Reklam

İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,50 / 5)
 1. Uygar A. diyor ki:

  Mrb eşim 3 yıldır aynı şirkette çalışıyor suan doğum yaptığından dolayi doğum iznini felan kullandı bitti suan ücretsiz izinde sirket yetkilileri ile görüştüm eşim adına çocuğa bakacak kimsenin olmayacağından dolayi esim in işten çıkması gerekiyor bu sebepten dolayı herhangi bir tazminat veya da işsiz lik maaşı gibi haklardan yararlanabilir miyiz dedik ama ikisi içinde olumsuz cevap aldık şimdi eşim in bu 3 yılı boşuna mi gitmiş olacak en azından tazminat için ne yapmamız gerekiyor lütfen yardım edin…!!!???

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz kadarıyla işvereniniz haklı görünmektedir. Bu şartlar altında size kıdem tazminatı ödeme hakları bulunmadığı gibi işten ayrılırken ihbar sürelerine dikkat etmezseniz, sizden ihbar tazminatı bile talep edebilirler.

 2. hatice diyor ki:

  Merhaba benim de bi sorum olacaktı babamı 1994 eşimi 1996 yılında kaybettim eşimden maaş alıyorum ikiside ssk lı olduğu için babamdan alamadım iş mahkemesine başvurursam alabileceğimi söylediler alabilirmiyim sizden öğrenmek istedim cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ederim

 3. Köksal diyor ki:

  İş mahkemesine başvuruken dilekçede yazan ihbar ve kıdem tazminat oranını hatalı belirtmişiz bunla alakalı önemli bir sıkıntı olurmu ? İş veren beni 4 çıkış koduyla çıkardı yıllık izinde dahil haklarımı vermiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Orandan kastınızın ne olduğunu tam olarak anlayamadım.

 4. DENİZ diyor ki:

  Merhabalar,
  7 yıldır özel sektörde çalışıyorum ocak ayından itibaren şirket iflas erteleme verdi ve kayyum devreye girdi 3 aydır maaş alamıyoruz böyle bir durumda işten tüm haklarımı alıp çıkışımı istiyebilirmiyim birde şirket iflas verdiği durumda benim öncesinde alacaklarımla ilgili bir yere başvurmam gerekiyormu?Çalışma bakanlığına şikayet ettim fakat kayyum olduğu için olumsuz sonuçlandı noterden ihtar göndersem şirkete kayyum olduğu için süreç nasıl işler acaba?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   3 aydır maaş alamıyorsanız elbette bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz. Ama muhatabınız yine şu anki işyeriniz olacaktır. İhtarname gönderdikten sonra alacaklarınız ödenmezse bir sonraki aşama mecburen mahkeme olacaktır.

 5. Yaman diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey
  4 yıldır bir Özel Şirkette Yönetici Olarak Çalışmaktayım Son 1 Yıl Takvimi İçerisinde 3 Kez Şube Değişikliği Yaptılar 2 kez Herhangi bir resmi yazı yayımlamadan mağaza değişikliği yaptılar son kez sadece yazılı yer değişikliği oldu benim sorunum son işyerimde çalışırken evim şirkete yürüme mesafesindeydi ve ben söyledim evimi getirecem diye tmm dediler ve getirdim. evimi taşıdıkdan 2 ay sonra beni başka bir şubeye transfer yaptılar ve dedimki evim burda neden gönderiyorsunuz ”bizemi güvendinde evini taşıdın” yapcak birşey yok dediler ve isteksiz çalışıyorum iş süreesince mahkemeye versem neler elde etmiş olurum teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışırken mahkemeye vermenizin bir anlamı olmayacaktır. Ancak bu gerekçelerle iş akdinizi sonlandırırsanız, durumunuzu takdir edecek olan mahkemedir. Şu kadarını söyleyebilirim; iş sözleşmenizi inceleyin ve işverenin göstereceği her hangi bir şubede çalışmaya peşinen onay verip vermediğinizi kontrol edin. Böyle bir onayınız varsa mahkemede aleyhinize delil oluşturacaktır.

   1. Ramazan canlı diyor ki:

    Slm Mustafa bey ben çalıştığım yeri mahkemeye verdim ve kazandım temize gönderdiler temize gideli 1.5sene oldu Hala sonuçlanmadı aksi bir durum olurmu acaba teşekürler

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba, benim bunu bilmem ne yazık ki mümkün değil.

 6. Hakan diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey 25 senedir bir şirkette çalışıyorum sirket iflasın eşıģıne geldi bizim çıkışımızı verdiler biz biyere imza atmadık..muhasebecımiz hesap yaptı gerçek aldığım maastan hesap yaptı 2700 tl aylık alıyordum 86 binlira alacağım ortaya çıktı izin parasida içinde…ssk şikayet ettim yazı geldi işyeriniz kapanmış iş mahkeme sine başvurun ne yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bana göre de bir an önce iş mahkemesine başvurmanızda fayda var. Beklemekle elinize bir şey geçeceğini düşünmüyorum.

 7. erdal diyor ki:

  merhaba ben 18 aydır bir firmada satış danışmanı olarak çalışıyorum. ilk başlarda maaşlar düzenli yatmaktaydı. ama son üç aydır maaşlar geç yatıyor. (10- 21’i arası) ve son maaş halada yatmış değil. kimse bu konuda bir bilgi vermiyor. sorduğumuzda yatacak diyor. bu konuda ne yapmamız gerekiyor?
  teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alo 170’i arayarak şikayette bulunun. Bir süre beklemeniz gerekir ama iş müfettişi incelemeye gelirse, geriye dönük maaşlarınızı büyük ihtimalle ödettirecektir.

 8. Zekai ozan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben 21/06/2011 yılında bir iş kazası geçirdim ve ayağım kırıldı bu yüzden 14 ay iş başı yapamadım iki kez ameliyat geçirdim işe başladığım ilk ayın aylığını almaya bankaya gittiğimde para yoktu hemen fabrikaya gittim ve benim işe gelmediğim süre içerisinde borçlu olduğunu söylediler bende hakkımızda arayacağını söyledim oğünden sonra bana mobink uygulamaya başladılar bende 30/12/2015 dava açtım bilir kişi bana yüzde 25 fabrikaya yüzde 75 verdi ayağımda 2cm kısalık kaldı yüzde 17 raporun var maddi ve manevi dava açtım sizce bu dava benim adıma nasıl sonuçlanır teşekkür ederim,

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun Zekai bey. Ama mahkeme süreci hakkında yorum yaparsam, bilmediğim bir konuda fikir beyan etmiş olurum. O nedenle, yorum yapamıyorum.

 9. ilker diyor ki:

  merhaba Mustafa bey ;size bir sorum olacaktı 2012 yılında çalışmış olduğum yerden işten ayrıldım firma sahibi bana noterden sözleşme feshi için yazı göndermiş ve herhangi bir tazminat talep edemiyormuşum?Yalnız firma sahibi şirket kendi üzerindeyken SGK primlerini 2008-2012 yılları arasında 6 ay eksik yatırmış ama şirket babasının üzerindeyken 2000-2007 yılları arasında kendisi işletmeciydi babasının şirket ile alakası yoktu ve kendisi benim SGK primlerimi düzensiz olarak yatırılmış belirli aralıklarda işe girdi çıktı yapmış ben 2012 yılında işten ayrıldığımda muhasebecisi bana herhangi bir şey ispat edemezsin dedi şu aşamada ne yapmalıyım bana bir yol gösterirmisiniz .Saygılar teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Tabi üzerinden çok zaman geçmiş. Ben sizin yerinizde olsam şansımı denerdim. Çünkü sigorta primlerinin eksik yatırılması haklı fesih nedenidir. Ancak bu durumda da işten ayrılınca bir ihtarname çekerek ayrılış gerekçenizi bildirmeniz beklenirdi. Dava açarsanız, gerisi hakimin takdirine kalmıştır. Ama tutar yüksekse şansınızı deneyebilirsiniz.

 10. erhan aslan diyor ki:

  selamlar.ben 2012 yılında 5 yıldır çalıştığım hastaneye fazla mesailerimden dolayı dava açtım.hakim bilirkişilye yolladı dosyayı..bilirkişi 20 bin tl alacak çıkardı fakat hakim davayı yine red etti..temyize yolladık dosyayı. mesailer yanlış heasplandığı için davanın bozulmasına karar vermişler…artık kazandım mı hocam..bundan sonraki mahkemede ne görüşülür.

 11. Ibrahim diyor ki:

  Merhaba ben 09 03 2016 da haksız yani hatam yokken sözlü olarak işten çıkarıldım. Etimaden şirketlerinde 11 yıldır çalışıyodum. Yeni sirketle15 aylik sozlesmeye imza atmistim 6 ay calistim Ihalesi iptal oldu. Isci sayısı düşürüldü bize çıkış verildi 2 aylık ihale oldu onuda aynı sirket devam ediyor. Benim operatorluk bölümü daha çoğalmis ama beni çıkardı. SSK da çıkışı is bitimi diye 18 maddeden göstermiş. Ihbar ve kıdem tazminatını hakediyorsun dediler ama dilekçe yazdım atladiyo lar hesaplanıyor hesaplan dimida bütün hepsini sirkete ödeyeceğiz diyorla sirket ben ödemem bizde 6 ay çalıştin diyo 7 aydır atladiyola ne yapmamı önerir siniz. tesekkur ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. 18inci maddeden çıkarmışlarsa ihbar ve kıdem tazminatı hakkınız vardır. Ancak daha da önemlisi, işe iade davası açabilirsiniz. Tabi, bu dava için 1 ay süreniz vardı. Kaçırmadıysanız önce işe iade davası açma hakkınız var. Ama siz tazminatlarınızı almak istiyorsanız bence ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Yine de ödenmezse geriye dava yolu kalıyor.

 12. sevil diyor ki:

  merhabalar devlet hastanesinde 11 sene calistim sirket elemani olarak.fakat hastane 4 tane sirket degistirmis emekli oldum emekli parami en son calisan sirket 3000 lira gibi cuzi bi miktar vermek istedi imzalamadim dava actim mahkeme 3 yildir devam ediyor mahkeme ne zaman sonuclanir parayi alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mahkemenin ne zaman sonuçlanacağını benim bilmem ne yazık ki mümkün değil. Ülkemizde mahkeme sürelerinin bir standartı bulunmadığından bu konuda yorum yapmam doğru olmaz.

 13. onur diyor ki:

  merhabalar..ben yaklaşık 2 yıldır özel bir işletmede çalışıyorum ama turizm sektörü olduğu için kış aylarında 2-3 ay gibi zorunlu ücretsiz izine çıkartıyorlar ve yıllık izinlerimi hiç vermediler bu durumda düzenli maaş alamadığım için çok mağdur oluyorum ve başka bir işe girmek istiyorum..işten ayrılsam bütün haklarımı alabilirmiyim bu konuda yapmam gereken nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Düzenli maaş ödenmemesi bir haklı nedenle fesih gerekçesidir. Ama siz zaten yılda 11 ayın altında çalıştığınız için geçici işçi olarak değerlendirilebilirsiniz ve yıllık izin hakkınızın olmadığı söylenebilir. Alamadığınız haklarınızın olduğunu düşünüyorsanız işten ayrılırken ihtarname göndermeyi unutmayın.

 14. Ceylan diyor ki:

  Merhaba;

  Bir şirkette 10 ay çalıştım, fakat ilk işe girdiğimde sigortamı 2 ay yapmadılar daha sonra yaptılar.
  2 ay önce işten çıktım çünkü maaşımı alamıyordum ve çıkısımizi imzalattilar işten çıkmama rağmen henüz 1 aylık maaşımı alamadım. Bunun için mahkemeye başvurabilir miyim ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette başvurabilirsiniz. Ama size tavsiyem önce bulunduğunuz yerdeki İŞKUR’a giderek şikayette bulunun. Biraz uzun sürebilir ama bu yolla, mahkemeye gerek kalmadan alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz.

 15. dilan diyor ki:

  merhabalar.benim çalıştığım işyeri 2012 yılında iflas etti ve kayyum atandı firmaya.çalıştığımız mağaza kapandığı için çıkmak zorunda kaldık.ben başka bi işe girdim ve 3 sene 4 ay çalıştım şubat ayında da evlendiğim için işten ayrıldım.fakat iflas eden firma benim çıkışımı vermemiş ve ben hala çalışıyor görünüyorum sigortam var ama yatmıyor.bu konuda çok mağdurum eşim askeri personel ve ben bu yüzden üşimin üzerine geçiş yapamıyorum.iflas eden firmadan muhattap olunacak kimse kalmadı.ben nasıl çıkışımı alabilirim dava mı açmam lazım ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   SGK il müdürlüğüne gittiniz mi? Gitmediyseniz, gidin çünkü onlar sizi bu konuda yönlendirecektir.

   1. dilan diyor ki:

    Ewet gittim dün ama biz bisey yapamayiz dediler ya sirketten bi muhattap bulun çıkışınzı versinler dediler ki iflas olmus bi firmada muhattap bulamayiz yada isci mahkemesine basvurun dediler

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bana göre dava açmadan önce SGK’ya resmi bir dilekçeyle başvurun ve talebinizi açıkça belirtin. İsteğiniz yerine getirilmezse, bunun üzerine dava açın. Bunun dışında başka ne yapılabileceği konusunda benim de bir fikrim yok. Kolay gelsin.

 16. Atilla diyor ki:

  Mrb ben özel bir şirkete özel güvenlik görevlisiyim 02.08.2016 tarinde gece vardiyasinda fabrika çalışmalarında birinin talimatlara aykırı bir şekilde aracıyla Fab. Sahasına girmeye çalıştı ben elemanı uyardım saldırıya küfür e maruz kaldım aracı üzerime sürdü. Polisi arayacaktim engel oldular Fab Müd. Engel oldu bu olaydan snra fabrika tarafima ne yazılı nede sözlu bilgi vermeden işime son verildi. Bağlı olduğum taşören firma aradılar 1 hafta ücretli izin vermiyoruz deyip sana başka is ayarlayıp haber vercez dediler bende inanmadim ihtarname çektim haklarimi istedim yanasmadilar hem fabrikaya hemde taşören firmaya dava acabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerek cvp için teşekkür ederim.
  Not 4 yıldır çalıştım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zaten ihtarname çekmişsiniz. Haklarınız ödenmemişse dilediğiniz tarafa dava açabilirsiniz. İşe iade şartlarınız varsa, 1 aylık süreyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 17. kenan elkılıc diyor ki:

  merhaba ben kenan 02/08/2016 gunu ısden tek taraflı ıs haktım fesih edıldı ısden atıldım atılma sebebim ehlıyetsız arac kullanmam tamemen nıyetım ıyı yondeydı ve karsı tarafla anlasmıstık kesınlıkle fabrıaya bır yansıması olmuyacakdı ama malesef ısyerım hasarı kendı aracında gosterıp benı ısten attı 1 aylık surem var denıldı iş iade davası acmak istedım ama son gunu cumaertesı pazar denk geldi 01/09/2016/ 02/09/21016 yasal olarak ne yapmam gerekıyor 03/09/2016 gunu basvuru yapsam yasal olarak hakkım varmı hala ne yapmam gerekıyor

 18. kenan diyor ki:

  merhaba ben kenan 02/08/2016 gunu ısden tek taraflı ıs haktım fesih edıldı ısden atıldım 1 aylık surem var denıldı iş iade davası acmak istedım ama son gunu cumaertesı pazar denk geldi 01/09/2016/ 02/09/21016 yasal olarak ne yapmam gerekıyor 03/09/2016 gunu basvuru yapsam yasal olarak hakkım varmı hala ne yapğmam gerekıyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Yanlis ifade etmediyseniz süre zaten geçmiş. Ama kastiniz 3 ekim ise evet, son gun tatil gününe rastlarsa takip eden ilk iş günü dava açılabilir.

 19. Selma diyor ki:

  Merhaba işveren tarafindan sözlü olarak işten cikartildim hergangi bir ihbar süresi baslatilmadan bunun üzerine b bimere şikayet dilekçesi olusturdum isveren sikayetimi geri çekmem adina önce anlasma yoluna gitmeyi teklif etti bnde anlasma açısından is kanunnunda yer aldığı gibi ihbar tazminatini peşin ödemesini teklif ettim odeceyeklerini bildirdiler daha sonra hakkimda tutanak tutup tabi sigortami decam ettirim işten cikartmadik kendisi işe gelmiyor diyerek ihtar çektiler bu durumda ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Artık yapılabilecek tek şey dava açmak olarak görünüyor. Aslında ihtarnameyi ilk sizin çekmeniz önemliydi; ama ne olursa olsun hakkınızı yine mahkemede arayabilirsiniz.

 20. mehmet akif diyor ki:

  merhaba mustafa bey ben 24 saat çalışıp 24 saat izinli olarak 1.300 tl ye çalışmaktayım . Üniversite okuduğum için para sıkıntım var ama patronumdan hakkımı istedim sonunda oda nereye gidiyorsan git vermiyorum dedi mesai ve tazminatımı almak için ne yapmalıyım .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   En kısa sürede noterden bir ihtarname çekin ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmediği takdirde yapmanız gereken dava açmaktır.

 21. Ali Yunus diyor ki:

  Merhaba, işten ayrıldığım aya ait üretlerim tarafıma ödenmedi. Konuyla ilgili olarak çalıştığım firmaya noter aracılığıyla ihtar gönderdim. şuan makkeme açmaktan başka seçeneğim kalmadı. İş mahkemesine mi dava açmam gerekiyor. Dava açma ücreti avukatlık ücretleri hariç ne kadardır?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Harçların büyük miktar tutacağını cznnetmiyorum. Ayrıca avukat tutmadan kendiniz de iş mahkemesine dilekçe vererek dava açabilirsiniz. Eğer talebiniz sadece son aya ait ücret olacaksa bence avukat tutmanız da illa ki gerekmez.

 22. Kevser Saraç diyor ki:

  Merhabalar Mustafa bey 29 ağustosta iş yerimden çıkartılıp isverenimin babasının şirketine kidem tazminatı verilerek gecirilmek istendim 30 ağustosta yapılan teklifi reddettim ve işverenim ya kabul etsin yada işten çıkarılsın bugün itibariyle demiş.benden tekrar kabul etmeyeceğimi söyledim akşam mesai bitiminde ciktim birdaha gitmedim tazminatımi senetle taksit taksit vermek istediler kabul etmedim bunun üzerine cikisimi iyi niyet ve ahlak kuradlarına aykırı davranış olarak gösterip yapmışlar bu durumda dava açıp kazanma olasılığım varmı.bu arada giriş çıkış işlemini kabul etmediğim ve işten cikarildigima dair muhasebe muduru ile yapılan konuşmaların ses kaydı var ise yarar mı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Mahkeme süreci hakkında peşinen fikir beyan etmem doğru olmaz. Bir an önce noterden ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Süresinde ödenmezse de dava açmanız gerekir. Şartlarınız tutuyorsa işe iade davası için 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

 23. Ekrem diyor ki:

  Meraba Mustafa bey. Ben 6 senedir, resmi olarakta 5sene 4 aydır çalıştığım iş yerimden çıkarıldım 3000tl maaşım vardı çıktığımda ama sigortamı defalarca söylememe rağmen maaşım üzerinden değilde asgari tutardan ödeyerek beni yıllarca oyaladı ve 6 senelik mesai ücretimide saati 5 tlden sayarak hesapladı ve bana tazminat olarak 6000 tl para teklif etti şaka gibi. maaşım üzerinden hesaplandığında 28.500 tl yaklaşık olarak bi rakam çıkıyor ben 20.000tl teklif ettim ve kabul etmedi. ve daha saymadığım bir sürü haksızlığa maruz kalmış durumdayım. Ben işverenime dava açsam kazanabilirmiyim kazanırsam bu dava ne kadar zamanda sonuçlanır acaba cevalarsanız çok sevinirim iyi akşamlar…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dava kazanıp kazanamayacağınızı söylemem mümkün olmaz. Ancak bahsettiğiniz durumu tanık vb. yollarla ispat edebileceğinizi düşünüyorsanız bir avukata danışarak dava açabilirsiniz.

 24. Mustafa diyor ki:

  Merhaba, ben özel bir perakende mağazasında 4 yıl çalıştım. Çalışırken, her sene başında fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatıldı. Fazla çalışma yaptığımız halde, yapmıyoruz diye kağıt imzalayın yoksa sizinle daha çalışamayız denildi. Fakat eski çalışanlardan şahitlerim bulunmaktadır. Mahkemeye verdiğim taktirde fazla çalışmışlıklarımızı isteyebilir miyiz ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette isteyebilirsiniz ama bu çok teknik bir konu. Konu ile ilgili sitedeki diğer yazılara bakabilirsiniz.

 25. Durdu diyor ki:

  Merhaba ben 2007 De 11 ay calisdim 2008 De 7 ay calisdim 2009 de 8 ay calisdim yurt disinda am a hic kidem tazminati almadim nasil edebilirim ve maas bodrolarinda sirketin isimleri var

 26. berk diyor ki:

  merhabalar ben 22 temmuz 2016 da işten çıkartıldım işe iade istemiyorum geri dönmek istemiyorum tazminatımı istiyorum 7 yıllık şimdi dava açabilrmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette açabilirsiniz. İşe iade davası açmayacaksanız, davanızı 5 yıl içinde açmanız yeterli olacaktır.

   1. Recep diyor ki:

    Merhaba çalıştığım insaat firmada 10 ay calistin sonra firma anında çıkış verdi bana ben cikis imzasi atmadan ordan ayrildin simdi ne yapabilirim. Saygılarımla

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Alamadığınız haklarınızın olduğunu düşünüyorsanız bir ihtarname çekerek bunları talep etmelisiniz. Ödenmezse geriye dava yolu kalacaktır.

 27. UĞUR diyor ki:

  Merhaba ben özel bir bankada, bankanın mensubu gibi iştirak firmasının elemanı olarak çalıştım. Yani sanki mensup gibi hiç bir çalışma farkı olmadan onlarla beraber sözleşmeli olarak çalıştım. Ancak haklarım onlardan farklıydı.ben bu iş yerinde iştirak firması elemanı olarak 2 sene çalıştım. bu çalıştığım süre içerisinde insanlık dışı bir mesai yaptım. aylık ortalama 80 ile 100 saat mesai kurumun elemanları saat ücreti olarak 10 lira alırken ben 2 lira aldım. İşe giriş tarihim 2007 eylül çıkış tarihim 2009 ağustos. burada bir hak talep edebilir miyim. süreyi kaçırmış mıyım. iş mahkemesine dava açsam hakkımı alabilir miyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma ücreti gibi ücret haklarınız zamanaşımına uğramış. Ancak kıdem ve ihbar tazminatı alacağınız varsa, bunlarda zamanaşımı, işten ayrıldıktan sonra 10 yıldır.

 28. FATİH diyor ki:

  İyi günler, Merhaba MUSTAFA bey, sizden bilgi almak istiyorum, umarım bana yardımcı olabilir yol gösterebilirsiniz. Benim Babam 1964 doğumlu;1992-1995 yılları arasında nakliyat işiyle uğraşıyordu, kendisine ait bir aracı vardı kendi 92-95 yılları arasında vergi mükellefiydi ve vergi ödedi, yalnız hiçbir şekilde bağkur veya ssk kaydı oluşturmamış. kendisi şu an çalışıyor 2002 den beridir ssklı olarak 5200 gün primi var. babam geriye dönük olarak 92-95 yıllarına borçlanma ve tescili öne çekip daha erken olabilirmi. kimileri çevremizdeki kişiler olabilir dediler. bunun örneği ve mahkemede emsal kararı varmış sizin bilginize ihtiyacım var beni biraz aydınlatırmısınız. nasıl bir yol izlemeliyiz.. size çok teşekkür ederim. iyi günler diliyorum..saygılarımla…

 29. Hasan ali diyor ki:

  İşe iade icin 30-45 gun icinde başvurulması gerekir diyor bir diğer yazıda, acaba bu ne anlama geliyor. ohalde başvuru hakkım olduğunu bilmiyordum Bugun ogrendim, Bugun de 35. Günüm, başvursam geçerli olur mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşe iade için başvuru süresi 1 aydır. Siz bu süreyi geçirmişsiniz.

 30. Emel diyor ki:

  Mrhaba benim bi sorum olacakdi ben bi sirkette 3 yl calstm isler bozuldu ve bi cok kisinin cıkısi verildi ve benimde ayni sekilde bize tazminat icin bir senet verdiler 13 agustos 2017 ylina ve bize ckısımizi imzalattilar ve su an firma satılık biz bunun icin ne yapmaliyiz? Buyuk ihtimalle paramizi vermeyecekler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kanaatimce iş mahkemesine dava açarak hakkınızı talep edebilirsiniz.

1 2 3 7
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
yalancı işçinin işten çıkarılması
Yalan söyleyen işçinin işten çıkarılması

İşçinin yalan söylemesi durumunda, bunun bir takım sonuçlarının olması beklenir. Bu sonuçlar; işçinin yalan söyleme nedenine, yalanının işiyle alakasına, işçinin...

Kapat