Reklam

İşçi fazla çalışma yapmak zorunda mı?

Fazla mesai yapmak zorunlu mu?

Fazla çalışma, İş Kanununun 41inci maddesinde yer alan ve hem yapılması hem de ücretinin ödenmesi çeşitli şartlara bağlı olan bir çalışma türüdür. Fazla çalışma aslında arızi; yani geçici bir çalışma türüdür. Devamlı yapılmaması ve süreklilik arz etmemesi gerekir. Bütün bunları göz önüne aldığımızda ortaya bir soru çıkmaktadır: İşçi fazla mesai yapmak zorunda mıdır?

Fazla çalışma nedir?

İş Kanununa göre, haftalık 45 saatin üzerinde yapılan çalışmalar fazla çalışmadır. Bu temel kuralın dışında bir takım özel fazla çalışma türleri vardır. Yargıtay kararları ile oluşan bu tip fazla çalışmalara örnek olarak günlük 11 saatin üzerinde yapılan çalışmaları ya da gece döneminde 7,5 saatin üzerinde yapılan çalışmaları gösterebiliriz. Ancak, genel kural olarak haftada 45 saatin üzerinde yapılan bir çalışmanın fazla çalışma olacağını söyleyebiliriz.

Fazla çalışma muvafakatnamesi

Fazla çalışma yapılabilmesi için işçiden fazla çalışma onayının alınması gerekir. Şu yazıda da açıklandığı üzere, işçiye fazla çalışma yaptırılması onun onayına bağlanmıştır. Bu onay, fazla çalışma muvafakatnamesi ile alınabileceği gibi iş sözleşmesiyle de alınabilmektedir. İşçi onay vermeden, ona fazla mesai yaptırılması mümkün değildir.

Onay veren işçi, fazla çalışma yapmalıdır

gece calismasi fazla calisma mesai

İşte yukarıda belirtildiği şekilde fazla çalışma onayı veren işçi, işveren tarafından gerek görülen hallerde fazla mesai yapmayı peşinen kabul etmektedir. Bunun anlamı ise, işçinin geçerli bir mazereti olmadığı sürece fazla çalışma yapmak zorunda olmasıdır. İşverenin her sene bir defa, fazla çalışma için işçisinin onayını alması yeterli olmaktadır. O nedenle; her zaman fazla çalışmaya katılmak istemeyen işçi, fazla çalışma muvafakatnamesini imzalamamalı ya da iş sözleşmesinde fazla çalışmaya peşinen onay vermemelidir.

SONUÇ

Fazla çalışma muvafakatnamesini imzalayan veya iş sözleşmesinde fazla çalışma yapmaya peşinen onay veren bir işçi artık fazla çalışma yapmak zorundadır. Çünkü bu onay, işveren tarafından gerekli görüldüğü hallerde işçinin fazla çalışma yapmayı taahhüt ettiği anlamına gelmektedir.

Ancak eğer işçinin geçerli bir mazereti varsa ya da işverenin işçisinden istediği fazla çalışma kanunen yasaklanmış bir çalışma türüyse, bu durumda işçi fazla mesai yapmak zorunda değildir.

Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalamamış ya da iş sözleşmesinde fazla çalışmaya peşinen onay vermemiş bir işçi ise fazla mesai yapmak zorunda değildir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. Eren diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey Ben … çağrı merkezinde çalışmaktayim her yıl 11 saat ile ilgili kagit imzalatiliyor.ben istemiyorum.yasaları inceledim.çalışan isteği doğrultusunda yazıyor ve gerçekten işimiz çok zor.ben tazminat alıp çıkmak istiyorum.ne yapmalıyım.doğal olarak beni çıkarmak için ugrasacaklar.nasıl yol izlemeliyim.desteğinizı bekliyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla mesai muvafakatnamesine imza atmadığınız için işten ayrılırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ancak siz bu evraka imza atmadığınız için işten çıkarılırsanız size kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Bence yapmanız gereken imza atmayacaksanız, beklemek ve onların sizi çıkarmasını sağlamaktır.

 2. Erol diyor ki:

  Merhaba

  Ben Özel çağrı merkezinde 4 senedir müşteri temsilcisi olarak  çalışmaktayım. Her sene ocak ayında  esnek çalışma onayı alınmakta (gecen sene 22 ocakta alindi) ben bu sene onay vermek istemiyorum. Tazminatimi alarak ayrilmak istiyorum. 
  Benim yapmam gerekenin hangisi olduğunu öğrenmek istedigim icin yazdim size.

  01.01.2017 den sonraki mesailere kalmasam 9 saati doldurup ciksam is yeri tazminatsiz mi fesh eder yoksa gecen sene 22 ocak tarihini bekleyip işyeri imzalamak icin kagit getirdiginde o gunden sonra mi mesai yapmamam gerekir.
  (Bi haberde 1 gun bile mesaiye kalmak omay vermis fibi olunuyor demişti o yüzden)
  Özetle; ben fazla mesai yapmak istemiyorum ama is yerinden tazminatimi alamiyacak yanlis bisey yapmak istemiyorum. Sizce ne yapmaliyim teşekkürler 

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Aslında fazla çalışma onaylarının iş sözleşmesiyle bir kez alınması bile yeterli olabiliyor. Sizin de büyük ihtimalle iş sözleşmenizle onayınız peşinen alınmıştır. Bu nedenle, ücreti ödendiği müddetçe fazla mesai yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Ancak günlük çalışma süreniz 11 saatin üzerine çıkarsa ya da bir yıllık fazla mesai süreniz 270 saati aşarsa o zaman haklı nedenle iş akdinizi feshedebilirsiniz.

 3. rahime kut diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey bir fabrikada işçi olarak çalışmaktayım. Yıllık fazla mesailerim 500 saati bulmaktadır. Tüm çalıştığım fazla mesai ücretlerini de almaktayım. Yine de fazla mesaim 270 saati geçtiği için iş akdimi haklı feshedebilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, bu durumu mahkemede ispat edebilecekseniz bu nedenle işten haklı sebeple ayrılabilirsiniz.

 4. gokhan diyor ki:

  Mustafa bey merhaba bankada güvenlik gorevlisi olarak calisiyorum. Fazla mesai yapacagim diye onay verdim fakat yillik 500 saatin uzerinde mesai yapiyoruz, is akdini hakli feshedip tazminat alabilir miyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçi fazla mesai için onay vermiş olsa bile, yılda 270 saatin üzerinde yapılan fazla çalışmalar haklı nedenle fesih sebebidir.

 5. Mustafa diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben özel sektörde 6 senedir çalışmaktayım. Çalışma saatlerimiz 08:00-17:30. 17:30 dan 20:00 a kadar da fazla mesai yapmaktayız. Işyerinde bir haftadır fazla mesai de acil bir işimiz çıktıgında gitmemiz gerektiğinde izin kağıdı istemekteler. Şefler, ustalarda bir çogu zaman fazla mesaiye kalmamaktalar. Biz yoksak bize telefon açacaksınız diyorlar. Fazla mesaide hem izin kağıdı hemde telefon açma konusunda hukuki sorumluluklarımız nedir? Sistem neyi gerektiriyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla mesai yapmaya peşinen onay veren işçi fazla mesai yapmak durumundadır. Ancak bir yılda toplam 270 saatin üzerinde fazla mesai yapıyorsanız bu yasal değildir ve işçi bu nedenle iş akdini haklı nedenle feshedebilir.

   1. Mustafa diyor ki:

    Hocam sorun fazla mesai saatinde gitmemiz gerektiğinde izin kağıdı yazılmasını istemeleri. Yani fazla mesaide işimiz çıktıgında giderken izin kağıdı yazdırmak zorundamıyız.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     İzin kağıdının ne olduğunu tam anlayamadım. Biraz açıklarsanız yorum yapmaya çalışırım.

     1. Mustafa diyor ki:

      Izin kagıdı normal çalışma saati içinde dışarıya çıkarken ustaya söyleniyor. Ustada şefin amirin ve ustanın imzası olan saat kaçta çıktıgımızı hangi sebepten dolayı 2 saatli 3 saatlik vs. izin aldıgımızı belirten günlük izin kağıdı. Bunu bizden 1 haftadır fazla mesailerde de istiyorlar. Işin garip tarafı usta amir yetkili kişiler fazla mesaiye kalmamaktalar. Fazla mesaide acil gitmemiz gerekirse günlük izin kagıdı yazdırmamızı yada Onlara telefon açmamızı istiyorlar. Mesaileri bitmiş kartlarını basmışlar çıkışlarını yapmışlar. Bizim onlara telefon açma gibi yükümlülügümüz olmamalı.

     2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Bu saatlik izinlerin yıllık izninizden düşülmemesi gerekir. Bunun dışında, eğer bu birkaç saatlik izinlerin karşılığında sadece fazla mesai ücretiniz kesiliyorsa normal olduğu kanaatindeyim.

 6. Ahmet diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey 3 yıldır özel sektörde bir işde çalışıyorum çalışma saatlerim sabah 08.00 akşam 20.00 12 saat çalışıyorum fakat işe girerken herhangi bir belge yada iş sözleşmesi imzalamadım ve fazla çalışmak içinde bir belge imzalamadım ayrıca cumartesi günleride çalışıyorum fakat ne denetleyen var ne birşey bu durumda ne yapmam gerekir mahkeme harici şikayet edebileceğim ve denetleyecekleri bir kurum varmıdır şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mahkeme haricinde Alo 170’e ya da Bimer’e şikayette bulunabilirsiniz.

 7. ERDAL KILIÇ diyor ki:

  Slm Mustafa bey kurumsal bir firmada 25/2 maddeden iş aktim feshedildi fakat mahkemeye verdim ve kazandım, bu süre zarfında maddi ve manevi sıkıntılar yaşadım bu sebeple tazminat davası açabilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette dava açabilirsiniz. Ancak bu davanın görüleceği yer iş mahkemeleri olmayacak ve genel görevli mahkemelerde davanız görülecektir. Ama, dava sonunda nasıl kazanımlar elde edebileceğinizi bilemiyorum.

 8. NEŞET diyor ki:

  Aleminyum sektöründe erken emeklilik varmidir hocam

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda bir bilgim yok ne yazık ki.

 9. NEŞET diyor ki:

  Merhaba mustafa bey öncelikle teşekkür ederim cevaben yok böyle bi yazili anlaşmam yok sadece işe girerken her sözleşmede oldugu gibi fazla mesai yapabilrmisiniz kipini evet olarak yazdim bunu biliyorum 5yil önce doldurdum onun haricinde diger gece ariza olaylarinida sözel konuştuk gelirmison gibi Vs.onun dişinda yazili bir anlasmam yinede zorunlumuyum gelmeye yok kisa mesai derken benim faprika gelip gitmem yaklaşık 1saate tekabil ediyor ve faprikanin icine girdigimiz. Ve ciktigimiz. Saat baz aliniyo normalde gece arizaya geliş ve gidiş saatim eve giriş ve cikiş saatimden yazilmasi lazim degilmi saygilar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda net bir şey söylemem zor. Elbette hakkaniyete uygun olan, harcadığınız tüm zamanın mesainizden sayılmasıdır. Ancak yine de sözleşmenizdeki hükümlere göre bu durum değişebilir. Size tavsiyem mümkünse sabretmenizdir. İşten ayrılma durumunuz olursa, mahkeme kanalıyla bunları talep edebilirsiniz. Ya da şu yazıdaki kanallara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 10. Yasin ÖNLÜ diyor ki:

  mustafa bey bizler taseronda calisirken baska bir ozel sektore devrolunduk taserondaki fazla calisma ve mesailerimizi sulh yoluyla alamayacagimiz aşikardir mahkemeyede verrirsek isveren tehtidi var nasil bir yol izleyebiliriz devletimizin her hangi bir kurumu varmidir bu konulari mahkeme yolu olmadan çozebilecek

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yasin bey mahkeme dışında başvurabileceğiniz yollar için şu yazıya bakabilirsiniz. Bunun dışında ne yazık ki yapabilecek fazla bir şey yok. Yazıda yer alan kanallardan şikayette bulunduktan sonra, sorununuzun çözülme ihtimali vardır.

 11. NEŞET diyor ki:

  Slm.mustafa bey ben aliminyum faprikasinda 3vardiyeli olan faprikamizda tek elektirikciyim birde mekanik bakimci arkadaşim var 2 kişiyiz ikimizde sabit 08.00 den16.00 4de kadar calisiyoruz vardiye yok tek oldugumuz icin 5 yildir burda calisiyorum gece arizalarina şimdiye kadar hep geldim gecen müdürle maaş kisa mesai oldugu icin tartiştim ve gelmedim bana maaşimi begenmeyip kisa mesai oldugunu 5dk.10dk gibi tutanak tuttu ve bende savunmami yaptim benim ariza oldugunda gelmem mecburimi ne yapmam gerekir saygilar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Neşet bey kısa mesai derken ne kastettiğinizi tam olarak anlamadım. Ama, şöyle söyleyebilirim ki; öncelikle iş sözleşmenize bakmam gerekir. Eğer, iş sözleşmenizde onay vermişseniz gerektiğinde fazla çalışma yapmak durumundasınız. Ama bu geldiğiniz dönemlerin ücretleri size ayrıca ödenmeli. Yapmanız gereken şey, görev tanımınıza bakmanız. Eğer görev tanımınızda gece arızalarına gelmek var ise, gelmelisiniz. Yine de bunun da bir sınırı elbette vardır Bu durumun devamlı olmaması gerekir.

 12. Sinan diyor ki:

  Hocam merhaba ben sürekli gece çalışıyorum yani gündüz çalışma gibi bir durumum yok yarım saat yemek molası ile 8 saat çalışıyorum devamlı gece çalıltığım için fazla mesai yapma zorunluluğum varmıdır. Ben mesai yapmak istemiyorum zaten gece çalıştığım için yeterince yıpranıyorum deme hakkım var mıdır.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sinan bey gece döneminde fazla çalışmada kastınız 8 saatlik süreden fazla çalışmak ise şu yazıya bakabilirsiniz. Bu yazıda belirtilen sektörlerde çalışan işçiler hariç diğer işçilere gece fazla çalışma yaptırılamaz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
ziraat işçisi kıdem tazminatı
Tarım işçisinin kıdem tazminatı hakkı var mı?

Kıdem tazminatı almanın ön şartı 4857 sayılı İş Kanununa tabi olmaktır. O halde, bir işçinin kıdem tazminatı alıp alamayacağını söyleyebilmemiz...

Kapat