İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 235 YORUM
 1. Hasan diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey.
  7 ay kadar önce işten çıkartıldım. İhbar tazminatımı aldım, kıdem tazminatım karşılığında 6 ay vadeli senet verdiler. Seneti vadesi dolmadan bankaya verdim ve protesto çektirdim ancak buna rağmen denetim ödemesi yapılmadı.
  Bu durumda, seneti icraya mı vereyim yoksa iş mahkemesine mi basvurayım? En doğru hak arama yolu ne olur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sorunuz icra hukukunu ilgilendiren teknik bir soru, lütfen bir avukata danışın.

 2. İMAM diyor ki:

  MERHABALAR MUSTAFA BEY BENİM ŞÖYLE BİR DURUMUM VAR 2001 YILINDA ÇALIŞTIĞIM BİR TURİZM ŞİRKETİNDE 2002 YILINDA SİGORTAM YAPILDI 1 YIL SİGORTASIZ ÇALIŞTIM VE 2007 YILINDA İŞTEN AYRILDIM ÇALIŞMA YOĞUNLUĞUNDAN DOLAYI YANİ GÜNLÜK 18-20 SAAT ÇALIŞTIĞIMIZ OLUYORDU ÇOK AĞIR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORDUM ÖZELLİKLE YAZIN ,ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜNE ŞİKAYET ETTİM AYRILDIKTAN SONRA ,İŞE GERİ DÖNMEM GEREKTİĞİ YAZILIYORDU BENDE TABİ GİTMEDİM HERHANGİ BİR KAĞIT FELAN İMZALAMADIM GERİ YE DÖNÜK DAVA AÇABİLİRMİYİM TAZMİNAT HAKLARIMDAN DOLAYI İŞTEN AYRILIŞ ZAMANIM 2007 NİSAN AYI OLMASI LAZIM GERİYE DÖNÜK DAVA AÇABİLİRMİYİM AÇSAM BİLE BUNUN HÜKMÜ NE OLABİLİR ŞİMDİDEN SİZE TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Tazminatlar için zaman aşımı süresi 10 yıldır. 2007 yılında ayrıldıysanız halen dava açabilirsiniz. Ama ücret alacaklarınız 5 yıllık zamanaşımına uğramıştır.

 3. Altuğ diyor ki:

  Selam Mustafa bey, 2005 ve 2010 tarihleri arasında bi firmada ise başladım 2010 yılının son ayında işten cikarildim ve primlerimi aldığım maaş üzerinden yatirilmiyordu acaba geriye dönük eksik yatırılan prim alacaklarimi alma şansım varmıdır konu ile ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bugün itibariyle 2010 yılı ve öncesi ücret alacaklarınız zaman aşımına uğramıştır.

 4. korcan diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey

  Ben 28.11.2016 gunu özel bir işletmede işe başlamış olup 01.12.2016 da sebesiz sorgusuz sualsiz maalesef isten atıldım işe girerken benden imza sülküleri ve detaylı evrakları vermiş olup 2 ay deneme süresi sözleşmesinide imzalamıştım işten çıkarma evraklarını vede hakkım olan parayı almadım ve hiçbirsey imzalamadım benim ne gibi şeylere hakkım olabilir dava açmak istiyorum nedeni benim gibi işini seven dürüst namusuyla parasını kazanan insanların böyle şeylerin basına gelmemesi için yapmak istiyorum ilginize şimdiden teşekkur ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Deneme süresinde olduğunuz için sadece çalıştığınız günlere ait ücretlerinizin ödenmesi gerekir. Bunun dışında bir hakkınız maalesef bulunmamaktadır.

 5. gizem ünal diyor ki:

  merhaba mustafa bey 2 senelık özel bı sırkette calısıyorum ve aılevı durumlardan ötürü işten ayrılmak zorunda kalıyorum. tamınat alabılır mıyım bı yardımcı olabılır mısınız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

 6. ergün diyor ki:

  mustafa bey biz işten cıkalı bir sene oldu paramızı hala vermediler biz o sirkete teblikat cekip sonra dava acarak gecikmiş paralarımızıda alabilirmiyiz yardımcı olabilir misin ? bide teblikatta ne yazmamız gerek . cevap verdiniz için simdiden tşk ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhtarname ile ilgili şu yazıma bakabilirsiniz. Paralarınızı alıp alamayacağınız ise nasıl işten ayrıldığınız ve geçmiş çalışma koşullarınızla alakalıdır.

   1. ergün diyor ki:

    mustafa bey işten biz cıktık ama para mızı vermediler yani 1 sene oldu tamm olarak işci mahkemesini calıstımız yerde mi acmamız gerek yoksa kendi memleketimizde de acsak olur mu ?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Davayı hangi mahkemede açmanız gerektiğiyle ilgili bu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

 7. Emre sever diyor ki:

  Merhaba mustafa hocam 1 işletme de aşçı olarak işe başladım ve ilk ayimin sigortasını yapmadılar 2. Ayim da sigortamı başlattılar, daha sonrasında 2. Ayın bitiminde ben işten ayrıldım, kendilerine bilgi verdikten sonra, benim maaşımı vermediler bugün yarın diyerek oyaladılar bende 170 i arayarak şikayette bulundum, daha sonra beni arayarak şikayetimi çekmemi ve hemen paramı vereceklerini söylediler, bende sözlerine itimat edip çektim şikayetimi 700 tl kadar bi para aldım, 1250 tl alacağım dan artı 19 günlük mesai ücreti izinlerim falan vardı, daha sonra ortaklıklarını ayırdılar benim paramı ikiside vermiyo su an, isletme devroldu 3. Bi kişinin üzerine simdi benim ne yapmam gerek diye sorsam siz bana is mahkemesine, başvur diyeceksiniz2 fakat kazanabilirmiyim diye sormak istiyorum, sizce bu mümkün mü, bana maaş bodrosu falan hiç busey imzalatmadilar zaten banka üzerinden de almadım alacağımi, şahit bulsam daha önceki çalışan personelden bana yararı olurmu bu davayı kazanmam da?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Davayı kazanıp kazanamayacağınızı bilmem mümkün değil. Ama sigortanız olduğuna ve bankadan da ödeme yapılmadığına göre neden kazanmayasınız? Bence dava açmanızda fayda var.

 8. Özgül diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey…10kasim2015ten beri caliatigim sirketten hamile oldugum için 25.10.2016da kidem ve ihbar tazminatlarim odenerek isten cikartildim.ihtarname olayini bilmedigim için ise iade davasi acmadim 🙁 fakat bimer uzerinden isyerini sikayet ettim..ve is mahkemesine basvurup dava acmak istiyorum..iceride alcagim 300saatten fazla mesaim 2 gun alacak iznim falanda var bide hamileyken isten cikarilmam artisi…bana neler yapmam gerektiği konusunda yardimci olursaniz cok cok sevinirim…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yine de yapmanız gereken önce bir ihtarname çekerek belirttiğiniz alacakları talep etmektir. Ardından bir avukatla görüşerek dava açın ve bunların yanında eşit davranmama tazminatı da talep edin.

 9. Uğur kılıç diyor ki:

  Merhaba,
  08.03.2015 Tarihinde özel bir firmada işe girdim yanlız 10.12.2016 (1) tarihinde geçirmiş olduğum ciddi bi rahatsızlığım var ağır kortizon ilaçları kullandım iş yeri hekiminin iş yeri idari işlerine özel tuzsuz ve doğal yiyecekler yemem için dilekçe yazdı cünkü doktorum kesinlikle tuzlu tatlı hazır gıdalar yememi yasaklamıştı ama iş yeri hekimi idari işlere bildirmesine rağmen hiç bir şekilde umursanmadı) (2) iş yeri hekimi kullanmış olduğum ağır kortizon ilaçları yüzünden kendi yöneticime operasyon’da çalışamaz iş makinası kullanmaz tedavisi sürüsince yerinin değiştirilmesini arz ederim diye yöneticime mail atıldı ama umrunda olmadı ve ben ilaçın yan etkileri yüzünden hastaneye gidemedim işe gidemedim 5 gün boyunca ilaçlarım ve tedavim bitti ama ilaçı doktor kontrolünde bıraktım ve kortizon kanser hastalarında kullanılan bi ilaçtır bilirsiniz ve kortizonu bıraktığımdan dolayı vucudumda ödem yaptı aşırı sırt bel diz bacak ağrıları yaptı ve çalışamaz durumdaydım buna istinaden 11.28.2016 ve 11.29.2016 tarihinde şiddetli ağrılarımdan dolayı işe gidemedim haberde veremedim ama rahatsızlığımın ne kadar ciddi olduğunun farkındalardı ve 11.30.2016 tarihinde noter onaylı devamsızlıktan iş feslin çıkışın oldu dediler savunma almadılar telefon dan haber verdiler tutanak imzalamadım bu konuda ne yapmam gerekiyor tazminatsız ihbarsız işten atıldım…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. En kısa sürede noterden ihtarname göndererek durumu izah edin ve haklarınızı talep edin. Büyük ihtimalle dava açmak zorunda kalacaksınız. Mahkeme elinizdeki raporları vb. inceleyecek ve ona göre karar verecektir.

 10. şahin çiçek diyor ki:

  merhaba mustafa bey,
  toplamda 5 kişi olarak işten çıkarıldık. sebep olarak da performansı düşüklüğü gösterildi. aynı günün sabahı savunma talep edildi, akşamına işten çıkartıldık. herhangi bir uyarı yapılmadan. performans düşüklüğü olduğu iddia edilmesine rağmen tüm aylarda başarı primi hesabımıza yatırıldı. çıkış verilen ay dahil. işsizlik maaşı almak istediğimizde ise disiplin suçu koduyla işten çıkartıldığımızı öğrendik. kazanmamız halinde işkur da gerekli düzenlemeleri yaptırabilecek miyiz?
  işe iade davamızı açtık. haklarımızı alabileceğimizi düşünüyoruz. bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız seviniriz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Davayı kazanırsanız ve işe iade edilmezseniz İşkura giderek mahkeme kararını sunmanız halinde işsizlik maaşınız bağlanacaktır.

 11. yasin diyor ki:

  Mustafa bey iyi gunler ben… seyahat acantasinda 5 aydir .muavin olarak calidiyordum ….fakat ..basimizdaki sorumlu mudur 27.11.2016 tarihine kadar beni calis.tirip. aksam isine son verildi deyip 25 .11.2016 verildi deyip beni gonderdi..is kura calişma bakanligina geldigimde işsizlik maşi icin ..senin cikisin 22.11.2016..tarihinde istafa olarak gozukuyor.. dediler calisan..olarak ..ve benim bu olaydan haberim yeni oldu. ..28.11.2016 tarihinde calisma bakanligina sikayet edip .bilgim olmadan istifa ayarlanip cikis verilmis..bu konuda ne yapmaliyim mustafa bey

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşkur, işsizlik maaşı bağlarken işverenin bildirdiği çıkış kodunu esas alır. Bu durumda yapmanız gereken, alacaklarınızın tahsili için iş mahkemesine dava açmaktır. Davayı kazanırsanız, mahkeme kararını İşkura götürdüğünüzde geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alırsınız.

 12. emektar diyor ki:

  MErhaba
  Market Sektöründe 5 yıldır yönetici olarak çalışmaktayım, işveren 2 ay içerisinde mağaza değişikliği yapmaya karar vermiştir ilkinde hiçbir yanıt vermeden kabul ettim işime devam ettim ikincisinde ise kabul etmek istemiyorum nasıl bir açıklama yapmam lazım ben o mağazada çalışmak istemiyorum ayrıca yıldırma politikası uygulanıyor baskılar mesai yatırmamalar bende psikolojik olarak etkilenmekteyim evimde eşimle huzursuz oluyorum böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmeli yada haklarımı nasıl alabilirim uzun süre rapor almak kurtarıcımıdır lütfen yardımcı olmanızı bekliyorum teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda sizi yönlendirme istemem. Çünkü bahsettiğiniz konular biraz soyut ve iş sözleşmenizdeki hükümler de önemli. Bu nedenle öncelikle iş sözleşmenizi incelemenizi ve yer değişikliğiyle ilgili peşinen onay verip vermediğinizi araştırmanızı öneririm.

 13. Vedat diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey
  2010 yilindan 2015 yilina kadar ozel bir sirkette magaza yonetici olarak calistim calismis oldugum.sure icerisinde bir cok sehirdeki sorunlu magazalari duzeltmek adina gorev icin gittim.ayrica calismis oldugum sure icerisinde uyari vs hic birsey almadim aksine oduller aldim fakat son donemde yonetim degisikliginden dolayi sorunlar yasamaya basladim tekstil magazasjnda magaza mudurlugu yaomis oldugum magazamda 12 personel ve 1 de terzim mevcuttu magazamiza gelen musterilerimizin firmamizda bunyemizde calismakta olan terzimize izinli gununde disarda yapmak sureti ile yelek.dikimi siparis vermektelerdi.fakat terzimiz bunu yaparken musteriye grekli bilgigi vermekteydi yani firmada degil disarda terzi dukkaninda yapmasi gibj bunun haricinde firmanin sunmus oldugu yillik personel iskontolari var magaza muduru 4 bin personel ise 2 bin bu iskontolarida kullanmak icin personelin telefonuna paralo gonderilip o sms parola ile sisteme girildikten sonra %30 iskonto yapmaktadir.simdi benim durum su beni isten cikartmak istediler ve 25 /2 maddesi olarak benim haksiz kazans yapip musteriye yelej dikimi yaptirdigimi ve gelen mustetilere sezon fiyatindab satip musteriye faturayi vermeyip ardindan herhangibi bir personel iskontosu gecip iskonto tutarinin cebime attigimi her personelin iskontosunu benim kullandigimi ayni zamanda magazanin urun stogu bende olmasina ragmen magaza icerisinde acik cikarsa sadece benden kesilmesine ragmen benim faturasiz belgesiz posette bir kac urun cikarttigimi sunmuslardir.Firma icinde ara ara sistem gitmektedir ve biz mustrrilere bazen sistem olmadigindan fatura kesememskteyiz.fakat urun bilgikeri olmasi acisindan extre daha sonradan islemekteyiz kasa sorunlum zaten genel olarak jasada oluyor beni bu durumlardan dolayi isten cikardilar ve bana savunma yazmam gerektigini madem suclamalari kabul etmiyorssn yaz savunmanj devam et demelerine ragmen ben kesinlikle bunlari kabul etmeme ragmen benj isten cikardilar ihtar uyari vs hic birsey vermeden bu durumda sizce ne yapmaliyim ve sonucu ne olur ?

  Tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Hakkınızdaki iddialar ciddi görünüyor. Bu gerekçelerle işçi tazminatsız çıkarılabilir. Ancak dava açar ve haklarınızı talep ederseniz, mahkeme işverenden bu gerekçelerini somut olarak ortaya koymasını isteyecektir. Olaylarla ilgili yazılı deliller, tutulan raporlar ve benzer, hususlar araştırılacaktır. Dolayısıyla, bütün bunları yapmadığınızı iddia ediyorsanız bir an önce dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

   1. Vedat diyor ki:

    Dava actim sahitlerim dinlendi ayni sekil karsi taraf sirjet sahidi bolge mudurude dinlendi gerekli delilleri iki tarafta sunduk hakim bilir kisi defter kayitlarinin incelenmesini istedi fakat 2 mahkeme gecti halen sonuc gelmedi toplamda yani 4 cu mahkemeniz olcak sizce bu surec ne olur tesekkur ederim.cevabiniz icin

   2. Vedat diyor ki:

    Ayrica karsi taraf sahitleri bolge muduru yelek dikiminde bir kacina onayi okdugunu ve diger sahit ise daha onceki magazakarindada musteri memnuniyeti adina oda personel indirimi yaotigini bildirdi.bunlar bize arti sagliyacagina inaniyorum

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Artık son kararı mahkeme verecektir, hayırlısı olsun.

 14. Onur Çıtlak diyor ki:

  Merhaba,
  Mevcut iş yerimde Mart 2016’dan itibaren çalışmaktayım. Nisan ayından itibaren sabah 8:30 akşam 18:00 çalışıyorum. Yemek molası vesaire yok. 5-10 Dk yemek yiyorum 3-4 kez de 2’şer dakikalık sigara molası veriyorum. Benim hesabıma göre her hafta 9 saat fazla çalışmış oluyorum. Bugüne kadar toplam 252 saat civari fazla saatim oluyor. Şayet istifa edersem bu saatlerin ücretlerini talep edebilir miyim ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda, işçinin geriye dönük olarak 5 yıllık fazla mesai ücretlerini talep etme hakkı vardır.

1 2 3 4
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci zam ayrim yapilmasi
İşçilere birbirinden farklı zam oranlarının uygulanması

Maaş zammı işçiler açısından önem arz eder. Birçok işçinin tek geçim kaynağı olan maaşı, işveren için de önemli bir maliyettir....

Kapat