İşçi ihtarname örneği

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir.

İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir. Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İhtarname noterden gönderilmek zorunda mı? Bu konuda yazmış olduğum bir yazıya şuradan göz atabilirsiniz.

İndir (DOCX, 17KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (15 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,27 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 136 YORUM
 1. Ali Koç diyor ki:

  Merhabalar Mustafa Bey, öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. İlk sorum, İşveren vekilinin (müdür) ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hareketi de haklı fesih sebebi midir? İkinci olarak ihtarname firmanın çalışılan şubesine mi, genel merkeze mi gönderilmeli ? üçüncü olarak ise haklı nedenle fesihde ihtarnameyi gönderdikten sonra fesih gerçekleşmiş olur mu ? Ek bir işleme gerek var mıdır ve işe devam etmek gerekir mi ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba Ali bey. İşveren vekilinin size karşı bir hareketi mi oldu? Öyleyse elbette haklı nedenle fesih sebebidir. Şirketin merkezine ya da şubeye göndermek arasında fark olmaz. Evet, sizin ihtarnamenizin karşı tarafa tebliğ edilmesiyle birlikte fesih gerçekleşmiş olur. Noterden ihtarname gönderildikten sonra, işyerinde çalışmanızda sıkıntı olacaksa çalışmayabilirsiniz. Sıkıntı olmayacaksa elbette çalışmaya devam edebilirsiniz.

 2. Yigit demirel diyor ki:

  Mustafa bey meraba,
  Ozel bir kozmetik firmasinda haziran 2015 tarihinden beri calismaktayim. 2016 yilindan bu yana hakedilmis primlerimizi ve son 6 aydir maaslarimizi gec yatirmaya basladirlar. Ekim ayinin maasinida hala yatirmadilar, kasim ayinin son haftasindayiz ve 2 maas iceri girmis olucaklar arti primlerim var. Alo 170 e sikayet ettim ama sonuc gelirmi bilmiyorum,İhtarname cekip isten ayrilipmi beklemeliyim nasil bir yol
  cizmem lazim acaba tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrılmayı göze alıyorsanız, bu gerekçelerle elbette ki ayrılıp kıdem tazminatınız ve diğer alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Alo 170’e de şikayette bulunabilirsiniz ama ortalama 6 ay kadar süreceğini düşünüyorum.

1 2 3
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçi için mazeretli devamsızlık halleri
Mazeretli devamsızlık halleri nelerdir?

İşçi için geçerli devamsızlık mazeretleri İşçinin mazeretsiz olarak işe gelmemesinin önemli sonuçları vardır. Mazeretsiz işe gelinmeyen günlerin sayısına göre, işçi...

Kapat