Reklam

İşçi bir günde en çok kaç saat çalıştırılabilir?

İşçinin günlük en fazla çalışabileceği süre

İşyerinde günlük çalışma süreleri belirlenmiş bile olsa özellikle sipariş yoğunluğu gibi durumlarda fazladan mesai yapılması mümkündür. Böyle bir durumda meydana gelebilecek fazla çalışma kavramını ya da bu çalışmanın ulusal bayram ve genel tatil günlerinden birine denk gelmesi halinde gündeme gelecek olan genel tatil ücretini daha önce açıklamıştım. Peki ama işçi bir günde en çok kaç saat çalışabilir?

Çalışma süresi nedir?

Öncelikle İş Kanununa göre haftalık çalışma sürelerine bir bakalım. Kanunda haftalık çalışma süresi  en çok 45 saat olarak belirlenmiş ve bu sürenin aksi kararlaştırılmadıkça haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölüneceği belirtilmiştir. Peki ama bu durumda günlük kaç saat çalışma süresi vardır?

Günlük yedi buçuk saat mesai

Yine İş Kanunu gereğince, işçilere haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, işçinin haftanın 6 günü çalışacağı kabul edilmelidir. O halde 45 saat altıya bölündüğünde çıkan 7,5 rakamı bize işçinin günlük çalışma süresini verecektir.

Altı gün çalışılmak zorunda değil

is kanunu gunde azami calisma suresi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki temel husus vardır:

 • Taraflar anlaşırsa 45 saat haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmeyebilir
 • Hafta tatili 24 saatten çok verilebilir.

Yukarıdaki iki hükmün doğal sonucu ise şudur: İşyerinde örneğin haftanın 5 günü 9’ar saat çalışılabileceği gibi 4 günü 11’er saat de çalışılabilir. İşte tam burada devreye günlük azami çalışma süresi kavramı girmektedir.

Günlük azami çalışma süresi

İş Kanununun 63üncü maddesine göre, günlük en çok çalışma saati 11 saattir. Bunun anlamı ise şudur: İşyerinde ne olursa olsun, işçinin günlük 11 saatten çok çalıştırılması mümkün değildir. Olağan fazla çalışma ya da olağanüstü fazla çalışma fark etmeksizin işçi günde on bir saatin üzerinde çalıştırılamaz. Hiçbir neden, işçinin günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılmasına gerekçe olamaz.

SONUÇ

İş Kanunu ve Yargıtay içtihatları göz önüne alındığında, işçi için günlük 11 saatlik azami çalışma süresi sınırının koyulduğunu görüyoruz. Bu öyle bir sınırdır ki, hiçbir gerekçeyle aşılması mümkün değildir.

İşyerinde yetişmesi gereken ne kadar çok sipariş olsa da, en umulmadık gelişmeler  yaşansa da, işçi rıza gösterse de günlük en çok çalışma süresi olan on bir saat aşılamaz.

Kısa vadede iş kazalarına ve uzun vadede ise fiziksel ve ruhsal yorgunluklara neden olabileceği düşünülerek getirilen bu sınırlamaya bütün işverenlerin uyması önem arz etmektedir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,33 / 5)
 1. Soner gül diyor ki:

  Mrb ben Soner günlük 12 saat çalışıyorum ve iki haftada bir izin kullanıyorum bu yasal mı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ara dinlenmeniz 1 saatse olabilir. Ancak hafta tatilinin mutlaka haftada en az bir gün kullandırılması şarttır.

 2. Ümit diyor ki:

  İyi akşamlar beyfendi özel sektörde çalışmaktayım iş yerinde 9 saat bulunuyorum bunun 1 .5 saati dinlenme 7.5 saati çalışma gözüküyo ayrıca senenin 31 çeken günlerinde haftada 5 gün izin yapmamız gerekirken 1955 saat olması için iznimiz verilmiyor bilgisayara kaydediliyor bunu belgeleyebilirim haftada bi gün 13 saat çalışıyorum yerine günde birer saat geç gidiyorum ne yapabilirim Tesekkürler

 3. gökay diyor ki:

  Mustafa bey ben güvenlik görevlisi olarak fabrikada taşeron firma bünyesinde çalışıyorum yeri geliyor 16 saat çalışıyorum elimde ispat edebilecek belgelerim var nasıl nereye müracaat etmem gerekiyor. Ayrıca beni 16:00 -24:00 vardiyasından 24:00-08:00 vardiyasına devam ettiriyor ben bursadan çalışma bakanlığını arayacaktım şikayet için ama o saatte teftişe kimse gelemez diye aramadım yardımcı olursanız bu firmayı ve fabrikayı şikayet etmek istiyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şikayetinizi Alo 170’e yapabilirsiniz. Ancak açık konuşmak gerekirse, yapılacak teftişten sonuç alınması zor. Yine de şikayet edecek olursanız farklı bir isim, telefon ve adres verin ki kimliğiniz açığa çıkmasın.

 4. Wafer diyor ki:

  Merhaba iyi gunler ben saglik.kurumda calisiyorum 2 yol boyunca 12 saat calismada bulunduk 1 saat istirhat yani 11 saat calistim simdi yeni ihale yapildi 3 vardiyaya donmemiz isteniyor ve 3 vardiyaya donduk calismis bulundugumuz kurumda 27 kisiyiz ve 27 kiside 12 saatlik calisma seklini istiyor ne yapmaliyiz sirket 3 vardiyayada israrli lutfen bir cozum soyleyin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sürekli 11 saatlik çalışma yasal olmaz. Çünkü bunun doğal sonucu, işçinin yıllık fazla çalışmasının 270 saati geçmesidir ki; bu mümkün değildir. O nedenle işverenin tercihinin doğru olduğunu söylemem gerek.

 5. selda diyor ki:

  sağlık sektöründe sabah 08:30 da başlayıp normal saatimiz 17: 30 idi. şimdi yoğunluktan nedeniyle 08:30 00:00 çalışmamız isteniyor. Aksi halde istifa etmemiz istendi. Kendi istediğimizle işten çıktığımız zaman tazminat almamız mümkün mü ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu şekilde çalıştırılmanız yasal olmaz. Size tavsiyem öncelikle bir süre böyle çalışmak ve sonrasında işten ayrılmak yönündedir. Aksi takdirde, işvereniniz sizi henüz bu sürelerle çalıştırmadan peşinen işten ayrılmış olursunuz ki; sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 6. Osman diyor ki:

  Meraba mutafa beh ben kamuda calisiyorum haftalik calismami 15 saat calisarakta doldurabilyorum ve boyle calismak istyorum bunun icin hukuki bi engel varmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçinin günde 11 saatten çok çalıştırılması yasal değildir. Rızası olsa bile bu mümkün olmaz.

 7. UFUK diyor ki:

  ben haftalık 54 saat çalıştırılıyorum. normalde 45 saat olması gerekmezmi. 45 saat üstü ücreti nasıl alınabilir .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçi haftada 45 saatin üzerinde de çalıştırılabilir. Ancak bu durumda 45 saatin üzerindeki çalışmaları için fazla mesai ödenmesi gerekir. Bunu işvereninizin size zaten ödüyor olması gerekir.

 8. UFUK diyor ki:

  BEN GÜNDE 10 SAAT ÇALIŞIYORUM . HAFTA SONUDA SAAT 1 E KADAR ÇALIŞIYORUM . HAFTALIK 54 SAAT ÇALIŞIYORUM. BUNUN İÇİN NE YAPABİLKİRİZ. ASGARİ ÜCRET ALIYORUM .45 SAATİN ÜSTÜ RESMEN BEDAVA ÇALIŞIYORUM. BU NASIL OLUCAK NASIL ALABİLİRİM BU FAZLA ÇALIŞMAYI

 9. Arzu diyor ki:

  Merhaba bi şirkette experim. 9.00-18.00 calısma saatleri.işe girmeden Cumartesi calısma yok denildi ama işe girdiğimde cumartesileride 15.00 a kadar calısacağimizi söylüyorlar.Öğle tatili çay molası falanda yok yemek yiyip direk calısmaya başlıyoruz.Ücretide asgari gösterip kalanı elden veriyorlar ne yapmam gerekir şikayet edip gereği yapılsın istiyorum herkes böyle

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu tür durumlarda şikayetler genelde sonuçsuz kaldığı gibi bazen işçinin aleyhine de sonuç doğurabiliyor. İşten ayrılmayacaksanız, ayrıldığınızda geriye dönük 5 yıllık ücret alacaklarınızı mahkeme kanalıyla alabileceğinizi hatırlatmak isterim.

 10. mikail diyor ki:

  S.a iyi günler benim is yerim buyuk bir ambalaj firmasi benim calısma saatim 07/15 15/23 23/07 dir ama hafta sonları 12 saat calistiriyor bu kanuna aykiri deilmidir 07 /19 calisiyoruz gecede 19 / 07 bu normalmidir. Tesekkur ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma ücretlerinin ödenmesi koşuluyla ve en az 1 saat ara dinlenmesi varsa normaldir. Ama gece çalışmasının 12 saat olması mümkün değildir, 7,5 saati aşmaması gerekir.

 11. Sezgin diyor ki:

  Mustafa bey öncelikle iyi akşamlar .Benim sizden ricam şu ;Ben senelerdir aynı işyerinde çalışıyorum ağır sanayide kaynakçıyım .Lakin çalıştığım yer bizim sigortamızı asgari ücret ten yatırıyor .Haftalık 56 saat çalıştırıyorlar dinlenme süreleri hariç.Resmiyette. Mesai olarak gösteriliyor mu bilmiyorum ama bize Mesai verilmiyor.Cumartesi bedava çalıştırılıyoruz .İşe gitmezsek Paramız kesiliyor.Paramız bankaya asgari olanı yatıyor Gerisi elden veriliyor.Bu haksızlığı nasıl düzeltebiliriz.Hangi merci ye şikayette bulunursak bu durum düzeltilir.Allah için yardım edin yol gösterin.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Size tavsiyem, hiçbir yere başvurmamanız yönündedir. Bu konudaki tecrübelerime dayanarak, çalışılmaya devam edilecekse en iyisinin hiç şikayet etmemek ve işten ayrıldıktan sonra geriye dönük tüm alacaklar için dava açmak olduğunu söylemeliyim.

 12. Davut çelik diyor ki:

  Merhaba
  Ben x şirkete yönetici olarak çalışıyorum.şirket el değiştirdi daha önce 8.5 saat çalışıyordum.
  Yeni yönetim tarafın sözlü tebliğ yapıldı. Bundan sonraki süreçte haftada 1gün 16 saat çalışmamız diğer günlerde 10 saat çalışmamız istenmektedir. Verilen talimat sözlü
  Bu konuda ne yapmamız gerekir.yasal haklarımız nedir
  13 yıldır çalışıyorum bu şirkette 10 yıl önce çalıştığımız şartlara geri döndük.
  Bilgilernuzden faydalanabilirmiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Önünüzde iki seçenek var. Bu şekilde çalışmaya devam edebilir ve ileride işten ayrıldığınızda geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretlerinizi dava yoluyla talep edebilirsiniz. Ancak bu şekilde çalışmak istemiyorsanız size tavsiyem önce bir süre beklemeniz ve bahsettiğiniz koşullarda fiilen bir müddet çalışmanızdır. Bundan sonra haklı gerekçeyle iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 13. Ayca diyor ki:

  Mustafa bey bir iş yerim var çalışanım sadece 1 saat hafatada 1 gün calışıyor yani ayda 4 saat çalışıyor buna sigorta yapılırmı kız ögrenci okuyor okulda yemek bölümünde okul sigortasını yapmış ben yaparsam babasından saglık sigortası kesilecek ne yapayım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bir dakika bile olsa, hiçbir çalışanı sigortasız çalıştırmamalısınız. Olası bir iş kazasında, işin içinden maddi ve manevi olarak çıkamayabilirisiniz. SGK ile görüşerek, nasıl bir sigortalılık yapabileceğinizi sormanızı tavsiye ederim.

 14. Velii diyor ki:

  Ne olursa oldu 9 saatten fazla çalışılması fazla ve yasak olmali yemek mola dahil.is çıkışı eve varis süresi var daha.kişi kendisine ailesine vakit ayırmasın mi asgari ücrete köle arıyor herkes.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Keşke çalışma süreleri dediğiniz gibi azalsa ve daha insani çalışma koşulları olsa; ancak şu an için mevcut durum budur.

 15. Ahmet diyor ki:

  Mustafa bey bu günlük 11 saate yemek molalarıda dahil mi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ahmet bey, yemek molaları çalışma süresinden sayılmaz. Dolayısıyla, yemek ve çay molaları hariç 11 saatten bahsetmek gerekir.

 16. Talip KARACA diyor ki:

  Selamünaleyküm Mustafa bey ben Adana Kozan da enerjisa nin yaptığı bir hes projesinde çalıştım burda Tabi bi taseronda ama bu taseronda başka bi taserona işi devretmisti ben işten ayrilacagimi söyleyip karşılıklı konuşup anlaşarak işten ayrıldık haklarımı eksik de olsa hesapladık tmm dedik kalan bir miktar paramı bi kacgun sonra yatiracagini söyledi tmm dedik fakat aradan 1 ay geçti ama ben hala kalan paramı alamadım ne yapmam gerekiyor herhangi bir istifa dilekçesi felan yazmadım ben bu paranın üstüne su mu içeyim yoksa alabilirmiyim rica ederim bir cevap bekliyorum şimdi den çok teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Talip bey, aynı soruyu iletişim formundan da göndermişssiniz. Oradan size bir cevap yazdım.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
gecici isci mevsimlik isci izin
Geçici / mevsimlik işçinin yıllık izin hakkı

Geçici işçinin yıllık izni İş Kanunun işçilere tanıdığı önemli haklardan biri olan yıllık ücretli izin; işçinin dinlendiği, yeni çalışma yılına...

Kapat