Reklam

İş davası hangi yer mahkemesinde açılır?

İş mahkemesinde dava nerede açılır?

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıkların nihai çözüm yeri iş mahkemelerdir. İş Mahkemelerinin olmadığı yerlerde ise iş davalarına asliye hukuk mahkemeleri bakmaktadır. İş mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenleri daha önce anlatmıştım ve iş mahkemesine dava açmak için gereken süreleri de yazmıştım. Peki bu dava nerede açılmalıdır?

İş davası nerede açılır?

İşçinin işvereniyle olan anlaşmazlığının kaynağı ne olursa olsun davanın açılabileceği iki temel yer bulunmaktadır. Bunlar; işin fiilen yapıldığı yer ve işçinin ikametgahının olduğu yerdir.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 5inci maddesi uyarınca, iş mahkemelerinde açılacak her türlü dava, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgahı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir.

İş mahkemesinin görevi kapsamında bulunan bir dava, dava tarihinde davalının ikametgahının bulunduğu veya işçinin işini yaptığı yerdeki iş mahkemesi veya iş davalarına bakmakla görevli asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır.

İşçinin ikametgahı

Bu konuda her hangi bir tereddüt bulunmadan denilebilir ki; işçi, ikametgahının bulunduğu yer iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını açabilir.

İşçinin işini yaptığı yer birden fazlaysa ne olur?

Yukarıda da yazıldığı gibi, işçinin ikinci tercihi de işini yaptığı yer mahkemelerinde dava açmaktır. Peki ama işçinin işini yaptığı yer birden fazla yeri kapsıyorsa hangisi yetkili sayılmalıdır? Bu konuda tercih işçiye bırakılmalı ve işçi dilediği yer iş mahkemesinde dava açabilmelidir.

Yargıtay kararı

iş davası görev yetki

Buna ilişkin bir Yargıtay kararı şöyledir: “Davalı kabulüne göre davacı medikal tanıtım sorumlusu olarak Mersin ve İskenderun, Payas, Erzin, Dörtyol ilçelerinin oluşturduğu bölgede çalışmaktadır. Yukarıda zikredilen yetki hususundaki yasal düzenleme nazara alındığında; yetki sözleşmeleri geçersiz olduğu gibi sadece davalı şirket merkezinin bulunduğu yer davacı gibi gezici olarak çalışan işçiler için yetkili Mahkemenin belirlenmesi bakımından yeterli değildir. Davacının fiilen işini yaptığı yer önem arz etmektedir. Bizzat davalı vekili beyanıyla davacının Mersin ilini de kapsayan bir saha içerisinde çalıştığı anlaşılmış olmakla davacının çalıştığı bu bölgede yer alan İş Mahkemelerinin herhangi birinde dava açması hususunda seçimlik hakkı mevcuttur. Birden fazla ili ya da ilçeyi kapsayan çalışma sahasında hizmet veriyor olması davacının aleyhine yorumlanamaz.” (Yargıtay 7 Hukuk, 2014/6692)

SONUÇ

İşçi davayı aşağıda yazılı yerlerden dilediğinde açabilir:

 • İşçinin ikametgahının olduğu yer
 • İşçinin işini yaptığı yer

İşçi, işinin niteliği gereği birden fazla ilde ya da ilçede çalışıyorsa, bu il ve ilçelerden dilediğini seçme ve davasını orada açma hakkına da sahiptir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. Murat Gezer diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba avm kötü hava kosullarindan dolayi 2 saat erken kapatmistir bizde haliyle 45 saatlik haftalik calisma suresini 43saat olarak tamamladik fakat firma onumuzdeki hafta 47 saat calisma yaptirmak istiyor firmanin almis oldugu karar dogrumudur calismamiz zorunlumudur ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer işyerinde denkleştirme uygulaması varsa olabilir. Yoksa, fazla mesai haftalık değerlendirileceğinden 2 saatin fazla mesai olarak ödenmesi gerekir.

 2. gizem ermiş diyor ki:

  merhaba benım sorum bayan ıscı evlılık nedenıyle tazmınat alıyor tamam.sımdı ben 15,06,2013 tarıhınde nıkahım oldu.19,06,2013 de noterden ıhbarname ıle ıstıfa ettıgımı ve tazmınatımı ıstedgımı bıldırdım.20,06,2013 de teblıg edılmıs benımde sıgortada 20 sınde ısden cıkıs gozukuyor. bana bıkac gun sonra uc gun ıse gelmedıgınız ıcın ısten cıkarıldıgıma daır kagıt gelıyor.fakat ben evlendıgım ve ıstıfa ettıgım tarıhte senelık ızındeydım.sımdı benım bu durumda dava azma hakkım ve tazmınat hakkım varmıdıır.sımdıden tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Noterden ihtarname ile tazminatınızı talep ettiyseniz işinizi sağlama almışsınız demektir. Kıdem tazminatında zamanaşımı süresi 10 yıl olduğuna göre bir an önce dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 3. Ender karakas diyor ki:

  Merhaba ben ender karakas. 2014-2015 yillari icerisinde calistigimiz insaat firmasiyla. Sozlesmem mevcut fakat firma iflasini verdi. Ve bu yuzden resmi olarak yuzde 85 oraninda is tamamlanmis olup geri kalan is yarida kaldi. Fakat bize ona gore para odemesi yapilmadi firma baska isimlerle yeni firmalar acarak suan ayni mevcut isi tekrar yapmakta ama bize para odemesi ve isi tamamlama secenegi sunulmadan baska ekiple anlasarak bizi devre disi biraktilar bu konuda sozlesmemiz olan firma iflasi yuzunden dava acma sansimiz varmi yada baska ne tur bir yol secebiliriz sevgi ve saygilarimla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İflas halinde yapılması gerekenleri şu yazımdan öğrenebilirsiniz.

 4. ibrahim onalir diyor ki:

  mrb mustafa bey
  25 ay calismis oldugum bir is yerinde 1 yil sigortasiz calistirildim. 1yil dolduktan sonra is kur tarafindan sigorta yapildi iskurun yatiracagi ucretin bonkomat kartini is yeri istedi verdik ayligimizi elden vermeye devam ettiler.iskur ücretini de biz almadık. is kur tarafindan yapilan sigorta 6 ay. toplamda 9 ay 8 gun .sigortalı gözüküyorum. isden cikarilmadan öncesinde dogum raporum devam etmekteydi raporun bitmesine 3 gun kala beni ise cagirip baslattilar. 12 gun calistirdiktan sonra beni cikarttilar. tazminat hakkimin bulunmadigini belirttiler. maasimin son 3 ayini bankadan aldik. 1300 yerine 1050 yatirdilar. simdi isci mahkemesine dava acmali miyim dekont var . fazla calisma muvafakatnamei yok sut izni yok

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda zaten dava açmanız gerekir. Bahsettiğiniz hususları mahkemede ispat etmelisiniz. Bir avukatla görüşerek profesyonel destek almanızı öneririm.

 5. rukiye diyor ki:

  mrblar.
  Çalışmış olduğum işyerindenn çok geç saatlre kadar mesai yapmak zorunda kaldım.
  iş başı saatim 08:30
  iş çıkış saatim gcedev sonra.01:30 oldu.
  servise bindılten sonra beni duragımda bıraktı fakat evime uzak mesafe hemde genç bir kız olarak o saate bırakması doğrumudur sızce.
  servisten indıkten sonra peşime silahlı bırısı takıldı ve zor şartlar altında korkuyla kendimi kişiden uzaklaştırdım bulunduğum yerde kamera kayıtlı vardır.
  İş yeri hakkında ve şoför hakkında ne gıbı dava açabiliriz sonucu ne olur.
  lufen vevap veriniz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Sizi anlıyorum fakat İş Kanunu bakımından işverenin size servis sağlama yükümlülüğü bulunmamaktadır. Yine de bu gerekçeyle işten ayrılmanız durumunda nihai kararı mahkeme verecektir.

 6. İslam örs diyor ki:

  Merhabalar islam örs ben.önlisans olarak çanakkale seramik fabrikarına işçi olarak işe başladım.çalışırken açıktan okuyarak eğitimimi lisans olarak işletme bölümünü bitirdim.mezun olunca askerliğimi bitirdim.tekrar iş için başvuru yaptım ve beni tekrar işe mavi yakalı 3 vardiya çalışan bir işçi olarak geri aldılar oysa ki ben beyaz yaka girmeyi planlıyordum çünkü burada verilmiş bir emek var zorluklara göğüs gererek okulumu bitirdim.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Açıkça söylemem gerekir ki; lisans mezunu olmanız, işverenin sizi beyaz yakalı çalıştırması zorunluluğunu doğurmaz. İşveren, sizi askerden sonra, eski işinize uygun bir işe almakla mükelleftir. Başkaca bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İstediğiniz şey belki zamanla ve kendiliğinden olacaktır.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
15 yıl 3600 gün ihbar süresi
15 yıl ve 3600 gün ile ayrılan işçi ihbar süresini beklemek zorunda mıdır?

15 yıl ve 3600 gün ile ayrılanlar ihbar süresini beklemeli mi? 15 yıl ve 3600 gün olarak bilinen ve aslında...

Kapat