Reklam

İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,50 / 5)
 1. Salih diyor ki:

  Bundan sekiz yıl önce bir işyerinde dokuz yıl çalışarak emekli oldum ucretlerimizi yüksek olduğu halde asgari ücretten yatırdı günlük çalışma saatlerimiz10,11 saatleri buluyordu hiçbir mesaimizi vermiyordu ayrılırken bir miktar para verdi bútün haklarımi aldığıma dair kağıt imzalattı aradan sekiz yıl geçti dava acabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatınız için zaman aşımı 10 yıldır. Dolayısıyla halen açabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

 2. irfan diyor ki:

  Merhaba,3.5 yıldır özel sirkette çalışıyorum is sozlesmemde ayın 5. İs günü yazıyor maaş ödemesi fakat 2 yıldır maasimı en erken 7 de en gec 20 yatiyor bu iki tarih arasinda yatiyor hakli fesih yapip isten ayrilabilirmiyim.Tazminat davası aca bilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sözleşmenizde ayın 5’inde yatacağı yazıyorsa ve daha geç ödeniyorsa haklı fesih yapabilirsiniz. Yine de öncesinde bir avukata danışmanızda yarar var.

 3. murat diyor ki:

  merhaba mustafa bey, ben özel sektörde bir seneden fazla sigortalı çalıştım , iş yeri maaşları 20 ve 25 gün geç yatırdığı için sözleşmeyi tek taraflı fes edip ihtar name yolladım ayrıca eski iş yerimden yıllık izin dahil 20 gün kullanılmamış izin ve haddinden fazla fazla çalışmam var ( mesai 800 saat ) şuan mahkemeli ğim ,cv bıraktığım veya iş başı yapacağımı duydukları yerlere beni kötüleyip işe girmemi engelliyorlar buna rağmen şuan bi otelde iş buldum sigortalı çalışıyorum ve burdan da çıkartmaya çalışıyorlar ne yapmamı önerirsiniz ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey zaten dava açmışsınız. Diğer hususla ilgili ne yazık ki söyleyebileceğim bir şey yok. Çünkü yapıldığını söylediğiniz şey doğru olmasa da İş Kanunu açısından değerlendirilmesi mümkün değil.

 4. Cengiz şimşek diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey 13 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum şirketimize kayyum atandı fetodan dolayı ve maaslarimizi geciktigi için önce ihtar çekip mahkeme ye verdik tazminat alabilirsiniz daha önce fazla mesai elden alıyorduk bankaya yatirmiyor lardi önce bunu mahkemeye verdik sonra Tanzimat ı verdik. Bu günlerde kayyuma dava açılmaz diye söylenti var ben 2 ay önce dava açmıştım ama firma adina dava açtık şu an kayyum yönetiyor tazminat ı alabilirmiyiz acaba teşekkür ler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kayyuma da elbette dava açılabilir. Ama şu an bir geçiş süreci olduğundan, nasıl sonuçlanacağını bilmemiz mümkün değil. Bekleyip görmek gerekiyor.

 5. Merve martin diyor ki:

  Merhaba işten çıkartıldım ocak 2016 11de başladım şubat 20de sigorta girişim yapılmış bunun için şikayette bulunabilirim değilmi birde senelik izin ve ihbar süresi ücretni alabilirmyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunların hepsini alabilirsiniz. Ama işveren ödemeye yanaşmazsa dava açmanız gerekir.

 6. Merve martin diyor ki:

  Merhabalar işten çıkartıldım yasal olarak ben haklıyım ocak 2016ocak 11de işe başladım sigorta girişimi 20şubatta yapılmış bunun için şikayyette bulunabilirim değilmi birde ihbar süresi ve senelik izin paramı alabilirimiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Eğer haksız olarak işten çıkarıldıysanız ihbar tazminatınızı alabilirsiniz. Yıllık izin ücretinizin ise ödenmesi gerekir. Sigortanızın geç başlatılmasıyla ilgili dava açmanız ve aradaki günlerin sayılmasını istemeniz gerekir.

 7. ali diyor ki:

  Merhabalar ben ben iş yerinden ayrılalı 3 ay oldu maaşımın kalan kısmını hala alamadım şirketten kimse ilgilenmiyor dava açıcam sorum şu kimse kale almadığı ve ödememin olmadığı için ayriyeten manevi tazminat davasıda açabilir miyim. kolay gelsin iyi günler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ali bey manevi tazminatı kısmını bilmiyorum, bu konuyu bir avukata danışmanız gerekir.

  2. gurcantet diyor ki:

   Size şu şekilde yön göstereyim;
   Şirkete hitaben bir mektup yazın. Dilekçe şeklinde olsun. İadeli taahhütlü gönderin. Dilekçenizde ödenmeyen ücret alacağınızın 1 hafta içinde banka hesabınıza ödenmesini, aksi takdirde İşkur, Çalışma Bakanlığı ve diğer Tüm yasal yollara başvurarak hesaplanacak faiziyle birlikte almak için girişimde bulunacağınızı belirtin. Büyük ihtimalle ki ödenecektir…
   İşçi alacağının ödendiğinin ispatı işverenin yükümlülüğündedir.

 8. esrefkinik diyor ki:

  mustafa bey hayirli gunler iyi calismalar umarim iyisinizdir 🙏 degerli mustafa bey ben … magazacilikta mudur yard olarak gorev aliyor ve ayni magaza 6 yildir calisiyordum is akdimi gecerli olan nedenlerden oturu hakli fesih yolu ile birakip is akdimi sona erdirdim ve avukatim ile sirkete bir ihtarname gonderdik ve sirket bize ihtarname gonderdi borclarimin cok olmadindan kaynakli bir turlu dava ve harv parasini denklestiremedigimden oturu davayi acamadim uzerinden 2 yil gecti simdi ben bu davayi acabilirmiyim bu gecen zamanda benim aleyhime isleyecek bir durum soz konusumudur lutfen beni bu konuda aydinlatirsaniz cok memnun olurum simdiden tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, teşekkür ederim. Zamanında ihtarname çekerek doğru bir iş yapmışsınız. Şimdi de dava açabilirsiniz. Ücretler için 5, tazminatlar için 10 yıllık zamanaşımı olduğu için dava açmanızda bir sakınca yok. Arada yıllar geçmiş olsa da farketmez, mahkemece haklı bulunursanız tüm alacaklarınız ödettirilir.

 9. Aysen diyor ki:

  Merhaba mustafa bey 12 yildir ayni yerde calisyorum staj girisim 1998 yilinda sigorta baslangicim 2006 yilinda 12 yillik calisanim kendim ayrilsa. Tazminat alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Staj girişi, sigorta başlangıcı olarak kabul edilmediğinden alamazsınız.

 10. murat diyor ki:

  MRB. ben ozel bir ısyerinde (fabrıka) calısanım ısyerınden memnun degılım 2 yıldır bu ısyerınde caklısmaktayım ayrılmak ıstıyorum tazmınatımı alıp nasıl ayrılabılırmıyım sızce mumkunmudur hukuk yoluylada olabılırmı.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey, işyerinden memnun olmamak bir haklı fesih gerekçesi değildir. Bunun yerine somut ve hukuksuz uygulamalar varsa, bunlara dayanarak işten ayrılmalısınız.

 11. özgür diyor ki:

  Merhaba,

  3,5 yıl çalıştığım firmadan biraz aba altından sopa göstererek 1 gün içinde istifa ettim. kıdem tazminatı alım ama ihbarı vermediler. ihbar tazminatı açsam hakkım var mı. konu ile alakalı şahitlerimde mevcuttur.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten siz ayrıldığınıza göre, hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamazsınız.

 12. Mustafa diyor ki:

  Mustafa bey ben bir gıda firmasında aşçılık yapıyorum maaşlarımız asgari ücretten yatıyor ve tam olarak 76 günlük içerde birikmiş maaşım var, ben 3 gün sonra ayrılacağım , yanlız isyerinden ayrılırken hiç bir hak iddaa etmiyorum diye istifa belgesi imzalatiyorlar ve içerde bulunan paramı çıkışta vermeyecekler ben bu içerde bulunan parayı en kısa sürede nasıl alabilirim ve bir işçi isyerinden ayrıldıktan sonra icerde bulunan ücreti en fazla kaç gün içerisinde odenmesi lazım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İçeride kalan ücretin derhal ödenmesi gerekir. İşten ayrılırsanız derhal notere gidin ve ihtarname göndererek ayrılış yapın.

 13. AHMET diyor ki:

  Ben 6.5 yıl calistiktan sonra işten ciktim cikmadan 25gvn once amirime sozlu olarak bildirdim ama istdn ayrılali31 ay oldu hakkımi vermediler ne yapmam lazim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ahmet bey keşke yazılı bildirimle ayrılsaydınız. Bu durumda bir an önce ihtarname çekmenizi ve alacaklarınızı istemenizi öneririm.

 14. Nurten diyor ki:

  Mustafa bey merhaba ben beş yıldır kargo firmasına çalışıyorum.Çalışma saatlerimiz normal standart sürenin dişinde ve dinleme saati olan 1 saati tam kullanamıyorum. İsteri şahsa ait acente idi ve iki hafta önce el değiştirdi. Tazminat hakkımız verilecek yanlız ben geçmişe dönük mesai ücretlerimide almak istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim konuyla ilgili bilgi verirmisiniz tessekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Nurten hanım geçmişe dönük fazla mesai ücretlerini almanın tek yolu iş mahkemesine dava açmaktır.

 15. seçil diyor ki:

  merhabalar ben 31.12.2016 tarihinde çalışmış olduğum firmadan küçülmeye gidiyoruz diyerek işten çıkartıldım. şimdi tekrardan işe dönüş yapmak istiyorum bunun için hangi mahkemeye başvurmam gerekiyor. iş yeri adresim Ataşehir olarak geçiyor ama ben gezici olarak çalışıyorum. Herhangi bir işçi mahkemesine mi yoksa şirketimin bağlı olduğu ilçedeki mahkemeye mi başvurmam gerekiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Nereye dava açmanız gerektiği ile ilgili bilgiyi şu yazımdan alabilirsiniz. İşe iade davası açacaksanız 1 ay süreniz olduğunu unutmayın.

 16. Erdem diyor ki:

  Merhaba mustafa bey
  12 senedir sürekli çalıştıgım iş yerinde maaşın asgari kısmı bankadan geri kalan kısmını elden alıyorum ayrıca işe ilk girişte ilk 4 ay sigortasız çalıştırıldım , haftanın 6 günü on buçuk saat çalışıyorum , yıllık izin ilk 8 sene 6 gün olarak sonraki senelerde ise 12 gün olarak verildi resmi tatillerde de çalıştım aynı dönemde çalıştığım şahitlerle bu durumu ispatlayabilirim bu olumsuzluklardan dolayı işten çıkarsam bütün haklarımı alabilirmiyim ayrıca işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Erdem bey bütün bu hususlar sizin için haklı fesih gerekçesidir. Ayrılıp dava açabilirsiniz. Ama işsizlik maaşı biraz farklı. İşkurun size maaş bağlaması için doğru SGK koduyla çıkışınızın bildirilmesi gerekir. Eğer işveren yanlış kodla bildirim yaparsa size maaş bağlanmaz. Ama davayı kazandıktan sonra kararı mahkemeye götürürseniz geriye dönük maaşlarınızı alırsınız.

 17. Leyla diyor ki:

  Mustafa bey ben bir telekom şirketinde çalışıyorum ve beni durduk yere çıkardılar bana çıkiş evrakları verdiler ama imzalamadim bana noter yolu ile yollayacaklarini belirttiler şimdi benim ne yapmam lazım 8 yıldır çalışıyorum nereye basvurmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Leyla hanım bir an önce ihtarname çekmelisiniz. Bu size avantaj sağlayacaktır.

 18. Bedriye diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey, size danışmak istediğim önemli bir konu var. Bana ulaşabilmeniz mümkün müdür acaba.. Mail atarsanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sadece site üzerinden soru alıyorum Bedriye hanım.

 19. şükran diyor ki:

  Merhaba,2 ay bir firmada çalıştım ve maaşımı alamadım.elden aldığım küçük bir miktar var ancak tamamını vermediler.dava açarsam alabilir miyim.ayrıca bir avukat icra mahkemesine vermemin daha iyi olacağını söyledi.bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. gurcantet diyor ki:

   Merhaba Şükran hanım, evet avukat doğru söylemiş. Dava açmaya kalksanız masraflar belkide ücret alacağınızı da geçebilir. En iyisi işvereni icra dairesine verip ilamsız icra başlatacağınızı işverene yazılı iletmek, halen vermezse de bir avukat kanalı ile ilamsız icra takibi başlatmanızdır. (Not: İcra işlemleri için mutlaka tanıdıkta olsa bir hukukçu yardımı alın)

 20. MURAT diyor ki:

  BİR GÜVENLİK FİRMASINDA 1 SENEDEN FAZLA ÇALIŞTIM MAAŞIMIN YARISINI ELDEN DİĞER YARISINI BANKADAN ŞİRKET SAHİBİNİN EŞİNİN HESABINDAN YATIRDILAR KONU İLE İLGİLİ OLARAK ŞİRKETE YENİ DÖNEMDE BU ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞMAK İSTEMEDİĞİMİ BİLDİRDİM VE ONLARDA ŞARTLAR BU İŞİNE GELİRSE DENDİ BENDE BUNUN ÜZERİNE NOTERDEN GEREKÇELERİ YAZDIRARAK SÖZLEŞMEMİ TEK TARAFLI FES ETTİM KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI ALABİLİRMİYİM.

  1. MURAT diyor ki:

   ÖZÜR DİLERİM MAAŞIN ASGERİ ÜCRET KISMI ŞİRKET HESABINDAN YARISI FİRMA YETKİLİSİNİN EŞİNİN HESABINDAN ÖDENMİŞTİR ELİMDE BANKA HESAP HAREKET DÖKÜMÜ MEVCUTTUR

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Bu açıkçası mahkemenin kanaatine kalmış bir durumdur. Ama yetkilinin eşinin hesabına yatırılıyorsa, bunu nasıl ispatlamayı düşünüyorsunuz?

   2. gurcantet diyor ki:

    İspat yükünde sorun yaşamanız muhtemel gibi durmakta. Eşi üzerinden gönderilen havalelerde ”Biz onu yol masrafı için veya avans” şeklinde şark kurnazı tarzı cevaplar gelirse davayı kaybetme ihtimaliniz yüksek olabilir. İş hukuku uzmanlarından destek alarak yalnız hareket etmemenizi öneririm.

 21. Fatih can diyor ki:

  Mustafa bey selamlar 4 yıldır çalıştığım işten gerekçe göstermeksizin çıkartıldıktan akabinda dava açtım…… Şimdi bu dava uzar diyorlar… Yargıtay bir a gider diyor arkadaşlar .. iş davaları hangi şartlarda Yargıtay’a gider teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fatih bey, mahkemenin verdiği karara taraflar itiraz etmezse sorun olmaz. Ama bir taraf itiraz ederse Yargıtay’a gider.

 22. BAYRAM diyor ki:

  mustafa bey 5 yıldır kimyasal işin de calışıyorum asgarinin üstün de maaş alıyorum şirket resmi olarak asgari ücretten gösteriyor maşımı bu da sigorta düşük oluyor ve maaşları 1 yıldır 4veye 6 gün gecyatıyor hakkımı alamıyorum işten ayrılmak istiyorum patronum diyorki iş bulduysan gittdiyor tazminat vemiycek bu konuyu toplantıda ses kaydını yapsam bu ses kaydı makemeye den işime yarar mı lütfen cvp yazarsanız sevinirim TEŞEKKÜR LER

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ses kaydı işe yaramayacağı gibi, kanunsuz bir kayıt olduğundan başınızı da belaya sokabilir. Maaşlarınızın geç yatması zaten haklı fesih sebebidir. Elden aldığınız maaşınızı da ispatlayabilirseniz ses kaydı yapmanıza zaten gerek kalmayacaktır.

 23. ESRA diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY. BENİM SORUM 1 HAFTA ÖNE HİÇBİR İHBAR YAPILMADAN İŞYERİMDEN ÇIKIŞIM VERİLDİ.YAKLAŞIK 4 AY ÖNCE SÖZLEŞME İMZALAYARAK GİRMİŞTİK İŞE 5 ARKADAŞIMLA ONLAR BENDEN 1 AY ÖNCE YİNE HABER VERİLMEDEN ÇIKARILDI.FAKAT HERHANGİ BİR ÇIKIŞ BELGESİ İMZALATILMADI.BANA İSE KENDİM ÇIKMADIĞIM HALDE ZORLA İSTİFANAME İMZALATILMAYA ÇALIŞILIYOR VE İÇERDE KALAN SON AY MAAŞIMI VERMEMEKLE TEHDİT EDİLİYORUM.BU KONUDA NE YAPABİLİRİM.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İstifa mektubu imzalarsanız ihbar tazminatı alamazsınız. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hem ödenmeyen maaşınızı hem de ihbar tazminatınızı alabilirsiniz.

  2. cahit diyor ki:

   merhabe ben guvenlik sirketinde guvenlik olarak calisiyorum. son üç ay surekli gece vardiyasinda beni calistiriyorlar. sebebini aciklamiyorlar ben hakli is fesih yapabilirmiyim ve ne yapmam gerekir. surekli gece calismasi yasakmidir.

   1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

    Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

 24. İşçi diyor ki:

  Merhaba ben işten çıkarıldım daha doğrusu maaşımı düşürmek istediler bunu kabul etmedim o yüzden yol verdiler 8 aydır çalışıyordum. Paramı da alamıyorum tazminat hakkımın olmadığını söylediler 6 ayı doldurduğum için izin hakkım da vardı onu da kullanamadım şimdi ne yapmalıyım?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yıllık izin için bir yılın doldurulması gerekir. Eğer onlar sizi işten çıkardıysa ihbar tazminatı hakkınız var. Bir avukatla görüşün ve duruma göre dava açın.

 25. murat diyor ki:

  merhaba
  hukuk icra borcum var benim 6 senelik bi iş mahkemem var bu bor ne ile alakalı olabilir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey, bunu benim bilmem mümkün değil. İcra müdürlüğüne giderek sormanız gerekir.

   1. Tuba diyor ki:

    Merhaba mustafa bey

1 4 5 6
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
özel okullarda eğitime hazırlık ödeneği
Özel okul öğretmeninin eğitime hazırlık ödeneği hakkı

Özel okul öğretmeninin eğitime hazırlık ödeneği Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenlere her yıl eğitime hazırlık...

Kapat