İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,75 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 91 YORUM
 1. ibrahim ersin diyor ki:

  selamın aleyküm mustafa bey 14/05/21010 işebaşldım 31/10/2016 tarihinde emekli oldum iş yeri maaşlarımızı 1 ayı 4 de bölüpyatırıyordu 1 yıldır 1yada2 havta ancak verdi geris içerde kald 32 gün yılık iznim var bunları hesapladılar ama ödemeye gelince salıyorlar şirkete gıriz vardiye noterden ibar çektim sonuç alamadım avkata gitim 100/20 istiyor alacaı paraya ben 3 aydan fazla çalıştım işkura şikayet etsem faydası olurm yada ben kendim dava açsam becerebilirmiyim sorun yaşarmıyım yardımcı olursanız sevinirim hörmetler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşkurdan tabi ki sonuç alabilirsiniz. Ama İşkur kararı bağlayıcı değildir. İşveren bu karara uymak zorunda değildir. Bu nedenle dava açmanızı öneririm. Davayı kendiniz de açabilirsiniz ama bir avukattan yardım almanız daha iyi olur. İstenen oran fazla geldiyse başka avukatlarla da görüşebilirsiniz.

 2. izzet yüksel diyor ki:

  sayın mustafa bey öncelikle kolay gelsin 2011 yılında x kargo firmasının acenteliğini aldım. 2016 yılının 6.ayında bir kargo gönderisi nedeniyle cezaevine girdim .şirket yaklaşık 3 ay sonra 02.09.2016 tarihinde ben cezaevindeyken sözleşmeyi tek olarak fesh etti. şirket hem son 45 günlük hakedişimi yatırmadı yaklaşık 30000 tl hemde kendilerine teminat olarak verdiğimiz 37500 tl kullanarak araçlarımı haciz etmiştir. şirkete teıbligat gönderdim fakat dönüş sağlanmamıştır. bu konuda ne yapabilirim bana yol gösterin. ayrıca avukat para yok tek başıma dava açabilir mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Benim uzmanlık alanım iş hukuku olup sizin anlaşmazlığınız genel hükümler çerçevesinde çözümlenecek bir husustur. Bu nedenle mutlaka bir avukattan destek almanızı öneririm.

 3. MUCAHİT diyor ki:

  MUSTAFA BEY MERHABA;
  2005 YILINDAN BERİ ŞUANKİ ŞİRKETİMDE ÇALIŞMAKTAYIM.12 SENEDİR İZİN KULLANMADIM DESEM YERİDİR.ZAMAN ZAMAN FAZLA MESAİLERDE YAPTIK.AMA HİÇ BİR KARŞILIK VERİLMEDİ.İZİN PARAMIZ ÖDENMEDİ.ŞİRKET YETKİLİLERİ KENDİ AKRABALARINA HERTÜRLÜ İMKANI SAĞLIYORLAR.BİZİ ÖNEMSEMİYORLAR.CUMARTESİ GÜNLERİDE TAM GÜN ÇALIŞIYORUZ.SİGORTA PRİMLERİMİZDE ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİLİYOR.ŞİRKET MENFAATİNE OLAN BİLGİLERİMİZ PAYLAŞTIĞIMIZDA KAALE ALMIYORLAR.BUNA BENZER SIKINTILARDAN DOLAYI 4 SENE ÖNCE PSİKİYATRİYE GİTTİM.ANKSİYETE,OKB VE DEPRESYON TEŞHİSİ KONULDU.4 SENEDİR ANTİDEPRESAN ALIYORUM.
  İŞYERİMİNDEN AYRILIP İŞÇİ MAHKEMESİNE VERMEK İSTİYORUM.ARTIK ÇOK BUNALDIM.YAŞIM 42.DOKTORDAN RAHATSIZLIĞIMLA ALAKALI RAPOR ALMAM MÜMKÜNMÜ.DELİL TEŞKİL ETMESİ AÇISINDAN SORUYORUM.SON ZAMANLARDA MOBBİNG UYGULANIYOR.ŞİRKETE PATRONUMUZUN BAĞ KOMŞUSUNU BÖLGE MÜDÜRÜ YAPTILAR.VE ONA YANLIŞIDA OLSA İTAAT ETMEMİZ SÇYLENİYOR.

  ÇOK UZATTIM ÖZÜR DİLERİM.BANA BİR YOL GÖSTERİRMİSİNİZ NASIL YAPARIM NERDEN BAŞLARIM.
  TEŞEKKÜRLER,İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Bütün bu haklar varken, rapor almanıza gerek olmadığı kanaatindeyim. İzin kullandırılmaması, fazla mesai ödenmemesi, elden ücret ödenmesi vb. hususların her biri haklı fesih için yeterlidir. Size tavsiyem, ayrılırsanız bunu mutlaka bir ihtarname ile yapmanızdır. Ardından haklarınız ödenmezse mecburen dava yoluna gitmeniz gerekecek.

 4. nuri diyor ki:

  8 ay once iş veren beni kovdu maasımı ve 5 yıllık tazminatımı alamadım patronum benim eniştemdir ve ablam var diye sustum ama hakkımı bırakmak istemiyorum nasıl yaparım acaba

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sorunuzun cevabı tam olarak yazının içinde var, buradan bilgi edinebilirsiniz.

 5. Halil diyor ki:

  S.a abi ben isyerimden parami alamadim iskura sikayet ettim bir sure sonra paramin yarisini aldim sonra sikayetim sonuclandi hakli ben goruldum paranizi alamassaniz dava acin diyor ne yapmaliyim avukata vercek paramda yok kalan parami nasil alabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dava açmanız gerekir. Bunun için illa ki bir avukata ihtiyacınız yok, kendiniz de dava açabilirsiniz.

   1. Enver ozgun diyor ki:

    Ben enver ben yaklaşık 6sene çalıştım ama1490 gün ssg günüm var ben işe girdiğimde hiç birseyim yoktu astım hastası oldum bana yardım olun

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Geçmiş olsun. Bu gerekçeyle işten ayrılmak mı istiyorsunuz?

 6. selim diyor ki:

  slm abi ben sigortasız çalışan ev boyacısıyım kendim iş alıyorum ve yapıyorum bundan 4 yıl önceden beri bana borcu olan bi sahız hala paramı vermedi kaç defa istediysemde alamadım 3000 tl kadar alacağım var verecek gibide değil yani. kağıt üzerinde anlaşma yok fakat şahidim var hemde onun akrabası o işi yaptığıma dahir ne yapmalıyım yardım edin lütfen. ben evli ve bi erkek çocuğum var geçimimde bu iş ile sağlıyorum avukata da verecek param yok saygılar. 🙁

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Sizin davanız genel hükümlere göre görülecektir. Bu durumda dışarıya iş yaptığınızdan dolayı siz işçi olarak değerlendirilmezsiniz. Yapmanız gereken bir avukatla görüşerek, genel hükümlere göre alacağınızı takip etmek olmalıdır.

   1. Mehmet Emin diyor ki:

    Kendimizin dava açması için nereye ve nasıl başvuru yapmamız gerekir ayrıca bi ücret gidermi

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bir miktar harç ücreti olacaktır. En iyi bilgiyi varsa iş mahkemesinden, bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesi kaleminden alabilirsiniz.

 7. yakup diyor ki:

  selamın aleykum mustafa bey benım 8.cı ayda ıse gırdım 9.cu ayda sıgortam başladı ve 3 hafta gece calıstım gece bıttı ve benı sebepsız yere ısten çıkardılar sızce herhangı bır talepte bulunabılırmıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda ihbar tazminatı ile kötü niyet tazminatı talep edebilirsiniz.

 8. Erhan Salur diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey
  Ben askerlik nedeniyle 2 bucuk yıl calıstıgım özel bir şirketten ayrıldım.Tazminatımı aldım.Askerliğim bitti ve geldim ilk hafta dilekçemi verdim tekrar çalışabilmek için fakat kadro(norm) dolu olduğu için işe giremedim.Bende işe alınmadığım için tazminat talep ettim fakat görüştüğüm kişi bana bu hak için uygun olmadıgımı ilk işe alınacak kişinin ben oldugumu belirsiz bir süre beklemem gerektiğini söyledi bende 3 aylık yasal sure oldugunu işe almıyorsanız tazminatın ödenmesi gerektiğini söyledim.Fakat tabiri caizse yokuşa sürüyorlar işi ne yapmam gerek.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda belirlenmiş bir bekleme süresi yok. Ancak sizin işyerini takip etmeniz gerekir. Sizden başka ve sizinle benzer işi yapacak birinin işe alındığını tespit ederseniz dava açarak tazminatınızı alabilirsiniz.

 9. ibrahim diyor ki:

  selam aleyküm mustafa bey özel bir şirkette 3 senedir çalışıyorum işler yaklaşık 5 aydan beri aşırı düşüş yaşadı iş yerim pisikolojik baskı yaparak beni işten çıkarmaya çalışıyor 15 gün önce kamera sistemi kurdular ve bu baskıyı ikiye katladı benim çalışmadığımı ve tazminatsız işten atıcaklarını söylüyorlar tahrik ederek üstüme yürüyorlariş yerimde zor durumdayım kamera kayıtlarında konuşduğumu görmüşler sürekli bunla tehtit ediyorlar bu görüntülerle seni tazminatsız çıkarırız diyorlar ben bu konuda ne yapmalıyım teşekkür edrim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aleyküm selam. Sakin kalmanızda fayda var. İşten illa ki çıkacaksanız haklı bir gerekçeye ihtiyacınız var. Bu gerekçeniz yoksa, çalışmalı ve işverenin sizi çıkarmasını beklemelisiniz.

 10. Arif diyor ki:

  Mustafa bey ben 2 ay bi inşat işinde calıstım ancak paramı alamadım 2 aylık sigortamî yatırmıslar ancak paramı alamıyorum işci mahkemesinden kesin sonuc alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bence önce İşkur’a şikayet dilekçesi verin ve oradan sonuç almayı deneyin. Olmazsa mecburen dava açmanız gerekecek.

 11. ilyas kara diyor ki:

  SELAMUN ALEYKUM MUSTAFA BEY İŞE GİRİŞ TARİHİM 30.10.13 ÇIKARILDIGIM TARİH 09.09.16 İŞ VEREN İŞYERİNİN KÜÇÜLMESİNİ SEPEP GÖSTEREREK İŞTEN CIKARDI SADECE KIDEM TAZMİNATIN VAR DEDİ 6.850TL BENDE DEDİM İŞTEN SİZ CIKARIYOSUNUZ BENİM İHBAR TAZMİNATIMI DA VERMEK ZORUNDASINIZ DEDİM ONLARDA BUNU ALMASSAN BUNUDA BULAMASIN DEDİLER VE BEN EVRAKLARI İMZALAMADIM NOTERDEN İHTAR CEKTİM İŞÇİ HAKLARINDAN ŞİKAYET OLUŞTURDUM İŞ YERİNİN AV BANA İHTARCEMİŞ BENİ İŞTEN CIKARTMADIKLARI VE BENİM MAZERETSİZ OLARAK İŞE GİTMEDİGİMİ TEPLİGAT ELİNE ULASTIGI GUN İÇİNDE İŞ BAŞI YAPMAM GEREKTİGİNİ AKSİ HALDE İŞTEN CIKARILCAGIMI VE HİC Bİ HAK TALEP EDEMEYECEGİMİ BELİRTEN BİR YAZI GELDİ İŞÇİ HAKLARINA GİTİM İHTARNNAMEYE CEVAP YAZDIRDIM DAHA SONRA İŞ KURDAN YAZI GELDİ KIDEM VE İHBAR TAZMİNATIMI ALMAYA HAK ETMİŞİM .İŞ VEREN PARAYI ÖDEMİYOR BUDURUMDA NE YAPMALIYIM SİZCE..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İlyas bey zaten geriye bir tek dava aşaması kalmış. İşkur’dan lehinize çıkan sonuç da sizin için ayrıca delil olacaktır. Bir an önce davanızı açmanızı öneririm.

 12. ilyas kara diyor ki:

  Merhaba mustafa bey .bir şirkette 4 yıldır çalışıyorum .6 aydır ücretlerimizi aksatmalı ödeniyordu. 9 . ayın maaşıda bu güne kadar ödenmedi 9 ayın 27 si itibari ile noterden ihbarname çektim .iş aktimi sonlandırdığımı ilettim .ihbarnamede 10 gün süre tanımış noter alacaklarım için dava ne zaman açmalıyım .içeride 2 maaşım var kıdam tazminatı alabilirmiyim selamlar . muhammed nur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bahsettiğiniz koşullarda kıdem tazminatınızı almanız gerekir. Davanızı da 10 gün geçtikten sonra açmanızda fayda var.

1 2
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
cagri uzerine calisma isci dunyasi
Çağrı Üzerine Çalışma Nedir?

Çağrı üzerine çalışma Yazılı sözleşmeyle işçinin yapmayı üstlendiği iş ile ilgili kendisine ihtiyaç duyulduğunda iş görme ediminin yerine getirileceğinin kararlaştırılmış olduğu...

Kapat