Reklam

İbraname örneği

iş kanunu ibraname

İbraname işyeri uygulamalarında önem arz eden bir kavramdır. İşçinin işvereni ibra ettiği bu evrakla birlikte işçi; kalem olarak gösterilen tüm alacaklarını aldığını beyan etmekte ve işverenden başkaca bir alacağının kalmadığını ifade etmektedir.

İşveren için adeta bir temiz kağıdı olan ibraname, işçi için de oldukça önemlidir. Alacağı olduğu halde ibraname imzalayan işçi, bu nedenle zor durumda kalabilmekte ve bazen hakkı olan parayı alamamaktadır.

İşte hem işçi hem de işveren için dikkatli doldurulması ve imzalanması gereken ibraname örneğini buradan yayımlıyoruz. Bu ibranameyi indirebilir ya da inceleyebilirsiniz.

Konu ile alakalı olması bakımından, dilerseniz kıdem tazminatıyla ilgili yazılarımız için kıdem tazminatı kategorisine bakabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz İbraname Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İndir (DOCX, 17KB)

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
 1. cavit diyor ki:

  Ben bu ibranemeyi imzalattirildim prosedür gereği deyip kandırıldı m ve patronu m alacakları mi vermedi is mahkemesine başvurdum nasıl bir sonuç alirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Cavit bey ibraname imzalamış olsanız da, banka hesabınıza yatan bir para yoksa aksini iş mahkemesinde her zaman kanıtlayabilirsiniz.

 2. Hhhh diyor ki:

  ise basladigim gun ibraname imzalatildi fakat sartlarini hatirlamiyorum ise baslarken imzalanan ibraname yasaya uygun mudur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımda bu konuyu açıklamıştım, bakabilirsiniz.

 3. Gürcan diyor ki:

  Şuana kadar gördüğün en doğru ve en net ibraname örneği… Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ben teşekkür derim Gürcan bey.

 4. ss diyor ki:

  iyi günler,
  ihbarname bu örnekteki gibi doldurulursa ve imzalarsam yazılı olan alacaklarımı alabilirmiyim ? Yani parayı almadan imza atmamı isterlerse ne yapmalıyım ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Paranız hesabınıza yatmadan imza atmamanızı öneririm. Yine de bu durum, işverenle aranızdaki güven ilişkisine göre değişebilir.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
fazla calisma ucreti odenmemesi
Fazla çalışma ücreti alamayan işçinin fesih hakkı

Fazla çalışma, İş Kanunundan dayanağını alan ve işçinin haftalık 45 saatin üzerinde yaptığı çalışmaları kapsayan bir çalışma türüdür. Sürekli değil...

Kapat