Reklam

İnsan neden mülteci olur?

 

İnsan neden mülteci olur?

A) Genetik yatkınlığı vardır.

B) Kendini geliştirmemiştir.

C) İyi yetiştirilmemiştir.

D) Ülkesinde savaş çıkmıştır.

 

Kanser olduğunu bildiğiniz birisine kızdığınız oldu mu? Sebep olduğu iş gücü kaybı, yüklediği maliyetler ve hatta insanlara verdiği zahmet düşünüldüğünde ayıplanmayı hak etmiyor mu? Ondan, daha dikkatli olmasını bekleyebilirdik. Daha az patates cipsi yiyebilir, sigara ya da içki içmeyebilirdi. Her gün biraz yürüyüş yapabilir, iş stresini bu kadar derinden yaşamayabilirdi.

 

Sokakta gördüğü Suriyeliye kızanlardan mısınız? Milyonlarcasının üzerimize yük olduğunu, üniversitelerimizde ücretsiz ve sınavsız okuduğunu, bizim işlerimizde çalıştığını, inatla çocuk doğurmaya devam ettiklerini düşünüyorsunuz. Oysa ülkelerinde kalmalıydılar ya da en azından başka bir yere gitmeliydiler, öyle değil mi?

İnsanı insan yapan gerekliliklerden birisi de “empati” olsa gerek. İnsanoğlu geleceğini seçemiyor. Ona uzatılan biri mavi, biri kırmızı iki haptan birini seçmek gibi bir şansı bile yok. Bizim de geleceğimizi seçemediğimiz gibi…

Hiç kimseye acımak zorunda değiliz. Onlara yardımı etmenin bizim görevimiz olmadığını düşünebiliriz. Onların bir an önce başka bir ülkeye ya da geldikleri yere gönderilmeleri gerektiğine inanabiliriz. Ama onları görmezden gelemeyiz.

Parkta çocuğumuzla vakit geçirirken, ayağımızdan kaçan topu alan Suriyeli çocuğu fark etmek zorundayız. Onu da maça davet etmeli, başını okşamalı ve adını sormalıyız. Pamuk şeker almaya gönderdiğimiz kızımıza, bir tane fazla almasını söyleyebilmeliyiz.

Eşyalarımızı, giysilerimizi, battaniyelerimizi, mümkünse yenilerini dahi alarak, yardıma muhtaç olanlara ulaştırabilmeliyiz.

 

Her gün aynı sokakta karşılaştığımız mülteci’den bir selamı esirgememeliyiz ki;

Bir gün gelir de, bir “selam” aramak zorunda kalırsak,

yüzümüz kızarmasın.

Vesselam.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
is kanunu tazminatlar iscidunyasi (1)
İş Kanununda tazminat hakları neler?

İş Kanunu; işçi işveren ilişkisini düzenlerken genel kuralları koymuş ve bu kurallara uymamayı da çeşitli şekillerde yaptırımlara bağlamıştır. Bu yaptırım...

Kapat