLARI SINAVA TABI TUTACAZ DENILDI VE SINAVA GIRDIK.KAZANANLARA AGIZ VE DIS SAGLIGI TEKNIKERLIGI BELGESI VERILDI. BUNU SAGLIK BAKANLIGI VERDI ANCAK BIZLER VERI HAZIRLAMA YANI RESMIYETTE VHKİ OLARAK GORUNUYORUZ.HEKIMIN ASISTANLIGINI YAPIYORUZ VE BELGEMIZDE VAR.? BIZE KADRO GELIRMI.? BU ISI YAPAN KADROLULARDA VAR HASTANEDE..ARADAKI MAAS FARKI YUZDE YUZDEN FAZLA.BU BELGELERI ABAZ ALIP BIZE KADRO VERILIRMI ACABA?

 4. Savaş Sahiner diyor ki:

  182 cagri merkezi calisanlari asıl iş mi yoksa yardimci iş mi olarak sayiliyor

 5. yılmaz diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey.Hala sabırsızlıkla beklediğim 23 Mart 2016 tarihindeki yorumuma cevap yazarsanız çok sevinirim.Tekrar teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yılmaz bey sorunuzdan haberdarım. Ancak şu anda bu soruya cevap vermem mümkün değil. Çünkü, bu konudaki mevzuat metni henüz çıkmadı. Orada yazacak tek bir kelime bile durumu değiştirebilir. O nedenle bekleyin, plan bütçe komisyonuna taslak gelir gelmez buradan yorumlamayı planlıyorum.

 6. yılmaz diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey.Kamu hastanesinde Veri Kayıt Elemanı olarak çalışmaktayıım.Başbakan “emeklilik hakkını elde etmemiş olanları da kadroya alacağız” dedi.Ben 17 Mart 2017 tarihinde emeklilik hakkını elde edeceğim inşallah.Emeklilik tarihinden önce bu kadro yasası çıkarsa ve uygulamaya da emeklilik tarihimden sonra girerse ben bu kadro hakkı elde edebiliyor muyum?Yanıtlarsanız sevinirim.

 7. erdem diyor ki:

  merhaba mustafa bey.kadro açıklaması yapıldı bildiğiniz gibi.belediye ve özel idare ile ilgili farklı bir uygulama yapılabilir mi yoksa diğer kamu kuruluşları gibi belediyelerdeki işçilere de kadro yolu açıldı mıyeni bir şirketleşmeden bahsediliyor. .öngörünüz nedir öğrenebilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kanun tasarısıyla birlikte çok şey değişebilir. Ama Başbakan’ın açıklamasına göre belediyede çalışan taşeron işçiler kadroya alınmayacak. Bunun yerine aradaki şirketlerin yerini belediyelerin kendi şirketleri alacak.

 8. ali yılmaz diyor ki:

  Mustafa Bey selamlar , kadro açıklaması yapıldı.Süreç nasıl oluyor ; hükümet bir liste çıkarıp bunu oylayıp meclisten çıkarttıktan,yasalaştıktan sonra kamu kurumlarına mı gönderecek…vb. bu hususta yorumlarınızı rica ederiz.saygılar..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önce kanun tasarısı kanunlaşmalı. Bundan sonra da uygulama esaslarına yönelik bir talimatname çıkarılacaktır. Ama her şeyden önce plan bütçe komisyonuna gelecek olan tasarı metnini görmek gerekir.

 9. Sabiha diyor ki:

  merhaba mustafa bey ben bursa uludağ üniversitesinde 15 yıldır taşerondan çalışmaktayım. uludağ üniversitesinde çalışan taşeron işçiler olarak bir yargıtay kararımız var. Ben ayniyat bürosunda demirbaş giriş çıkışlarıyla ilgili bir işte çalışıyorum ama sekreter olarak gözüküyorum. Şu anda tıp fakültesinin poliklinik ve kliniklerindeki bilgi işlem, sekreter, röntgen kayıt ve benim gibi bürolarda çalışan kişilerin çoğunluğu taşeron işçisi arkadaşlarım. şimdi sizin yorumlara verdiğiniz cevapları okuduğum için bende kadroya girer miyim girme zmiyim demeyeceğim. Ben 1997 yılında işe girdiğimde lise mezunu olarak hastaneye eleman alınıyordu. Daha sonradan tıbbi sekreterlik mezunu üniversite mezunu almaya başladılar. Ben işletme okudum. bizim dönemimizde böyle birşey istenmiyordu. Şimdi ben seneler önce mezun olmuşum ve bu kurumda 15 yıldır çalışıyorum. Bizim gibi olanlar ne olacak. Tekrardan bu saatten sonra tıbbi sekreterlik mi okuyacağız. zaten hükümet böyle bir ayrım yaparsa çok yanlış yapar bunca yıldır emek vermiş senelerdir çalışan kişilerin hakkını yemiş olmaz mı? Benim gibi olanlara ne yapmamızı önerirsiniz. Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sizleri anlıyorum. Ama daha ortaya çıkmış bir kanun tasarısı bile yok. Biraz daha bekleyin, kanun tasarısı gündeme gelsin. Ondan sonra tekrar değerlendirmekten memnuniyet duyarım. Ama varsayımlar üzerine konuşmak istemem.

 10. Apo diyor ki:

  mrh,biz devlet hastanesinde sterilizasyon bölümünde taşeron işci olarak çalışmaktayız acaba kadro bizleride kapsar mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kadro konusunda yorum yapmıyorum. Bilgi sahibi olmadığım bir konuda yorum yaparak kimseyi yanıltmak istemem.

 11. Kzss diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey bizde hastane laboratuvarıda aktif çalışıyoruz fakat veri hazırlama olarak görünüyoruz acaba bizde asıl iş olduğumuzu nasıl kanıtlayabiliriz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu aşamada zaten yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Çünkü henüz hükumetin hangi işleri asıl iş kapsamında değerlendirdiğini bilmediğimiz gibi bu çalışmayı nasıl yaptığını bile bilmiyoruz. O nedenle bu konuda size tavsiyede bulunmam şu aşamada mümkün değildir.

 12. İNCİ diyor ki:

  METİN BEY TIBI SEKRETERIN YAPTIGI İŞLERİ TANIMLAMANIZ MUMKUNMUDUR???

 13. yılmaz diyor ki:

  Mrh.Ben bir devlet hastanesinde arşiv kayıtlarını girmekteyim.Taşeron Otomasyon elemanı olarak çalışmaktayım. Anadolu Üniversitesinden uzaktan eğitimle aldığım Tıp Sekreterliği Sertifikam var.
  1-Kadro alabilir miyim?
  2-Seneye emekliliğim doluyor.Tazminatımı kimden nasıl alabilirim?İhbar tazminatını da alabilecek miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İlk olarak, kadro konusunda yorum yapmadığımı söyleyeyim. İkinci sorunuza gelince; Emeklilik nedeniyle ayrıldığınızda kıdem tazminatını almak için hastaneye başvuracaksınız. Bu konuda şu yazı size yol gösterecektir. İhbar tazminatı ise alamazsınız.

   1. yılmaz diyor ki:

    Merhaba Musfafa Bey.Emeklilik tazminatı hakkında” Bu konuda şu yazı size yol gösterecektir”dediğiniz yazı hangi yazı acaba ?

  2. yılmaz diyor ki:

   Merhaba Musfafa Bey.Emeklilik tazminatı hakkında” Bu konuda şu yazı size yol gösterecektir”dediğiniz yazı hangi yazı acaba ?

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Kusura bakmayın yazı bağlantısını vermeyi unutmuşum. Buyrun; http://iscidunyasi.com/taseron-iscisi-kidem-tazminatini-devletten-nasil-alacak/

 14. talat diyor ki:

  Merhaba , efendim bizde kamu hastanesinde elimizde yargı kararı her yıl ek tediye alarak çalışıyoruz.kadrolu arkadaşlarla aynı yerde aynı işi yapıyoruz.olası kadro çalışmalarında bunun pozitif anlamda bir hükmü olmaz mı? arkadaşların belirttiği gibi eczane teknisyeni olarak gecıyor iş tanımımız.ıyı calısmalar..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Daha önceki cevapta da belirttiğim gibi, bu durumun bir etkisi olmalı ama hükumet bu durumu hiç dikkate almayabilir de. Tamamen hükumetin takdirinde bir durumdur.

 15. kat sekreteri diyor ki:

  Mustafa bey bende 4 yıldır Üniversite hastanesinde kat sekreteri olarak çalışıyorum. İşletme fakültesi mezunuyum. Ama tıbbi sekreterlik yapıyorum. Yök onaylı Tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon uzmanlık sertifikam var. Acaba asıl işçi olabilir miyim. Sizin görüşünüzü öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastanelerde tıbbi sekreterlerin yaptığı iş asıl işlerdendir.

   1. kat sekreteri diyor ki:

    Ama malesef üniversitelerin tıbbi sekreterlik bölümü mezunu değilim. Sertifikam var devlet benim hastanede tıbbi sekreterlik yaptığımı nerden bilecek ki. Bu işler biraz kafamı karıştırıyor. Sertifika yeterli olur mu acaba asıl işi yapmamda. Kusura bakmayın zamanınızı alıyrm ama çok merak ediyrm

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bana göre bilmesi çok zor. Ancak sizin gibi çalışan işçilerin sayısının çok olmasını dikkate alarak tüm veri giriş elemanlarını tıbbi sekreter gibi değerlendirirlerse olur. Yoksa tek tek bu tespiti yapmaları çok zor olacaktır.

     1. kat sekreteri diyor ki:

      Teşekkür ederim.Peki bu konuda yapabileceğim bir şey var mı sendika üyeliğim var onların yapabileceği bir şey var mı dava açıp taniklarla asıl işi yaptığım ispatlanabilir mi? Ne yapmam gerekiyor acaba bilgilendirebilir misiniz.

     2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Şu aşamada beklemekten başka yapılabilecek bir şey olmadığı kanaatindeyim.

     3. Cengizhan diyor ki:

      Peki ya hepsini tıbbi sekreter olarak değerlendirirse biz kadrolu tıbbi sekreterlere haksızlık olmaz mı Mustafa bey ? Kpss ile atanmak kolay birşeymiş gibi yazmayın şunları lütfen. Tıbbi sekreterler sağlık personelleridir. hiçbir eğitim almadan beleşten sağlık personeli olmak hangi adalet sistemine uyar ?

 16. caner diyor ki:

  Merhaba, kamu araştırma hastanesinde iş tanımı eczane teknisyeni olarak çalışmaktayız.yargı kararımız var.he yıl düzenli olarak dava açıp ek tediye ücreti alıyoruz.kurum bu sene itibariyle dava açmadan ek tediyelerimizi ödüyor.bizim asıl iş statüsünde değerlendirilme ihtimalimiz ve bu ek tediyenin bir etken olabilme ihtimalini yorumlamanızı arz/rica ederiz.saygılar..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tediye almanız, verilmiş bir muvazaa kararına işarettir. Ancak sorun şu ki muvazaanın birçok nedeni olabilir; asıl işin yaptırılması ya da hem kadrolu hem taşeron işçilerinin birlikte çalıştırılması ya da işçiye başka bir iş yaptırılması gibi . O nedenle, her yıl tediye alıyor olmanız direkt olarak asıl iş yaptığınız anlamına gelebileceği gibi gelmeyebilir de. Ama çalışma yapan komisyonun benzer durumları dikkate alması ve tetkik etmesi, bana göre olması gerekendir.

  2. Aytekin Hayati diyor ki:

   CANER BEY bizde aynı durumdayız sizinle nasıl iletişime geçebiliriz.bilgi almak istiyoruz yorumlamanızı arz/rica ederiz..saygılar..

 17. ŞEYMA diyor ki:

  mrb mustafa bey, tıbbi sekreterlik bölümü mezunuyum. 10 yıldır sağlık bakanlığına devlet hastanesinde vhki olarak tıbbi sekreterlik yapıyorum. asıl işçi miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tıbbi sekreterliğin asıl iş olduğuna dair Yargıtay kararları mevcut. Bu konuda her hangi bir tereddüt olduğunu sanmıyorum.

   1. hikmet diyor ki:

    S A Mustafa bey ben 13 yıldır devlet hastanesinde vhki personeliyim acaba bizler düz lise mezuyuz herhangi bir tıbbı sekreteklik diplomamız yok ama halk eğtimin açtıgı kursta hem bilgisayar sertifikası hemde tıbbı sekreterlik sertifakası aldık bizler de kadroya geçme durumu ne olur cvp yazazrsanız sevinirim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Hikmet bey kadro konusunda yorum yapabilmem için bilgi sahibi olmam gerekir. Ama bu konuda bir malumatım yok. Cevap vererek sizleri yanıltmak istemem.

 18. barış diyor ki:

  mustafa bey biz sağlık müdürlüğünde veri giriş ve bilgi işlem olarak çalışmaktayız yaptığımız işler normal memurların işi şimdi bizim iş yardımcı işmi yoksa asıl iş midir ? tşk.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İl sağlık müdürlüğünde yapılan veri girişi işinin asıl iş olduğu kanaatindeyim.

 19. mert diyor ki:

  mUSTAFA Bey,
  Eczacı asıl iş oluyor degıl mı? yoksa eczacı da yardımcı iş mi ? e eczacı olmadığı zaman ameliyathaneden hemşire yada doktor gelip uyuşturucu malzeme istediğinde kim veriyor , takibini kim yapıyor biliyor musunuz?bazı açıklamaları yaparken iş tanımlarını iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum.saygılarımla..otomasyon dedıgınız kitle eczacı teknısyenı olan arkadaşları da kapsıyor.

 20. Arif diyor ki:

  Hastanelerde veri hazırlama asıl işmidir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   bu konuda verilmiş birçok cevabım bulunmaktadır. Lütfen yorumları kontrol ediniz.

 21. ahmet diyor ki:

  mustafa bey İŞKOLLARI YÖNETMELİĞİ MADDE 3 – (1) Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği işkolundan sayılır demektedir.otomasyon işi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2015/99 sayılı İŞKOLU TESPİT KARARIna göre 17 sıra numaralı “Sağlık ve sosyal hizmetler” işkolunda yer aldığı tespit edilmiştir.yani bu demek oluyorki bu iş asıl işe yardımcı iş yani asıl iş kabul edilmiştir.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ahmet bey, sizin de yazdığınız gibi asıl işe yardımcı iş olduğu tespit edilmiş zaten. O halde nasıl oluyor sa asıl iş kabul edildiğini yazabiliyorsunuz? Bir yanlış anlama olduğu kanaatindeyim. O karardan çıkan sonuç, iş kolu bakımından asıl işle aynı işkoluna girdiğidir. Yoksa otomasyon işi asıl iş haline gelmemiştir.

   1. ahmet diyor ki:

    asıl işe yardımcı işler asıl işten sayılır diyor mustafa bey bundan bahsediyorum.

 22. hakan diyor ki:

  merhaba sayın editör hastanede elektrik teknisyeni asıl işmidir birde yardımcı saglık hizmetleri nelerdir tşk

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastanede elektrik teknisyenliği yardımcı işlerdendir. diğer sorunuz içinse şu bağlantıya bakabilirsiniz. http://memurunyeri.com/memur/kamu-personeliyle-ilgili-diger-haberler/3331-saglik-hizmetleri-ve-yardimci-saglik-hizmetleri-sinifinda-kimler-var.html

 23. tolga yılmaz diyor ki:

  Merhabalar.. Bilgilendirmeleriniz için öncelikle teşekkur ediyorum . kamu hastanesinde Bilgi işlem biriminde calısmaktayım. Bulundugum birim asıl iş midir yardımcı iş mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda verilmiş birçok cevabım bulunmaktadır. Lütfen yorumları kontrol ediniz.

 24. ender diyor ki:

  sayın editör ben kamu hastanesinde faturalama bölümde çalışmaktayım vhk işletmeniyim.18 yıldır taşeron olarak çalışıyorum bizede kadro varmı acaba.aynı işi yapan bir kadroluda var benimle

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastanelerde sağlık hizmetleriyle yardımcı sağlık hizmetleri hariç diğer işler yardımcı işlerdendir.

 25. AYŞE GÜL diyor ki:

  HASTANEDE VHKİ İŞLETMENİYİZ TIBBİ SEKRETERİN YAPTIGI İŞİ YAPIYORUZ KADRO ALIRMIYIZ KADRO VERİLİRKEN AYNI KATOGORİDE DEGERLENDİRİLİRMİYİZ

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda verilmiş birçok cevabım bulunmaktadır. Lütfen yorumları kontrol ediniz.

 26. HALİME BİRGÜL diyor ki:

  TAŞERON OLARAK HASTANEDE HEMŞİRE OLARAK 1 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM BİZİM NASIL ANLAŞILACAK HEMŞİRE OLARAK ÇALIŞTIĞIMI VE KİMLERDEN BİLGİ ALINACAK BU KİŞİ HEMŞİRE OLARAK ÇALIŞTIĞINI AYRICA ÜCRET BORDROSUNDA MESLEK OLARAK BİR ŞEY YAZMIYOR

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda daha önce de yazdım; asıl sorun siz ve sizin durumunuzda olanlar için yaşanacak. Açıkçası nasıl belirleyeceklerini ben de merak ediyorum. Ama ne yapılırsa yapılsın önemli olan işçinin fiilen yaptığı işin tespit edilmesidir.

 27. Murat diyor ki:

  Sağlık Bakanlığına bağlı bir devlet hastanesinde Maaş Mutemetliği bölümünde Ek Ödeme biriminde çalışıyorum. Teknik uzmanlık gerektiren iş mi yapmış oluyorum yani maaş mutemetliği yardımcı iş midir? yoksa asıl iş midir? Sonuç olarak ilgili birimde V.H.K.İ., Sağlık Memuru, Sağlık Teknikeri personellerle birlikte çalışmaktayız. Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Maaş mutemetliği kamu kurumlarında asıl işlerden olarak kabul edilebilir. Ama söz konusu işyeri hastane olunca durum değişir. Hastanelerin asıl işi sağlık hizmetleri ile yardımcı sağlık hizmetlerini yürütmektir. Bu kapsamda maaş mutemetliği işinin hastanede yardımcı işlerden olduğunu düşünüyorum.

 28. Cagdas diyor ki:

  Meraba sayın editör biz büyük şehrin elektirik teknisyenleriyiz atık su ve temiz.içme suyu kuyularının elektirik ve bakım işi ile meşkuluz sizce biz asıl işmiyiz yardım cı iş mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belediyelerde bakım ve onarım faaliyetleri yardımcı işlerdendir.

   1. ŞAHİN CAN diyor ki:

    yorumlarınız içn tşkler emin olun baya bir bilgilendik

 29. AYŞE TEKGÜL diyor ki:

  POLİKLİNİKTE DOKTORLA BERABER VHKİ OLRAK ÇALIŞIYORUM HASTA ÇAGIRMA HASTANIN KAYITLARINI TUTMATAHLİL İSTEME SERVİSTEKİ HASTALARIN İLAÇ GİRİŞLERİ VB ASIL İŞİ YAPIYORMUYUZ KADRO GELİRMİ
  FARUK ÇELİK BEYİN KONUŞMALARINDA VHKİ ASIL ELAMAN OLARAK DEGERLENDİRİYORDU

  1. Editör diyor ki:

   Hükumet dilediği unvanlara kadro verebilir, bu onların takdirindedir. Ama veri girişi işleri Yargıtay kararlarına göre yardımcı işlerdendir.

   1. AYŞE TEKGÜL diyor ki:

    VHKİ TIBBİ SEKRETERİN YAPTIGI İŞİ YAPIYORSAK GENEDEMİ YARDIMCI İŞ OLUR SAYIN EDİTÖRÜM MALESEF TIBBİ SEKRETERLE AYNI İŞİ YAPIYORUZ YARDIMI İŞ KATOGORİSİ BİZİM İÇİN HAKSIZLIK OLMAZMİ

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Burada takdir tamamen hükumette. Haksızlık kısmıyla ilgili bir şey diyemem çünkü fiilen işinizin içinde değilim. Ama dilerim herkes kadroya alınır.

1 2
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
timthumb_b3dcdb3603faf5d1f2132abac1b28813 (1)
İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir? 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen...

Kapat