Reklam

Hastanelerde asıl iş taşerona verilebilir!

Hastanede asıl iş ve yardımcı iş

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak bir alt işveren bünyesinde hastanede çalışan işçilerin en çok merak ettikleri hususların başında bu gelmektedir. Hastanelerde hangisi asıl iş, hangisi yardımcı iştir?

Bu soruya, hastanede yapılan temel sağlık hizmetlerinin asıl iş olduğu, bunun dışındaki temizlik, güvenlik vb. işlerin ise yardımcı iş olduğu şeklinde bir cevap verilebilir. Ama  bunun pratikte bir önemi yoktur. Neden mi?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerinin yaptıkları işin asıl iş ya da yardımcı iş olup olmamasının önemi; asıl işlerin alt işverenlere kural olarak verilememesinden gelmektedir. Yani, bir kamu kurumu asıl işini alt işverene vermişse, bu alt işveren ile asıl işveren arasındaki ilişki muvazaalı kabul edilecek ve taşeron işçileri de en başından beri kamu kurumunun asıl işçisi sayılacak, kadro talep edebilecektir.

İşte; kamu kurumlarında asıl işin taşeronlara verilememesinin istisnalarından biri de hastanelerdir (Bir başka istisna ise belediyelerdir). Peki ama bu nasıl olur?

4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılmasıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunu’nun 11 inci maddesi gereğince 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36 ncı maddesinin III. Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı başlıklı kısmına eklenen fıkra ile “Bu sınıfa dahil personel tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetler, lüzumu halinde bedeli döner sermaye gelirlerinden ödenmek kaydıyla bakanlıkça tespit edilecek esas ve usullere göre hizmet satın alınması yoluyla gördürülebilir.” hükmü getirilmiş; sağlık ve yardımcı sağlık personeli tarafından yürütülen sağlık hizmetlerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda öngörülen istihdam şekillerinden farklı olarak, gerektiğinde hizmet satın alma yolu ile de gördürülebileceği ve anılan hizmetin satın alma işlemlerine ilişkin esas ve usullerin de bakanlıkça tespit edileceği hükme bağlanmıştır.

Yukarıdaki hüküm nedeniyle, hastaneler asıl işlerini de hizmet alımı yoluyla temin edebilmektedir. Bu nedenle; hastanede taşeron işçisi olarak asıl işi yapıyorsanız ve sırf bu nedenle tabi olduğunuz hizmet alım sözleşmesinin muvazaalı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hastane, asıl işini alt işverene verebilmektedir.

Siz, asıl işi yapmakla beraber “yapılan ihalede, ihale yapan kurum veya kuruma ait bağlı kuruluş tarafından araç temini sağlandığını, asıl işte alt taşeron işçileriyle hizmeti alan işveren işçilerinin birlikte çalıştığını, yönetim hakkının hizmeti alana ait olduğunu, kısaca ihalenin işçi teminine yönelik olduğunu” düşünüyorsanız; ancak bu durumda muvazaadan söz edebilirsiniz.

NOT:

Asıl iş nedir? Yardımcı iş nedir? Bu yazımızda örneklerle açıkladık, bakabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
 1. can diyor ki:

  iyi akşamlar, ben büyükşehir belediyesinde 15 temmuz 2015 de taşerondan mezarlıklar müdürlüğünde cenaze aracı şoförü olarak işe başladım bize de kadro verilecek mi ?

 2. ahmet diyor ki:

  ankara buyuksehır beledıyesınde tıbbı atık toplama v e tasıma ısı yapıyoruz normalde ıhaleler yıllık olurdu ama gecen sene 30 yıllıgın bır fırmaya verıldı ama beledıye denetleme ısını hala kendı yapıyor ıhalede su kadar personel calıstıracan dıyor bızı durumumuz sızce ne olur

 3. MEHMET diyor ki:

  saygılar hocam maliye bakanının son açıklamasını okumuşsunuzdur anladığım kadarıyla kadro diye birşey yok sadece şirketler aradan cıkarılıyor bir de şunu belırtmek isterim ben bir yatılı okulda ambar memuru olarak 9 ay gibi bir süre çalışıyorum bu 9 ay çalıştığımız için bizlerıde kapsıyormu ihalemiz genel temizlik ve hizmet alımı

 4. Fırat diyor ki:

  Hocam büyük şehir Belediyesinde Sayaç okuma memurunun taş orende bu asil ismidir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun asıl iş olup olmamasından ziyade, sayın Başbakan’ın açıklamalarına göre belediyeler taşerona kadro kanunu kapsamı dışında kalacak gibi duruyor.

 5. ayşe kuş diyor ki:

  Hizmet alımı yoluyla İlçe Belediyesinde mimar mühendis olarak çalıştırılmakta ve yardımcı teknik personel olarak görülmekteyiz. İhalelerde de imzamız ve görevlendirilmelerimiz bulunmaktadır.
  2008 yılında çıkmış olan yasaya göre ‘belediyelerin tüm işlerini alt işverene yaptırabilir’ ibaresinden dolayı, çıkacak olan taşeron işçilere kadro yasası kapsamına dahil olup olmayacağı konusunda bilgi verebilir misiniz?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, belediyeler kadro kapsamı dışında bırakılabilir. Ama bu cümle tahminden öteye gidemez. Biraz beklemekte fayda var. En kısa zamanda kanun metninin ortaya çıkacağına inanıyorum.

 6. ERKAN diyor ki:

  BUYUKSEHIR BELEDIYESINDE ILACLAMA ( VEKTÖRLE MUCADELEDE) BIRIMINDE GOREW YAPMAKTAYIMM ACABA ASIL ISS OLARAK MI GORULUYOR

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belediyelerde yapılan vektörle mücadele işi belediyenin asıl işlerindendir.

 7. elif diyor ki:

  sayın editör peki hizmet alımı ihalesi hukumet tarafından açıklanan asıl işler listesinde bulunmayıpta gerçekte yapılan iş açıklanan asıl işler listesinde ise ne olacak (Örnek olarak : karayollarında temizlik işçisi alımı yapılıp yol yapan işçiler) hukumetin çıkardığı yasada da bu şeklide çalıştırmanın yasak olduğu kanunlaştı. bu durumda kalan işçiler hangi yolları izlyerek haklarını aramalıdırlar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu işçilere kalacak tek yok kanaatimce iş mahkemelerinde açılacak muvazaa davaları olacaktır. Ama yine de kanun metnini gördükten sonra bu konuda tekrar fikir beyan etmek isterim.

 8. ZEKİ diyor ki:

  SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE 2006 YILINDAN BUYANA TEKNİK PERSONEL(ELEKTRİK SIHHİ TESİSAT İNSAAT.MARANGOZ JENERATÖR BAKIMCISI OLARAK )CALISAN 15 PERSONELİZ.SÖZLEŞMEMİZ TEKNIK PERSONEL ALIMI ADI ALTINDADIR..YORUMUNUZ NEDİR..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sağlık müdürlüğü bünyesinde yapılan sıhhi tesisat ya da marangozluk vb. işler yardımcı işlerdendir Zeki bey.

 9. osman karademir diyor ki:

  SLM HOCAM BEN BEŞ YILDIR KÜÇÜK ŞEHİR BELEDİYESİNDE ÇALIŞIYORUM İLK GİRİŞİM ÇÖP ATMA İŞÇİSİ OLARAK YAPILDI AMA İDARİ İŞLERDE YAZICILIK YAPTIM ÜÇ YIL ŞİMDİDE GİRİŞİMİ DEĞİŞTİRİP FEN İŞLERİ ASFALT İŞÇİSİ OLARAK YAPTILAR AMA BELEDİYENİN YAPI KONTROL MÜDÜRLÜĞÜNDE İDARİ İŞLERDE GÖREV YAPIYORUM MEMUR ARKADAŞLARLA BİRLİKTE AYNI İŞLERİ YAPIYORUZ BORDROMDA VASIFSIZ İŞÇİ GEÇİYOR VASIFTA VERMEDİLER MAKİNA TEKNİSYENİYİM VE BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM SORU 1- ÇALIŞTIĞIM İŞE VE GİRİŞİME GÖRE BUNLAR MUVAZALIMIDIR SORU 2- YAPTIĞIM İŞ ASİL İŞMİDİR

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Osman bey o kadar çok şeyden bahsetmişsiniz ki sorunuzu nasıl cevaplayacağımı bilemedim. Şu anda fiilen ne iş yapıyorsunuz?

   1. osman karademir diyor ki:

    BELEDİYENİN BİR MÜDÜRLÜĞÜNDE İDARİ İŞLERİN YAZICISIYIM MEMUR ARKADAŞLA BİRLİKTE YAZIŞMALARA BAKIYORUM

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Belediyede yaptığınız iş bu tür bir büro faaliyetiyse, asıl işlerdendir.

 10. Zeynep Karaman diyor ki:

  Biz 2015 Şubat ayında “Diş klinik destek personeli” adı altında hizmet alımı ile diş hastanesine alındık. Unvanımız klinik destek personeli. Bizimle aynı işi yapan kadrolu kişiler de var. Muvazaa hakkımız yok anladığım kadarıyla ama kadro gelir mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kadro konusunda bir şey söyleyemem. Ama muvazaa hakkı dediğiniz şey zaten mahkeme ile alınan bir karardır. Dolayısıyla işyerinde muvazaa olduğunu düşünen bir işçi bunun tespiti için iş mahkemesinde her zaman dava açabilir.

 11. osman karademir diyor ki:

  mrb ben 5 yıldır çalışmaktayım ilk girişim temizlik işçisi çöp atma ama 3 yıl idari işlerde görev yaptım 1.5 yıldır fen işleri asfalt işçisi olarak girişim değişti yine idari işlerde memurun görevini yapmaktayım asil iş olarak değerlendirilebilirmi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi kurumda çalıştığınızı bilmeden yorum yapamam Osman bey.

   1. osman karademir diyor ki:

    BELEDİYEDE HOCAM YUKARDAKİ BİLGİLERE EK OLARK MAKİNA TEKNİSYENLİĞİM VAR BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENİYİM AMA BODROMDA VASIFSIZ İŞÇİ GEÇİYOR

 12. simge diyor ki:

  mrb ben devlet hastanesinde muhasebe ve satın alma biriminde memurun yaptığı tüm işleri yapıyorum.hatta hastanenin vergi kesintilerini sadece ben biliyorum ve yapıyorum. iki bölüm bitirdim muhasebe ve sağlık kurumları işletmeciliği, ve 7 yıldır aynı yerimde çalışmaktayım.asıl işmi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastanede muhasebe işlerinin asıl işlerden olduğunu söylemek kanımca mümkün değildir.

   1. simge diyor ki:

    hastanelerde zaten sağlık personellerininin hepsi kadrolu hemşire röntgen teknisyeni ebe vb.bu işleri taşeron yapmıyor zaten tıbbi sekreterler var onlarda rapor yazıyor bu işi taşeronda yapıyor asıl iş ayrımı nasıl yapılacakki? bide bir memurun yaptığı işi yapıyorsanız bu asıl iştir deniliyor…

 13. emrah diyor ki:

  mrb abi bizler büyük şehire bağlı şirket çalışanlarıyız kadrolu elamanlarla aynı işleri yapıyoruz ve sendikamızda var. bizler asıl işleri yapan elamanmıyız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Asıl işin yapılıp yapılmadığına karar verebilmek için; hangi işyerinde hangi işleri yaptığınızın bilinmesi gerekir. Aksi takdirde yorum yapmak mümkün olmaz.

 14. ahmet diyor ki:

  merhaba belediyede tam zamanlı spor eğitmeni olarak çalışmak asıl iş midir? (Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyuz)

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Belediyede yapılan spor eğitmenliği işi eğer gençlik ve spora destek kapsamında yapılıyorsa, asıl işlerden kabul edilmelidir.

 15. dunyam diyor ki:

  devlet hastanesinde makine teknikeri olarak teknik birimde çalışıyorum mimari proje yazı ve evrak işlerine bakıyorum asıl işmiyim:(((

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hastane bünyesine bir makine teknikerinin yaptığı işin hastanenin asıl işi olduğunu söylemek mümkün olmaz. Neticede hastanenin asıl işleri sağlık hizmetleri ile yardımcı sağlık hizmetleridir.

 16. suna diyor ki:

  üniversite hastanesinde temizlik Şirketinden muhasebeci olarak büro elemani olarak çalışıyorum bu asıl is midir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda daha önce verilmiş cevaplarım bulunmaktadır. Lütfen diğer yorumları kontrol ediniz.

   1. sinan diyor ki:

    Mrb Ben belediye fen islerinde is makinesi oparatoruyum asil ise giriyormu

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Belediyenin asıl faaliyet alanlarında kullanılan iş makinelerinin operatörlerinin yaptıklar işler asıl işlerdir Sinan bey.

 17. Suat diyor ki:

  Merhabalar..5 Seneyi aşkın bir süredir Kamuya bağlı Diş hastanesinde sözde bilgi işlem personeli olarak işe girmemize rağmen klinikte diş hekiminin asistanlığınıda yapiyoruz..2012 yilinda saglik bakanligi resmi sitesinde bizim durumumuzda olanlara bazi sartlar koşarak ki bu şartlar en az lise mezunu olup en az diş hekimiyle 1 yil klinikte calismis olma sartina uyanlari sinava tabii tutacaklarini duyurdular.Sinava girdik ve kazandik.Kazananlara agız ve dis sagligi teknikerligi yetkilendirme belgesi verildi..Bu işi hastanede kadrolu olarak yapanlarda mevcut..Yaptigimiz asil işe giriyor gibi gorunuyor bana gore.Cunku b.sayardan hekimin performansinida giriyoruz asistede ediyoruz..!!! Sizce belgesi olanlara kadro verilirmi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir belgeniz olduğuna göre asıl işi yaptığınız elbette söylenebilir. Ancak kadro konusunda ne yazık ki yorum yapmıyorum.

1 2
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
kapıcının asgari ücreti 2017
Kapıcı asgari ücreti 2017 yılında kaç lira oldu?

Kapıcı asgari ücreti 2017 yılında kaç lira? Bilindiği üzere asgari ücret her yıl yeniden belirlenmekte ve ilan edilmektedir. Asgari ücret...

Kapat