İşçi bir günde en çok kaç saat çalıştırılabilir?

İşçinin günlük en fazla çalışabileceği süre

İşyerinde günlük çalışma süreleri belirlenmiş bile olsa özellikle sipariş yoğunluğu gibi durumlarda fazladan mesai yapılması mümkündür. Böyle bir durumda meydana gelebilecek fazla çalışma kavramını ya da bu çalışmanın ulusal bayram ve genel tatil günlerinden birine denk gelmesi halinde gündeme gelecek olan genel tatil ücretini daha önce açıklamıştım. Peki ama işçi bir günde en çok kaç saat çalışabilir?

Çalışma süresi nedir?

Öncelikle İş Kanununa göre haftalık çalışma sürelerine bir bakalım. Kanunda haftalık çalışma süresi  en çok 45 saat olarak belirlenmiş ve bu sürenin aksi kararlaştırılmadıkça haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölüneceği belirtilmiştir. Peki ama bu durumda günlük kaç saat çalışma süresi vardır?

Günlük yedi buçuk saat mesai

Yine İş Kanunu gereğince, işçilere haftada en az bir gün kesintisiz 24 saat hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, işçinin haftanın 6 günü çalışacağı kabul edilmelidir. O halde 45 saat altıya bölündüğünde çıkan 7,5 rakamı bize işçinin günlük çalışma süresini verecektir.

Altı gün çalışılmak zorunda değil

is kanunu gunde azami calisma suresi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki temel husus vardır:

 • Taraflar anlaşırsa 45 saat haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmeyebilir
 • Hafta tatili 24 saatten çok verilebilir.

Yukarıdaki iki hükmün doğal sonucu ise şudur: İşyerinde örneğin haftanın 5 günü 9’ar saat çalışılabileceği gibi 4 günü 11’er saat de çalışılabilir. İşte tam burada devreye günlük azami çalışma süresi kavramı girmektedir.

Günlük azami çalışma süresi

İş Kanununun 63üncü maddesine göre, günlük en çok çalışma saati 11 saattir. Bunun anlamı ise şudur: İşyerinde ne olursa olsun, işçinin günlük 11 saatten çok çalıştırılması mümkün değildir. Olağan fazla çalışma ya da olağanüstü fazla çalışma fark etmeksizin işçi günde on bir saatin üzerinde çalıştırılamaz. Hiçbir neden, işçinin günlük 11 saatin üzerinde çalıştırılmasına gerekçe olamaz.

SONUÇ

İş Kanunu ve Yargıtay içtihatları göz önüne alındığında, işçi için günlük 11 saatlik azami çalışma süresi sınırının koyulduğunu görüyoruz. Bu öyle bir sınırdır ki, hiçbir gerekçeyle aşılması mümkün değildir.

İşyerinde yetişmesi gereken ne kadar çok sipariş olsa da, en umulmadık gelişmeler  yaşansa da, işçi rıza gösterse de günlük en çok çalışma süresi olan on bir saat aşılamaz.

Kısa vadede iş kazalarına ve uzun vadede ise fiziksel ve ruhsal yorgunluklara neden olabileceği düşünülerek getirilen bu sınırlamaya bütün işverenlerin uyması önem arz etmektedir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,33 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Davut çelik diyor ki:

  Merhaba
  Ben x şirkete yönetici olarak çalışıyorum.şirket el değiştirdi daha önce 8.5 saat çalışıyordum.
  Yeni yönetim tarafın sözlü tebliğ yapıldı. Bundan sonraki süreçte haftada 1gün 16 saat çalışmamız diğer günlerde 10 saat çalışmamız istenmektedir. Verilen talimat sözlü
  Bu konuda ne yapmamız gerekir.yasal haklarımız nedir
  13 yıldır çalışıyorum bu şirkette 10 yıl önce çalıştığımız şartlara geri döndük.
  Bilgilernuzden faydalanabilirmiyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Önünüzde iki seçenek var. Bu şekilde çalışmaya devam edebilir ve ileride işten ayrıldığınızda geriye dönük 5 yıllık fazla çalışma ücretlerinizi dava yoluyla talep edebilirsiniz. Ancak bu şekilde çalışmak istemiyorsanız size tavsiyem önce bir süre beklemeniz ve bahsettiğiniz koşullarda fiilen bir müddet çalışmanızdır. Bundan sonra haklı gerekçeyle iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 2. Ayca diyor ki:

  Mustafa bey bir iş yerim var çalışanım sadece 1 saat hafatada 1 gün calışıyor yani ayda 4 saat çalışıyor buna sigorta yapılırmı kız ögrenci okuyor okulda yemek bölümünde okul sigortasını yapmış ben yaparsam babasından saglık sigortası kesilecek ne yapayım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bir dakika bile olsa, hiçbir çalışanı sigortasız çalıştırmamalısınız. Olası bir iş kazasında, işin içinden maddi ve manevi olarak çıkamayabilirisiniz. SGK ile görüşerek, nasıl bir sigortalılık yapabileceğinizi sormanızı tavsiye ederim.

 3. Velii diyor ki:

  Ne olursa oldu 9 saatten fazla çalışılması fazla ve yasak olmali yemek mola dahil.is çıkışı eve varis süresi var daha.kişi kendisine ailesine vakit ayırmasın mi asgari ücrete köle arıyor herkes.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Keşke çalışma süreleri dediğiniz gibi azalsa ve daha insani çalışma koşulları olsa; ancak şu an için mevcut durum budur.

 4. Ahmet diyor ki:

  Mustafa bey bu günlük 11 saate yemek molalarıda dahil mi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ahmet bey, yemek molaları çalışma süresinden sayılmaz. Dolayısıyla, yemek ve çay molaları hariç 11 saatten bahsetmek gerekir.

 5. Talip KARACA diyor ki:

  Selamünaleyküm Mustafa bey ben Adana Kozan da enerjisa nin yaptığı bir hes projesinde çalıştım burda Tabi bi taseronda ama bu taseronda başka bi taserona işi devretmisti ben işten ayrilacagimi söyleyip karşılıklı konuşup anlaşarak işten ayrıldık haklarımı eksik de olsa hesapladık tmm dedik kalan bir miktar paramı bi kacgun sonra yatiracagini söyledi tmm dedik fakat aradan 1 ay geçti ama ben hala kalan paramı alamadım ne yapmam gerekiyor herhangi bir istifa dilekçesi felan yazmadım ben bu paranın üstüne su mu içeyim yoksa alabilirmiyim rica ederim bir cevap bekliyorum şimdi den çok teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Talip bey, aynı soruyu iletişim formundan da göndermişssiniz. Oradan size bir cevap yazdım.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
timthumb_0399d3cf8bda0310c9ce2ef5cb347787
İşçi işyeri açabilir mi?

İşçinin işyeri açması Bu soruyu bir memur için sorsaydık, cevabımız rahatça “hayır” olurdu. Bunun nedeni, memurun hangi işleri yapabileceğinin, hangilerini...

Kapat