İşçi ihtarname örneği

Burada örnek olarak verilen ihtarname, işten ayrılan ve bazı haklarını alamadığını düşünen işçi için hazırlanmış bir ihtarname örneğidir.

İçeriği çok genel olup tamamen de özgünleştirilebilir. Bu tip ihtarnamelerde işten ayrılış nedeninin açık açık yazılması önemlidir. İşçi işten neden ayrıldığını ya da nasıl çıkarıldığını ayrıntısıyla anlatmalı ve haklılığını ortaya koymalıdır.

Sonrasında ise hangi alacaklarını alamadığını düşünüyorsa bunların ödenmesini işverenden talep etmelidir. Unutmayın, bu ihtarname içeriğini düzenlemek sizin elinizde. O nedenle ihtarname örneğinde yer alan açıklamaları dikkatle okuyunuz ve gerekli değişiklikleri mutlaka yapınız.

İhtarname noterden gönderilmek zorunda mı? Bu konuda yazmış olduğum bir yazıya şuradan göz atabilirsiniz.

İndir (DOCX, 17KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,21 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 88 YORUM
 1. Ahmet Durmaz diyor ki:

  Merhabalar 09.28.2010 tarihinde ise başladım bu zamandan sonra isveren beni fazla çalıştırdı ve 2016 yilina kadar yaklaşık 600 saat fazla mesai saati var bir kismini yıllık izinde aldim 80 saat kadar 2016 yili başlarında bu fazla çalışma durumundan şirkete ceza kestiler ve şimdi haftda 5 saat fazla çalışıyorum bunuda bir gün sonra saat alacağı olarak kullanıyorum benim sorum önceki odenmeyen fazla mesai saatleri haklı bir fesih nedeni olabilirmi Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ödenmemiş fazla çalışma alacakları elbette bir haklı nedenle fesih gerekçesidir. Önemli olan, dava aşamasında bunları ispat etmenizdir.

 2. m.salih arslan diyor ki:

  bizleri bilgilendirdiğin için teşekkürler..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Rica ederim Salih bey.

 3. m.salih arslan diyor ki:

  mutafa bey zaman aşımına uğrayan tazminatı talep edemezmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Talep edebilirsiniz ancak mahkemede aşamasında karşı taraf, alacağın zamanaşımına uğradığını iddia ederse davayı kaybedersiniz.

 4. m.salih arlan diyor ki:

  mutafa bey sayqılar ben 1968 doğumlu sigorta girişim 1987 ve 1994 ile 1999 yılları arasında 5 yıl fiilen belediyede çaliştim başkan değişikliği nedeniyle artık gitmedim ben kıdem tazminatımı nasıl alabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   1999 yılında işten ayrıldıysanız ve bunun kıdem tazminatını talep edecekseniz, bu tazminat zaman aşımına uğramıştır.

 5. Seydi Can diyor ki:

  Merhaba
  2011 ocak itibariyle çalıştığım bir finans firmasında bugün dahil mesailerim ödenmiyor elimde tüm mesailerime ait Yön.Kur.Bşk ve Genel müdür imzalı formlarım var 5 sene doluyor ve birebir dialog ile kendilerine bu talebimi ilettim hesaplamama göre 2500/3000 saat arasında alacağım var kendileri beni dinleyip karar vereceklerini açıkladı ama 3 aydır bana cevap vermedileri geriye dönük 5 yıllık hakkımı talep edebileceğimden artık son 1-2 ayım kaldığı için beni oyaladıklarını düşünüyorum işimi seviyorum ama alacaklarıma karşılık borçlarım var ve sözleşme haklı olarak fes etsem hangi haklarımı alabilirim ? Ödemem gereken aylık giderlerim var bunlar beni çok zora sokar Bu konuda ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, galiba bir konuyu yanlış anladınız. 5 yıllık zaman aşımı demek, 5 yılınız dolduğunda geriye dönük 5 yıllık ücret alacaklarınızın talep edilemeyeceği demek değildir. Ancak diyelim ki bugün itibariyle 5 yılınızı doldurdunuz. Bunun anlamı, yarından itibaren tam 5 yıl önceki ve ondan daha önceki ücretlerinizin zaman aşımında uğramış olduğudur. Örneğin siz çalışmaya devam etseniz ve seneye 2017 yılında ayrılsanız, 2011 alacakalrınız zaman aşımına uğrayacaktır ancak yine son 5 yılı, 2012-2017 arasını talep edebilirsiniz.

   1. Seydi Can diyor ki:

    Merhaba konuyu doğru anladım ve çalışırken bu hakkımı talep ediyorum ama somut bir cevap alamıyorum ne yapmalıyım ? Hangi haklarımı talep edebilirim ?

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Çalışırken bütün ücret haklarınızı talep edebilirsiniz. Ama ödenmezse dava açmanız gerekir. İş akdinin sona ermesine bağlı olan yıllık izin ücreti, kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklarınızı isteyemezsiniz.

   2. Murad diyor ki:

    Mustafa bey ben tüm haklarimi aldim die imza attim ama almadim maas bodrosuna yansayan birşey yok ne yapmam gerekiyo

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu durumda ihtarname gönderin ve durumu anlatarak haklarınızı talep edin. Siz imza da atmış olsanız, hesabınıza yatan bir para yoksa yine de mahkeme kanalıyla alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 6. Umit diyor ki:

  Merhabalar ben ümit 2yil aynı şirkette güvenlik yapmaktaydim fakat çalıştığım yer kendi bünyesine geçince istifa etmek zorunda kaldım. Sskdan 3600 belgesini aldım ne yapmam lazım hak ediyorum değilmi ozaman

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, aslında bu belgeyi işten ayrılmadan önce almanız ve işverene vererek kıdem tazminatınızı talep etmeniz gerekirdi. Eğer istifa dilekçesi vererek işten ayrılmışsanız işiniz zor olabilir.

 7. Sinem Kara diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey
  Ben 5 yıldan beri büyük tatil köyünde otel sektöründe çalışıyorum. Ama her gün 3 saat fazla çalışıyorum. Mesai parası da vermiyorlar, ihtar çeksem en azından mesai paralarını alabilirmiyim. Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışırken çekeceğiniz ihtarname işe yaramayacaktır. Ancak işten ayrılırsanız, bu ayrılışınızdan hem sonra ihtarname çekmeli ve tüm alacaklarınızı talep etmelisiniz.

 8. Ayşe humeyra Yanık diyor ki:

  Merhaba ben özel bir hastanede hemşire olarak çalışıyordum iki hafta önce işten ayrıldım ve iki yıllık sözleşmem dolmadan ben fesh ettim ama tazminat olarak son maaşımı ve mesai ücretlerimi yatırmayacaklarını söylediler zaten hastaneye kayyum atandı böyle bir hakları var mı ihtar çekmem işe yarar mı

 9. Ömer faruk diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey. Ben bi vale şirketinde vale olarak 24.08.16 tarihinde girdim yaklaşık 54 gündür maaş vermiyorlar. Diğer çalışanlar aldı ama benim maaşım yatmadı hala. Sigortamda 8 günlük yatmış bu durumda ne yapmam gerekiyor. İyi günler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu şekilde çalışma istemiyorsanız işten ayrıldıktan sonra İşkur İl Müdürlüğüne giderek şikayet dilekçesi doldurun ve bekleyin. Sonuç alamazsanız bunun ardından dava açabilirsiniz. Çalışmaya devam etmek istiyorsanız da Alo 170’i arayarak şikayetinizi iletebilir ve incelenmesini talep edebilirsiniz.

 10. seda diyor ki:

  merhaba ortalama 5 yıldır çalıştığım firma gizli saklı ihtar edilmeden yerime eleman arandı bulundu ben o kişiyi eğittim bugün işverenim ohal dolayısıyla işten çıkarmalar yasakmış istifa et elden sadece kıdem tazminatını vereyim olayını bana dolaylı olarak belirtti ve yarına kadar benden bir haber beklediğini iletti.yarın sabah notere ihbar için gideceğim .çalışmış olduğum yıl boyunca sigortam hep asgari ücretten yattı (maaşım asgari ücretin üstünde olmasına rağmen)ayrıca gördüğüm kötü muamele de cabası.bu ve benzeri sebeplerden yarın sabah ihtar çekeceğim.ihtar örneğine ihtiyacım var.deyatlı olsun derdimi açıkca belirtmek istiyorum çünkü bana çok acil yardımcı olun lütfen …

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhtarname örneği zaten burada var. Bunun içini sizin doldurmanız gerek. Hangi gerekçe ile işten ayrılıyorsanız açık açık yazın ve haklarınızı talep edin. Ödenmezse mecburen dava aşaması sizi bekleyecektir.

 11. BULUT diyor ki:

  merhaba Mustafa bey eşim 01/01/1987 doğumlu ilk işe giriş tarihi 25/02/2005 sigorta primi 3924 gün..Şimdi 3. çocuğumuz oldu bu sebepten dolayı işten ayrılmak zorunda çünkü yetişemiyoruz:) Kıdem tazminatı almak için nasıl bir yol izlemeliyiz.Saygılar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çocuk olması ne yazık ki bir haklı fesih nedeni değil. Bu durumda, varsa, işyerindeki kanuna aykırı uygulamaları gerekçe göstermeniz gerekir.

 12. Mevla diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey.Kurumsal bir firmada 11 ay çalıştım 2 aylik prim odememiz yapılmadığı icin istifamda bu sebebi belirterek isten ayrildim.8 agustosta cikis yapildi fakat yoneticilerin hatasi sebebiyle ibraname tarafima imzalatilmadi insan kaynaklari bilgi verdi evragi imzaladim.bu sure yine uzadi ariyorum bana yatirilacak deniyo 1 hafta geciyo yine ayni.isten cikali 2 ay oldu. Istifa nedenim cok acik sekilde yazmakta 8 günlük maas odemem yapilmadi ihtarnameyle 8 gunluk maasimi alsam bile odenmeyen primler icin yasal yollarla haklarimi aramak istesem neler olacagini bilmiyorum beni yonlendirir misiniz bu konuda rica etsem.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tam olarak hangi konularda alacağınız olduğunu düşünüyorsanız, bunları ayrıntılı olarak açıklayan bir ihtarnameyi işverene göndererek işe başlamalısınız. Yine de hakkınızı alamazsanız zaten geriye dava yolu kalmaktadır.

 13. Erdal taştan diyor ki:

  Mustafa bey ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Şu an çalıştığım şirket çalıştığım projedeki ihaleyi kaybetti. Ben burada çalışmaya devam etmek istiyorum. 18 aydır burada çalışmaktayım. İhbar ve kıdem tazminatı alabilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Taşeron bünyesinde mi çalışıyorsunuz? Firmanız mı değişecek? Daha ayrıntılı bilgi verirseniz cevaplamaya çalışırım.

 14. İlker Arslan diyor ki:

  Bir de Mustafa bey 1 yili doldurdu tazminat vermek zorunda degilmi işveren ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi gerekçeyle çıkış yaptığına bağlıdır. Bunu bilmeden bir şey diyemem.

 15. İlker Arslan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey eşim doğum iznindeydi izni 3ekim de bitiyor işverene yıllık iznini kullanmak istediğini iletti fakat işverenin cevabı işten çıkış verdiklerini söyledi raporlu birine nasıl çıkış verilir yıllık iznide kullandirmadilar ne yapmamız gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hemen notere gitmeli ve ihtarname çekmelisiniz. Sonrasında dava açabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

 16. Mustafa diyor ki:

  Selamlar mustafa bey
  Bir is adamina ait bir teknede 6 seneyi aşan bir sure calistim ve isten cikarildim.
  Bu zaman zarfi icerisinde beni sirkette ofis boy olarak gostermisler halbuki ben denizde calisiyordum.
  Isten cikarilani 2 aya yakin bir sure olmasina ragmen halen daha tazminatim yatirilmadi ne gibi bir yol önerirsiniz bana.
  Tavsiyeleriniz icin simdiden cok tesekurler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken şey, buraya yazdığınız gibi ayrıntılı bir ihtarnameyi işverene göndermek ve alacaklarınızı talep etmektir. Ödenmezse dava açmalısınız.

 17. tuncay çavgın diyor ki:

  işyerinden kendi isteğimle istifa ettim maaşımdan ihbar kesmelerine rağmen kalan maaşımı ödemediler ihtar çekicem fakat çalışmış olduğum işyerine ait sicil numarasını ve vergi numarasını bilmiyorum ihtar çekerken bunları bildirmem zorunlumudur. Veya nasıl öğrenebilirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunları bilmeniz gerekmez. İşyeri unvanı ve adresi yeterlidir.

 18. hazan diyor ki:

  2,5 ay çalıştığım firmadan farklı iş bulduğum için ayrıldım ve kalan maaşımı sürekli erteleyerek çok az bir kısmını verdiler.Şu an telefonlarıma cevap alamıyorum ve hiçbir şekilde kalan paramı ödemiyorlar.Aynı zamanda şirketin yarısı sigortasız çalışıyor ve elden maaş ödemesi yapıyorlar.16 Haziran’dan bu yana oyalıyorlar.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor işçi mahkemesine başvuracağım ama süreç nasıl işliyor bilemediğim için aklımda soru işaretleri var yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Dilerseniz önce bir ihtarname çekere alacaklarınızı talep edebilirsiniz ve ödenmezse dava açarsınız. Ya da isterseniz direkt olarak iş mahkemesine dava da açabilirsiniz.

 19. Levent diyor ki:

  Merhaba
  2 yıl özel bir firmada çalıştım işe girişte teminat senedi istediler verdim firmadan ayrıldım fakat senedimi iade etmiyorlar ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu durumu ispat edebilmeniz gerekir. O nedenle karışık bir husus. Bir avukattan destek almanızı öneririm.

 20. Çağdaş kurtay diyor ki:

  Özel bir şirkette 9.5 yıldır asgari ücret gösterilerek çalışıyorum,maaşının geri kalanını elde prim olarak alıyorum bu haklı fesih sebebimidir tazminatımı alarak Nasıl ayrılabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette haklı nedenle fesih gerekçesidir. Ancak kanıtlanmasının çok zor olduğunu bilmenizi isterim. İlla ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmayı unutmayın.

 21. Serdar diyor ki:

  Mustafa Bey Merhaba ; Vardiyalı bir alarm takip merkezinde çalışmaktayım. 2008 yılından beri aynı firmadayım. 2016 yılı için benden imza aldırlar fazla mesai yapabilmem için. Fakat daha öncesinde bu durum söz konusu olmadığı gibi ( imza almadılar ) fazla mesai yaptırdılar.bunu sebeb göstererek işten ayrılısam tazmina alabilirmiyim ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır alamazsınız. Tersine, bu onayın sizden her yıl alınması gerekirdi. Daha önce almamış olsalar bile, siz fazla mesai yaparak zımnen onay vermiş sayılırsınız.

 22. ilhan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey .13.11.2012 tarihinden bu yana bir fabrikada bakımcı olarak çalışıyorum.Sıkıntılarım uzun olduğu için maddeler halinde yazmaya karar verdim.
  1 – İşe başlarken maaşımızı her ayın 5 alacağımız bildirmelerine rağmen 20. 25. günlere sarkmaya başladı…
  2 – Maaşlarımız asgari ücretten farklı ama sigortaya asgari ücretten gösteriliyor…
  3 – İş yerinde görevim dışında bir çok iş yaptırmaya çalışıyorlar itiraz ettiğim zaman işveren emrine karşı gelmekten tutanağını yazar işten atarım diye tehdit ediyorlar…
  4 – Fabrikanın maddi durumları kötü olduğu için Ağustos Eylül ve Ekim aylarından 10 gün ücretiz izin göstererek kesinti yapmaya çalışılıyor…
  5 – Verilen ücretsiz izinleri kabul etmezsek maaşın aksaması ile tehdit ediliyorum…
  6 – Ben ve 5-6 iş arkadaşım işveren tarımından hak edişinin yarısını alın işi bırakın diye psikolojik baskı yapılıyor…

  Bu maddeler dahilinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen yardımcı olabilir misin…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususlardan dolayı işi bırakmak isterseniz, bu durumları açıklayan ve alacaklarınızın tamamını talep eden bir ihtarnameyi işvereninize göndermelisiniz. İşten bu şekilde ayrılır ve işvereniniz alacaklarınızı ödemezse o zaman dava açmalısınız.

 23. fadime diyor ki:

  İyi günler ben şuan kapatılan kurumlardan birinde çalışıyordum 12yıl boyunca çalıştım 01.07.2016 tarihinde isten çıkarılmış gözüküyoruz fakat kıdem tazminatı ödenmedi ben nereden ihtarname göndermeliyim

 24. ali çelik diyor ki:

  Merhaba iyi gunler 2.5 yıldır ozel bir sirkette sigortalı olarak çalışıyorum.3 eylülde iş yeri çalışanı ile ufak bir tartışma sonucu is veren beni dinlemeden ilişkimi kesti.ve bana git 15 gün gelme iş ara kendine dedi.bana yazılı olarak her hangi bir belge vermedi.3 iş günü işe gitmezsem hic bir hak almadan beni işten çıkarma hakkına sahip.bende kendimi güvenceye almak için kaşeli ıslak imzalı yazılı bir belge istedim vermediler.bayramdan sonra gel hesaplariz dedi.bende ihtar name istedim imzalayalim diye kabul etmediler.bende noterden yazdırmayı düşünüyorum ihtarnameyi fikrinizi ve bilgilerinizi paylaşır iseniz sevinirim.iyi çalışmalar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu yazıdaki örnek ihtarnameyi bir an önce göndermenizi tavsiye ederim. İçerik olarak da, ne yaşamışsanız onu yazınız.

 25. Hasan karasoy diyor ki:

  12 yıldır bir özel şirkette çalışıyorum maaşta anlayamıyorum bankaya asgarî üçret yatıyor üzerine elden teslim alıyorum çıkmak istiyorum ama tazminat vermiyorlar çalıştığım bu süre içerisinde resmi tatiller de hep çalışıyorum devlete verildi gösteriliyor bildiğim öğrendiğim ama ben hiç birini almadım 12 yıldır nasıl alırım tazminat

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun yolu bir ihtarname çekerek işverenden haklarınızı talep etmek ve ödenmezse dava açmaktır. Bahsettiğiniz hususları mahkemede ispat etmeniz gerektiğini unutmayın.

 26. Mahmut çiçek diyor ki:

  Merhaba iş sözleşmem de maaş ayın 10. Gününe kadar ödenir yazmasına rağmen 2,3 ayda bir bu süreyi aşıyor ve maaşın tamamı bankaya yatmıyor elden ödeniyor sözleşmemiş fesih edersem haklarım kaybolur mu teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz koşullar altında kıdem tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. İşvereniniz ödemezse dava açmalı ve bu hususları mahkemede kanıtlamalısınız.

 27. Tuğçe öztürk diyor ki:

  Merhaba bir özel okulda 11 aydır çalışıyorum.3 aydır maaş alamıyorum.senet verdiler.ancak başka bir okulda çalışmaya başlayacağım.istifa mı etmeliyim yoksa sözleşmeyi fesih mi etmeliyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçinin ücreti kural olarak senetle ödenemez. Bu durumda istifa yerine fesih yolunu öneririm.

 28. aykut diyor ki:

  kurumsal bır sırkette calısıyorum maaslarımız asgerı ucret uz erınde yatmaya basladı kartımı elımden aldılar 2 ay almam gerkn ucretın 300 tl altında verdıler ne yapmam gerekıyor ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumu Alo 170’e şikayet edebilirsiniz.

 29. Muhammed Taşkoparan diyor ki:

  Özel sekterde 2 yıldır satış danışmanlığı yapıyorum ve iş yerim çok kişiyi çeşitli nedenler le işten çıkardı şuan benide çıkarmak istiyor çeşitli bahaneler gerçek dışı olan tutanaklar hazırlıyıp sendikayı çağırıp disiplin kurulu toplayıp yöneticilerimle mobing uyguluyor yasal olarak ne gibi yaptırım uygulayabilirim şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak ileride işten çıkarılırsanız, bunları gerekçe göstererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 30. Esra diyor ki:

  Merhaba Mustafa Bey 6 aydır bir hastanede hemşire olarak görev yapıyorum. Fakat ilk başta anlaştığım birinden başka bir birime çekildim ve birimde çalışmak istemediğimi söylediğim halde halen çalıştırılıyorum. Üstüne bir de baskı görüyorum 24 nöbet sonrası Hakkı’m olan iznimi kullanamıyorum. Psikolojik bakımdan zarar görüyorum Nasıl bir ihtarname çekersem haklı durumda olur ve sözleşmem fesih edilir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken iş, burada bahsettiğiniz sorunları ayrıntılı olarak ihtarnamede belirtmektir. Tamamını belirtin ve alacaklarınızı talep edin. İyi günler.

 31. Yusuf diyor ki:

  Selamin aleykum mustafa bey ben 20/04/2008 de ise girdim 22/07/2016 da isten cikarildim 2011de askere giddim 2012 dede geldim ayni yerde geri basladim sigortam 2400 olacagina 1450 yatmis tazminatima yansirmi nekadar tazminat ala bilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatınızın fiilen çalıştığınız gün üzerinden hesaplanması gerekir. Eğer eksik sigorta yatırıldığını düşünüyorsanız ve tazminatınız da bu rakam üzerinden yatırılırsa hem eksik sigorta günleri için hem de eksik kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz.

 32. mustafa kuşdemir diyor ki:

  19.09.2015/18.11.2015 tarihleri arasında türkiyede şirketi bulunan yalnız yurtdışında şirket bünyesin çalıştım en son 18 günlük paramı hala alamadım bu 18 günlük para için noterde ihtarname çekmem lazım bana örnek bir ihtarneme için yardımcı olabilir misiniz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu yazıdaki ihtarnameyi kullanabilirsiniz. Başkaca bir örneğe ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.

 33. sultan kılıç diyor ki:

  iyi günler mustafa bey ben özel bır şirket de teknik ressamın %40 gözde engel raporum var uzun süredir çalışmak ta zorluk cekiyorum sağlık sorunlarım yüzünden gözlerim ağrıyor üst yetkililerle görüştüm ve cıkışı mı vermelerını arz ettim ama ilgilenmediler tazmınatımı almam için nasıl bır yola başvurmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken şey, işinizin sağlık sorunlarına sebep olduğunu bir sağlık raporuyla belgelemek ve işten ayrılmak. İşveren buna rağmen hakkınızı ödemezse ya da böyle bir rapor alamazsınız bile gerçekten böyle bir sıkıntınız varsa mahkeme aşamasında yine hakkınızı alma ihtimaliniz vardır. Şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 34. Filiz aslan diyor ki:

  İyi günler Mustafa Bey;
  09.03.1976 doğumluyum. 15.05.1999 tarihinde sigorta başlangıcım var şu an 5149 prim günüm.3 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım ve işten tazminat alıp çıkmak için 3600 gün emeklilik şartları bana uygunmu ve tazminat hesaplaması son maaş brüte göremi yapılıyor.yada benim şu anki sartlarimla nasıl bir yol izlemelisin. Şimdiden tsk ederim hoscakalin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, size uygun görünüyor. Sitemizde 15 yıl ve 3600 güne dair yazıları bulun ve örnek yazıları indirin. Bunları kullanabilirsiniz.

 35. Ramazan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey özel bir şirkette iplik fabrikasında mispa operatörü olarak 1 yıl 6 aydır çalışmaktayım.son zamanlarda üzerime çok gelinmeye başladılar yok o makinaya geç yok buraya geç surekli yalan yanlış şeylerle beni işten yildirdilar . Çalışma isteğim kalmadı bana yardımcı olur musunuz ??? Veya ornek bi ihbarname hazırlar mısınız lütfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kusura bakmayın, örnek bir ihtarname hazırlamam mümkün değil. Çünkü hangi olayları yaşamışsanız bunları sıralamalı ve ihtarnamenizi buna göre siz yazmalısınız. Unutmamanız gereken şey ise, bütün bu iddialarınızı mahkeme aşamasında kanıtlamanız gerekeceğidir.

 36. mehmet diyor ki:

  selam mustafa bey 13 yıldır özel bi şirkette çalışıyorum.ssk girişim 24.12.2003.
  bankadan ev kredisi çektim şuanda ödeme lerim var elim sıkıştı kıdem tazmınatımı nasıl alabilirim.
  yol gösterirsenz çok memnun olurum teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Normal şartlar altında işçinin, çalışırken kıdem tazminatı alması söz konusu değildir. Ancak yine de işvereninizle anlaşırsanız ve size kıdem tazminatı öderse, ileride bu ödeme tutarı bir avans olarak kabul edilecek ve toplam kıdem tazminatınızdan düşülecektir. Önemli olan, işverenin rıza göstermesidir.

 37. Engin diyor ki:

  Özel bir kolejde 2 yıldır öğretmenlik yapmaktaydı.Sözleşme zamanı geldiğinde sözleşmem yenilenmedi.31 ağustos 2016 tarihli istifamı yazmamı istediler fakat ben yazmadım.Kıdem ve ihbar tazminatı almam için nasıl bir yol izlemem gerekli teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır. Ancak kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ödeme yapmazlarsa önce bir ihtarname ile bütün haklarınızı talep edin, yine de ödenmezse dava açın.

   1. Engin diyor ki:

    teşekkürler çok açıklayıcı bir cevaptı büyük yardımı oldu

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim.

 38. Mustafa diyor ki:

  8 ay bir sirketde calistim çıkışımi verdiler 27 gün ihparneme imzaladim.Diyer adiyla yanlis degil isem is arama hakki diye geciyor. Bu 27 gün süre icerisinde benim gunde kac saat iş arama hakkim oluyor ayrintili bilgi verseniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazıyı okuyabilirsiniz.

 39. gizem diyor ki:

  Özel bir şirkette çalışmaktaydım 1 senedir maaşımı bölümler halinde alıyordum ve artık dayanamadım çıkmak istediğimi söyledim 1 ay önce. haziran sonuna kadar çalıştım ve çıktım. hem mayıs ayından kalan bir miktar maaşım ve haziran ayının tamamını alamadım. başka bir şirkette işe başlayacağım ama eski işyerimden çıkış almadım. ne yapmam gerekiyor?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce ihtarname çekmenizi ve durumu izah edip taleplerinizi belirtmenizi tavsiye ederim. Yine talepleriniz karşılanmazsa yapabileceğiniz en doğru şey, dava açmak olacaktır.

 40. Nesrin diyor ki:

  Merhaba iyi calismalar. 5 yıldır çalışmış olduğum firmadan evlilik sebebi ile kanuni sürem dahilinde ayrıldım. Sigortadan çıkış tarihim. Evlilik tarihimden tam bir yıl sonraya denk gelecek şekilde çıkışı yapildi. İş yerine evlilik nedeni ile çıkışımi yazılı bildirdim. Elimde sadece bordro var. Kıdem tazminati mi ödeme konusunda işveren 10 aydır beni oyaliyor. Öncelikle ne yapmam gerekiyor. İşe giriş tarihım 02.06.2011 işten çıkış tarihim 22.10.2015 evlilik tarihim 22.10.2014

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bence daha fazla beklemenize gerek yok. Sitemizde yer alan bize sorun bölümünden ulaşarak ayrıntılı bilgi verirseniz, sizi doğru bir şekilde yönlendirmeye çalışirim. İsvereniniz, kıdem tazminatınizi ödemek zorundadır.

 41. Ramazan diyor ki:

  Kamu dairesinde taşeron olarak 9 yıldır çalışmaktayım. Şuanki taşeron firmam beni başka bir kurumla değiştirmek istiyor. 1-Maaş kaybım meydana geliyor 600 lira 2- yıllık iznimi yeni yerimde kullanan bilirmiyim 3- kıdem tazminatımı eski kamu dairesinden isteye bilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ramazan bey merhaba. Maaş kaybınız meydana geliyorsa bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Bu nedene dayanarak tazminatınız alarak işten ayrılabilirsiniz. İzninizin devam edeği kanaatindeyim. Kıdem tazminatınızı ise bence sadece yeni kuruma geçtiğiniz için alamazsınız.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
olaganustu hal kapanan isyeri isci haklari
Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçilerin hakları

Bildiğiniz üzere 21.07.2016 tarihinden geçerli olmak üzere ülkemizde 90 gün süreli olağanüstü hal ilan edildi. Bu kapsamda Bakanlar Kurulunca çıkarılan...

Kapat