İş Mahkemesine dava açmadan önce yapılması gerekenler

İş mahkemesine dava açmak isteyen işçi

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır.

İşe iade için dava açma süresi!

İşe iade davasının ne olduğunu daha önce yazmıştım. Bu davanın işçi için önemini burada tekrarlamam istiyorum. Şartlarının olması halinde işe iade davası açan işçin, davayı kazanması halinde, toplam 12 aya kadar ücreti tutarında tazminat alabilmektedir. Üstelik bu tazminatlara kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer tazminatlar dahil değildir. İşe iade davası açma koşulları için yukarıdaki yazı bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Zamanaşımı süreleri

is davasi nasil acilir iscidunyasi

Bu konuda, daha önce yazdığım şu makaleden bilgi alabilirsiniz. Ama kısaca ve net bir şekilde konuyu ifade etmek gerekirse tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıllık zaman aşımı işçinin işten ayrılmasıyla başlar. Ücretler açısından ise zaman aşımı ücretin ödenmesi gereken tarih itibariyle başlar. ( Yıllık izin ücreti için farklı bir durum vardır. Yıllık izin ücreti için zamanaşımı, işçinin işten ayrılmasıyla birlikte başlar.)

İhtarname çekilmeli

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.

Davayı kendiniz açabilirsiniz

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi açmak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermeniz gerekmektedir.

Avukata danışmakta fayda var

Yukarıda, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat sizin dava açabileceğinizi yazmıştım. Ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmadan önce; zamanaşımı sürelerini geçirmediğinizden, işe iade davasını süresi içinde açtığınızdan, işverene gerekli ihtarnameyi göndermiş olduğunuzdan emin olmanız ve bir avukattan profesyonel destek almanız çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,75 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 55 YORUM
 1. Enes diyor ki:

  Merhaba,ben 19 gün bir petrol istasyonunda çalıştım.işe kurban bayramının 2. Günü girdim ve 1 ekimde çalışıp mesai bitiminde işten çıktım.
  Herhangi bir istifa dilekçesi vermedim çünkü haklarımı almadım.Maaşımı bir sonraki ayın 16 sında ödeyeceklerini söylediler.Şimdi aradım ve senin maaş belli değil gibi şeyler söylediler yüzüme kapattılar telefonu.
  Sigortam da 9 gün eksik yatırılmış.
  Ben alacaklarımı nasıl tahsil edebilirim.
  Avukat tutacak ya da mahkeme açacak oaram yok.
  Orada halen çalışan iki arkadaşımın de içerde maaşı var.Onlarla görüştüm birbirimize bir mahkeme söz konusu olduğunda şahit olacaklarını söylediler.Ayrıca orada çalışırken kullandığım üzerinde şirket adı ve benim resmim bulunan personel kartım da elimde nevcut.
  Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Zaten 19 günlük bir alacak için dava açsanız, astarı yüzünden pahalı olacaktır. Size tavsiyem İŞKUR’a giderek şikayet dilekçesi doldurmanızdır. Bu dilekçe ekine elinizdeki her türlü delilin birer fotokopisini de koyun. Bütün bunlara rağmen alacaklarınızı alamazsanız, son çare olarak dava açmak da en doğal hakkınızdır.

 2. Serap diyor ki:

  Merhaba ben bi fabrikada 2,5 yıl çalıştım ve evlendim evlendikten 5 ay sonra eşim beni orada çalıştırmak istemedi ve işi bırakmak zorunda kaldım.Tazminat alamazsın dediler eşim çalışmamı istemiyo desemde itiraz ettiler benim böyle bi hakkım varmış eşimin çalıştırmaması gerekçesiyle tazminatlı çıkış hakkım.TaZminat almak için ne yapmam lazım.Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, böyle bir hakkınız vardı ancak önemli olan nasıl ayrıldığınız. Eğer istifa dilekçesi vererek ayrılmışsanız işiniz zor demektir. Böyle olmadıysa bile işvereniniz size tazminat ödemek istemezse iş mahkemesinin ne karar vereceğini bilmek ise gerçekten zor. O nedenle şansınızı deneyebilir ve dava açabilirsiniz.

 3. personel diyor ki:

  Meraba ben bir sirkette 4 yildir hizmet veriyordum fakat is gorev yerim operatorlukten normal isci kademesine dusurulmek istendim bana herhangi bir bilgi verilmeden. Sadece dusun dediler ve bende nedenini sordugumda senden verim alamiyoruz bu bu kademenden dediler. Bende bu isimden verim alamiyorsaniz vereceginiz gorevden nasil alacaksiniz diye sordugumda beni esyalarini teslim et git demekle cevap verdiler. Muhasebeye gittigimde ise bana sen kabul etmemissin verilen isi dediler bende sadece nedenini sordum dedim ve bana biz senin cikisini vermiyoruz sen istifa et git dediler . Itiraz ettim ben neden istifa ediyim dedim benim giris kartimi aldiklari icin verin giris kartimi ben calisicam dedim. Hayir biz seni calistirmak istemiyoruz. Tazminat falanda vermiyoruz. Git basini nereye vuruyosan vur dediler. Ayni gun iskura gidip uyusmazlik dilekcesi verdim. Baska ne yapmam gerekiyo bankalara borcum var cok sıkısik haldeyim ha bu arada ertesi gun yani beni gonderdikleri gunun ertesi icerdeki yarim aylik ve ikramiyemi hesabima yatirmislar. O paraya hic dokunmadim. Bana bir fikir verin napmam gerekiyo

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Zaten İşkura başvurmuşsunuz. Oradan cevap geldiğinde tekrar yazın, durumunuzu net olarak değerlendirelim. Geçmiş olsun.

 4. Murat Türk diyor ki:

  Çalıştığım iş yerini mahkemeye verdim. Fakat calıştıgım firmanın iş aldığı anafirmayı mı mahkemeye vermeliydim. Eğer böyle bir durum varsa şimdiki mevcut davama bunu ekleyebilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Mahkeme gerekirse sizi zaten yönlendirecektir.

 5. sacit partal diyor ki:

  mustafa bey
  basın sektöründe çalışmış yıllarım mevcuttur basamak derece kodu 2 olan çalışdıgım yıllarda 292 günü basamk derecesi 1 olarak görmekteyim bunun için 292 gün için iş mahkemesine basvursam nasıl sonuçlanır bilginize ihtiyacım yıpranma olarak bana dönüyor bu günlerim teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, bu sorunuza benim net bir cevap vermem, takdir edersiniz ki mümkün değil. Kararı verecek olan, somut delilleri nazara alarak mahkeme olacaktır.

 6. bedoroza diyor ki:

  Merhabalar Mustafa Bey.
  Yaklaşık 5 yıldır özel bir şirkette çslışmaktayım.ve işten ayrılmak istiyorum.belli dınemlerde yaptığım mesaileri yatırmadıklarına dair elimde belge var.ayrıca 1 sene yemek molası vermedik.makina başinda yedik.9 ayda hesabımdan suçum olmadan para kesintisi yaptılar.bunları belgelersem tazminqt alabilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususları belgelemeniz ya da ispat etmeniz durumunda kıdem tazminatınızı alma ihtimaliniz yüksektir.

 7. Msalih diyor ki:

  Mustafa bey kolay gelsin ..Sorum şu ..Ben 2 buçuk ay çalıştığım yerden haksız yere işten atıldım ihbar suresi ve ihbar tazminatı Almadan işime son verildi . İşkura şikayet ettim işkur beni haklı bulup resmi bi yazı gönderdi o yazıya istinaden ücretimi istedim ..ama bana git kime şikayet edersen et dediler iş veren tarafından ..Şimdi aradan 3 ay geçti nasıl bi yol izlemem lazım. belki fazla bi para değil ama 1500 tl kadar bi ücret .Birazda iş inada bindi .. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşkur kararı lehinize delil oluşturacaktır. Bir an önce iş mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 8. hatice diyor ki:

  MERHABA
  Daha önce çalıştığım işyerinden evlenme sebebiyle 17 Agustos işten ayrıldım. Fakat evlilik tazminatimi henuz yatırmadılar. Bildigim kadarıyla tazminatimi son aya ait maaşımı aldıgımda beraberinde yatırmaları gerekiyomuş. bu konuyla ilgili ne yapamam gerekiyo dava açsam kazanırmıyım. ?

 9. Ferhat diyor ki:

  Ozel bir is yerinde calisiyorum elden problem yasadim ameliyat oldum is kazasi yazmadilar uzun sure tedavi gordum is degisikligi raporum olmasina rahmen yine ayni isde calistirdilar yine ayni sorun iki ay sonra basima geldi yine elden ameliyat oldum yine is kazasi yazmadilar suan istirahatliyim tedavim bittikten sonra isden ayrilmak istiyorum tazminatimi alip neyapmaliyim bukonuda ayriabilirmiyim isden ve istihatim bitmesine kac gun kala isyerine cikis icin basvurmaliyim kolay gelsi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Rahatsızlığınızın derecesini tam olarak bilmem mümkün olmadığında bir şey diyemiyorum. Çıkış başvurusu için ise istirahatinizin bitmesini beklemenizi öneririm.

 10. erkan diyor ki:

  merhaba ben 1.5 senedir bir güvenlik firmasının okul projesinde çalışıyordum. şirketten benim gece nöbetinde uyuduğum resim olan bir fotoğraf çekilmiş. şirket bunu gerekçe göstererek benim iş akdimi fesh etti. ve tazminat vermiyeceklerini söylediler. şuan işten ayrılmam 4 ay olacak. ben iş mahkemesine başvurup tazminat hakkı kazanma olasılığım varmıdır?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş mahkemesinin sonucunu benim bilmem mümkün değil. Ancak işçinin uyuması ile ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

 11. yusuf diyor ki:

  Merhaba MUstafa Bey 05.01.2015 ilk işe girişim .Beni 2.2.2015 yılın da ssk göstermiş.Toplam 20ay bir çalışmışlığım var. Maaşları elden alıyoruz. Düzensiz ve her ay beni içeriye alıyor.şuana kadar 2800 tl içeride kalan param var.işveren yıllık izin pazar günleri çalıştırıyor.Ben170 aradım 6ay dır maaş bodrosu imzatmadıgını sürekli maaşları ay için de düzensiz ödedigini belirttim.2 gündür düzensiz maaşlar yüzünden işe gitmiyorum. Bana yardımcı olur musunuz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşe gitmiyorsanız muhakkak nedenini belirtir bir ihtarnameyi işvereninize gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Ardından dava açmanız gerekebilir.

 12. necati diyor ki:

  Sayın baysal 11yıldır bir firmada çalışmaktayım sigorta baslangıcım 2002 olduğu için 15yıl 3600 sen Faysal anımsıyorum bu durumda nasıl ayrılırım maaslar bir kısmı elden bir kısmı bankadan veriliyor çalışma saatleri uzun ve yorucu ağır sanayide çalışıyorum yol yardımıda almıyorum nasıl olurda haklarını alırım iş mahkemesine müracaat etsem sonuç ne olur saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususlar, haklı nedenle fesih gerekçesi olabilir. İşten bu nedenlerle ayrılacaksanız, ihtarname çekmeli ve sonrasında haklarınız ödenmezse dava açmalısınız.

 13. ALİ diyor ki:

  Merhaba çalıştığım firma maaşları eksik ve 60 70 güne yaymaya başladı sıkıntıları varmış bize 3-4 ay sürer dediler isteyen işden çıkabilir bütün haklarınızı alacaksınız dediler çıkış verdiler firma devlet ihalesi yapan işleten bir firma. alacaklarımızı hesapladılar 2ay maaş 2 ay mesai izin parası tazminat 11.140 tuttu 1 buçuk ay sonra 2000 tl bankaya maaş açıklaması ile para yattı. her ay sallıyorlar yatırcaz diyorlar telefonlara bile çıkmıyorlar işsizlik maaşı alıyorum 3 ay geçti mahkeme açabilirmiyim süreç nasıl olur? işden ayrıldığım tarih 28/05/2016 mayıs benim gibi mağdur olan arkadaşlarımda var ne yapmalıyız bize bir yol gösterirseniz rica ediyorum saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken şey, bir an önce dava açmaktır. İletişim Formu ile daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 14. emin yıldız diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba
  Öncelikle bu güzel siteniz ve verdiğiniz hizmet için tşk ler
  işveren 15 yıl 3600 günüm sgk dan aldığım belgem olduğu kıdem tazmınatımı vermıyor işkura şikayet ettim bana dediler 4 ay ancak cevap verebılırız birde bağlayacı olamyabilir denildi bende hiç beklemeden iş mahkemesine şikayet ettim yargı ile beraber yaklaşık ne zaman dava sonuçlanabılır tşk ler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bence en iyisini yapmışsınız. Mahkeme konusunda bir süre vermek ne yazık ki mümkün değil ama bahsettiğiniz koşullarda sonuçta tazminatınızı alabileceğinizi düşünüyorum. İltifatınız için teşekkür ederim.

   1. Çiçek diyor ki:

    İş mahkemesi bağlı olduğun ildeki herhangi bir işmahkemesinemi başvuru yapmak gerekir yoksa ikamet ettiğin ilçeye bağlı işmahkemesinemi başvuru yapmak gerekir

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Şu yazıya göz atabilirsiniz.

 15. Gizem diyor ki:

  Mustafa bey bi sorum olacaktı babam 24 yıldır bi isyerinde çalışıyor ama ikihfta önce adam iflas etmis 170 aradım heryil girdi çıktı yapmış tazminat alamıyor issizlik maaşı da alamıyor işci mahkemesine başvurma süresi varmi acaba 1ay içinde mi başvurmak gerekir acaba ve tazminat alabilirmiyiz mahkeme sonucu ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşe iade davası açılacaksa 1 ay içinde dava açılmalıdır. Aksi takdirde acele etmenize gerek yok. Dava sonucunu benim bilmem mümkün olmaz. Geçmiş olsun.

 16. ahmet diyor ki:

  merhaba mustafa bey kurumsal bir firmada mağazacılık sektöründe part time olarak 5 senedir çalışmaktayım. Yöneticiler belirli aralıklar ile değişmektedir şu anda bulunan yönetici ile iş dışında yıllar önce bir tartışmamız olmuştu şuan yönetici olarak bulunduğundan sürekli sert bir şekilde emir vererek konuşma yolu seçilde daha sonrasında haftalık çalışma saatlerim yarı yarı ya kısıldı buda maaşımın yarıya düşmesine sebep oldu en son olarak reyon ortasında bağırmaya başladı normal olarak buna hakkının olmadığını güzel bir dil ile anlattım arada bir kaç hafta sonra firmanın başka bir şubesine geçmem gerektiği geçmeyi red eder isem istifa etmem gerektiğini söyledi ben ise benimle çalışmak istemiyor ise işten çıkartıp tazminatımı ödemelerii talep ettim kabul etmediler hakkımı savunmak için hangi yollara başvurabilirim ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sözleşmenizde, işverenin uygun gördüğü her hangi bir şubede çalışmayı peşinen kabul ettiğinize dair bir hüküm varsa, bu durumda o şubeye geçmeniz gerekmektedir. İş sözleşmenizi incelemenizi öneririm. Diğer hususlarda ise buradan bir yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 17. seyfullah diyor ki:

  selamun aleykum ızıne cıktım geldım ısten cıkarttılar ıstedıgın yere sıkayet et dedıler tazmınat vermedıler tartısmadım bıle işten cıkalı 1 hafta oldu ihtarname yollamadım hala notere gıttım 3 gun ıcınde yollaman lazım dedıler ne yapabilirım ama işten atıldıgım gun sıgortaya gıttım ne yapacagımı bılmıyorum dedım bana yön verin dedım bana resmı olmayan belge verıp bır dahakı ay gel dedıler ne alaka anlamadım

  1. seyfullah diyor ki:

   bana hıc notere git demediler sigorta benı oyaladı hep

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce ihtarnamenizi çekin ve bekleyin. Alacaklarınız yine de ödenmezse dava açmalısınız.

 18. DÜZGÜN diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY..

  BENİM SORUM EŞİMİN ESKİ ÇALIŞTIĞI İŞ YERİ İLE İLGİLİ..
  EŞİM 2000 YILINDA SSK’SIZ OLARAK BİR İŞ YERİNDE İŞE BAŞLADI VE 2008 YILINDA SSK GİRİŞİNİ (DAHA ÖNCEDEN SSK GİRİŞİ-NUMARASI VE AZ DA OLSA PRİMİ VARDI)YENİ BİR SSK NUMARASI İLE YAPTILAR.2010 YILINA KADAR HER AY PARÇA PARÇA PRİM YATIRDILAR(BAZI AYLAR 10 GÜN -BAZI AYLAR 12 GÜN GİBİ GİBİ) VE 2010 YILINDA EŞİM İŞİN ZORLUĞUNA DAYANAMAYARAK KENDİ İSTEĞİ İLE İŞTEN AYRILDI(SÖZLEŞME YOK).BURADA BELİRTİĞİM İŞİN ZORLUĞU EŞİM 50 KİŞİYE YEMEK YAPIYOR-BULAŞIĞINI YIKIYOR-ALIŞVERİŞE GİDİYOR(GÜNLÜK YEMEK ÇAY KAHVE VS İHTİYAÇLARI İÇİN)ÇAY DEMLİYOR-ÇAY SERVİSİNİ YAPIYOR-OFİS VE YEMEKHANE GENEL TEMİZLİKLERİNİ YAPIYOR VE DAHA NE İŞ ÇIKSA YAPTIRIYORLARDI.
  GERİYE DÖNÜK YAPILMAYAN SSK VE YATIRILMAYAN PRİMLER İLE İLGİLİ NE YAPABİLİRİZ. BİLGİ ÖNERİ VE YARDIMINIZA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİZ.

 19. habib bozkurt diyor ki:

  hayırlı günler nişanlımla birlikte çalışmış olduğumuz iş yerinde yaklaşık 4binlira kadar bir alacağımız var maaş ödenmemesi nedeniyle ayrıldık sigorta için oyaladırlar bugün kuruluyor şirket yarın kurulacak diyerek iş kura gidip şikayet ettik işveren sözlü olarak inkar etmiş fakat işyerinde kamera kaydı doldurduğumuz evraklar vs günlük tuttuğumuz defterler hepsi duruyor para konusunda sallayıp duruyorlar ne yapmamızı önerirsiniz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle İŞKUR kararını beklemenizde fayda var. Duruma göre bir sonraki aşamada iş mahkemesine başvurabilirsiniz.

 20. sümeyra diyor ki:

  Merhaba. Babam 11yildir işci olarak calistigi yerden 2011yilinda emekli olup cikti. Calistigi sure zarfinda 8yil maasina zam yapilmadi ve cocuk parasi istihdamindan faydalanmadi. Ayrica emeklilik tazminatini da yetersiz bulduk. Uzerinden 5yil gecti fakat babam hakkinin yendigini dusundugu icin mahkemeye basvurmaya karar verdik. Sizce ne yapabiliriz yönlendirirseniz sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ücretlerde 5 yıllık zaman aşımı vardır. Ama kıdem tazminatının eksik yatırıldığını düşünüyorsanız, burada zaman aşımı süresi 10 yıl olduğundan bu konuda iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 21. Utku Şahin diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY 2003 YILINDA ESKİ YÖNETİCİ 5 COCUKLU BİR KARI KOCAYI KAPICI DAİRESİNE OTURTTURMUŞ ADAM SİGORTALIYIM ÇOK MADURUM OTURAYIM.ARDA 1 YIL GEÇTİKTEN SONRA ABİ BEN BURDA OTURUYORUM ELEKTRİĞİMİ SUYUMU ÖDÜYORSUNUZ BEN MAHCUP OLUYORUM ÇÖPLERİ ALAYIM BİNAYI PASPASLAYAYIM DEMİŞ.O TARİHTEN İTİBAREN AİLE REİSİ DIŞARDA HEM SİGORTALI ÇALIŞIP BİNADA DA HEM KENDİSİ HEM KARISI HEM ÇOCUKLARINA İŞ YAPTIRMIŞ.3 EV SAHİBİYLE KAVGA BİLE ETMİŞ EV SAHİPLERİNİN BİNAYI TEMİZLEME ÇÖPLERİ ALMA DEMELERİ YÜZÜNDEN.28.04.2016 TARİHİNDE ŞİKAYET OLMUŞ SGK DAN GELDİLER SİGORTASIZ KAPICI ÇALIŞTIRIYORSUNUZ AYRICA BİNA TESCİLİNİZ YOK DEDİLER BENDE DURUMU ANLATTIM EŞİ DIŞARDA ÇALIŞIYORSA KARISINI SİGORTALI GÖSTERİN DEDİLER SİZE BİR İYİLİK YAPIYORUZ.28.04.2016 TARİHİNDEN İTİBAREN KADININ SİGORTASINI BİZ BAŞLATIYORUZ DEDİLER.BENDE AYNI GÜN İNTERNET ÜZERİNDEN HEM TESCİL HEMDE SİGORTALI ÇALIŞTIRACAĞIZ DİYE BAŞVURU YAPTIM.SGK AYNI GÜN BAŞVURU YAPTIĞIMIZI İÇİN NE TESCİL CEZASI NEDE SİGORTA CEZASI KESTİ.BUGÜN İŞ MAHKEMESİNDEN KAĞIT GELDİ KAPICI BİZİ MAHKEMEYE VERMİŞ BU ARADA 28.04.2016 TARİHİNDE KAPICININ EŞİNİ TAM SÜRELİ 20 GÜN BOYUNCA SİGORTALI YAPTIK VE ÇIKIŞINI VERDİKTEN SONRA KARARLA TEMİZLİK FİRMASIYLA ANLAŞTIK.BİZE BİR AKIL VERİRMİSİNİZ NE YAPABİLİRİZ.BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ OLDU BİRAZ

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Size buradan yol göstermem çok zor. Çünkü olayın birçok boyutu olduğu belli. Ama mahkeme aşamasında şahitler vasıtasıyla şahsın fiilen ne iş yaptığını vb. hususları kanıtlamaya çalışmalısınız. Yine de işiniz zor gibi duruyor. Çünkü ortada görüntü olarak, kapıcı dairesine oturan ve apartmanın çöplerini toplayan biri var ve siz onun kapıcı olmadığını ispatlamak zorundasınız. Daha fazla yazmam doğru olmayacaktır. İyi günler.

 22. Barış diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey,
  Ben özel bir şirkette depo şefi olarak çalışıyordum.2yıl 3 ay gibi bir zaman zarfında işimi icra ettim.Ancak bayram öncesi akıl almaz istekler nedeniyle firma müdürü ile tartıştık.Normalde her Cuma akşamı sabahlamaya kalıyorduk.Kavga sonrası teslim edilemeyen bir yük neticesinde bayram öncesi 2. temmuz 2016’da iş akdimin sonlandırıldığını öğrendim.Tazminatlarım yıllık iznim gibi tüm alacaklarımın hesaplandığı ve karşılığında senet aldığıma dair evrak imzalattılar.Bende iyi niyet çerçevesinde imzaladım.Ancak bu gün kalan mmaşımı almaya gittiğimde patronun ‘beni zarara uğrattı’ gibi tabirlerle senetlerimi vermediğini öğrendim.İnsan kaynakları ise merak etme verirler diyor ama ben şu anda sıkıntıya girdim.Sizce ne yapmam gerekir yardımınızı rica ediyorum.
  Saygılarımla

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi evrakı imzalatmış olursa olsunlar, karşılığında hesabınıza ödeme yapmaları gerekirdi. Ancak senet aldığınıza dair beyanınızın olması işinizi biraz zorlaştırabilir. Yine de biraz daha uğraştıktan sonra sonuç alamazsanız bir an önce ihtarname göndererek dava açmanızı öneririm.

   1. Barış diyor ki:

    Çok teşekkür ederim Mustafa Bey.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim.

 23. Tarık diyor ki:

  Mustafa Bey Merhaba;

  4 yıldır calıştıgım firmadan maaşların ödenmediğinden dolayı yıllık izinlerimin kullanamadığımdan asgeri geçim indirimi alamadığımdan tek taraflı fesh ettim. işten ayrıldım. her hangi bir yere imza atmadım. daha sonra çalışma bakanlığına şikayet ettim noterden yazı gönderin dediler ihbarname gönderdim noterden. işkur çalışma il müdürlüğüne gittim belgeleri verdim. fakat ordaki memur burdan sağlıklı bir sonuç çıkmaya bilir zaman kaybı herşey senin lehne iş mahkemelerine git 1 ayda çözersin dediler. ne yapmalıyım sizce.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Benim de tavsiyem dava açmanız yönündedir. İletişim formunu kullanarak daha detaylı bilgi verirseniz sizi yönlendirebilirim.

 24. cem diyor ki:

  mrhb 2008 agustos ayından itibaren çalısmakta oldugum isyerınden 2016 nisan ayında istifa ile çıkısım verilmiştir tazminatlarımı alamadım ayrıca iki yıl gibi bir sigorta prim boslugum var elden yatırılan maaslar resmi tatilerin kullanılmaması maaaşların en düsükten yatırılması iş mahkemesine basvurmalımıyım basvurursam ne gibi bir sonuç olur tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Cem bey, bu dorunuza cevap verebilmem için işten nasıl ayrıldığınızı bilmem gerekir. Örneğin hiçbir gerekçe göstermeden istifa ederek ayrılmışsanız büyük ihtimalle kıdem tazminatınızı yakmış olabilirsiniz. Önemli olan hangi gerekçeyle ve nasıl işi bıraktığınızdır. Ancak eğer bahsettiğiniz nedenlerle işi bıraktıysanız dava açmanızda yarar görüyorum. Şu iletişim formunu kullanarak daha ayrıntılı bilgi verebilirseniz, ben de daha doğru bilgi verebilirim.

 25. Enver diyor ki:

  Selam aleykum ben işten çıktım ama maaşımı vermiyorlar onun için ne yapmalıyız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Enver bey, şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Onun dışında, sorunuzun cevabı bu yazının içeriğinde zaten mevcut.

 26. Durak sola diyor ki:

  Selam alryküm bu sitenin öderine kurucusuna yöneticisine ve emegi geçenlere binlerce defa teşekür ederim şu mubarek 11ayın sultanı ramazan ayında sizlere dua ediyorum yüce Allah hakınızda hayırlısını versin Allah sizdrn razı olsun diyorum emegi geçenlerin ellerinde öpüyor hepinize ayrı ayrı saygılarımı sunuyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dualarınız için çok teşekkür ederim, sizler de sağolun..

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
asgari ücretin işverene maliyeti
Brüt asgari ücret ve işverene maliyeti

(01/01/2016-31/12/2016 arası) Asgari ücret, işçiye ödenebilecek en az ücreti ifade etmekte olup işçiye bundan daha az ücret ödenemez. Ancak bunun...

Kapat