Reklam

İşçi ihtarname örneği

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir.

İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir. Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İhtarname noterden gönderilmek zorunda mı? Bu konuda yazmış olduğum bir yazıya şuradan göz atabilirsiniz.

İndir (DOCX, 14KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (15 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,27 / 5)
 1. zehra yıldız diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey,
  İşyerinde 30 gün çalışan bir işçinin bir ayda 3 saat gelmeme durumunda saatlik kesinti yapmak istiyoruz.sgk günü tam maaşından bu kesintiyi yapabilir miyiz?Yaparsak 4857 hangi maddeyi dikkate alırsak yapabiliriz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zehra hanım, bunun için ilk şart işçinin ücretinin maktu olarak belirlenmemiş olmasıdır. Dolayısıyla iş sözleşmesine ya da fiili çalışma şartlarına bakılır. Eğer işçinin ücreti maktu olarak belirlenmemişse kesinti yapılabilir. Maktu olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Eğer işçinin sözleşmesinde ücret aylık olarak belirlenmişse, işçinin işe gelmediği günler ücreti kesilmiyorsa ve en önemlisi örneğin 31 gün çeken bir ayda ya da 28 gün çeken bir ayda da işçinin maaşı hep 30 gün üzerinden ödeniyorsa, bu işçi maktu ücretle çalışıyor demektir. Peki kesemezseniz ne yapabilirsiniz? Bu durumda iki seçenek var. İlk olarak bir disiplin yönetmeliğiniz varsa ücret kesme cezası uygulayabilirsiniz ancak kestiğiniz cezayı ÇSGB’nin banka hesabına yatırmanız gerekir. İkinci olarak da, tutanakla buna benzer durumları tespit edip ileride fesih işleminde kullanabilirsiniz.

 2. Ahmet diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey, ben 2010 nisan ayın’dan beri bir Elektirik dagıtım sirketinde sayac okuycu olarak çalışıyorum.günde 8-10 km yürüyorum. 2013 aralık ayın’da dağıtım sirketi özelleştiği için beni özelleştirme yi alan şirket kendi bünyesine aldı.ihbar ve kidem tazminatı nı aldım.2016 nisan ayında şirket bana kurumun kendi içinde parakende ve dağıtım olarak ikiye ayrıldığını söyleyerek bana kidem tazminatı nı ödedi.ama ihbar ve diğer haklarımın devam ettigini söyledi. Ve ben 2016 nın eylül ayından beri sağlık sorunu yaşıyorum.ayağımda kıkırdak aşınmasi var.Meslek hastalıkları hastanesinden uzun süre ayakta kalmaması,merdiven inip çıkmaması,çömelir pozisyonda çalışmaması önerilerir diye rapor aldim.Şirket beni başka bir pozisyon da değerliendirmek yerine bana baskı uygulamaya başladı.bana istifa et git diyorlar müdür ler.ne yapmalıyım ihtar çekmelimiyim yardımcı olursaniz sevinirm.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ahmet bey nihai karar sizin. Ama size şu kadarını söyleyebilirim; eğer bu nedenle işten ayrılacaksanız bunu mutlaka ihtarname çekerek ve ayrılış sebebinizi belirterek yapmalısınız.

   1. Ahmet diyor ki:

    Peki ihtar cekip haklarımı aldıktan , isten ayrıldıktan sonra, sirketi sağlık sorunlarim yüzünden mahkemeye versem tazminat davası açsam kazanma ihtimalim nedir.yardımcı olursanız sevinirim. Önceki cevap için teşekkürler.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Haklarınızı almışsanız, bahsettiğiniz tazminat İş Kanunu dışında bir tazminat olmalıdır. Bununla ilgili en doğru bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz.

 3. Ali rıza diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey bir konuda yardımcı olursanız sevinirim çalışmış oldugum şirkette 10 yıldır hizmet ediyorum son 1yıldır maaş sıkıntısı yasıyorum zamanın da ve düzenli öden miyor ve 1 aylık maaş her zaman içerde bırakıyorlar bu konudan dolayı çok madurum avans taleplerimiz bile red oluyor bu yüzden işten ayrılmayı düşünüyorum. Haklarımı alabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz teşekürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçinin maaşınının zamanında ödenmemesi tabi ki bir haklı fesih nedenidir Ali Rıza bey.

 4. Fulya diyor ki:

  Merhaba
  4 yıldır çalıştigim isyerimden mobbing nedeniyle ayrılıyorum bugün ihtar çektirdim. Ve ihtar tarihi itibariyle ise gitmeyeceğimi ihtar da noter araciligiyla belirttim. Bildirmeme rağmen bana ise gitmedi diye haksız çıkarım yaparlar mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapsalar bile bir şey değişmez. Siz ihtarname çekerek zaten tedbirinizi almış oluyorsunuz.

 5. bülent diyor ki:

  slmmustafa bey ben bir dökümhanede 6 yıldır cailşıyorum.son 1,5 yıldır maaslarımızı tam zamanında alamıyoruz.paramızın bir kısmını ayın 16 17 veya 18 de veriyorlar bir kısmınıda ayın 22 23 veya 25 de veriyorlar.sigortamız aldıgımız maas uzerinden gösterilmiyor örnegin ben agi le beraber 1985 tl maas alıyorum fakat ssk ya 2120 tl gösteriliyor ve bize cıkarsanız tazmınat vermeyeceklerini soylediler benim yapmamgereken ne acaba acıl cevap lütfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Eğer maaşlarınız zamanında ödenmiyorsa bu gerekçeyle işten ayrılmanız mümkündür. Bu durumu mahkemede ispat edebilirseniz, kıdem tazminatınız size ödettirilecektir.

 6. Sema bahtiyar diyor ki:

  Merhaba mustafa bey. Ben 9 aydır çalıştığım firma benim çalışmamdan memnun olmadıkları söyleyip işten çıkarmak istediğini söyledi 30/12/2016 tarihinde. Bende prosüdürleri uygulamaya başlayın dedim. Fakat firma sahibim istifa etmemi istedi. Kabul etmedim siz çıkarıyorsunuz işsizlik maaş hakkımı almak istediğimi çıkışımı vermelirini istedim. Daha sonra sigortasız çalışan mali işler müdürü ve firma sahibim 35 binliralık senet imzalamamı bu şekilde çıkışımı vereceklerini 1 ay sonra gelip senedi almamı söyledilee. Bunuda kabul etmedim. Ertesi gün. Firma sahibim bu sefer işten çıkarmayacağını ama ilerleyen süreçte tutanaklar tutacağını söyledi. Yapacağım işlele ilgili yanlış hata arayacakmış. Aynı gün bilgi işlemci bilgsayarıma bağlanıp bütün programlarıma kısıtlama getirdi. Mobbing uygulama başladı. Hem sözlü hemde yazdıkları maillerde usluplerde psikolojik olarak baskı ve aşağılar şekilde. Ben işe gitmek istemiyorum. Psikolojim bozuldu. Fakat istifa etmekte istemiyorum. İş bulana kadar işsizlik maaşımı almak istiyoeum. Ben ne yapabilirim. Bana bir yol gösterirmisiniz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bir kere, kesinlikle senet imzalamamalısınız. Geri dönüşü olmayabilir. Diğer konulara gelince, ayrıntıları bilmem mümkün olmadığı için kesin bir şey söyleyemem. Ama şunu bilmelisiniz ki, işten istifa ederek ayrılırsanız birçok hakkınızı yitireceksinizdir.

 7. Hüseyin diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey;

  Öncelikle problemim ile ilgili cevap ararken siteyi buldum ve yorumları inceledim. Yardımcı olma konusundaki hassasiyetiniz ve gayretiniz için herkes adına teşekkür ediyorum.

  Sorum: Çalıştığım özel şirkette 2 yıl işveren vekilliği yaptım. Firmanın iş kanununa uygun olmayan tavırları ve benim uyarı yazılarım mevcut. Sonuçta yönetim ile ortam gerildi ve işveren vekilliğinden istifa ettim. Daha sonraki süreçte zaman zaman yöneticiden saygısız tutumlar ve çifte standart uygulamalara maruz kaldım. Şuan firma içerisinde diğer yöneticiler ile aynı problem yaşandığında benden savunma talep edilirken onlara sözlü uyarıda bulunuluyor. Etik dışı bu tutum ve davranışlar karşısında şahsım firmanın çalışma şartları ve bana karşı davranış şekilleri değiştiği için haklarımı alarak tek taraflı sözleşmemi fesih edebilir miyim? Desteğiniz için teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hüseyin bey ben teşekkür ederim. Bahsettiğiniz hususlar bir mobbing durumunun habercisi gibi. Ama mobbing bildiğiniz gibi biraz soyut bir kavram. Şu yazımı okuyarak durumunuzu kendiniz değerlendirmelisiniz.

 8. Serdar diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey
  Ben özel bir inşaat firmasında 6 yıl kadar çalıştım. Firma 6 ayda bir 7 ayda bir bazen 2 ayda bir çıkış yapıp tekrar giriş yapmış. Bu durum böyle 6 yıl devam etti. Şantiye olduğu için en son iş bitti ve çıkışlar verildi fakat şirket beni kendi çıkarmış olarak gösterdi işsizlik maaşı aldım. Sorum ben tazminat talep edebilirmiyim. Bana yıl içinde giriş çıkış yapılmış bilgim olmadan.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş bittiği için çıkarıldığınıza göre zaten kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekirdi. Başkaca bir nedene ihtiyacınız yok.

 9. Salih diyor ki:

  Öncelikle kolay gelsin.benim sorum şu 14 kasım 2016 da rahatsizlandigimdan dolayı işe gidemedim özel bir hastaneye gittim doktor randevu ile baktığını söyledi.O gün boşluğu olmadığı ve bakamayacağını söyledi bir gün sonrasına randevu aldım ve gittim doktor 10 gün rapor verdi.rapor öncesi gün için iş yerine gelemeyecegimi bildirdim.Rapor sonrası ise yani ayın 24 du.rapor bitiş tarihi 25 kasım a işyeri çıkışımı vermiş.2 yıllık çalışmam var bu durumda tazminat alabilirmiyim.istifa ve herhangi bir belgeye imza atmadım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir gün işe mazeretsiz gitmemiş olsanız bile, bunun cezası işten çıkarılma değildir. Bu nedenle, başkaca bir durum yoksa, dava açarak kıdem tazminatı başta olmak üzere hakkınızı alabilirsiniz.

 10. erdi diyor ki:

  Merhaba mustafa bey 3 yıldır çalışmış olduğum şirkette son 1,5 yıldır maaşlarımızı banka yolu ile alıyoruz ve maaşlarımız asgari ücretten yatıyor ilk 1,5 yılda maaşlarımızı elden aldık ve şimdiye kadar hiç AGi almadık işveren ödemedi ben şimdiye kadar hiç maaş bordrosu ve buna benzer ücretlerimi aldığıma dair belgelere imza atmadım geriye dönük olarak AGi’ ücretlerini talep edebilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Geriye dönük AGİ alınmasıyla ilgili bu hafta içinde detaylı bir yazı yayımlamaya çalışıyorum. Lütfen takip edin.

   1. erdi diyor ki:

    teşekkürler

 11. Mehmet diyor ki:

  Merhaba mustafa bey 04 02 2014 ten bu yana özel sektörde bir fabrikada çalışıyorum işçi ile işveren arasında toplu sözleşmede anlaşılamamiştir işçi grev kararı almıştır greve çıkmadan önce tazminat hakkım doğarmı.. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Toplu sözleşmede anlaşılamadığı için mi? Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı hakkınızı yitirebilirsiniz.

   1. Mehmet diyor ki:

    Ewt ama daha greve çıkılmadı grev tarihi belirlendi her 2 yılda bu durumla karşılaşıyorum bunu gerekçe olarak göstersem tazminat hakkım doğar mı cevabınız için teşekkür ediyorum.işveren locavt uygularsak tazminat hakkı doğarmı..

 12. Sema diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey, çalıştığım firma proje değişikliği yapmak istedi çalışma saatleri çoğaltıldı ve ücret düşürüldü “ya kabul et biz bir açığını bulup seni kovalım ya da kabul etme istifa et” denildi bu durumda noterden ihtarname ile tazminatlarımı talep edebilir miyim ya da nasıl bir yol izlemem gerekir? Şimdiden desteğiniz için teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, istifa etmemeli ve noterden ihtarname çekerek ayrılıp kıdem tazminatınızı talep etmelisiniz. Önemli olan, mahkeme aşamasında ücretin düşürüldüğünü kanıtlayabilmenizdir.

 13. Merve diyor ki:

  Mustafa bey merhaba ben özel bir şirkette bir buçuk senedir calısıyorum. 2016 Kasım ayında evlendim. Kimliğimi hala degiştiremedim.Ve şirkete bildirmedin. Şimdi işten ayrılmayı düşünüyorum cıkarken de kıdem tazminatımı almak istiyorum. Şirkete evlendiğimi bildirmediğim için cıkarken bu tazminatımı almama engel olurmu. Ve tazminat için ihtarname mi noter yoluyla mı halledersem kesin alırım.son olarak kıdem tazmınatıyla birlikte işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor muyum. Şimdiden teşekkürler…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir bildirim yapmanıza zaten gerek yoktu. İşinizin garanti olmasını istiyorsanız noterden gönderilen bir dilekçe sonucu garantiye alır. Evlilik nedeniyle ayrılan işçi işsizlik maaşı alamaz.

 14. Elifsu diyor ki:

  Mustafa bey merhaba , ben özel bir şirkette çalışıyordum 20.10.2015 tarihinde işe başladım 26.12.2016 tarihinde beni başka bir şubesinde çalıştırmak istediğini beyan ettiler bende evlendiğim için oraya gidemicemi söledm ve bana yasal süreç başlatıcam dediler ve ihtar yollamışlar ama ben çıkış imzalamadım ve bana tazminatımı vermediler ben haklarımı almam için ne yapmam gerekiyor. Teşekkürederim.

1 2 3 4
BİR YORUM YAZ