Reklam

İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. delil diyor ki:

  Mrb 10aydir tosaron la calisiyorum bi firmada firmanin 2 ortagi vardi ortaklardan biri ayrikldi ve bizi aniden cikartti istenn 15 gun bosta kaldim ve ortaklardan biri ayni iste devam etik sadece tasaron firma ismi degisti tazminat haki kazanmis olurmuyuz bu durumda

 2. Songül yiğit diyor ki:

  Merhaba 23 ocak 2016 işe giriş tarihim taşeronda çalışıyorum çalıştıgım mağaza taşeronla sözleşmesini fesetti 31 12 2016 biz başka taşeronla aynı mağazada çalışmaya devam edicez tazminat hakkım varmı dır ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Aynı mağazada devam edecekseniz, ileride işten ayrıldığınızda tüm taşeron süreleriniz birleştirilerek haklarınız hesaplanacaktır. Şu an için bir şey yapmanıza gerek yok.

 3. oğuz diyor ki:

  Merhaba.. 2 ay deneme suresi sözleşmede yazıyor.. mesela ise başladıktan 10 gun sonra isveren cikartti.. 10 gunluk maasi mi verir.. 1aylik maas i mi verir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Kaç gün çalışmışsanız o kadar günün maaşını almanız gerekir.

 4. nail taksuk diyor ki:

  08.10.2016 da girdiğim iş yerinde iş yeri içerisinde araçla kaza yaptım fakat hiçbir tutanak falan istenmedi savunma falan istenmedi 13.12.2016 tarihinde beni işten çıkardılar 14 gün ihbar süresi dediler 26.12.2016 da son iş günüm yaklaşık 2 ay geçen sürede benden savunma isteyebilirler mi maaşımı yatırmaya bilirlermi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Maaşınızın her halde ve şartta yatırılması gerekir. Ancak kazanın niteliğine göre, kıdem ve ihbar tazminatınız ödenerek işten çıkarılmanız mümkün olabilir.

 5. tuncay kahraman diyor ki:

  Merhaba,1 yıl doldurmama 13 gun kala işyerınden çıkısım verildi herhangi bir tazminat için hak kazanabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazım sizin için faydalı olacaktır.

 6. Sevda Çoban diyor ki:

  Ben bir yıldır çalısıyorum ve iş yerim beni sebepsiz çikardi bana istifani yaz dediler bnde yazmadim mudürümüz ozaman cıkışını vermiyorum dedi ve bana tutanak yazdı bu durumda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz bana lütfen kısa zamanda donüş yapmanızı beklıyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce noterden ihtarname çekin, aksi takdirde hakkınızda tutanak tutulabilir.

 7. gurcantet diyor ki:

  Merhaba. Ayrıca, bu ispatı yaptıktan sonra rapor veren hekimi de hem SGK’ya hem de Sağlık Bakanlığına şikayette edebilirsiniz. Sonuçta SGK bütçesi açık vermekte ve hepimizin cebinden çıkmaktadır. Hipokrat yemininin hilafında bir hareket oluşmaktadır.

 8. Metin SÖYLE diyor ki:

  Bir işçi çalıştığı iş yerinden arka arkaya sağlık raporu alıp başka bir iş yerinde çalışıyorsa tespiti nasıl yapılır.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir tespiti kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yaptıramazsınız. Ancak gizli kamera olmamak şartıyla, görüntü alarak ya da şahitler vasıtasıyla kanıtlamanız mümkündür.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işci sağlık raporu
İşçinin alabileceği azami rapor sayısı

Bu soruya iki aşamalı cevap vermek istiyorum. İlk olarak mevzuatta bu sorunun cevabını bulacağız ve ikinci olarak da işçilerin kıdemlerine...

Kapat