Reklam

İşçi işe geç kalma tutanağı

İşe geç gelen işçi için bu eyleminin bir takım sonuçlarının olması doğaldır. Daha önce yazdığım bir yazıda, işe geç kalan işçinin hangi şartlar altında ve hangi usulle işten çıkarılabileceğini açıklamıştım. O yazıdan da anlaşılabileceği üzere her geç kalma bir fesih sebebi değildir.

İşçinin geç gelmelerinin artması, işini etkilemesi ve benzeri nedenlerin varlığı halinde işçinin işten çıkarılması mümkün olacaktır. Böyle durumlarda yapılacak en iyi şey ise, işçinin geç kalmasını tutanak altına almaktır. Aşağıda örneği bulunan iş geç gelme tutanağını indirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu tutanağa işçinin imzasının alınması önemli olup aynı zamanda birkaç şahit imzasının alınması da faydalı olacaktır.

İndir (DOCX, 22KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 2,00 / 5)
  1. bahar diyor ki:

    mrhlar özel sektörde çalışmaktayım 3 yıldır karyağışı ve hava şartlarından dolayı işe 1.5 gün gidemedim işyerine bildirdiğim halde bana tutanak tutulmuş dosyama konulmuş bu tutanağa geç kalma sebebim yazılmadı benim tarafımdan imzalanmadı ilerde benim açımdan ne gibi bişr sorun doğar.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

      Bunlar elbette olumsuz durumlardır; ancak şu an için çık dert etmenize gerek yok. Yine de sayısının artması ileride işverene gerekçeli fesih hakkı verebilir, dikkatli olmanız gerekir.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
ise iade davasi alacaklar birlikte
İşe iade ve kıdem tazminatı aynı davada istenebilir mi?

İşe iade davasının önemini birçoğumuz biliyoruz. Yine de kısaca açıklamak gerekirse; işe iade davasının kazanılması durumunda, işveren işçisini tekrar işe...

Kapat