İhbar süreleri kaç haftadır?

İhbar süreleri ne kadardır?

İhbar tazminatının ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını şu yazımızda açıklamıştık. Burada kısaca tekrar etmek gerekirse ihbar tazminatı; belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçisini çıkarmadan belirli bir süre önce ona haber vermesi gereken işverenin, bu bildirimi yapmadan işçisini çıkarması halinde ona ödemesi gereken tutardır.

İhbar süresi ya da öneli nedir?

İhbar süresi; işçinin işyerindeki kıdemine göre belirlenen ve belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiyi işten çıkarmak isteyen işverenin işçiye önceden bildirim yapmasını gerektiren süredir. İhbar öneli olarak da adlandırılan bu süre işçinin işyerindeki hizmet süresine göre belirlenmektedir.

Hangi hallerde ihbar süresi verilir?

İşveren işçisini her çıkarmak istediğinde bu süreleri ona vermek zorunda değildir. İhbar öneli ancak işçinin İş Kanununun 17 nci maddesine göre işten çıkarılmak istenmesi halinde gündeme gelir.

ihbar oneli 2016 iscidunyasi

Hangi hallerde ihbar öneli olmaz?

İşçi, İş Kanununun 25 inci maddesindeki haklı nedenlerle işten çıkarılıyorsa ya da kendisi 24 üncü maddedeki haklı nedenlerle işten ayrılıyorsa veya istifa ediyorsa ihbar önellerinden faydalanamaz.

Ayrıca belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçiler için de ihbar öneli hakkı yoktur.

SONUÇ

İşçiler için ihbar süreleri kısaca şu şekildedir. Bu süreler hiçbir şekilde azaltılmaz ama taraflar anlaşırsa artırılabilir. Ayrıca işveren bu süreleri beklemeden işçisini çıkarmak isterse, bu sürelere ait ücreti peşin ödeyerek işçisini çıkarabilir.

 • İşçinin kıdemi 6 aydan az ise 2 haftadır.
 • İşçinin o işyerindeki kıdemi 6 ay ila 1,5 yıl arasındaysa 4 haftadır.
 • İşçinin o işyerindeki kıdemi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüşse 6 haftadır.
 • İşçinin o işyerindeki kıdemi 3 yıldan çoksa 8 haftadır.

İhbar tazminatı alıp alamayacağınız konusunda şu ihbar tazminatı şemasından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca ihbar tazminatı hesaplama aracımızı kullanarak, ihbar sürenizi net olarak öğrenebilirsiniz. Hesaplamak için tıklayınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,75 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. segül diyor ki:

  aşçı olarak calıstıgım işyerinden kızımın kayınvalidesi 15 temmuzda kalp krizi geçirdi 16 temmuzda sabah kahvaltısını verdikten sonra saat iki de işveren sorumlusunun telefonuma gönderdiği mesaj ile iki gün ölüm izinine gittim 19 temmuzde işyerine gelirken yine işveren sorumlusunun telefonuma gönderdiği artık gelmenize gerek yok mesajı ile iş aktimi feshettiler bölge calısma lehime karar verdi aama maaşımı asgari ücretten gösterildiği için gerçek maasım 4.ooo tl yi nasıl ispat edebilirim elimde herhangi bir belge yok 4000 tl olduğuna dair teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda mahkeme bilirkişi görevlendirmektedir. Sizin emsaliniz bir işçinin ücreti araştırılır, varsa meslek odasına sorulur. Tanık dinlenir. Buna göre bir karara varılacaktır.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçi zarar tespit tutanağı
İşçi zarar tespit tutanağı

İşçinin, işverenin malına zarar vermesi halinde ne yapılabileceğiyle ilgili bir yazıyı daha önce paylaşmıştım. Buradan da okuyabileceğiniz üzere, işyerindeki bir...

Kapat