Reklam

İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,75 / 5)
 1. Mehmet diyor ki:

  Günaydın,

  bana işyerimde Teknik Direktörümden baskı yapılıyor. Adam 2017 olduğunu anlamadı. Karşısında çocuğu var gibi bağırıyor. Bağırmamasını istediğimde “Amirinim. istediğim kadar bağırırım sana” gibi ifadeler kullanıyor. Tek bu değil. Daha çok şeyler oldu. Ben buna Mobbing davası açmak istiyorum. Bunun en uygun yolu nasıldır?

  Teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey mobbing konusunda daha önce bir yazı yazmıştım. Bu yazı işinize yarayacaktır.

 2. erdem diyor ki:

  Mustafa bey ben dokuz ay tasaronde calistim tuprasta iki maas aldim beni oyaladi bugun yarin diye sobuc yok sskyi alti ay baska firma uzerinden yapmis uc ay kendisi uzerinden 40 bin tele alacam var odenmedi aciklik getirirseniz sevinirim 170 aradim 14 bin tele ceza kesmisler adresime kagit geldi ismahkemesine basvurabilirsiniz diye saygilarimla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ceza kesildiğine göre bu lehinize olabilir. Bir an önce iş mahkemesine başvurarak hakkınızı aramalısınız.

 3. Halil Kına diyor ki:

  merhaba ben çağrı merkezinde işten atıl dım önüme verak lar getirerek bunları imzlaman gerekiyor bende imzalamadım bana kapı orda gidebilirsin dedi her hangi bir ödeme yapmadılar bende konuyu alo 170 bildirdim ben çalıştığım şirketten kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim çıkmadan önceki gün vardiyama 10 dakika kala vardiyamı uzattılar bende evimde leketirigin olmadığını çocuklarımın koruktugunu belirttim eger gidersen işten atarız seni dediler bende konuyu alo 170 hatına bildirdim vardiyama geldiğimde işten kovuldun dediler nasıl bir yol izlemem gerekir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Keşke hemen ihtarname çekerek haklarınızı talep etseydiniz. Yine de Alo 170’e şikayet etmeniz iyi olmuş. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 4. İrfan güler diyor ki:

  Mustafa bey merhaba bende ayrıldığım iş yerinde maaşımı alamadım üstelik sigorta mız geriye dönük kesinti yapmışlar şuan edirne deyim işyeri konyada burda sgk denetmenlerine sordum burdan mahkemeye başvuramazsınız dedi konyada birine vekalet vermeniz lazım dedi bu konuda sizin fikriniz nedir ne yapmamız lazım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İrfan bey, şu yazıdan nerede dava açmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ama diyelim ki davayı Konya’da açmanız gerekse bile, Edirne İş Mahkemesine dilekçenizi vererek Konya İş Mahkemesine iletilmesini isteyebilirsiniz. Davanız orada görülür ama illa oraya gidip de dava açmanız gerekmez.

 5. Canan a. diyor ki:

  Merhaba mustafa bey şuan özel taşeron bir firmada çalışmaktayım.7.5 yıldır neredeyse ama sürekli maaşlarımızda sıkıntı yaşıyoruz diğer arkadaşlarımızla birlikte.hiç bir zaman maaşlarımız zamanında ödenmiyor.sürekli sıkıntılı geçiyor bazen 20 gün sonra bazen de 2 ay sonra ödeme yapıyorlar.sürekli maaşlardan kesinti yapılıyor ve maaş bodrolarımız verilmiyor.son 4 aydır 2 ay bekletip öyle ödeme yapıyorlar.bunun için ne yapmamız gerekir sizce bi akıl verirmisiniz lütfen.işten çıkarılır korkusuyla elimizden birşeyde gelmiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Açıkçası çalışmaya devam ederken yapılabilecek fazla bir şey bulunmamaktadır Canan hanım.

 6. Özkan kaba diyor ki:

  Ben mahkeneyi açtım her şey yolun da ama mahkemeye ek evrak verilecek mi? Bodro puantaj vb. dosyalar??

 7. ayhan diyor ki:

  Merhaba
  Ben firmada çalışıyordum 28.10.2016 tarihinde işten çıkarıldım 7 ay çalıştım bana ihbar tazminatım ödendi ben işsizlik maaşına başvuru yaptım İŞKUR dan red cevabı aldım nedenini öğrendiğimde bana istifa ettiğim söylendi ben istifa etmedim ALO 170 i aradım SGK hizmet dökümümde istifa etmediğim belirsiz süreli iş sözleşmemin işveren tarafından feshi olduğu söylendi SGK ya tekrar gittim iş yerim SGK ya hizmet dökümüne 4 çıkış belgeme 3 İSTİFA bildirimi yapmış işyeri ile görüştüm bana ilk önce tamam düzelteceklerini gönderen mail sonrada düzeltmeyeceklerini söylediler ne yapmam gerekiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ne yazık ki dava açmanız gerekir. Dava sonunda haklı çıkarsanız geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 8. RUHAN KIZĞIN diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY EŞİM 2015 YILI NİSAN AYINDAN BU YANA ÇALIŞTIĞI YERDEN 31.12.2016 TARİHİ İTİBARİYLE ÇIKARILDI EŞİM HABERİ OLMADAN MART 2016 TARİHİNDE SİGORTADAN ÇIKIŞINI YAPIP HERAY BANKAYA MAAŞ ÖDEMESİ ADIN ALTINDA PARASINI YATIRDILAR VE SİGORTA DA SÖZLEŞMLEİ OLMADIĞI HALDE PUANTAJ USULU GÖSTERİLİP GÜNLERİ EKSİK YATIRMIŞLAR EŞİMİN MAAŞ FARKI , TAZMİNATI , İZİN PARASI , SİGORTAYA ÖDENMEYEN AYLARIN PARASI , AGİ VE SİGORTADAN ÇIKARDIKLARI İÇİN İŞSİZLİK MAAŞ HAKKI VAR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önce işverene ihtarname çekebilir, ödeme yapılmazsa ardından dava açabilirsiniz.

 9. Mehmet Akif İnan diyor ki:

  Selamlar Mustafa bey,ben 3.5 yıl özel sektörde 1 hafta içeri bir hafta dışarı olmak üzere termik santralin limaninda römorkörde çalıştım.2 ay önce işten istifa ederek ayrıldım.fakat maaş ve izin parasi dışında başka ödeme tarafıma yapılmadı.bahsettiğim çalışma sisteminde mesai hakkettigimi düşünüyorum.sonuçda 7/24 romorkörde bulunma zorunluluğu vardı.sizin bu konudaki düşüncenizi merak ediyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mesainizle ilgili yorum yapabilmem için çalışma süreleriniz bilmem gerekir Mehmet bey.

1 2 3
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
isci gunluk en fazla calisma suresi
İşçi bir günde en çok kaç saat çalıştırılabilir?

İşyerinde günlük çalışma süreleri belirlenmiş bile olsa özellikle sipariş yoğunluğu gibi durumlarda fazladan mesai yapılması mümkündür. Böyle bir durumda meydana...

Kapat