Hastanelerde asıl iş taşerona verilebilir!

Hastanede asıl iş ve yardımcı iş

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak bir alt işveren bünyesinde hastanede çalışan işçilerin en çok merak ettikleri hususların başında bu gelmektedir. Hastanelerde hangisi asıl iş, hangisi yardımcı iştir?

Bu soruya, hastanede yapılan temel sağlık hizmetlerinin asıl iş olduğu, bunun dışındaki temizlik, güvenlik vb. işlerin ise yardımcı iş olduğu şeklinde bir cevap verilebilir. Ama  bunun pratikte bir önemi yoktur. Neden mi?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerinin yaptıkları işin asıl iş ya da yardımcı iş olup olmamasının önemi; asıl işlerin alt işverenlere kural olarak verilememesinden gelmektedir. Yani, bir kamu kurumu asıl işini alt işverene vermişse, bu alt işveren ile asıl işveren arasındaki ilişki muvazaalı kabul edilecek ve taşeron işçileri de en başından beri kamu kurumunun asıl işçisi sayılacak, kadro talep edebilecektir.

İşte; kamu kurumlarında asıl işin taşeronlara verilememesinin istisnalarından biri de hastanelerdir (Bir başka istisna ise belediyelerdir). Peki ama bu nasıl olur?

4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılmasıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu’nun 11 inci maddesi gereğince 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36 ncı maddesinin III. Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı başlıklı kısmına eklenen fıkra ile “Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetler, lüzumu halinde bedeli döner sermaye gelirlerinden ödenmek kaydıyla bakanlıkça tespit edilecek esas ve usullere göre hizmet satın alınması yoluyla gördürülebilir.” hükmü getirilmiş; sağlık ve yardımcı sağlık personeli tarafından yürütülen sağlık hizmetlerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda öngörülen istihdam şekillerinden farklı olarak, gerektiğinde hizmet satın alma yolu ile de gördürülebileceği ve anılan hizmetin satın alma işlemlerine ilişkin esas ve usullerin de bakanlıkça tespit edileceği hükme bağlanmıştır.

Yukarıdaki hüküm nedeniyle, hastaneler asıl işlerini de hizmet alımı yoluyla temin edebilmektedir. Bu nedenle; hastanede taşeron işçisi olarak asıl işi yapıyorsanız ve sırf bu nedenle tabi olduğunuz hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hastane, asıl işini alt işverene verebilmektedir.

Siz, asıl işi yapmakla beraber “yapılan ihalede, ihale yapan kurum veya kuruma ait bağlı kuruluş tarafından araç temini sağlandığını, asıl işte alt taşeron işçileriyle hizmeti alan işveren işçilerinin birlikte çalıştığını, yönetim hakkının hizmeti alana ait olduğunu, kısaca ihalenin işçi teminine yönelik olduğunu” düşünüyorsanız; ancak bu durumda muvazaadan söz edebilirsiniz.

NOT:

Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir? Bu yazımızda örneklerle açıkladık, bakabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 96 YORUM
 1. ahmet diyor ki:

  ankara buyuksehır beledıyesınde tıbbı atık toplama v e tasıma ısı yapıyoruz normalde ıhaleler yıllık olurdu ama gecen sene 30 yıllıgın bır fırmaya verıldı ama beledıye denetleme ısını hala kendı yapıyor ıhalede su kadar personel calıstıracan dıyor bızı durumumuz sızce ne olur

 2. MEHMET diyor ki:

  saygılar hocam maliye bakanının son açıklamasını okumuşsunuzdur anladığım kadarıyla kadro diye birşey yok sadece şirketler aradan cıkarılıyor bir de şunu belırtmek isterim ben bir yatılı okulda ambar memuru olarak 9 ay gibi bir süre çalışıyorum bu 9 ay çalıştığımız için bizlerıde kapsıyormu ihalemiz genel temizlik ve hizmet alımı

 3. Fırat diyor ki:

  Hocam büyük şehir Belediyesinde Sayaç okuma memurunun taş orende bu asil ismidir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun asıl iş olup olmamasından ziyade, sayın Başbakan’ın açıklamalarına göre belediyeler taşerona kadro kanunu kapsamı dışında kalacak gibi duruyor.

 4. ayşe kuş diyor ki:

  Hizmet alımı yoluyla İlçe Belediyesinde mimar mühendis olarak çalıştırılmakta ve yardımcı teknik personel olarak görülmekteyiz. İhalelerde de imzamız ve görevlendirilmelerimiz bulunmaktadır.
  2008 yılında çıkmış olan yasaya göre ‘belediyelerin tüm işlerini alt işverene yaptırabilir’ ibaresinden dolayı, çıkacak olan taşeron işçilere kadro yasası kapsamına dahil olup olmayacağı konusunda bilgi verebilir misiniz?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, belediyeler kadro kapsamı dışında bırakılabilir. Ama bu cümle tahminden öteye gidemez. Biraz beklemekte fayda var. En kısa zamanda kanun metninin ortaya çıkacağına inanıyorum.

 5. ERKAN diyor ki:

  BUYUKSEHIR BELEDIYESINDE ILACLAMA ( VEKTÖRLE MUCADELEDE) BIRIMINDE GOREW YAPMAKTAYIMM ACABA ASIL ISS OLARAK MI GORULUYOR

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belediyelerde yapılan vektörle mücadele işi belediyenin asıl işlerindendir.

 6. elif diyor ki:

  sayın editör peki hizmet alımı ihalesi hukumet tarafından açıklanan asıl işler listesinde bulunmayıpta gerçekte yapılan iş açıklanan asıl işler listesinde ise ne olacak (Örnek olarak : karayollarında temizlik işçisi alımı yapılıp yol yapan işçiler) hukumetin çıkardığı yasada da bu şeklide çalıştırmanın yasak olduğu kanunlaştı. bu durumda kalan işçiler hangi yolları izlyerek haklarını aramalıdırlar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu işçilere kalacak tek yok kanaatimce iş mahkemelerinde açılacak muvazaa davaları olacaktır. Ama yine de kanun metnini gördükten sonra bu konuda tekrar fikir beyan etmek isterim.

 7. ZEKİ diyor ki:

  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE 2006 YILINDAN BUYANA TEKNİK PERSONEL(ELEKTRİK SIHHİ TESİSAT İNSAAT.MARANGOZ JENERATÖR BAKIMCISI OLARAK )CALISAN 15 PERSONELİZ.SÖZLEŞMEMİZ TEKNIK PERSONEL ALIMI ADI ALTINDADIR..YORUMUNUZ NEDİR..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sağlık müdürlüğü bünyesinde yapılan sıhhi tesisat ya da marangozluk vb. işler yardımcı işlerdendir Zeki bey.

 8. osman karademir diyor ki:

  SLM HOCAM BEN BEŞ YILDIR KÜÇÜK ŞEHİR BELEDİYESİNDE ÇALIŞIYORUM İLK GİRİŞİM ÇÖP ATMA İŞÇİSİ OLARAK YAPILDI AMA İDARİ İŞLERDE YAZICILIK YAPTIM ÜÇ YIL ŞİMDİDE GİRİŞİMİ DEĞİŞTİRİP FEN İŞLERİ ASFALT İŞÇİSİ OLARAK YAPTILAR AMA BELEDİYENİN YAPI KONTROL MÜDÜRLÜĞÜNDE İDARİ İŞLERDE GÖREV YAPIYORUM MEMUR ARKADAŞLARLA BİRLİKTE AYNI İŞLERİ YAPIYORUZ BORDROMDA VASIFSIZ İŞÇİ GEÇİYOR VASIFTA VERMEDİLER MAKİNA TEKNİSYENİYİM VE BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM SORU 1- ÇALIŞTIĞIM İŞE VE GİRİŞİME GÖRE BUNLAR MUVAZALIMIDIR SORU 2- YAPTIĞIM İŞ ASİL İŞMİDİR

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Osman bey o kadar çok şeyden bahsetmişsiniz ki sorunuzu nasıl cevaplayacağımı bilemedim. Şu anda fiilen ne iş yapıyorsunuz?

   1. osman karademir diyor ki:

    BELEDİYENİN BİR MÜDÜRLÜĞÜNDE İDARİ İŞLERİN YAZICISIYIM MEMUR ARKADAŞLA BİRLİKTE YAZIŞMALARA BAKIYORUM

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Belediyede yaptığınız iş bu tür bir büro faaliyetiyse, asıl işlerdendir.

 9. Zeynep Karaman diyor ki:

  Biz 2015 Şubat ayında “Diş klinik destek personeli” adı altında hizmet alımı ile diş hastanesine alındık. Unvanımız klinik destek personeli. Bizimle aynı işi yapan kadrolu kişiler de var. Muvazaa hakkımız yok anladığım kadarıyla ama kadro gelir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kadro konusunda bir şey söyleyemem. Ama muvazaa hakkı dediğiniz şey zaten mahkeme ile alınan bir karardır. Dolayısıyla işyerinde muvazaa olduğunu düşünen bir işçi bunun tespiti için iş mahkemesinde her zaman dava açabilir.

 10. osman karademir diyor ki:

  mrb ben 5 yıldır çalışmaktayım ilk girişim temizlik işçisi çöp atma ama 3 yıl idari işlerde görev yaptım 1.5 yıldır fen işleri asfalt işçisi olarak girişim değişti yine idari işlerde memurun görevini yapmaktayım asil iş olarak değerlendirilebilirmi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi kurumda çalıştığınızı bilmeden yorum yapamam Osman bey.

   1. osman karademir diyor ki:

    BELEDİYEDE HOCAM YUKARDAKİ BİLGİLERE EK OLARK MAKİNA TEKNİSYENLİĞİM VAR BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENİYİM AMA BODROMDA VASIFSIZ İŞÇİ GEÇİYOR

 11. simge diyor ki:

  mrb ben devlet hastanesinde muhasebe ve satın alma biriminde memurun yaptığı tüm işleri yapıyorum.hatta hastanenin vergi kesintilerini sadece ben biliyorum ve yapıyorum. iki bölüm bitirdim muhasebe ve sağlık kurumları işletmeciliği, ve 7 yıldır aynı yerimde çalışmaktayım.asıl işmi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastanede muhasebe işlerinin asıl işlerden olduğunu söylemek kanımca mümkün değildir.

   1. simge diyor ki:

    hastanelerde zaten sağlık personellerininin hepsi kadrolu hemşire röntgen teknisyeni ebe vb.bu işleri taşeron yapmıyor zaten tıbbi sekreterler var onlarda rapor yazıyor bu işi taşeronda yapıyor asıl iş ayrımı nasıl yapılacakki? bide bir memurun yaptığı işi yapıyorsanız bu asıl iştir deniliyor…

 12. emrah diyor ki:

  mrb abi bizler büyük şehire bağlı şirket çalışanlarıyız kadrolu elamanlarla aynı işleri yapıyoruz ve sendikamızda var. bizler asıl işleri yapan elamanmıyız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Asıl işin yapılıp yapılmadığına karar verebilmek için; hangi işyerinde hangi işleri yaptığınızın bilinmesi gerekir. Aksi takdirde yorum yapmak mümkün olmaz.

 13. ahmet diyor ki:

  merhaba belediyede tam zamanlı spor eğitmeni olarak çalışmak asıl iş midir? (Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyuz)

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belediyede yapılan spor eğitmenliği işi eğer gençlik ve spora destek kapsamında yapılıyorsa, asıl işlerden kabul edilmelidir.

 14. dunyam diyor ki:

  devlet hastanesinde makine teknikeri olarak teknik birimde çalışıyorum mimari proje yazı ve evrak işlerine bakıyorum asıl işmiyim:(((

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastane bünyesine bir makine teknikerinin yaptığı işin hastanenin asıl işi olduğunu söylemek mümkün olmaz. Neticede hastanenin asıl işleri sağlık hizmetleri ile yardımcı sağlık hizmetleridir.

 15. suna diyor ki:

  üniversite hastanesinde temizlik Şirketinden muhasebeci olarak büro elemani olarak çalışıyorum bu asıl is midir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda daha önce verilmiş cevaplarım bulunmaktadır. Lütfen diğer yorumları kontrol ediniz.

   1. sinan diyor ki:

    Mrb Ben belediye fen islerinde is makinesi oparatoruyum asil ise giriyormu

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Belediyenin asıl faaliyet alanlarında kullanılan iş makinelerinin operatörlerinin yaptıklar işler asıl işlerdir Sinan bey.

 16. Suat diyor ki:

  Merhabalar..5 Seneyi aşkın bir süredir Kamuya bağlı Diş hastanesinde sözde bilgi işlem personeli olarak işe girmemize rağmen klinikte diş hekiminin asistanlığınıda yapiyoruz..2012 yilinda saglik bakanligi resmi sitesinde bizim durumumuzda olanlara bazi sartlar koşarak ki bu şartlar en az lise mezunu olup en az diş hekimiyle 1 yil klinikte calismis olma sartina uyanlari sinava tabii tutacaklarini duyurdular.Sinava girdik ve kazandik.Kazananlara agız ve dis sagligi teknikerligi yetkilendirme belgesi verildi..Bu işi hastanede kadrolu olarak yapanlarda mevcut..Yaptigimiz asil işe giriyor gibi gorunuyor bana gore.Cunku b.sayardan hekimin performansinida giriyoruz asistede ediyoruz..!!! Sizce belgesi olanlara kadro verilirmi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir belgeniz olduğuna göre asıl işi yaptığınız elbette söylenebilir. Ancak kadro konusunda ne yazık ki yorum yapmıyorum.

 17. ümit diyor ki:

  İstanbul un bir ilçesinin Belediyesinde Mali Hizmetler Müdürlüğü Kent Bilgi Sistemi Uygulamaları ve kentli Servisi İşletiminde Büro Elemanı olarak çalışıyorum. 15/05/2006 tarihinde İşe girişim ve Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum Bölümüm ise Muhasebe Bölümü. Sizce yaptım işe göre, İşe başlayış tarihine göre ve okul şartına göre Kadroya geçebilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ümit bey kadro konusunda yorum yapmıyorum.

   1. ümit diyor ki:

    sizce asil iş mi yapıyorum

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Belediyelerde büro işleri asıl işlerdendir.

 18. murat karaca diyor ki:

  BEN LİSE VE ÖNLİSANS TIBBI SEKRETERLİK MEZUNUYUM 7 YILDIR DEVLET HASTANESİNDE VERİ HAZIRLAMA OLARAK ÇALIŞIYORUM.ŞİMDİ DİYORLARKİ Bİ HASTENEDE LABARANT RÖNTGENCİ HEMŞİRE ASIL İŞCİ.BEN DE SAĞLIK MEZUNUYUM VE BENİM İŞİ YAPAN KADROLU SAĞLIK MEZUNU TIBBI SEKRETERLER VAR.6 YIL SAĞLIK MESLEK TIBBI SEKRETERLİK MEZUNU OLARAK SAĞLIK HİZMETLERİ BÖLÜMÜNÜ OKUDUM VE YARDIMCI İŞ Mİ KABÜL EDİLECEK…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda verilmiş birçok cevabım bulunmaktadır. Lütfen yorumları kontrol ediniz.

 19. Murat yılmaz diyor ki:

  Ben bir kamu hastanesinde tomografi bölümünde radyoloji teknikeri olarak çalışıyorum. Cihaz şirkete ait. Devlet hem bizi hem de cihazı firmadan hizmet alımı yoluyla aldı. Benim yaptığım iş asıl iş midir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastanede radyoloji teknikerliği doğal olarak asıl işlerdendir Murat bey.

   1. Murat yılmaz diyor ki:

    Peki cihazın taşeron firmaya ait olması asıl iş durumunu değiştirir mi? Çünkü etrafta bir sürü söylenti var, biz firmaya bağlıymışız, cihaz olmasaydı biz olmazmışız, biz özel sektör elemanı oluyormuşuz aslında ve bu taşerona kadro olayı bizi ilgilendirmiyormuş vs. Dediğim gibi kamu hastanesi hizmet alımı yoluyla cihazı ve bizi aldı, şartnameye de radyolog olarak alındığımız maddesi eklendi. Bir fikriniz var mı acaba Mustafa bey, kafam çok karışıyor?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Cihazı kime ait olduğunun konumuz açısından bir önemi yoktur.

 20. mustafa diyor ki:

  Syn editor 2 yil kidem sarti sart mi sizce

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mustafa bey, bu tamamen hükumetin takdiridir. Yorum yapmak istemem.

 21. FATMA diyor ki:

  HASTANELERDE VHKİ ASIL İŞİ YAPIYORUZ TIBBİ SEKRETERİN YAPTIGI İŞİ YAPIYORUZ KADRO ALIRMIYIZ

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fatma hanım kadro konusunda yorum yapmıyorum. Tıbbi sekreterlerin asıl işi yaptığı muhakkak. Ama veri girişi işi hastaneler için yardımcı iş olarak kabul ediliyor. Fiilen tıbbi sekreterlik yapılıyorsa ona göre değerlendirilmesi gerekir ama bu nasıl belirlenir onu bilemiyorum.

 22. mustafa diyor ki:

  merhaba ben üniversite hastanesinde üniversite mezunu danışma görevlisi olarak çalışmaktayım ben 10 yıl önce işe girerken sadece üniversite mezunu alıyorlardı ama son 3-4 yıldırlise mezunu da almaya başladılar bizlerin durumu ne olacak

  1. mustafa diyor ki:

   artı soruma ilave olarak bizler taşeron davasını kazandık yargı hepimizi üniversitenin kadrolu elemanıdır dedi ama ne üniversite ne de devlet kadromuzu vermedi sizce kadro konusunda yargı kararı etkili olur mu?

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Mustafa bey bu konuyu en az sizin kadar ben de merak ediyorum. Olması gereken bana göre, haklarında mahkeme kararı olan işçilerin kadro haklarının teslim edilmesidir. Ama hep beraber Bakanlar Kurulu kararını beklemekten başka yapılacak bir şey yok şu aşamada.

 23. KEREM YILMAZER diyor ki:

  SAYIN EDİTÖR BEN BİR KAMU HASTANESİNDE KLİNİK DESTEK PERSONELİ OLARAK YOĞUN BAKIM SERVİSİNDE HASTA BAKICILIK YAPMAKTAYIM A DAN Z YE HASTANIN HER TÜRLÜ KİŞİSEL BAKIMI, TEMİZLİĞİ EVRAK İŞLERİ, HER TÜRLÜ BİRİMLER ARASI NAKLİ, TAHLİLLERİ, KULLANDIĞI MALZEMENİN TEMİZLİK VE SİTERİLİZASYONU GİBİ İŞLERİ YAPMAKTAYIM BENİM YAPTIĞIM İŞ ASIL İŞ MİDİR? KADRO BEKLEMELİ MİYİM?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kerem bey; kadro bekleyip beklememe konusunda bir şey diyemem. Ama hastanede hastabakıcılık işi asıl işlerdendir.

 24. selda kocaman diyor ki:

  merhaba ben işkur hizmet alımından temizlik şirketi adı altında 4 ay okulda vhki(memur) olarak çalıştım.şimdi ise İŞKUR-TİSKİ DEN girdim TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMI adı altında yine aynı okulda aynı işi yapıyorım . asıl iş grubuna giriyor mu ? taşeron grubuna giriyor mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Selda hanım siniz çalışma şekliniz taşeron değildir. O nedenle asıl iş ya da yardımcı iş ayrımının sizin için bir önemi yok.

 25. Mustafa BAYSAL diyor ki:

  Diş klinik destek elemanının ne iş yaptığını bilemediğim için sorunuza cevap veremiyorum.

 26. brtgenco diyor ki:

  sayın editör ben bu kadro işini bi anlayamadım gitti çok karışık herkes bişi söylüyor benim eşim doktorun yanında çalışıyor tıbbi sekreterlik okudu 2 yıllık üniversite diploması da var birincisi tıbbi sekreterlik asıl işmidir ikinciside eğer asıl işse hiç ben tıbbi sekreter adı altında taşeron duymadım veri kayıt personeli olarak duydum nitekim benim eşimin kimliğindede öyle yazıyon ve bazı taşeron işçiler temizlik elemanı altında bu işleri yapıyorlar sizin bu konu hakkındaki yorumunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Temizlik ya da veri hazırlama adı altında alınıp da asıl işi yapanların mağdur olmamasını umuyorum. Ama bunun için işçilerin fiilen ne iş yaptıklarını tespit etmeleri gerekecek ki; şu an için bu zor görünüyor. Beklemekten başka yapılacak bir şey de yok. Hep birlikte göreceğiz.

 27. Murat diyor ki:

  Uzaktan eğitim veren bir devlet üniversitesinin bürosunda otomasyonda taşeron olarak çalışıyorum sizce bizler asıl işi ve aslı işimi yapıyoruz? Çünkü memurlarla aynı işi yapıyoruz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey otomasyon işi genel olarak yardımcı iş kabul edilmekte. Sizin durumunuzda da öyle olduğunu düşünüyorum.

 28. kayra diyor ki:

  merhaba ben teişta( elektirik kurumunda) resepsiyon gorevlisiyim asıl iş mi yaptıgım

  1. Editör diyor ki:

   Teiaş’ta resepsiyonistliğin yardımcı iş olduğunu düşünüyorum.

 29. dilara diyor ki:

  devlet hastanesinde büro personeli olarak sağlık kurulunda çalışıyorum burada memurun yaptığı işi yapıyorum
  sizce yardımcı işmi yoksa asıl işmi ilginize teşekür ederim.

  1. Editör diyor ki:

   Hastanede sağlık kurulu raporu düzenleme vb. işler yardımcı iştir Dilara hanım.

 30. YAVUZ KABADAYI diyor ki:

  DİŞ HASTAHANESİNDE DİŞ KLİNİK DESTEK ELEMANI ÇALIŞIYORUM ASIL İŞ Mİ YAPIYORUZ SIZCE

 31. YAVUZ KABADAYI diyor ki:

  DİŞ HASTAHANESİNDE DİŞ KLİNİK DESTEK ELEMANI ÇALIŞIYORUM ASIL İŞ Mİ BU İYİ GUNLER TŞK EDERİM

 32. serkan kara diyor ki:

  belediyede temizlik işinde çalışıyorum asil işmi yapıyorum ilginizden dolayı teşekkürler

  1. Editör diyor ki:

   Temizlik işinden kastınız çöp toplama vb. işlerse evet asıl işi yapıyorsunuz. Ama bina içi temizlik yapıyorsanız, bu yardımcı iştir.

 33. Gokhan diyor ki:

  Belediyelerde ki yardimci zabitalar kadro alacak mi

  1. Editör diyor ki:

   Yardımcı zabıtanın ne olduğunu bilmiyorum Gökhan bey.

 34. Hatice Nur diyor ki:

  Kamu hastanesinde Laborant olarak çalışıyoruz.Yaklaşık olarak 20 kişiyiz hastanede.Asıl işi yaptığımız kesin ama taşeron firma temizlik işçisi olarak gösteriyor bizi. İnşaallah zor durumda kalmayız. Fikriniz nedir?Teşekkürler.

  1. Editör diyor ki:

   Sizin durumunuzda olan binlerce işçi var. Fiilen yaptığınız işin esas alınması gerekecek. Ama bunun uygulamada çok zor olduğunu düşünüyorum. Umarım bir çözüm bulunur.

 35. emirhan diyor ki:

  ben onkollojji hastanesinde sağlık kurulunda hastalara ilaç raporu malzeme raporu ve istirahat raporu yazmakta olan bir taşeronum… birlikte çalıştığım arkadaşım tıbbı sekreter ama oda bir taşeron… vee bulunduğum yerde aynı işi yaptığım memurlarda çalışmaktadır… Acaba benim ve taşeron olan tıbbı sekreterlik okumuş arkadaşımın yaptığı iş yardımcı işmidir…

 36. Ezgi diyor ki:

  İnönüde temizlik şirketinde hastabakıcı olarak çalışıyorum.hastabakıcılık sertifakalarımda var.ama temizlik olarak görünüyoruz.kadro alabilecezmi

  1. Editör diyor ki:

   Ezgi hanım daha önce de yazdığım gibi sizin durumunuzda olanların ne olacağıyla ilgili ben de merak içindeyim. Bekleyip görmemiz gerekecek.

 37. MEHMET diyor ki:

  SAYIN EDİTÖR ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE VHKİ OLARAK TAŞERON FİRMADAN ÇALIŞMAKTAYIM VE MASA BAŞI MEMURUN YAPTIĞI İŞİ YAPIYORUM BU ASIL İŞMİDİR???

  1. Editör diyor ki:

   Hastanelerde veri girişi işi yardımcı işlerdendir Mehmet bey.

 38. bekir diyor ki:

  aile bakanlıgı rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum danışma yönlendirme ahçı ve temizlik asıl işmi tşk ederim

  1. Editör diyor ki:

   Danışma yönlendirmenin yardımcı iş olduğunu düşünüyorum. Diğerleri konusunda net bir fikrim yok.

 39. Filiz Türkoğlu diyor ki:

  Merhaba ben S.B.kamu hastaneleri kurumu Genel Sekreterlik de makam Sekreterliği yapıyorum genel Sekreterlik bünyesine bağlı büro elemanı olarak. Bu asıl iş mi dir. Teşekkürler.

 40. MehmetEyg diyor ki:

  Hastanede teknik servis asil ismidr yada yardimci ismi? Yanimda kadrolu teknisyenle ayni isi yapiyoruz

  1. Editör diyor ki:

   Mehmet bey, kadrolu teknisyenlerle aynı işi yapmanız Muvazaa ile ilgili bir konudur. Yaptığınız iş ise bir yardımcı iştir.

 41. Sinan diyor ki:

  Hastanede temizlik şirketinde çalışmaktayız engelimden dolayı hastane haber merkezi santralde görev almaktayım asıl iş kapsamına giriyormu öğrenmek istiyorum ilginize teşekkür ederim

  1. Editör diyor ki:

   Hastanede temizlik işi de santral operatörlüğü işi de yardımcı iştir Sinan bey.

 42. Yabangulu diyor ki:

  Dicle Üniversitesi otomasyonunda çalışıyorum kadro alma ihtimalim var mı

  1. Editör diyor ki:

   Böyle bir soruya cevap vermemiz mümkün olmadığı gibi doğru da olmaz. Neticede kadroyu verecek olan hükumettir.

 43. murat alfa diyor ki:

  park bahçeler belediyenin asıl işi olduğuna göre kadro hakkımız
  bazı işçilerin de mahkemeyi kazandıklarrını biliyoruz bu yön den bakıldığında
  bizlere kadro verilmesi gerekir bizleri aydınlatırmısınız hükümet
  asıl iş kapsamını daral ta bilirmi teşekkürler

  1. Editör diyor ki:

   Murat bey, kadro kimsenin hakkı değil. Hükumet dilediğine verecek. Yani evet, asıl iş kapsamı daraltılabilir ama aynı zamanda genişletilebilir de. Bekleyin, kanun tasarısı çıktığında buradan yorumlayacağım.

 44. adem diyor ki:

  sayın editör ben tam analayamdım. hastanede çalışan temizlik personeli kadro dışında mı kalacak ? öyle mi görünüyor?

  1. Editör diyor ki:

   Adem bey, kimlerin kadro dışı kalacağını şu anda kimse bilemez. Ama temizlik işi yardımcı iştir.

 45. Murat keskin diyor ki:

  Hastanelerdeki temizlik iscilerine kadro verilmemesi dusunulemez cunku herturlu isi yapiyolar hasta bakiciligindan tutunda tuvaletleri duvarlari yikamaya ve yerleri paspaslamaya kadar kadar haksizmiyim

  1. Editör diyor ki:

   Umarım dilediğiniz gibi olur. Ama şu anki gidişat, yardımcı işlere kadro verilmeyeceği yönünde.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
ohal işçi çıkarma
OHAL döneminde işçi işten ayrılabilir mi?

OHAL döneminde işten çıkılabilir mi? Daha önce yazdığım bir yazıda, OHAL döneminde işçi çıkarılıp çıkarılamayacağını açıklamıştım. Bu yazımda ise, işçilerin...

Kapat