Reklam

İş mahkemelerinde dava açma süreleri

İş mahkemesine dava açma süresi

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işten ayrıldığında bir takım alacaklarını işvereninden alamadığını düşünüyorsa başvuracağı yer İş Mahkemesi olacaktır. İş mahkemelerinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar karara bağlanmaktadır. Peki ama işçi İş Mahkemesine davasını ne zaman açmalıdır? Bunun bir süresi var mıdır?

İş Mahkemesine başvurmadan önce yapılması gerekenler

İş Mahkemesinin son aşama olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü iş mahkemesine başvuran bir işçinin hak ettiği bazı alacaklarını işvereninden alamadığını düşündüğünü kabul edebiliriz. Bu  da işveren ile işçi arasındaki bir anlaşmazlığın işaretidir.

Daha önce yazdığım bir yazıda iş mahkemesine başvurmadan önce ne yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklamıştım. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; dava açmadan önce işvereninize ihtarname gönderdiğinizden, hak düşürücü sürelere ve zamanaşımı sürelerine dikkat ettiğinizden emin olun ve mümkünse hukuki yardım almaktan çekinmeyin.

İş mahkemesine dava açma süresi var mı?

İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren dava açabileceği bir süre sınırı var mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Çünkü bu soruya cevap verirken, cevabı birden fazla parçaya bölmek gerekecektir. Bunlar işe iade davası, zamanaşımı ve genel olarak dava açma süresi olmalıdır.

İşçi alacaklarında zamanaşımı

is davasi suresi zamanasimi

Kıdem ve ihbar tazminatı başta olmak üzere tazminat ya da fazla çalışma ve genel tatil ücreti gibi ücretler dönem dönem dava konusu olabilmektedir. İşte bu tür alacaklar için zamanaşımı süreleri öngörülmüştür. Bu süreler geçirildiği takdirde, açılan davada karşı taraf zamanaşımını ileri sürerek davayı düşürebilecektir. O nedenle dikkat edilmesi gereken ilk süre budur.

Zamanaşımı süresi tazminat alacaklarında 10 yıl ve ücret alacaklarında 5 yıldır.  Burada zamanaşımı sürelerinin, bu alacakların muaccel hale geldiği yani doğduğu andan itibaren işleyeceği unutulmamalıdır.

Örneğin kıdem ve ihbar tazminatında zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlayacakken fazla çalışma ücret ya da maaş alacağı hak edildiği aydan itibaren başlayacaktır. Ya da yıllık izin ücreti yine işçinin işten ayrıldığı tarihten başlayacaktır.

İşe iade davası

İşe iade davasını şu yazıda ayrıntılı olarak anlatmıştım. İşçi için önemli maddi ve manevi kazanımlar getirebilen bu dava türünün açılabilmesi bazı şartların yanında bir de süreye bağlanmıştır. Buna göre; işe iade davası açmak isteyen işçinin bu davayı, işten ayrıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde açması gerekmektedir. Aksi takdirde davanın açılabilmesi mümkün değildir.

İş mahkemelerinde genel olarak dava açma süresi

İş mahkemelerinde genel dava açma süresi diye bir şey yoktur. Yani, işçinin işten ayrılması durumunda illa ki belirli bir süre içinde dava açması gerekmez. Bunun yukarıda belirtilen tek istisnası, işe iade davasının 1 ay içinde açılmak zorunda olmasıdır.

SONUÇ

İşten ayrılan bir işçinin, iş mahkemesinde dava açması için genel bir “dava açma süresi” bulunmamaktadır. Ancak işçilerin aşağıda belirtilen iki hususa dikkat etmeleri çok önemlidir:

 • İşe iade davası açmak isteyen işçi, bu davayı işten ayrıldığı (fesih bildiriminin kendisine bildirildiği) tarihten itibaren 1 ay içinde açmak zorundadır.
 • İşçi alacakları 5 ya da 10 yıllık sürelerin geçmesiyle zamanaşımına uğrayacağından, davaların bu 5 ya da 10 yıllık zamanaşımı süreleri içinde açılması gerekir.

Yukarıdaki zamanaşımı sürelerine ve işe iade davası açma süresi dışında; iş mahkemelerinde dava açmak için belirlenmiş azami bir süre bulunmamaktadır. Davalar, işçinin dilediği zaman açılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,50 / 5)
 1. yasemin diyor ki:

  iyi günler mustafa bey , benim babam inşaat ustası çalıştığı insanlar taşaron olarak çalışıyorlar o yüzden çalıştıkları yerlerde sadece sigortaları yapılıyor ve herhangi bir bankadan hesap açıp askeri ücretlerini yatırıyorlar elden ekstra para almaları gerekirken o paraları vermiyorlar . Su anda o paralar birikti ve hep gün söylüyorlar ama o gün geldiğinde yine birşey yok ortada biz bu konuda ne yapabiliriz . Dava açsak elimizde yeterli bilgi var mıdır . bilgi verirseniz sevinirim Teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dava açmanız durumunda, alınan ücretin asgari ücretten fazla olduğunu delillerle ispatlamanız ya da mahkemenin buna kanaat getirmesi gerekir. O nedenle size buradan kesin bir şey söylemem yanlış olacaktır.

 2. Gökhan Ünal diyor ki:

  Merhaba İşten Kendi İsteğimle Ayrıldım Şirkete Gidin Kağıt İmzalayın Dediler Ondan Sonra Maaşınızı Alabilirsiniz Dediler Yani İmza Attırmadan Maaşımızı Vermiyolar Ne Yapmamız Gerekir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önemli olan evrakın içeriğidir. Gidip görmenizi tavsiye ederim. Maaşınız ödenmezse de İşkura dilekçe vererek ya da dava açarak zaten alabilirsiniz.

 3. Devran diyor ki:

  Mustafa bey ben 5 ay çalıştım sadece 15 günlük sigorta görünüyor ben agi alamadım sigortamdan yararlanamadım şimdi de işsizlik ödeneği tazminat yok ve habersiz hemen çıkarttı Kayseri Pomem başvurduğum için ses kaydı var video var ben ne yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda eksik sigortanız da olduğundan tek yol dava açmaktır. Dava açarak haklarınızı talep etmeli ve sonucunu beklemelisiniz.

 4. Ümit diyor ki:

  Onbeş mesai arkadaşı işimiz bıktığı için işten çıktık taşeron firmaya çalışıyordum büyük bir kurumda ama patronlarımız kdem ihbar tazminatımızı ve yıllık izinlerimizi vermiyor bayramlarda dahi çalışmıştık o derece , işçi mahkemesine başvuru yapmadan önce önereceğiniz bir şey varmı doğru yolu izlememiz için son olarak işimiz bir hafta önce bitti ama patronlar çıkışımızı vermiyor bizi ayni isim altında başka yerde çalıştırmaya zorluyorlar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda bir an önce ihtarname çekin ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmezse ardından dava açmanız yararınıza olacaktır.

 5. murat diyor ki:

  Mustafa bey merhaba benim sorum size şöyle işten ayrıldıktan 1 yıl sonra 8 yıllık fazla mesai ve izin günleri konusunda dava açtım( işten çıkış 2011) ve davayı kazandım. dosya şuan yargıtayda ancak kıdem tazminatı hesaplanırken benim net aldığım ücret 977 tl üzerinden hesaplanmıştır.ancak kıdem tazminatı tavan ücreti 2011 yılında 2600 tl bu rakam üzerinden hesaplanması gerekmiyormuydu.bu söylediklerim doğruysa
  kıdem tazminatının tekrar hesaplanması konusunda ne yapabilirim tekrar dava açabilirmiyim. Saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey aldığınız brüt ücret, tavanın üzerinde miydi? Öyleyse haklısınız ama ücretiniz 977 TL iken kıdem tazminatınız neden tavandan hesaplanmalıydı?

 6. Serdar Gönüllü diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey

  01.08.2010 tarihinden beri bir şirkette çalışıyorum yönetici olmama rağmen sigortaya kurye olarak bildirildi asgari ücret yatırılıp elden ödeme yapılıyordu 2 aydır da maaşım yatmadığı için dava açmak istiyorum haftanın 6 günü 10 saat çalıştım mesai verilmedi 60 gün iznim var kullandırmayıp parasınıda vermiyorlar dava açsam haklılık durumum nedir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususların tamamı sizin için bir haklı fesih nedenidir. Ama işten ayrılırken mutlaka bir ihtarname çekerek ve bu sebepleri belirterek ayrılın. Bu ileride sizin için yararlı olacaktır.

 7. Medet diyor ki:

  Mustafa bey merhaba yaklaşık 3 ay önce işyeri sahibinin kaçtığını öğrendik firmanin araclari ve gayri menülerini tutanakla icra yapıp 7 emine götürdüler patron olmadığından iflas ta olmuyormuş bu durumda ben nasıl bir yol izlemem gerek yaklask 2 yildir calisiyorum 3 aylık maaşım izin ve kıdem
  Lütfen icra masasına nasıl ismimi yaz defa bilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. İflas olmadığına göre iflas masasına girmeniz de mümkün değildir. Yapmanız gereken bir avukatla görüşerek bir an önce icra takibi açmak olmalıdır. Ancak bu durumda da sıraya girmeniz gerekecek ve sıra size gelirse paranızı alabileceksiniz.

 8. Sadik diyor ki:

  Merhaba mustafa bey ben yaklaşık 7 aydır gıda sektöründe bir firmada çalışıyorum ilk 2 aydan sonra maaslarda kesinti yapmaya ve vermemeye başladılar ayrılan ve alacakları olan kişilere de ek senet vererek gönderiyorlar karşılıksız da çıkıyor bu verdikleri çek ve senetler ne yapmam lazım bana birazcık yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sadık bey bu gerekçelerle işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse dava açarsanız. Ancak çalışmaya devam edecekseniz, yapılabilecek bir şey olmadığını söylemeliyim.

 9. Serap diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey bir senedir Aynı işyerinde sigortasız çalıştım belirli nedenlerle bir sene içinde paramı düzgün alamadığım için girip çıktım tekrar çalıştım sigorta yapıcaz dediler ve sonuç yapmadılar tekrar çıktım bu seferde paramı vermediler ne yapabilirim hakkımı nasıl alabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Hiç sigorta kaydınız olmadığına göre tek yol dava açmaktır. Hem sigorta primlerinizin geriye dönük ödenmesi hem de alacaklarınız için dava açmalısınız.

 10. Vedat diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey
  Kardesim 4 yildjr bir firmada satis danismani olarak calismakta ve bu calistigi surec boyunca bir cok is imkani oldugu halde gitmedi cunki yonetici yapacagiz diyerek kandirarak caliatirdilar ve gecen gun kuculme gibi durumdan haklarini vererek isten cikarmislar yeni alinan personeller olmasina ragmen bu durumda ise geri iade davasi acsa hak kazanirmi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bunu bilmem mümkün değil. Ancak işe iade davası açmak için 1 aylık süre olduğunu unutmayın.

 11. murat diyor ki:

  iyi günler mustafa bey. 7 yıldır çalıştıgım bi magazada 7 yıldır mesai saatleri dışında baskıyla internet üzerinden egitim yaptırılıyor. yani mesai bitiminde veya izinli günlerde yapıyorum bazı egitimler 1 saat sürebiliyor. ve ücreti ödenen birşeyde degil. ben mesai saati dışında işle ilgili hiç birşeyle ilgilenmek zorunda olmadıgımı söylesemde kabul etmiyorlar. egitimi yapmayıncada savunmanızı alırım işten çıkartırım diye korkutuyorlar. bu durumda dava açabilirmiyim. mesai saatleri dışında işle ilgili egitimler yaptırdıkları için. saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda risk almanız gerekir. Ama mesai saatleri dışında olduğuna göre ayrıca fazla çalışma ücretinin ödenmesi gerektiği de düşünülebilir. Kesin bir şey söylemem ne yazık ki mümkün değil.

 12. Alper Gnlts diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba ben 2 ay önce işten çıkarıldım fakat sigortam yatırılmaya isteğim dışında devam etti 12 ay dolmasına 1 gün kala çıkışım verildi. 2 aylık süreç için maaşı talep ettim fakat ödeme alamıyorum.. Yasal yollarla mağduriyetimi gidermek istiyorum 2 şahidim var fakat onlarda bir şekilde uzak durmak zorunda kaldılar.. maaş+tazminat alabilme imkanım varmıdır.. sizce yada maaş talebi yerine sgk ya işvereni şikayet etsem 2 aylık süreç kadar onlarda benim üstümden işlerine devam ettikleri için gerekli zarara uğrarlar mı ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fiilen çalışmadığınıza göre bu iki aylık süre için ücret almanız mümkün değildir. Tazminat haklarınız ise işten hangi gerekçeyle çıkarıldığınıza göre değişir. Kesin bir şey söylemem doğru olmaz.

 13. ibrahim ÖNALIR diyor ki:

  mustafa bey
  2 yil boyunca ozel bir anaokulunda calisdim 1 yil sigorta yapmadi daha sonra iskurdan sigorta yapip bankomat kartlari isyerinden aldilar. yatan ucreti kendileri cekip uzerini tamamlayip oyle elden verdiler.1300 tl asgari ucret yerine hesabimiza 1050 tl yatirmaya başladılar. dogum yapdim ve dogum raporumun bitmesine 3 gun kala beni raporlu calistirdilar. tazminat hakkim dogmasin diye yatirilmis olan sigorta 1 yili doldurmadigi icin isten cikartip tazminat vermediler. isci mahkemesine versem bir sonuc cikarmi

 14. Metin Erdoğan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey 2 sene bor restaurant mutfak şefi olarak çalıştım.işveren mutfak maliyetini düşürmek beni çıkarmak istedi bende haklarımı verirsin çıkartırsın o Zaman dedim.tamam dedi ama asgari ücret olarak hesapladı kabul etmedim ne maaş alıyorsam ondan hesaplayın dedim yinede anlaşanım dedim Onnuda kabul etmedi.bende Hakkı’mı ararım dedim.tartıştık içeride 2 aylık maaş ve diğer sosyal haklarım kaldı.daha sonra avukata gıttim ve noter ile bir ihbarname gönderdim.işverende beni işten çıkarmak için hırsızlık suclamasıyla ilğili bir tebliğat gönderdi.şimdi 3 sene olacak davamız 7 celse ve işverenin 1 tanık hala dinlenemedi hakim olmayışı yada hakimin başka yere atanması davanın uzamasına neden oluyor .şimdi bana bu işçilik alacaklarıyla birlikte eğer hırsızlık olayı yalan çıkarsa kötü niyet tazminatı ile birlikte verilir.2 seferde işveren tanıkları gelmedi.bu dava Zaman aşımına uğrar mı..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, meraklanmayın. Dava açtığınız için artık zaman aşımız söz konusu olmayacaktır.

 15. birçare diyor ki:

  mustafa bey merheba %61 engelli raporum var taşeronum lakin çalışma şartlarım sağlıklı insanlardan farksız müdürümüze engelli haklarıını sordum engelli hakları yok dedi şirketle çalıştığım yerdeki sözleşmenizde böyle bir ayrıcalık yok dedi.. evrensel insan hakları engellinin engeline mani olmayacak işlerde çalıştırılma zorunluğu vardır diyor lakin kimse yanaşmıyor.. geçenlerde aile sosyal politakalar bakanlığına meil attığımda iş mahkemsine başvur dedi ne yapalım ne yapalım ikileme düştük

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Engelinize uygun bir işte çalıştırılmanız gerekir. Çalışmaya devam edecekseniz, en doğrusu ALO 170’i aramak ve şikayette bulunmaktır.

 16. Asli diyor ki:

  Mustafa bey merhaba. Ben … sirketinde 2 sene 4 ay dir calismaktaydim. Aylik calisma saatimiz 195 haftalik 45 saati asmamak sarti vardi. Sistemde bunu boyle gosteriyorduk. Ama 195 saatten fazlasini calismama ragmen ek olarak bi mesai parasi yatirilmadi sisteme islenmedi. Yani benim calisma sistemim sabah 8.45 erteso sabah 4.30 da bitiyordu. Bunun icin isten cikmak durumunda kaldim ama istifa dilekceme ailevi sebeplerden dolayi yazdirtilip cikartildim ne yapmam gerek. Dava acabilir miyim ? Sahitlerim mevcut

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dava elbette açabilirsiniz. Ama imzaladığınız evrak başınıza dert olacaktır. Yine de tanık vb. delillerle şansınızı deneyebilirsiniz.

 17. mustafa diyor ki:

  hocam benim mesayimi yatirmiyolar ben imza atiyorum bodroma ama dava acsam kazanirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunu bilmem mümkün değil. Ancak fazla mesai ücretlerinin yatırılmaması işçi için bir haklı fesih gerekçesidir.

 18. özlem diyor ki:

  Merhaba
  Fazla mesailerim ödenmedi
  Toplam 18gün
  Resmi tatillerde calıştım
  Eksik toplu ödeme yapıldı
  Başka arkadaşlarıma fazla yatirdilar bana eksik
  Ayrıca
  Kullanmadıgım yıllık izinim 42gün
  İsten ayrılmak istiyorum
  İhtarname çekerek
  İşsizlik maaşı alabilirmiyim
  Kendi istegimle çıkıyorum ama hakkım ödenmedigi için
  İşsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alabilirsiniz. Ama bunun için işverenin sizi doğru kodla SGK’ya bildirmesi gerekir. Çıkış kodunuz farklı verilirse İşkur size maaş bağlamaz ve ancak dava açıp kazandıktan sonra geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

 19. mehmet diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey .3 ay çalıştığım işyeri bana paramı ödemiyorsa.ne yapabilirim
  ihbar kıdem ve faizi alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten haklı nedenle ayrılabilirsiniz. Bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı alamazsınız. İşveren ödemezse, dava açarak maaşınızı faiziyle birlikte alırsınız. Ya da İşkura şikayet dilekçesi vererek de alma imkanınız olabilir.

 20. Sevcan diyor ki:

  Hocam merhaba
  Özel bir şirkette altı yıldır proje müdürü olarak çalışıyorum.yaklaşık bir yıl önce doğum izninden döndüm.döndükten sonra iki defa projem değiştirildi.şimdi ise evime uzak bahanesiyle alınıp aynı uzaklıkta bir yere naklimi veriyorlar.kabul etmediğimde hakkım nedir aacaba

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu tip durumlarla ilgili şu yazımı okuyabilirsiniz.

 21. ismail esen diyor ki:

  Mustafa bey ben 4yıldır bir şirkette çalıştm ve babamın hasta olması nedeniyle hastanede olmak gerekiyordu işe gitmedim beni tutanakla işten çıkardılar mahkemeye versem sonuç ne olur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İsmail bey şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz.

 22. muhammet diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben temizlik şirketinde çalışıyordum araba sıkıntım oluyordu işe geç kalmalarım yüzünden önce tutanak sonrada ceza olarak maşımdan kestiler tekraryapıncada beni çıkartılar 2sene çalıştım sorunumu söylediğim halde beni atılar tazminatımı alabilirmiyi ve işkurda bana kusurlu görüyorsun dedi ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda ancak dava açarak sonuç alabilirsiniz. Mahkeme tutanakları, tanıkları dikkate alarak bir karara varacaktır.

 23. Tugba diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey eşim bir eczanede 9.5 yıldır çalışiyordu bir anlaşmazlik sonunda ayrıldi ama hiçbir izin ve mesai parası almadıgi için dava açtı avukat bize her türlü haklı olduğunumuzu kazanacagimizi söyledi aradan 7 ay geçti 2 mahkeme oldu bizim şahitlerimiz dinlendi 3 ay sonraya atıldı ve avukatımiz şu an bize geriye dönük 5 yıl ücretini alamazsınız anlaşın 30 bin liraya diyor ne yapmaliyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tuğba hanım, dosya hakkında hiç bilgi sahibi olmadan buradan yorum yaparsam sizleri yanıltmış olurum.

 24. Tuba diyor ki:

  3 ay önce işten çikartildim 10 yıldir aynı yerde sigortasiz çalıştım tazminatimi istedigimde hiç bir hakkım olmadığını söylediler maaşimi elden alıyordum ne yapmam gerek tşk

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   10 yıldır mı sigortasızdınız? Öyle olsa bile dava açarak aksini her türlü yöntemle kanıtlayabilirsiniz.

 25. Hasan diyor ki:

  Çalıştığım işyeri sgk başka yerlerde göstermişti 13 yıl boyunca değişik firmalarda gösterdi 2013 yılında işten çıkardı sadece kendi işyerinde 14 ay gösterdi bundan dolayı ne yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazım işinize yarayabilir.

 26. Fırat diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey,

  08.05.2014 tarihinde işe başladım.20.08.2014 tarihinde iş bölümünü değiştirdim ama aynı Firma üzerinden
  çalıştım.
  Bu arada iş’te giriş çıkış yapılmış 10-12 gün çalışırken sigortasız gösterildim.

  22.10.2014 tarihinden 03.11.2015 tarihine kadar güvenlik görevlisi olarak çalıştım. 04.11.2015 tarihinde askere gittim. İş’ten ayrılırken askerlik sebebiyle ayrıldığımı dile getiren dilekçemi verdim.

  Bana tazminat hakkın yok, istediğin mahkemeyi açabilirsin gibi konuşma geçti aramızda.
  Ne tazminat hakkımı alabildim, ne de senelik izin ücretimi ödediler. Bu durumda ne yapabilirim ?

  kısa dönem askerlik yaptım. Askerden geldiğim gibi 1.5 ay sonra işe başladım başka yerde.Şuan devam ediyorum başka iş yerinde.

  Geriye dönük hakkımı alabilir miyim, yardımcı olur musunuz bu konuda bana ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer askerlik için işten ayrıldığınız tarihte, eski işyerinizdeki kıdeminiz en az bir yıl ise, dava açmanız halinde hem kıdem tazminatınızı hem de yıllık izin ücretinizi alabilirsiniz.

 27. burcu diyor ki:

  merhaba
  çalıştığım şirket bana işyeri küçülme yoluna gidiyor bu yüzden seni işten çıkartmak zorunda kaldım dedi 11 aydır kaçtana iş görüşmesine gittiysem ön görüşmem olumlu fakat ikinci görüşmemde kapandı dediniz fakat kapanmamış şeklinde geri dönüş aldım iş bulamıyorum eski çıktığım yerler iş bulmama engel oluyor bunun sebebinide bilmiyorum en son ayrıldığım şirkete dava açmak istiyorum ne yapmalıyım?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba işten çıkarıldığınız halde çıkışınız verilmemiş mi?

   1. burcu diyor ki:

    hayır çıkışım şirket kapandı şeklinde verildi işten çıktım fakat şirket kapanmamış bnde cvimde şirket kapandı diye başvuru yapıyorum bu seferde yalan söylediğim için almıyorlar bende araştırdım şirkette b küçülme yok şirket sahibi dedikodu korkusundan hepimizi işten çıkarmış iş bulamıyorum çok sıkıntıya düştüm nasıl yapacağımı bilmiyorum

   2. burcu diyor ki:

    şirket kapandı şeklinde iş çıkışım verildi

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu durumda ödenmediyse kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer haklarınız için dava açabilirsiniz.

 28. Ebubekir diyor ki:

  … kolejine cagirtip orada kagit imzalamışlar kaydını beykozdan … aldirmislar annem orada çalışmak istemiyor bunun için çalışmış olduğu 3.5 4 yıllık tazminatını nasıl alabiliriz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sözleşmesine bakılması gerekir. Buna dair işverenin yetkisi varsa, yapılabilir.

 29. Ebubekir diyor ki:

  Merhaba hocam kolay gelin benim mazuratım annem iss acarkent doğa kolejinde çalışıyordu bugün ise eğitim yapılacak diye kadıköy Acıbadem doğa koleji ne kaydını aldirmislar annem temizlik iscisiydi bunu tazminat vermemek için yaptılar 3.5 4 yıldır çalışıyordu açarkent doğa kolejinde ee şimdi annem Acıbadem çalışamaz gidip gelemez yani biz bu tazminatı nasıl alabiliriz bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. gurcantet diyor ki:

   Merhaba, annenizin iş sözleşmesinde il sınırları içinde yer değişimi/iş yeri değişimi hükmü yazıyorsa yapacak birşey yok gibi duruyor. Sözleşme incelenip ona göre yorumlanmalı. Maalesef bu tazminata kazanılacak bir durum değildir.

 30. hakan diyor ki:

  mustafa bey selam.. eşim bir şirkette 10 ay çalışmaktayken hamile kaldı.bunu öğrenen iş yeri eşimi ihbar tazmınatını verıp işten cıkardı..bu konu hakkında nasıl bır yol cize bilirim.çünkü artık kımse işe almıyo ve hamilelik hakları elinden alınmış gasp edilmiş oldu.yardımcı olursanız sevinirim.işe iade olmuyormus çunku 12 kişi çalışmakta.saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İade olmadığına göre kötüniyet tazminatı ile eşit davranmama tazminatı talep edebilirsiniz. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   1. ibrahim ÖNALIR diyor ki:

    Mustafa Bey sorum ulaşıyoruz size acaba

1 3 4 5 6 7
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
iscinin zorla yillik izne cikarilmasi
İşçi zorla yıllık izne gönderilebilir mi?

Yıllık izin hakkı, dayanağını İş Kanunundan alan bir hak olup işçi açısından mutlak haklardandır. Bunun anlamı, kanunda da açıkça yazdığı...

Kapat