Reklam

İhbar tazminatı ödeme süresi var mıdır?

İhbar tazminatı ne zaman ödenmelidir?

Belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçinin işten ayrılmak istemesi ya da işverenin onu işten çıkarmak istemesi durumunda karşılaşabilecekleri bir tazminat türü de ihbar tazminatıdır. Bu tazminat ne zaman ödenmelidir?

İhbar tazminatı hangi hallerde hak edilir?

İhbar tazminatının en belirgin özelliği hem işveren hem de işçi tarafından hak edilebilmesidir. Genellikle yanlış şekilde, ihbar tazminatına sadece işçinin hak kazanabileceği zannedilse de tersi durumlar da söz konusudur.

Çünkü ihbar tazminatı; İş Kanununun 18inci maddesine göre iş sözleşmesini fesheden tarafın uyması gereken bildirim sürelerine uymaması halinde, bu süreler kadar karşı tarafa ödediği bir tazminattır. Daha geniş bilgi için şu yazıya göz atabilirsiniz.

İhbar tazminatı için ödeme süresi var mı?

ihbar tazminatı zamanı

Kıdem tazminatı ödemek için bir süre olup olmadığını daha önce yazmıştım. Aynı şekilde ihbar tazminatı için belirli bir ödeme süresi olup olmadığı da merak edilmektedir. Bu konuda ilk olarak şunu söylemem gerekir ki; gerek İş Kanununda ve gerekse Yargıtay kararlarında ihbar tazminatının ödenmesi için belirlenmiş kesin bir süre yoktur.

Bu elbette, işverenin ya da işçinin ihbar tazminatını dilediği zaman ödeyebileceği anlamında gelmez. İş Kanununda sayılı haklardan bazıları iş sözleşmesinin sona ermesine bağlıdır. İhbar tazminatı da bu haklardandır. İhbar tazminatında söz edebilmemiz için önce iş akdinin sona ermiş olması gerekir. İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı hakların ödenmesi açısından bahsedilebilecek tek kural ise, bu alacakların derhal ödenmesi gerektiğinden ibarettir.

SONUÇ

İhbar tazminatı ödemekle yükümlü olan işçi ya da işverenin bu tazminatı ödemesi için, kanunlarda belirlenmiş kesin bir süre yoktur. Kural olarak ihbar tazminatının, bu alacak oluştuğu anda ve derhal ödenmesi gerekir.

Şahsi kanaatim, böyle bir durumda ihbar tazminatı alacağı olan tarafın karşı tarafa makul bir süre vermesi yönündedir. Bu makul süreyi ilgili kendisi belirleyecektir. Bir hafta ya da bir ay olarak ve hatta daha uzun belirlenebilecek olan bu sürenin geçmesinden sonra ödeme yapılmazsa, dava yoluna gidilebilecektir.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
işçiye enflasyon farkı var mı
İşçiye enflasyon farkı ödenir mi?

İşçi enflasyon farkı alır mı? Enflasyon farkı denince akla, memur maaşları gelmektedir. Bilindiği üzere memur maaşlarındaki artışlar; toplu sözleşme ile...

Kapat