İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir.

ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç
Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

Dilekçe örneği

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (14 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,79 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 188 YORUM
 1. Deniz diyor ki:

  Örnek veriyorum görev dağılımı okulun atıyorum 3 katı ve buraya 3 kişi bakıyor her katında yani bir kişi bakıyor bunun dışında buna bir bağlı bina ama ora biz bakmıyoruz diyorum dediler gerekirse oraya da bakılacak,mesela çok ağır eşya taşıttırdı size,elektrikle ilgili sakındığımız sakıncası olan bir iş verdi bunun gibi buna benzer iş kazası oldu diyelim örnek veriyorum.Bir de bir şey soracam örneğin biz işkur elemanıyız bizim hafta sonu ücretli tatilimiz zorunlu bir iş çıktı diyelim okulda mesela veli toplantısı ama işkur elemanın çalışması yasak bizim pazar günü çalışmamız gerekiyor mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tekrar söylemem gerekirse, bütün sorularınızın cevabı iş sözleşmenize göre değişir. Sizi anlıyorum; fakat bilgi sahibi olmadan yorum yapmak istemiyorum.

 2. Deniz diyor ki:

  Merhaba ben deniz Mersinde Tyçp kapsamında okulda işkurun göndermiş okulda işçi olarak çalışmaktayım.Yaşadığım sıkıntı şu bize görev dağılımı veriliyor onun dışında alakası olmayan işlere yönlendiriliyoruz.İzinleri çok istemediğimiz takdirde mazaretli izin aldığımda yarım gün öğlene kadar bunun bize ne gibi etkisi olur.Görev müdür yönlendirip müdryardımcısı yapmaktadır.Aksi takdirde bize fazla mesai yaptırmalarında bir sakınca var mıdır.Çalışmış olduğum okul iki binadan oluşmaktayım ama bizim çalıştığımız okul binası bize dediler ki gerekirse işkur elemanları ikinci bina pansiyon öğrencilerin yatılı kaldığı yer orda çalışma olacaktır, diyor müdür.Benim demek istediğim şu ayrıca bize taşıma işi olduğundan ağırlığından fazla ağır eşya taşıttırmaları yasakmıdır.Teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Açıkçası görev tanımınızın neleri kapsadığını bilemiyorum. Sözleşmenizde hangi şartların olduğunu bilmeden de yorum yaparsam sizi yanıltabilirim. O nedenle bir şey söyleyemiyorum.

 3. İbrahim diyor ki:

  S.a ben 5 aydır restoranta calışıyorum ve dahada calısıyorum sigortasız ve alacagımı alamıyorum patron telefona bile cevap vermiyor ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İbrahim bey, çalışmaya devam ediyorsanız ALO 170’i arayarak işyerinde teftiş isteyin. Belki sorununuza çözüm olabilir.

 4. Zhr diyor ki:

  Merhaba ben evden internet üzeri bi iş buldum home ofis olarak çağrı aldım eylül 5 te başladım ekim 19 da işten çıktım herhangi bi sözleşme yapılmadı şimdide maaşını yatirmiyorum diyor nasıl alabilirim maaşımı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşverenin yasal adresini ve unvanını biliyorsanız, İŞKUR’a giderek dilekçe doldurun ve delillerinizin çıktısını alarak dilekçeye ekleyin. Sorununuz İŞKUR’da çözülmezse iş mahkemesinde hakkınızı aramanız gerekecektir.

 5. Kemal diyor ki:

  Hocam iyi günler ben 4 aydır bir mobilya sirketinde çalıştım 3 ayda 2015te çalıştım aynı şirkette sabah 8:00akşam 23:00- 02:00 saatleri arasında 1 saat mola
  14-17 saat arası sigortasız çalıştım ve bi mesai ücreti almadım ayrıca ben ve diğer 3 personelin sigortası yok ve bu yer şirket olarak gözükdüğü halde hiçbir bankadan maaş yatırmayıp maaş ı elden bize veriyor ve bugün ordan ayrıldım hangi haklarımın çıkarı için nereye dava edebilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kemal bey her şeyden önce en kısa sürede bir ihtarname göndererek haklarınızı talep edin. Sonrasında işveren ödeme yapmazsa mecburen dava açacaksınız.

 6. Kbra diyor ki:

  Meraba ben üç ekim de ise başladım üç hafta doldu hala sigortami yapmadilar ve benim gibi orda sigortasiz çalışan beş kişi daha var . Maaşı 1300 dediler ama izin gunlerimizi kesip 26 günden hesapliyolar ve asgariden duauyolar bugün öyle dendi. Böyle bi saçmalık olabilir mi . Şikayet etsem benim herhangi bi kazancim olurmu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bence Alo 170’e farklı bir isim vererek şikayette bulunun ve inceleme talep edin. Sonucun ne olacağını bilemem ama faydası olabilir.

 7. Celil diyor ki:

  S.aleykum ben bi is yerinde 4 sene çalıştım askerlik içind e işten ayrılmam gerekti tazminatimi falan hesaplatirdim 6.800 tuttu beni 3 hafta sonra çağırdı bende gidip daha paramı almadan imza attım sonra bana dediler şimdi para yok diye ve 2 3 sefer şeklinde vercez sana bi kısmını haftaya vercez dedi bende iyi tamam dedim ama 4 hafta geçti daha vermediler bana oyalıyor bence bunun için dava açma hakkim var mı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette dava açma hakkınız vardır. Ancak imkanınız varsa önce ihtarname gönderin. Sonrasında dava açın. İsterseniz İŞKUR’a da şikayette bulunabilirsiniz. Tercih size aittir.

 8. Salim diyor ki:

  Hocam meraba Kasım 2014 ten beri bir şirkette çalışmaktayım Şubat 2016 ya kadar her ay düzenli olarak 1 ile 5 i arasında düzenli olarak maaşimizi alabiliyorDuk ama bundan sonraki aylarda 18 ila 19 günlük gecikmeler oluyor bugün yarın 21.gun nasıl bir yol izlemem gerekli
  Ve is yerinde bu sebebleri en dolayi çalışmakta istemiyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşinizin garanti olması için 20 gün beklemenizde fayda var. Bundan sonra eğer işten ayrılacaksanız muhakkak noterden ihtarname çekerek ayrılmanızı öneririm.

 9. Murat findik diyor ki:

  Merhaba bir pastanede 3 aydir sabah 06.30 aksam 15.30 saatleri arasi calisiyordum elemanin biri isi biraktigi icin calisma saatim 06.30 oglen 12.00 16.00 arasi dinlenme sonrasinda saat 24.00 e kadar calisiyorum toplamda gunluk14 saat ve 35 gundur bu sekilde calisiyorum mesai vermeye is yeri yanasmiyor ne yapmaliyim ise basladigim donemde denetlemede yapildi 2 hafta sigortasi calismistim denetlemeden sonra sigortam basladi maas olarak da 1300 tl aliyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz ya da bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz de işten ayrıldığınızda dava açarak hakkınızı alma imkanınız fa her zaman bulunmaktadır.

 10. serdar şengül diyor ki:

  merhaba 1 yıldır ben dahil tüm herkes maaş larımızı 1 ay geç alıyoruz her ay 20 sinde ufak bir parayı hesaba yatırıyor sanırım 20 ni geçerse kimse dava açmasın diyemiş.Ancak tamamı yatmıyor %59 engelliyim ilaçlarımı paramı alamadığım için kullanamadım sağlığım dahada kötüye gitti mobing yapıyorlardı artık dayanamadım çıktım parada alamıyordum ancak hala içerde param var vermiyorlar işten resmi çıkış tarihim 6 ekim 2016 170 aradım şikayet ettim pazartesi ihtarname çekicem.Sorum ise raporumu gösterip haklı nedenlerimi belirtim bu davayı açsam kazanırmıyım ve kazanırsam dava süresince geçen zaman faiz alırmıyım son olarakda manevi tazminat davası açabilirmiyim 1 yıl boyunca geç maaş aldım ve günde 10 saat çalışıyordum oysaki haftada 45 saat olması lazım fazladan olan bu saatleri 1 yıllık talep edebilirmiyim avukata gerek varmı çok teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz gerekçeler sizin içi mahkemede lehinize delil olacaktır. İhtarname çekerek doğru yapmışsınız. Kazanırsanız faiziyle alacaksınızdır. Elbette fazla çalışma ücretlerinizi de talep etmelisiniz. Avukata gelince, böyle bir zorunluluk kesinlikle yok; ancak hata yapmamak adına mümkünse bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 11. Can diyor ki:

  Merhabalar hocam; 2 eylül 2016 tarihi ile iş yerinden ihbarname verilmeden 1 gün içerisinde işime son verildi hiç bir kağıdı imzalamadım çıkışımı sistemden yaptılar fakat tazminatımı yatıracaklarını söyledikleri halde hala yatırmadılar. Diğer arkadaşların şikayetine dediğiniz gibi ihtarname çekeceğim fakat bu şirketim 2014/2015 yılları arası sgk primi eksik yatırarak diğer ücreti elden veriyordu bunu banka hesaplarımla kanıtlayabilirim peki nereye müracaat edebilirim? Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bir yere başvurmanıza gerek yok. Bir an önce ihtarname çekin ve haklarınız ödenmezse, tüm taleplerinizi içeren bir dava açın. Boş yere vakit kaybetmenizin bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

 12. atilla diyor ki:

  Taşeron bir firmada silahlı güvenlik görevlisi olarak çalışmaktaydım 4 ay maaşımı yatırmadılar görev yaptığımız projeden ödeme alamadıkları için ödeme yapamıyorlarmış bende hem alo 170 i arayıp şikayet dilekçesi oluşturdum hemde ihtar çektim ellerine geçtiğinin teyidini aldıktan sonra iş aktimi fesh ettim ama dönüş olmadı hangi yolu izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geriye zaten dava aşaması kalmış. Bundan sonra dava açabilirsiniz.

 13. Osman diyor ki:

  Merhaba hocam… tarlada çalıştırılmak üzere geldiğimiz bir × köyünde tam 20 yıldır ikametgah etmekteyiz baştada söylediğim gibi tarlada işçi olarak çalışıyoruz ailemle neyse.. bizim 2 senedir çalıştığımız biri vardı bu sene bizim paranızı vermedi bugün yarın diyor ama vermiyor ne yapmamız lazım hocam bilemiyoruz ? Teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer tarım işçisi iseniz ve işverenin toplam işçi sayısı 50’nin altında ise İş Kanununa tabi değilsiniz demektir. Bu durumda ancak genel mahkemelerde dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Eğer işverenin işçi sayısı 50 ve üzerinde ise İş Kanununa tabisinizdir ve Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 14. ferdi diyor ki:

  hocammerhaba 2 senelik kurumsal tekstil firmasında çalışanım maaşımdan 1288 tl kesiti yaptılar 2 ayi se 5 günluk gecikme var patrona sordugumda yattıramıyoruz diyorlar ne yapmam gerekiyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 15. Ayhan diyor ki:

  Hocam iyi günler benimde bi sorum var bi iş yerinde haziran 2014 ten beri çalışıyodum maaş 2700 den ortalama elime 3300 ile mesainin durumuna göre 3500 3700 é kadar para alıyodum ama maaşlar asgari ücret üzerinden sigorta primi yatırılıyor ayın 10 ü ile 15 ı arası diğer kısmınida 3.bi şahıs üzerinden ta ay sonunu buluyor yatirmalari bankaya bu yüzden ise gitmedim şimdi bayram izninden sorà senelik iznini kullanırken ihtar çektim ve ağustos maaşım ve eylül maaşım hala yatmadı 170 ede şikayette bulundum 170 in sonucunu bekleyeyimmı ama istifa etmedim ben çıkış verip vermediklerini de bilmiyorum daha bi hafta oldu pazartesi çektim ihtarı mahkemeye basvurayimmi bekleyeyimmi bu şartlarda kıdem tazminatı ve ağustos ve eylül ayı bide çıkış verdiler se geriye kalan senelik iznini talep etmek için dava açayım mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önce ihtarnamenin ulaşmasını bekleyin. Bunun üzerine işverenin alacağı tavra göre karar verirsiniz. Henüz erken, bence biraz daha bekleyin.

 16. BİROL KAHRAMAN diyor ki:

  Biz EYT lilerin..anlaşılan..gene vicdani olarak bir gasp edilen emeklilik haklarımızın verilme durumu yok.bağkurlu çalışana kolaylık gösteriyorsunuz biz EYT lilerede dirsek..yeni bakan dalga geçer gibi takılmaya devam edecekler diye talihsiz bir laf kullanmış..yazıklar olsun..biz hakettiğimiz emekliliği istiyoruz..

 17. burak öncü diyor ki:

  Elimde sgk dan alınan (1989-2010 arası)
  SOSYAL SİGORTALAR KURUMU HİZMET CETVELİ linde
  1. KULLANICI KODU: TE10AA1 ibaresi neyi ifade etmektedir.
  2. KAYIT KODU : 2A0 veya 2K0 ibarelerinin anlamı nedir

 18. Hüseyin diyor ki:

  Ev eşyaları satan bir mağazada 2 aydır çalışmaktayım bize günlük 2000 tl lik satış yapamazsak savunma yazdırıyolar. Son günlerde üzerime yapılan baskı olsun. Sefimizle olsun müdürmüzle olsub arttı şefimiz bayan ve müdürümüzle olan samimiyetleri oldukça fazla ve dünde satış olmadığından savunma yazacaktım ve baska bir arkadasım benim yerime yazıp imzaladı. Müdür ben otobüsdeyken in gel savunmayı yaz dedi ve ben gidip istifamı yazdım. Baska reyondan arkadasların yazmadan gittiği oluyo ama bana gelince otobüsden indirilip savunma yazdırılmak istiyorum ben tazminat davası açabilirmiyim şikayet nereye etmeliuim nası bir yol izlemeliyim

 19. oğuz diyor ki:

  merhaba ben fotokopi teknik servisinde 6 yıldır tek başıma teknisyenlik yaptığım iş yerinden uzun süren mobbing sonucunda tartışma ve akabinde kavga ile ayrılmak zorunda bırakıldım…şiddetli kavga olmasada işveren yanımızda çalışan sadece kiraya ortak olduğu arkadaşını ve dışarıdan komşu 2 kişiyi şahit göstererek tutanak hazırlamıştır.. bu kişiler olayları bilsede elbette bana şahitlik yapmayacaklardır. işveren,muhasebeci arkadaşıyla hazırlattığı ”haklı sebeplerden dolayı işten çıkarılma” şeklinde ibraname imzalatarak tazminatımı en asgariden ödemiştir.. bu nedenle sanırım işsizlik maaşı hakkımda elimden alınmıştır… ve bunlara ek olarak 6 yıl boyunca sigortamı asgariden göstermiş maaşımı yansıtmamıştır… banka maaş ödemeleri sigorta dökümleri elimde mevcuttur.. ayrıca kısa dönem askerliği bitirip 1 hafta sonunda işe başlamama rağmen 38 gün sonra sigorta başlangıcım yapılmış ve 219 tl pirim borcu görünmektedir…bu işverenin devleti uğrattığı zararı ve benim geleceğimi çalmasından dolayı yaptırıma uğramasını istiyorum… başka ne gibi belgeler gerekir ve bu zamana kadar iş ile ilgili yaşadığım problemleri paylaştığım dertleştiğim insanlar şahit olabilirler mi? aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce notere gidin ve ihtarname çekin. Olayları ayrıntısıyla anlatın ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmezse dava açmanız gerekecektir.

   1. oğuz diyor ki:

    cevabınız için teşekkür ederim..

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim.

 20. Bora diyor ki:

  Hocam merhabalar, şuan çalışmakta olduğum işyerinden zorla sözleşme imzalatmak istiyorlar. Sözleşmede şuan çalışmış olduğum işyerinden kendi isteğimle ayrılırsam veya işveren tarafından işten çıkartılırsam işyerinin faaliyette bulunduğu iş kollariyla ilgili faliyet gösteren hiçbir işyerinde işten ayrıldıktan sonra iki yil boyunca çalışamayacagımı eger calisirsam aylık brüt ücretimin 14 katı tazminat ödeyecegimi ayrıca isyerinden almiş oldugum egitimlerden dolayi almis oldugum egitim ile ilgili 2 yil boyunca bu isyerinde mecburen calismam gerektigi isyerinden kendi istegimle veya isveren tarafindan cikartilirsam almis oldugum egitim masraflarinin 14 kati kadar tazminat odeyecegimi ayrica aylik brut ucretiminde 12 kati kadar tazminat odeyecegim vs gibi konular yer aliyor sozlesmeyi yeni hazirlamislar fakat sozlesme tarihine ise basladigim tarihi yazmislar bu sozlesmenin gecerliligi varmidir sozlesmeyi imzalamamam durumunda isten cikartilirsam ne yapmam gerekir

 21. Süleyman diyor ki:

  Mrb: Benim sorumuda yanıtlarsanız sevinirim 01/06/2007 giriş 30/04/2014 çıkış verildi ve bu şirket tüm işçileri çıkardı 105 kişi falan çıkarıldı ve bunlardan bir kısmını sonradan geri aldı Ve O son çalışma günü şirket sahibi bizi toplayıp bugün iş son bitti diyerek herkesi çıkardı battım dedi ama öyle birşey olmadığını sonradan anladık yani kısacası bizi dolandırdı Biz bu şirketi avukata verdik kazandık ama tazminatımızı alamıyoruz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Davayı da kazanmışsanız artık yapılabilecek tek şey avukatınızın parayı tahsil etmesidir. O da tahsil edemiyorsa yapılabilecek fazlaca bir şey olmadığı kanaatindeyim.

 22. nuri diyor ki:

  Merhaba Fabrikada çalışıyorum kpss sınavlarına hazırlanmak için sınava kadar mesaiye kalmak istemediğini sorumluları uygun dille izah ettim fakat müsade etmiyorlar mesaiye kalmadim zorluk çıkarıyorlar ne yapmalıyım güvenlik sınavında izin yazmadilar pazar mesaisi ne gelmeyeceğimi söylediğim halde zorla imza attı birsey olmaz deyip tutanak tuttular cevap için şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşveren sizin fazla çalışma onayınızı daha önce almışsa, onun uygun gördüğü zamanlarda fazla çalışmaya katılmanız gerekir. Gönül ister ki; diyalaogla sorununuz çözülsün ama çözülmezse kağıt üstünde işvereniniz haklı olabilir.

 23. büşra diyor ki:

  merhaba, ben 1 ay muhasabeci olarak bir fabrikada çalıştım. sigortamı yapmadılar ve haksız yerede işten çıkarttılar. bu konuda ne yapabilirim. ayrıca hala sigortasız çalışanlarda var orada

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşkur il müdürlüğüne başvurabileceğiniz gibi sonuç alamazsınız iş mahkemesine de başvurabilirsiniz.

 24. Murat diyor ki:

  Mrblr bir iş yerinde 14 ay çalıştım iş yeri sahipleri iş yerini kapattılar başka bir şirket açtılar bizi çıkardılar tazminatıniz ödenecek dediler hala ödemediler 3 ay oldu paramız olunca ödeyecez diyorlar ne yapmamız gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce ihtarname göndererek alacaklarınızı talep edin. Ödenmezse dava açmanız gerekir.

 25. burak öncü diyor ki:

  Çalıştığım firma tehlikeli ve ağır işler kolunda,
  ama hizmet dökümüne baktığımızda belge kodu açıklamasında 1 olarak gözüküyor
  32 gözükmesi gerekiyormuş. Tüm çalışanlarda aynı uygulama söz konusu.
  Geçmişe dönük bunun düzeltile bilmesi mümkün mü?
  Firmanın düzeltmesi veya şahısların bireysel olarak yapması mümkün mü?

 26. murat diyor ki:

  bizim şirket özel sektör bayramlarda 1 yada 2 gün tatil veriyor kurban bayramında tatil 2 gün özel sektörler en az 3.5 gn tatil verme zorunluluğu var diye biliyorum ??

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Eğer bayram tatillerinde çalışacağınıza dair işvereninize peşin onay vermişseniz, çalışmanız gerekir. Ancak bu günlerde çalışırsanız, çalıştığınız her gün için ekstradan bir yevmiyenin daha size ayrıca ödenmesi gerekir.

 27. Salih diyor ki:

  Slm ben çalıştığım firmayı şikayet etim alo 170 şe şikayet etim bu ne zaman sonuçlanacak

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun belirli bir süresi yoktur. Tamamen işin niteliğine ve kurumun yoğunluğuna göre değişir.

 28. Rabia diyor ki:

  Turistik bir otelde kat hizmet gorevlisi olarak 10.09.2016 tarihinden itibaren calismaktaydim.23.08.2016 tarihinde hizmet yapmakta oldugum katlardaki yabanci bir turistin sozde yeni almis oldugu kaybolan cocuk ayakkabisini temizlik esnasinda cope atmis olabilecegim soylenmis, emin olmadigim icin turistin kaybolan esyasinin ucreti tarafima odetilerek ayni zamanda bu konu hakkinda tutanak tutalarak isime son verilmisti.Bu tutanagi imzalamayip sadece maas bordrosunu imzalayip is yerimden ayrildim.23 gunluk calisma ucretim ayni gun banka hesabima yatirildi.6 gun sonra noter kanaliyla ihtarname cekerek haksiz fesih isleminden vazgecilerek ise aidemin saglanmasini,kanunun ilgili hicbir maddesinde bu sekil sebeple isten cikarilmanin olamayacagini kendilerine ihtar ederek.ihbar,kidem v.s alacaklarimin tumunun 3 gun icinde tarafima odenmesini istedim.Noter tasdikli ihtarnamem ellerine gectikten sonra ihbar tazminat tutarimin tamamini da banka hesabima yatirdilar.isten cikis bildirgemi de sigortaya bildirmis olduklarini sifaen bildirdiler.isten cikis bildirgemde sgk kodunu da 29 olarak bildirmisler..Hal bu sekil olunca issizlik odeneginden de faydalanamayacagim cok acik gibi.Bu durumda kanimca ise iadem icin ve kayipta oldugum tum haklarim icin is mahkemesine basvuru hakkimin zaruri oldugunu dusunmekte ve bilmekteyim.Fakat bunun oncesinde herhangi bir is ve islemde bulunmam gerekirmi? yanitlarsaniz sevinirim.Iyi gunler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bana kalırsa daha fazla beklemenize gerek yok. Zaten ihtarname çekerek haklarınızı talep etmişsiniz. Bu bakımından bir an önce mahkemeye başvurmanızda yarar var.

   1. rabia diyor ki:

    oncelikle tesekkur ederim,yazimi bir muddet goremedigim icin yanit veremeyeceginizi dusundum ve belkide benim haksiz olabilecegimi dusundugunuzu dusunmustum acikcasi,mahkemeyi acmis bulunmaktayim.Sonucundan haberdar etmek isterim.Saygilarimla.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim, hayırlısı olsun.

 29. murat diyor ki:

  merhabalar;

  3.5 yıldır işyerinde çalışmaktayım iş sağlığı ve güvenlği açısından ne bir ayakkabı ne bir elbise alınmaktadır.

  bununla ilgli şirkete onlarca mail atılmasına ragmen sonuç alamadık ve psikojik baskı yaparak istifaya zorlanmaktayım ayrıca yılda 700 saat fazla mesaiye kaldım mesailer bordramda %25 üzerinden gözükmektedir.
  bununla ilgilide şirkete bilgi alabilirmiyiz diye yazı yazmam rağmen tarafımıza dönüş yapılmadı ne yapmam gerekiyor

 30. Özlem diyor ki:

  Hocam , 13 aydır hukuk bürosunda çalışıyordum evlilik nedeniyle izne çıktığım sırada bana hiçbir şekilde bir bildiri olmadan orda ki çalışanlarla sadece haber göndererek işten çıkarıldığımı söylediler 1 ay gecti üstünden ne yapabilirim bürolarınada gitmek istemedim çünkü izine ayrılmadan önce çok ağır konuştu terbiyesizce . Bu konuda napabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce dava açmanızı öneririm. Daha fazla beklemenize gerek yok.

 31. Mehmet diyor ki:

  Merhaba 1998 ssk girişim var fakat pirim yatırmamışlar 2002 den ihtibaren ssk yatıyor 3600 den kıdem tazminatı alabilirmiyim ve hizmet tespit davası icin neeye başvurmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz şartlara göre, toplam prim gününüz en az 3600 gün ise kıdem tazminatı alabilirsiniz. Hizmet tespiti davasını iş mahkemesinde açmalısınız.

 32. recep diyor ki:

  hocam merhaba, bir restorantta yaklaşık 5 senedir müzisyen olarak çalışıyorum , çalıştığım mekanda 7 gün canlı müzik yapıyorum,iş yeri sadece 4 gün çalışıyor olarak göstermiş yeni öğrendim, orada 7 gün çalıştığımı ispatlayacak hem şahit , hemde internet üzerinden sayısız delil var, geçmişe dönük olarak yatırmadıkları sigortamı talep edebilirmiyim, cevap için şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun için öncelikle Alo 170’e başvurabilir ve sonuç alamazsaniz dava açabilirsiniz.

 33. umıt diyor ki:

  hocam 6 calısmıs bır ıscıyı cıkarınca tazmınat verılırmı ve ısyerım resmı tatıllerde calıtıryo ve paramızı vermıyo maasımız bankaya yatıyo ve mesaı yatmıyo kanıtımız bu ayrıca ıs kazası gecırdım ve doktor ıkı gunluk rapor verdı ama ıs yerım benden bu parayı kestı gece calısıyodum ve 2 saat fazla mesaı yapıyodum haklarımı nasıl alabılırım ne yapabılırım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tazminat, hangi şekilde ve gerekçeyle çıkarıldığınıza göre değişir. Ama madem ki işten çıkarıldınız artık dava açmanızda yarar var.

 34. selma diyor ki:

  3 yıldır tekstıl fırmasında calısıyorum ılk ıse başladgımda 2013 de maasım 800tl olarak yatıyordu 100 lırasın benden elde tekar alıyorlardı 2014 maasım 1250 oldu cocuk parası harıç ama maasımı asgarı ucretten yatıyor ustunu elden alıyordum asgarı ucret ozaman 850lıraydı suan 2016 ocakta maasım asgarı ucret 1300 olunca 1300 de kaldı ıkı yıldan berı zam almıyorum zam ıcın gorustugumuzde ıse patron maasımız bu calısıyosan bu calısmıyorsan kapı burda cık gıt dıyor ve ben ışe başladıgımdan berı gunluk 10 saat haftalık 56 saat calısıyorum ısten ayrılmak ıstıyorum tazmınatımı alabılımıyım yardımcı olursanız cok sevınırım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zam alamamak tek başına bir fesih gerekçesi değildir. Karmaşık bir süreç içerir. Ama fazla mesai ücretinin ödenmemesi bir hakli fesih nedenidir. Aynı şekilde yılda 270 saatin üzerine yapılan fazla çalışma da fesih gerekçesidir.

 35. neslihan diyor ki:

  4 yıldır bir markada satış danışmanı olarak çalışmaktayım.mobing uygulanıyor istifaya zorlanıyorum zorla geriblirim ve savunma imzaladım. şimdide ihtar sundular imzalamadım. savunmada hakaret iftira müdüre saygısızlık seyler yazıyordu 🙁 bazı arkadaslarımdan benım aleyhıme savunma yazmalarını zorladılar isten cıkmadım tazminat alamazmıyım yada ne yapmam gerekli.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz durumlarla ilgili buradan yorum yapmam yanıltıcı olabilir. Ancak bir şekilde işten çıkarılırsanız, bütün bu olayların takdiri mahkemeye ait olacaktır. Geçmiş olsun.

 36. Emre Yeter diyor ki:

  iyi günler, 3 yıldır bir firmada satınalma personeli olarak aktif çalışmaktayım.1)sigortam çalışmaya başladıktan 1,5 ay sonra yapıldı.2) sigorta primim eksik yatıyor.3)yıllık izinlerimizi 1 hafta kullanabiliyoruz.4)çalışma saatlerimiz 8:45-18:30 arası fazla mesai ücreti almıyoruz.4)çoğu resmi tatillerde dini bayramlar hariç mesai ücreti olmadan çalışıyoruz.Bu konularla ilgili bir şikayette bulunmak istesem nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında yardımcı olabilirmisiniz..

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapmanız gereken şey ALO 170’e durumu bu şekilde aktarmaktır. Sonrasında işyerinizde inceleme yapılabilir ve sorunlar giderilebilir.

 37. canan diyor ki:

  slm benim bir sorum olacak bayramdan once bir hafta rapor aldim raporunun bitis tarihi Arefe gunuydu calisma olmadığında calisamadim bayram sonrasi işten çıkışımi verdim ayin 11 de ve işyerim 4 unden 11 ine kadar olan parayi yatirmiyor ne yapmm gerekir bna yardimci olurmusunuz once yatircaz dediler sonra yatırilmiyor dediler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda öncelikle İŞKUR il müdürlüğüne şikayette bulunun. Sonuca göre de dilerseniz dava açabilirsiniz.

 38. Nurullah diyor ki:

  Merhaba hocam insaat iscisiyim 4 ay once insaatta iskele uzerinden dustum ve sag bilegim kirildi ameliyat oldum 3 ay ropor aldim ben gunlugu 110 tl den calisanim ayligim 3.300 tl roporlu gunlerimi sogortadan aldim asgeri ucret uzerinden ama geriye kalan kismini is verenim vermiyor beni oyaliyor kac aydir ne yapmaliyim

 39. mücahit diyor ki:

  hocam merhabalar bir sorunum var eşim 4 aydır bir hastanede İŞKUR kursiyeri olarak çalışmakta ve bu çalışma süresince hastane işkurun çalışma saatlerine uymuyor eşim sabah 08.00 akşam 20.00 çalışmakta bunu alo 170 e şikayet ettik ama herhangi bir sonuc alamadık ve hastane eşim işe girerken mesai ücreti ödicez 20.00 kadar çalışırsan dediler ama mesaide ödemediler ne yapmamız gerekiyor lütfen yardım.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışmaya devam ederken yapılabilecekler kısıtlıdır. Bunların başında İŞKUR’a ya da Alo 170’e başvurmak gelir. Bunun dışında çalışmaya devam edip ayrıldıktan sonra geriye dönük fazla mesai ücretleri mahkeme kanalıyla talep edilebilir.

 40. K.uzan diyor ki:

  Merhaba ben bir lojistik firmasında 3.5 yıldır sevkiyat eıemanı olarak çalışmaktayım firmam ben ilk girdigimde sadece tek bir firmanın ürünlerinin dagıtımını yapmaktaydık bu yüzden sadece iş tanımı olarak bu ürünleri şu saatler arası dağıtımı yapılacak diye konuştuk şu an firmam büyümeye gitti son bir sene içinde farklı ürünler soguk zincir gibi tavuk yumurta donuk ürün sevkiyatınada başladı biz çalışanlarada hem arac kullanma hem indir bindir görevi mecburi tutuyor lojistik firması oldugumuz için mecbur oldugumuzu söylüyor ama maaş olarak her hangi bir artış yapmıyor beden olarak çok yıpranıyoruz biz bu durumda ne yapabiliriz itiraz hakkımız varmı bu duruma işyerinde sevkiyat elamanı olarak gözüküyorum .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İtiraz hakkınız elbette vardır. Ancak bu gerekçeyle işten ayrılacaksanız, öncelikle iş sözleşmenizi incelemenizi tavsiye ederim. Zannettiğinizden daha geniş kapsamlı bir iş tanımınız olabilir.

 41. hamit aaltunkaya diyor ki:

  ben 1997 yindan 2004yılına kadar bır iş yerınde çalışdımda bennim iki ay sigortamı yaatırmışlar yanimenim benim buarada sigortamı iki ay yatrmışlar kıme başvurmam lazım

 42. Fadime diyor ki:

  Ben 3 ay dir bir şirkette çalışıyordum sigorta bu gün yarın diye diye 3 ay geçti 1 aylık ta 1500 tl alcagim var bana yol gösterin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrıldığınızı varsayıyorum. Bu durumda isterseniz öncelikle İŞKUR il müdürlüğüne şikayette bulanabilirsiniz. Burayı beklemek istemezseniz de direkt olarak dava açma hakkınız bulunmaktadır. Geçmiş olsun.

 43. enver taş diyor ki:

  Hocam iyi günler ben işkur typ programından meb baglı bı kurumda calısmaya basladım ama benı meb dısında bı kuruma verdıler resmı olmayan bı kurum eger gıtmezsem ıskur mudurlugunun aranıp benı ısten atacaklarını söyledıler atabılırlermı benı typ programında.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   TYÇ prpgramlarının içeriğini tam olarak bilemediğim için yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 44. eyüp diyor ki:

  iyi günler 1sene 8aydır calıştıgım iş yerinde gecici görevlendirmeyi kabul etmediğim için işten cıkışım verilecek büyük ihtimalle sözleşmemde şirketin başka ilindeki iş yerlerinde calışmayı kabul eder diye bir beyan var beni işten cıkardıkları takdirde tazminat alabilirmiyim yada bu konu hakkında nereye şikayet etmem lazım cok agır şartlarda calıştırılıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu şekilde bir madde varsa ve siz bu görevlendirmeyi kabul etmezseniz kıdem tazminatı hakkınızı yitirebilirsiniz. İyi düşünmenizi öneririm.

 45. emre diyor ki:

  Merhaba ben emre iskur uzerinden isyerinde calismaktayim iskurun verdigi saatler sabah 8aksam 5 ama isyeri aksam saat 10 a kadar calistiriyo mesai de odemiyor iskura bildirdim hic aldiris etmedi ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda İŞKUR’a resmi bildirim yapmadığınızı tahmin ediyorum. Eğer öyleyse, ALO 170’i arayarak sözlü olarak durumu izah etmeniz yararınıza olacaktır.

 46. Musa diyor ki:

  Merhba hocam 2.5 yıldır aynı iş yerindeyim işten ayrılmak istiyorum tazminatimi almaya hakkım var mı? Tazminatini vermem git istediğin yere şikayet et diyo muhasebeci yardımcı olun lütfen
  Sigorta günüm 608

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İstifa edecekseniz ve haklı bir gerekçeniz yoksa kıdem tazminatı alamazsınız.

 47. ZEYNEP A YCİBİN diyor ki:

  İYİ GÜNLER ADIM ZEYNEP ÇAĞRI MERKEZİNDE 3 AY ÇAILIŞTIM . 2800 TL ALACAĞIM KALDI ŞYRİMDEN. VRMYORLAR İŞURA DİLEKÇE B IRKTM PARAMI ALABİLİR MİYİM NE KADR SÜRER BU SÜREÇ YÖKSA AVUKATA MI BAŞVRMALIYIMM .İŞYRİMNDEN ONLARN İMZIALI KAĞIIIDINI ALDM OUU DA İŞKURA VERDMM

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşkur sonucunu bekleyin. duruma göre devamında dava açmanız gerekebilir.

 48. Baris unal diyor ki:

  Bir kafede garson olarak yaklasik 15 aydir sigortali calisiyorum.yillik izin kullanimi yada ucreti , dini ve milli bayramlarda cift mesai yok.haftanin uc gunu 10.5 geri kalan 3 gun 10 saat calisiyoruz. Ben bu verilmeyen hakedislerimi nasil alabilirim.tesekkur ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunları çalışırken almak istiyorsanız ALO 170’e şikayette bulunduğunuz takdirde, işyerinde teftiş yapılabilir. Bunun da her zaman kesin sonuç vereceğini söylemek mümkün olmaz.

 49. kamuran tas diyor ki:

  merhaba ben ozel bır turz ırmasında servıs sooruyum ve 4 yıl bıttı 5 yıla gırdım akat toplam ssk pirim 3060 gun var ama ıs yerı bızden cok haksız yere para kesıp duruyo ve pazar gunlerı calıstırıyo tazmınat alıp işten çıkmak ıstıyorum ne yapmam lazım sırket tazmınat vermemek ıcın çocuğumun sut parasını bıle kesıyor yardımcı olurmusunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi konularda hakkınızın yendiğini düşünüyorsanız, bunları içeren bir ihtarname göndererek işten ayrılabilirsiniz. Gerisi artık mahkemenin takdirine kalacaktır.

 50. mehmet diyor ki:

  selam hocam biz 112 anbulans söfürleri olarak saglıkta taseron iscisiyiz..112 il müdürlülüğünü bimere sikayet ettik sikayeti kendi e devletimden yaptım herkesin adına ama müdürlük benim yaptıgımı söyledi biri sikayet etmiistir yada bimerden benim oldugumu ögrenmislermidir..? benim ile konustugunda fırca attı ve arkadaslarım bircoguda arkamda durmadı..acaba diyorum benim isime son verebilirmi 2 yıldır calısıyorum…bilgi alabilirmiyim sizden..ve sendika temsilcisiyim temsilci olmanın faydası varmıdır o zamanda isten kolayca atabilirlermi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Aynı soruyu iletişim formu ile de sormuşsunuz. E-posta adresinize cevap yazdım.

 51. SEZGİN diyor ki:

  Slm hocam ben bir inşaat firmasında şantiye elemanı olarak çalışmaktayım.sabah 8:00 iş başı, akşam 18:00 iş çıkış saati olarak çalışıyorum. Kanunen haftalık çalışma saati 45 olmasına rağmen, şirket günlük bir saati fazla çalıştırıyor. Bunu için ne yapabilirim. Ve aylık 1500 tl maaş alıyorum bu maaş için ag para,. Askari gedik ücreti bulunmamakta bunu için ne yapabilirim. Tşk

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Halen çalışmaya devam etmek istiyorsanız, ALO 170’i arayarak şikayet konunuzu belirtin. İş müfettişleri tarafında işyeriniz teftişe alınabilir ve bu sorunlar giderilebilir.

 52. halime diyor ki:

  işkur aracılığı ile bir şirkette işe başladım fakat işkurun bize tanıdıgı saatlerden fazla çalıştırılıyoruz mesailer yaptırılıyor resmi tatillerde çalıştırılıyoruz boyle durumlarda işyeri hakkında şikayette bulunmak gerekiyormu bilgilendirebilirmisiniz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette şikayet edebilirsiniz. Alo 170’e şikayette bulunduğunuz takdirde büyük ihtimalle müfettişler işyerinde inceleme yapacaktır.

 53. kerem diyor ki:

  Merhaba hocam ben çağrı merkezinde çalışıyorum.Şirketimiz gereği sabit vardiya alan kişiye zorunlu olmadığı takdirde mesai yazılmıyor.Ben kaç zamandır mesaili çalışıyorum.İş yerimizde takım liderimiz olacak kişiye bugun için mesaiye kalamayacağımızı sadece normal vardiyamda çıkacağımı ilettim.Herhangi bir sonuç alamadık ve bende işten çıktım.Bana bekle diye bekletti 20 25 dakika kadar.daha sonra çok önemli bir işim olduğunu söylemiştim ve gidiyorum ben dedim bana gidiceksen istifanı verirsin gidersin diye tehdit eder gibi cevap verdi.Bende çıktım gittim.Şirketimle bu sorunu çözemedim ne insan kaynakları olsun ne grup yöneticisi olsun hepsi birden tavır takınmaya başladı.Bu durum çalışmamı da etkiliyor tutanak yedim 1 adet.Ne yapmam gerekir sizce?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu an için yapacağınız bir şey yok gibi duruyor. Ama bu tip sıkıntıların genel anlamda çözülmesi için Alo 170’e başvuruda bulunmanızın yararı olabilir. Müfettişler gelip işyerinde fiili teftiş yapabilir ve sorunu giderebilir.

   1. Sedat diyor ki:

    Hocam ben 3 yildir ayni yerde iste calisiomm isyerinin patronu sahibi tabelasi degisti coj huzursuzluk varr maaslarimiz her ay gec yatiorr ama isyeri kimseye tazminat vermemk icin ugrasiorr ben hakkimi alio gitmek istyomm nasik alabilirmm

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Hangi şikayetleriniz var ise, bunları bir ihtarname ile işverene iletebilir ve işten ayrılabilirsiniz. Ama hangi şikayetiniz olursa olsun, önemli olanın bu durumları mahkeme aşamasında kanıtlamanız olduğunu unutmayın. Bu konuda kendinize güveniyorsanız, işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 54. yasemin diyor ki:

  Hocam merhaba bn bir temzlik sirketine bagli alisveris nerkezinde calisiyorum bize 28.06.2016 tarihinde alisveris merkeziyle temizlik sirketinin 15.08.2016 da sozlesmelerinin bitecegini soylediler yani ihbar ettiler bu is yerinde 12.07.2016 da bir yilim doldu ama bana yillik izin vermiyolar parasini istedim onuda vermiyolar tazminat istedim o da yok sikayet etsem yillik izin parami yada iznimi alabilirmiyim? cvp verirseniz sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir yılınızı doldurmuşsanız kıdem tazminatı hakkınız olduğu gibi yıllık izin ücretinizin de ödenmesi gerekir. Böyle bir durumda yapabileceğiniz şey ise, iş akdiniz feshedildikten sonra önce ihtarname çekmek ve haklarınız ödenmezse dava açmaktan ibarettir. Geçmiş olsun.

 55. Ertuğrul Yüksel diyor ki:

  4 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum agilerimi ve izin paramı alamıyorum maaşım da birikdi bu aralar ne yapmalıyım maaşda ne bankaya yatıyor nede bordro imzalıyorum sadece boş bir deftere yazıp imzalıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Çalışmaya devam edecekseniz Alo 170 vasıtasıyla şikayette bulunursanız belki ödemeler yaptırılabilir. Onun dışında şu an için yapılabilecek çok şey olmadığını düşünüyorum.

 56. orhan diyor ki:

  merhaba hocam bizim danışmak istediğim konu çalıştığımız firmada 2000 tl ve üzeri maaşlarla çalışıyoruz fakat sigortamızı asgari ücretden yatırıyorlar. dolayısıyla maaşıda bankaya asgari ücret den yatırıp kalanı elden veriyorlar. bunları ıspatlayacak ekstrelerimiz elimizde var.. işverenden bu talep ettiğimizde doğal olarak işten çıkartmakla tehdit etti. bu durumda kendimizi belli etmeden işverenin vermediği haklarımızı nasıl geri alabiliriz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz konu çalışma hayatının yarayan kanası. Biraz da vicdan ile alakalı bir durum. Bunun için şu anda Alo 170’i aramak ve isimsiz ya da uydurma bir isimle şikayette bulunmak belki fayda sağlayabilir. Ama yine de bu, kanıtlanması her zaman zor bir husustur. Geçmiş olsun.

 57. EREN diyor ki:

  merhabalar.Ben İstanbul ilinde eczanede çalışan eczane teknisyeniyim.Haftanın 6 günü günde 11 saate yaklaşmış haftada 65 saati bulan bir çalışma düzeninde çalışıyorum.iş kanununa göre haftada 45 saat demesine rağmen biz eczane teknisyenleri haftada 65 saat çalışıyoruz.arefe günleri tam gün çalışıyoruz.bu durumu İstanbul eczacı odasına söylediğimizde istandbulda eczanelerin çalışma düzeni böyle yapacak birşeylerinin olmadığını söylediler.şimdi ise İstanbul eczacı odası eczacılara çalışma düzeni adı altında bir föy gönderdiler,biz eczane çalışnalarının haftada 45 saat çalıştığımızı gösteren bir belge biz her gün onları imzalıyoruz,haftada 65 SAAT ÇALIŞTIĞIMIZ HALDE 45 SAAT ÇALIŞIYORUZ DİYE İMZA ATIYORUZ.ECZACIMIZA SÖYLEDİĞİMİZDE İSE YAPACAK BİRŞEYLERİNİN OLMADIĞINI SÖYLÜYOR.
  BİMER,ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI,ALO 170 MAİLLER ATTIK AMA İSTANBULDAKİ ECZANELERİ KİMSE ÇALIŞMA SAATLERİ KONUSUNDA HİÇBİR KURUM DENETLEMİYOR.BİZ ECZANE TEKNİSYENLERİ İSE KÖLE DÜZENİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ.
  NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Keşke yardımcı olabilsem; ama ne yazık ki bu konularda benim yapabileceğim bir şey yok. Sadece şunu söyleyebilirim; kırk beş saat çalışıyor gibi imza atsanız da, sizin fiilen daha uzun çalıştığınızı kanıtlayabileceğiniz tanık ya da yazılı diğer delilleriniz olduğu sürece, dava açmanız durumunda bunun aksini her zaman kanıtlayabilirsiniz. Onun dışında yapabileceğiniz tek şey beklemek ve Alo 170 başta olmak üzere şikayetlere devam etmek olabilir.

 58. Nuran diyor ki:

  Merhaba ben 9 yildir tekstil firmasinda calisiyorum. Yaklasik 1 senedir maaslarimizda aksama oluyor ve suan 3 aylik maasim icerde ve agi paralarimizida 6 senedir alamiyoruz bu durumda ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim bilemiyorum bu konuda bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer ücretlerinizi almak istiyorsanız Alo 170’e başvurabilirsiniz. Bu nedenle işi bırakmak istiyorsanız da, ihtarname çekerek işten ayrılmanız ve bir an önce dava açmanız gerekir.

 59. Fatih diyor ki:

  Mrhba ben 6 senedir 8 8 çalıışıyorum ve işi bıraktım 8 5 istiyorum artık dedim kapı orda işine gelmiyorsa çık git dediler bende bıraktım işi çıkışımı imzalamadım ne yapmam grekli bu durumda

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce ihtarname gönderin ve ardından davanızı açın. İletişim formunu kullanarak ayrıntılı bilgi verirseniz, yapmanız gerekenleri size açıklayabilirim.

 60. sefa diyor ki:

  merhabalar.bir otelde 3 yıldır resepsiyonist olarak çalışmaktayım.işe başlarken sözlü olarak 12 saat çalışmanın olmadığı söylendi.ama 2 ay sonra bir elemanın çıkmasıyla 3 kişi kaldık ve haftalık izinlerden dolayı haftada 2 gün 12 saat çalışmaya başladık.bu durumun geçici olacağı söylendiği için sorun etmedim.ama 3 yıl geçmesine rağmen birşey değişmedi.ve bu süreçte belki 5 resepsiyon girdi çıktı .ve her çıkan elemanın yerine ortalama 20-25 gün izinsiz 12 saat çalıştık.ayrı olarak yıllık izinlerdede her izne çıkan eleman için 2 hafta izinsiz 12 saat çalıştık.yani anlayacağınız izin kullanmadık aslında.hep birbirimizin yerine çalıştık gibi oldu.ve tek kuruş mesai de vermediler.bugün bütün cesaretimi toplayıp patronla bu olayı tekrar görüştüm.ama konuyu uzatırsam tartışma çıkacağı hissine kapılıp odasından çıktım.resmi tatil günleri olsun hiçbirinide kullanmadık bu arada.bu sene turizmin kötü olmasından dolayıda zam da yapmadılar.maaşımızın hepsini bankaya yatırmıyorlar.bir kısmını elden veriyorlar.önceleri bize imzalattıkları bodrolarda 32 saat mesai görünüyordu ama bankaya asgari ücretin biraz üstünde yatırıp mesaiyide o paranın içinde gösteriyorlardı.ama 2016 1 ocaktan itibaren asgari ücret yükselince o 32 saat mesai gösterimini yapamıyorlar artık.bunların dışında patronumuzun oğluda üslup ve konuşma konusunda çok çirkin ve kaba.parmak şıklatarak çağırmalar yada en ufak birşeyde salak salak konuşmayın tarzında rahatsız edici kelimeler.lütfen yol gösterin bana.buranın düzeleceği yok.bu bahsettiğim fazla çalışmalarımı alabilirmiyim acaba.çünkü artık bu şartlarda çalışamayacağım.cevap verirseniz çok sevinirim.saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Belirttiğiniz şartlar dahilinde işten ayrılacaksanız mutlaka bir ihtarname göndererek işe başlayın. Bu ihtarnamede bahsettiğiniz bütün konuları tek tek belirtin ve taleplerinizi sıralayın. Sonrasında dava açabilirsiniz. Önemli olan, işten doğru bir şekilde ayrılabilmenizdir. Bahsettiğiniz mevzular, haklı nedenle feshi sebebidir.

   1. sefa diyor ki:

    öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.ama burda bahsettiğim bu şartlarda attığım imzalar (bodrolarda mesai kısmına bazen 20 bazende 32 saat göstermişler)fazla mesai alacaklarımı dava açmam halinde almamı engellermi.şahitlerimde var.çünkü 1 ocak 2016 dan itibaren bu mesai kısmına yazdıkları saatleri artık yazmıyorlar.yazamıyorlar çünkü yüksek göstermeleri gerekecek.bu mahkemede lehime bir kanaat oluştururmu.açık konuşmam gerekirse ihtimal az ise hiç uğraşıp bunların ağız kokusunu çekmek istemiyorum.restimi çekip artık sekiz saatten fazla çalışmıyorum diyeceğim.ve işten çıkaracaklar.kıdemimi ihbarımı alıp çıkmamı tavsiye edermisiniz.yoksa bana yapılan bu haksızlığın karşılığını mahkeme yoluyla alma ihtimali ne kadardır.ya ben özveride bulunduğumu sanarken aslında aptal yerine konmuşum yeni anlıyorum.hani bi teşekkür etselerdi yine bu yolu düşünmeyecektim.tekrar teşekkürler ilginize.saygılar.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Size mahkemeyi kazanma ihtimalinizin ne kadar olduğunu söylemem hem mümkün değil hem de doğru olmaz. Eğer bordrolarda fazla mesai ücreti yer aldığı halde ihtirazi kayıt koymaksızın imza atmışsanız, bordroda yazılı olan saatin üstünde fazla mesai yaptığınızı ancak ve ancak yazılı delille ispatlayabilirsiniz. Fazla mesai içermeyen bir bordro dönemi için ise tanıkla bile ispat edebilirsiniz.

   2. Gökhan diyor ki:

    İyi günler bi imalathane de ustayım 2500 TL masım var 16 dan 16 300 TL sini aldım ayın 19 da göndereyim dedi ve göndermedi içerde alacağım 2.200 TL
    Ayrıca maaşı elden alıyoruz bankadan deil
    Sigortam 1 ay geç başlamış
    Vede maaş verirken 15 gün içerde bırakıyor işçi kaçmasın die nereye başvurayım acil yardım

 61. Gktg diyor ki:

  Iyi gunler hocam ben 17 yasinda bir genc isciyim 06.06.2016 tarihinde bir giyim dukkaninda ise basladim maasimin ne kadar olacagini sordugumda net bir fiyat verilmedigi gibi maas gunum geldigi halde maasimi geciktirdiler ve bana bir ay sonunda 615 lira kadar bir para verdiler ve calisma saatlerim ise sabah 8.30 ile 01.00 arası idi ayrica dukkanda calisan diger elaman lar gibi benim de her hangi bir sigorta odemesi yapilmadi buna ilaveten isyeri sahibi nakit alinan urune fis kesmeyip devletten vergi kaciriyo benim sorum su bana asgari ucretin 1300 lira olmasina ragmen 615 lira aldim ya bu paranın devamini ve genel calisma saatlerinin disindaki mesai saatlerinin parasini alabilirmiyim alabiliyorsam bunu nasil yaparim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette alabilirsiniz. Bunun yolu dava açmaktan geçer. Fakat dava açtığınızda bu haklarınızı alamadığınızı kanıtlamanız beklenir. Bunun ilk yolu tanık dinletme, ikincisi ise yazılı ya da görsel deliller sunmaktır. O nedenle, tanık bulabilir ya da başka türlü haklarınızı kanıtlayabilirseniz dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 62. aydın diyor ki:

  hocam merhaba ben 2010 yılı ağustos ayından bu yana bir kurumda özel güvenlik görevlısı olarak calısmaktayım.çalışma sıstemımız 2 gunduz 2 gece 2 off şeklınde 12 saatlık calısmalardır.aylık 240 saat calısmaktayım.resmı tatıllerde vardıyam denk gelırse calısıyor ancak kesınlıkle fazla mesaı ucretı verılmıyor.oncelıkle benım sormak ıstedıgım,hakılı nedenle fesıh yamadan once yapabılcıegım bırseyler varmı,mahkeme yolu harıcınde,iş teftiş kuruluna başvurmak gibi,tavsıyelerınız için şimdiden teşekkurler kolaylıklar dılıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuda şu yazıyı okumanızı öneririm. Mutlaka ihtarname çekerek işten ayrilin ve gerekçenizi doğru belirtin.

 63. gökhan diyor ki:

  Hocam merhaba.. Eşim bir firmada yaklaşık 3 ay çalıştı. Yalnız işe başladıktan 1 ay sonra bir sözleşme imzaladı. Sözleşmenin özü;” kendi isteğim ile işi bırakmam halinde 30.000,00 TL tarafınıza ödemeyi kabul ediyorum” Sözleşmede çalışma saati, ücret ve işten işveren tarafından çıkarılma durumunda ne olacağı yazmıyor. İşten çıkma sebebimiz ise; iş yerinin bir alacak/verecek meselesi yüzünden 10-15 kişilik bir grup tarafından basılması, bu olayda işverenin tehdit edilmesi, kavga çıkması işverenin darp olması gibi olaylardır. Bu olaylar polise intikal etmiş ve ifadeler falan da alınmıştır. Bu olaylara tanık olan eşim (kendisine bir darp yok) korkmuş ve zaten devam eden psikolojik rahatsızlığı artmıştır. Olay olduktan sonra buna rağmen 10 gün süre ile eşim orada çalışmaya devam etmiştir.Biz gidip işyeri ile artık çalışmak istemiyoruz. burada can güvenliğimiz kalmadı dedik. İşten kendileri çıkarmadı ve bunun üzerine iş kanununun 24. maddesi gereği sözleşmesini feshederek bunu noter kanalı ile işyerine tebliğ etmiştir.
  Aradan 6 ay geçtikten sonra bize postane kanalı ile bir ihtarname geldi. İhtarnamede siz işyerinizi bildirim yapmadan sebepsiz terk ettiniz sözleşme gereği 30.000,00 TL ödeyin yoksa 3 gün içinde haciz ve icra işlemlerini başlatıyoruz yazmışlar. Noter tebliği elimizde mevcut. Kendilerine ulaştığı halde haber vermeden ayrıldınız diyerek bu parayı bizden alabilirler mi? (Ayrıca çalıma saatleri günde 10 saat haftada 6 gün bazen 7 gün, ücret ödemeleri düzensiz mesai ücreti falan yok. İş yerinde hakaret, giyilen kıyafete karışma vs. her türlü zulüm de cabası.)

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Geçmiş olsun. Önce şunu söyleyeyim, rahat olmanızda fayda var. 30.000 TL cezai şart çok ağır olduğu gibi sizin haklı nedenle işi bırakmanız durumunda bu şart zaten otomatik olarak düşmektedir. Zaten ihtarname de çekmişsiniz. Sadece dikkat edin, eğer size ileride bir icra emri gelire mutlaka bir avukata başvurarak itirazını yapın.

 64. nursel diyor ki:

  Hocam merhaba.. Annemin işiyle ilgili bi konuyu size danışmak istiyorum. 10.04.2015 tarihinde lokantada asgari ücret ve sigortalı olarak işe başlayan annem 31.05.2016 tarihinde kendisine söylenmeden sgk dan çıkışı yapıldı ve haziran ayının ilk günü cenazesi olduğu için izin istedi annem ve akşamına arayarak lokanta devredildi işiniz sona erdi dendi. gerçekten devri olmuş sanırım ama tam tarihini bilmiyorum sadece öncesinde haber vermeksizin işsiz bırakıldı ve bu bir aydır hak ettiği çıkış parasını vermediler sürekli geçiştiriyorlar. Çalıştığı süre içinde yıllık izinde kullanmadı ve şimdi biz kıdem ve ihbar tazminatı hak ediyor muyuz bilmiyoruz yardımcı olursanız çok sevinirim.. (Çıkışı için herhangi bir belge imzalamadı )

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Annenizin işyerindeki çalışması bir yılı aştığı için kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır. İşyerinin devri, işçinin çıkarılmasına olanak vermez. O nedenle hem ücretiniz hem de kıdem tazminatınız için dava açmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yıllık izin ücretini de talep edebilecektir. İhbar tazminatı hakkı da ayrıca bulunmaktadır.

   1. nursel diyor ki:

    Çok teşekkür ederim hocam..

   2. nursel diyor ki:

    Tekrar rahatsız ediyorum hocam ama bugün öğrendikki bilgimiz dışında sgkdan çıkış değilde istifa şeklinde göstermişler. Bizde yönlendirilme sonrasında çalışma ve iş kurumu il müdürlüğünden bireysel iş uyuşmazlığı hakkında dilekçe yazdık sizce durum nasıl sonuçlanır cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden tesekkürler..

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     İyi yapmışsınız, bir süre İŞKUR’un işlemlerini beklemeniz gerekecek. Sonrasında davanızı açarsınız. İşkur’un sonucu kesin olmamakla birlikte, lehinize olursa mahkemede bu sizin için delil teşkil edecektir.

 65. Can diyor ki:

  Merhaba eski çalıştığım şirket maaş haczi mi ne kuruma ne bana nede icra dairesine ödedi kurumda benden talep ediyor maasimdan 12 ay para kesildi ve fazlası ile şirket borçlu olduğum kuruma biz maaşından kesinti yapmadık diyor ne yapmalıyım

 66. rabia diyor ki:

  merhabalar ozel bir bankada çalışıyorum gecen gulerde isyerinde bir anda bayildim. isyerinin normalde tum alanlarda zemine dosedigi haliflexler var fakat 2 ay once bunlari sadece bizim oturdugumuz yerden kaldirdilar o dusme esnasinda cenem zemindeki demire geldi ve yarildi.her zaman olan kurum doktorunun istifa ettigi soylendi ve olay tutanagi da isg uzmani tarafinda 8 gun sonra istese isyeri oraya beton doser diye bir savunmayla gec tutuldu. kurum durumun ustunu kapatmaya calisjyor ve sgkya degil banka sandigina bagli oldugumuz icin istersen sikayet et sgkya bagliyiz diye savunuyorlar ne yapabilirim. bilgi verirseniz sevinirim iyi gunler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Sorunuza cevap verebilmem için, net olarak neyi amaçladığınızı anlamam gerek. İşten ayrılmak mı istiyorsunuz, çalışırken hakkınızı aramak mı istiyorsunuz? Vs. Lütfen, iletişim formu vasıtasıyla detaylı olarak ulaşın.

 67. Mert diyor ki:

  2 yildir Calistigim kurum beni asgari ucretin altinda calistiriyor ve son bir ayda sigortami yapti ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kanunen böyle bir şey yapamazlar. O halde, ya haklı nedenle sözleşmenizi feshederek dava açmalısınız ya da Alo 170 gibi bir şikayet merciini arayarak şikayette bulunmalısınız.

 68. Serkan kaya diyor ki:

  Merhaba, ben %52 ozurlu raporuna sahibim. Diger calisanlar ile ayni sekilde ayakta calisiyorum. Calisma saatimiz 50 saati geciyor. İsyeri havasiz ve yeterli havalandirma yok. Tekstil urunlerinin tozu ve utu sicakligina dayanamiyorum. Hakkim icin neler yapilabilir. Ben bundan ne sonuc alirim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Özürlü olmanız tek başına size peşinen haklar vermez. Ancak özrünüz dolayısıyla yaptığınız işin ağırlığı ya da zorluğu size zara vermeye başlamışsa bu durumda elbette ki haklı nedenle işten ayrılabilirsiniz. O nedenle durumunuzun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. Ezbere konuşmak yanlış olacaktır. Şu linkteki formu doldurarak ulaşın, detaylı bilgi verin lütfen.

 69. Ezgi uz diyor ki:

  Merhaba hocam biz iskur araciligi ile ise alindik fakat soyledikleri tarihte para yatmiyor ve 2 ay oldu daha ilk ayın maasini bile alamadik iskuru nereye sikayet edebiliriz ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Maaşlarınızın ödenmediğine dair bir şikayeti ALO 170’e ya da BİMER’e yapabilirsiniz.

 70. Mustafa diyor ki:

  Merhaba ben is yerinde kavga ettim.kavga ettiğim kişi sürekli bize is bırakan kendi vardiyasinda yapması gereken işleri yapmayıp bana bırakması bunu amire ve kendine söyledim değişen birsey olmadı en son gün buna neden her seferinde aynısını yapıyorsun dedim sende aynısı bana yapıyorsun dedi yalan söyleme dedim bana sorun çıkarma bende sana sorun çıkarırım diyince sinirlendim küfür ettim ve vurdum araya biri girdi oda bana vurmuş bizi ayırdılar bej tekrar kurtulup boğazını sıktim olay bundan ibaret sadece beni işten çıkardılar şimdi amir benim hakkımı korumayacaksa neden amir HAKSIZ olduğumu biliyorum ama hırsızın hiç mi suçu yok

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mustafa bey haklı olduğunuz taraflar da olsa, işyeri sınırlarında başka bir işçiyle kavga ettiğiniz için ne yazık ki işvereninizin sizi işten tazminatsız çıkarma hakkı bulunmaktadır.

   1. Mustafa diyor ki:

    Mustafa Bey cikarabilirler bunu bende kabuk ediyorum tek taraflı mi oluyor bu işler kavga etmek için iki kişi gerekli değil mi

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Zaten diğer işçiyi de çıkarmaları gerekmekte. Ancak unutmayın ki, bu durum diğer işçi ile işveren arasındaki bir ilişkiden ibaret. Siz eğer dava açarsanız, işyerinde ve başka bir işçi ile kavga ettiğiniz için ne yazık ki davayı kaybedebilirsiniz. Sizin için üzüldüm. Yine de olayın ayrıntılarını şu adresteki iletişim formu vasıtasıyla tekrar yazın, bir daha değerlendireyim.

     1. Mustafa diyor ki:

      Mesele de bu zaten adalet bunun neresinde kavganın sebebi de bu ben diğer işçi den performans olarak daha iyiyim ama zam olarak yani zammı veriyorlar benim sorunları mi halletmezlerken onun sorununu cozuyorlar bu beni psikolojik olarak bitirdi ben ise iyi insan olmak için gitmiyorum işe gitmenin amacı çalışmak değil mi

 71. Ümit diyor ki:

  S. A hocam 3buçuk senedir bi otelde çalışıyorum patronum işi bozulunca beni cepten arayıp hakarette bulundu benim işe gelmememi istedi bende senelik iznim olan 16günü devreye koydum yerime başka bi adam aldı ne yapayım bi çocuğum var zoruma gitti

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ümit bey böyle bir durumda yapmanız gereken şey hakkınızı aramak olmalı. Sitemizde yer alan iletişim formunu tıklayarak bize ulaşın, daha açıklayıcı bilgiler verin ki size yol gösterebilelim. İyi günler.

 72. Mehmet diyor ki:

  Mustafa bey esim kamuda hemsire tahinimiz baska ile isdedik ve cikti bende 13 06 2011 tarihinde. Avm satis danismani olarak basladim esimin atandigi ilde bizim isyerinin subesine tahinim mi istedim ilk konusduumda yardimci olacaklarini soylediler biraz bekle dediler suan esim baska ilde ben.baska ilerdegiz ve sonuc su gidecegim subede calisan fazla bile dediler iki aydir ayriuim cocugumdan esimden kende isdegimle birakmak kaliyor 5 yilim oldu kidem hak edecigim veya baska yapmam gerekenler ne olabilir yardimlariniz icin simdiden tesekkurederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey, eş durumundan tayin yapılacağına dair sözleşmenizde özel bir hüküm bulunması gerekir. Böyle bir hüküm yoksa ki, büyük ihtimalle yoktur, ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Bir Yargıtay kararında şöyle denmektedir: “Eşin tayin edilmesi, işçi açısından haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu nedenle davacının feshinin haklı nedene dayanmadığı anlaşıldığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddine karar verilmesi gerekirken kabulü hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” İyi günler.

 73. Kubilay diyor ki:

  Merhaba 3 yildir bir ayakkabi magazasinda calisiyorum ilk girdigim seneler vardiya 45 saat gozukuyor a daha fazla calisiyorduk son 1 senedir yine fazla calisiyoruz örnek 45 yerine 48 50 saat ama mesai cerilmiyor mart ayinda bir kagit geldi kendi istegimle bayramda resmi tatil hafta sonlarinda calismak istiyorum diye imzalamak istemedik tarihi ocak 1 gozuktugu icin hemde istemedimiz icin ama insan kaynaklari kotdinatore soylemekle tehtitnederek imza attirdi daha sonra kordinator bir olayla ilgili beni tehtit etti suanki isimle ve daha sonraki isimle ilgili geleceginle oynarim diyen3 kisi calistimiz yeri2 ye dusurdu ve herseye tutanak tutup savunma ister oldu ne yapmaliyim 05350410253 sahitte bulamiyorum guvenemiyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kubilay bey geçmiş olsun. Haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalarınızın size fazla çalışma ücreti olarak ödenmesi gerekir. Bahsettiğiniz evrakı imzalayıp imzalamamanız bu konuda bir şeyi değiştirmez. Bunun dışında, buradan bir şeyler söylemem zor.

 74. Gökhan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ; 6 aydır çalıştığım firmadan sebepsiz yere çıkarılıyorum işimi de doğru ve eksiksiz yapmama rağmen , ancak bu durumu içime sindiremiyorum kişileri işe alıp daha sonra keyfi olarak işten çıkartmanın cezai müeyyidesi varmıdır varsa şikayet mercii neresidir yardımcı olurmusunuz benim bir beklentim yok başkalarınada aynı görgüsüzlüğü yapmasınlar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Gökhan bey cezai müeyyededen kastınız TCK kapsamında bir ceza ise, olduğunu söyleyemem. Ama onun dışında; şartları varsa işe iade davası açabilirsiniz. İşe iade davası şartları için buraya bakınız. Yoksa da ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 75. mehmet diyor ki:

  Mustafa bey öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim ben 7 yıldır bir şirkette çalışıyorum patronum telefonda küfür et di etdigi kişi annem benden 3 gün sonra özür diledi ama gururuma yediremiyorum kendisi bana çalışmak isteyip istemedigi sordu bende kendisine kabullenemiyorum dedim sonra bana sana tüm haklarını vereceğim dedi aradan iki gün geçti sonra bana bir hafta kafanı dinle sonra karar ver dedi beni sürekli oyalıyor işten çıkarmadı ve 21 gün oldu kendisine tekrar sordum beni neden çıkarmıyorsun ben dayanamıyorum dedim sonra bana istifa et diyor ben haklarımı alamıyorum kendin istifa edersem ne yapabilirim lütfen yadımcı olun

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda işten kendiniz de ayrılabilirsiniz. İşverenin işçiye hakareti, işçi için haklı nedenle fesih sebebidir. Böyle bir durumda ihbar tazminatınızı alamazken şartları varsa kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ama size tavsiyem mümkünse, işvereninizin sizi işten çıkarmasını beklemenizdir. Bçyle bir durumda daha çok kazanım elde edilebilir. Sonuç olarak, işten ayrılıp ayrılmama sizin verebileceğiniz bir karardır.

 76. şevket yüzlük diyor ki:

  Hocam iyi günler.Bir firmada 4.grup işçi olarak çalışıyorum.11 yıl otomasyondan önce 5.grup işçilerin yaptığı işler bize geçti.İş tanımı değişikliği bize bildirilmeden 11 yıldır görevimiz dışı ek işler yapıyoruz.5 grup işçiler bizden 1.5 tl saatte daha fazla alıyorlar.Biz kanunlardan haberimiz yoktu.Sendika temsilcisi uyuyor.Aradaki farklar için personele dilekçe yazdım çocuk avutur gibi konuşuyorlar.Bütün yaptığımız işlemler kanıtlı bir şekilde. Bu farkı bana öderlermi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şevket bey ne yazık ki sorunuzu tam olarak anlayamadım. 5. grup, 4. grup nedir? 11 yıl nedir? Biraz daha açabilirseniz cevap vermeye çalışırım.

 77. mahmut elibaldenli diyor ki:

  Merhaba isyerimi 170 i arayarak mesai ucretlerimi odemedi gi için şikayet ettim daha sonra haksız yere birkaç savunmalardan dolayi beni işten çıkardılar disiplin suçlarından bende ihtar çektim sözlü olarak bana is akdimin fesh edildiği mesai ücretleri vs ödenmesi için anlasalım dediler fakat 1000 tl vermelerini işsizlik maasi alacağımi söylediler bende kabul etmedim tekrar bana ihtar cekmisler alacaklarımi yatirdiklarını dini bayram ve mesai ucretlerimin maaş bodrosu a yansıtıldi gi yazıyor fakat ben günde 12 saat çalışıyorum 104 saat ayd amesai yapıyorum ve bana 42 saati ödeniyor bunu ispatlayabilirim şahitlerim var ayrıca çalışma cizelgesinin fotoğraflarını çektim elimde bir buçuk ay oldu 170 i aradım hala cevap gelmedi mahkemeye basvursam kendim yalnız şikayet edebilirmiiyim yada 170 i beklemelimiyim daha sonrami dava açsam yardimci olursaniz sevinirim tsk saygilar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mahmut bey, öncelikle şunu söyleyeyim. İşten ayrılalı bir ayı geçmediyse işe iade davasını söz konusu olabileceğini unutmayın. Bunun dışında; 170’i beklemenize gerek yok. Bir avukatla görüşerek derhal davanızı açabilirsiniz. Dava açtığınızda da tazminatlarınızdan fazla mesainize kadar her şeyi talep edebilirsiniz. Bunun dışında ayrıca yardıma ihtiyacınız olursa editor@iscidunyasi.com adresine e posta gönderebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 78. taseron diyor ki:

  merhaba hocam ben hizmet alımı yoluyla okulda çalışıyorum bizimle aynı işleri yapan kadrolu işçilerde var bizede düzenlemeden faydalanırmıyız çünkü yazın çalışmıyoruz birde ocak ayı boş geçiyor o zamanda çalışmıyoruz bu durumda bizler geçici işçi statüsünemi geçiyoruz teşekkürler

 79. Sebattin diyor ki:

  Hocam merhaba
  Küçük bi firmada 13 aydır çalışıyordum sigortası yapmadı beni oyaladi ve beni son aylığını vermeden işten çıkardı ne yapabilirim tskr ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereninizle anlaşamıyorsanız bir an önce, bir avkatla görüşerek dava açmanızda fayda olacağı kanaatindeyim. Sigortasız da çalışmış olsanız haklarınızı talep etmeniz mümkündür.

 80. HALİL İBRAHİM IŞIK diyor ki:

  HOCAM BEN KAMUDA İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYORUM HAFTA TATİLLERİNDE ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS KAPTAN LİGİ YAPMAMA BİR SAKINCA VARMİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Halil İbrahim bey, bu sorunuza direkt cevap vermem yanlış olacaktır. Şu yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 81. Ömer diyor ki:

  Merhaba ilac firmasinda calismaktayim 4 yil doldurdum mudurum bana mobing uyguladi ve benden savunma istedi ben de avukatta bas vurdum ve ilgili aciklamalarin oldugu savunmami verdim daha sonra istifami verdim kidem ve benzeri butun haklarimi alarak ayrilmak istiyorum şeklinde yazdim. Tüm haklarımi vermek zorundalar mi? Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zaten avukat tutmuşsunuz. Bu da demektir ki, dava açtınız ya da açacaksınız. Yapacağınız şey, beklemek ve haklarınızın verilmediğini düşünürseniz dava açmak olacaktır. Onun dışında süreçle ilgili, ilerleyen günlerde bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım Ömer bey.

 82. Mustafa diyor ki:

  6 ay sigortalı çalıştım kendi isteğiyle ayrıldım fakat işveren 30 gün alacak iznim olan mesaimi vermedi hocam sgk ya şikayet ettim fakat 10 günden fazla oldu hala sonuçlanmadı sizce nasıl hareket etmem gerekir kamu Denetçiliği kurumuna yada uluslarası çalışma örgütüne şikayet etmelimiyim olumlu sonuç alamazsam

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mustafa bey, kamu denetçiliği kurumu ya da UÇÖ ne yazık ki sizin durumunuza çare olmayacaktır. SGK şikayetinin 10 gün içinde sonuçlanması zaten çok zor. O nedenle biraz daha beklemenizi ve sonuç alamazsanız dava açmanızı tavsiye ederim.

 83. melek diyor ki:

  selam hocam işkur la anlaşmam var 6 aylık bna verilen 1.300 ama işkur yatrıyor ve bn 12 saat çalsyorum mesaimi vermiyolar kasiyerim teftişe gelmediler hiç napmalıyım ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıda belirtilen kurumlara başvuruda bulundunuz mu? Eğer bulunduysanız teftişe gelinmesi gerekirdi. Bilgi verirseniz ona göre yardımcı olmak isterim.

 84. güler diyor ki:

  hocam merhaba 6 ay boyunca sigortalı olarak çağrı merkezinde çalışmaktaydım ve işe gittiğimde yöneticinin bana işten çıkarıldığımı söyleyip eve geri gönderdiler. işe almadılar sigortalı olarak çalışıyordum bana sormadan işten çıkarta biliyorlar mı iş verenin böyle bir hakkı var mı iş kura gidip çıkışımın ne zaman verildiğini sordum mart ayının ilk haftalarında çıkışımı vermişler ama ben ise mart ayının ilk haftaları iş yerinde çalışıyordum. iş den çıkartma sebeplerine de saygısızlık diye belirtmişler. böyle bir yasal kural var mı sigortalı olarak çalışan işçiyi nasıl çıkartabiliyorlar hocam bana bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Bu konuda öncelikle İŞKUR’a bir dilekçeyle başvurarak şikayette bulunmanızı tavsiye ederim. Bu dilekçeye tüm ayrıntıları yazmanız faydanıza olacaktır. Bu şikayet sonuçlandıktan sonra da iş mahkemesine dava açmanız yararınıza olacaktır. Ama, iş davasında bazı hak düşürücü süreler olduğundan, en kısa zamanda bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim

   1. güler diyor ki:

    teşekkür ederim hocam. bu olay için bir sonuç alabilir miyim yani uğraşmama değer mi

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Uğraşmaya değip değmeyeceğine dair benim buradan yorum yazmam doğru olmayacaktır. Hangi şartlar altında çalıştığınızı, durumunuzu sizden daha iyi bilmem mümkün değil. Dediğim gibi profesyonel destek almanız faydanıza olacaktır.

 85. Ali ok diyor ki:

  Merhaba işveren benden haksız yere ve benim haberim olmadan maaşımdan 300 tl kesmiş arayıp sorduğumda da benimle alakası olmayan bi sebepten kesildiğini söyledi bende haberim yok imzam yok nasıl kesersiniz dedim keseriz biz diyor alo 170 e şikayet etsem işe yararmı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşe yarayıp yaramayacağı konusunda bir şey söyleyemem. Ama hâlen çalıştığınız bir işyerinde yapılacak en doğru hareket Alo 170’e başvurarak hakkınızı aramanız olacaktır.

 86. Mehmet Karaman diyor ki:

  … kordonda çalısıyordum ilk baslarda sigorta istemedim sigorta yapalim dediler tamm dedim 3 ay sonra sigorta istiyosan yapalim baska calistigin yerdeki sigortani bitir yapalim dediler sigortami bitirdim bazı olaylar oldu elemanlardan biriyle tazsiz mevzu oldu calismamm 9 ayı oldu ne sigortami nede gelen 1300 olan askeri ücret ocak ayinda verilmedi şubat ayinda 1100 olan maas 1400 oldu gecen ay ocak ayindaki yapilan zammı askeri ücretlere 200 olarak ocak ayinda verilmeyen zam subat ayinda verildi ocak ayi olarak tassız mevzudan sonra calistigim yerin müdürü haklı oldugum halde üstüme elini sıkarak sinirli bi halde yürüdü bende bunun üzerine psikolojik dengem bozuldugu icin isten ayrildim martin 5 de maaslar varilcekti martin 5 oldu ve isyerine gittim maaşımı istedim vermediler senlemi ugrasalim tek işim senmisin diyip cuma günene 11 ne attilar evet bugune yani bugün gittim ve 6 gün içerde kalan paramla maasimi alamaya toplam 25 gün calismistim 6 gnde icerde olan paramla 6 gün için günü 36.70 kurustan hesaplanacaktı 25 gün ise şubat ayı 29 cektigini için 48.30 kurustan hesaplanacaktı toplam 1.421 TL Alacaktım gittim ve isyerine bana verilen para 740 TL almadım parayı işten çıktıgım için 1.100 inmis maasim ocak ayı için verilen 200 TL 1.100 TLden kestiler 900 TL kaliyo ailem birgün gelip kahvalti yapmislardı masadan para almadılar ailem vermek istemis parayi yok ikramımız ayip ediyonuz diyip almamislardi onun parasını 70 TL olarak kestiler bide 830 para kalıyo geri 110 TL Nerden kesildigini bilmiyorum artik Ama Hakkım Olanı vermediler bende almadım parayı sikayet edecem dedim neye güveniyon dediler sigorta olmadıgı için ben babasız büyüdüm evin kirasını masraflarını ben karsılıyorum ben olmazsam ne ailem gecinebilir nede ben 3 kardesiz biz bu para olmasa ben evimin kirasını nasıl verecem nasıl yapacam bilmiyorum yardim edin bana hakkımı allayım sadece hakkımız istiyorum sabahın 6sinda kalkip dükkanı aciyodum hep geceye bırakıyorlardı 9 10 11 de isten cikiyodum 12 saat yerine 15 16 saat calisiyodum tamm bazen sabah 9 10 gidiyodum yalan deil ama 8 ayın 6 ayı sabah aksam yaptim hakkımı gine istemedim sustum verirler zam yaparlr belki diyip sustum ama hic bse yapmadılar hakkımı istiyorum sadece hakkımı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Mehmet bey size buradan ne bilgi versem boş. Çünkü bunlar bir anlam ifade etmez. O yüzden size en gerekli bilgiyi vereceğim. Öncelikle İŞKUR’a gidin, dilekçenizi verin ve şikayette bulunun. Sonrasında bunun sonucunu bekleyin ve sonuçtan memnun kalmazsanız dava açın. Bundan başka, olayların iç yüzünü bilmeden buradan yorum yapmam doğru olmaz. Son olarak, sigortasız çalıştırılmak, hakkınızı arayamayacağınız anlamına gelmez. Mahkeme nezdinde, o işyerinde çalıştığınızı kolayca kanıtlayabilirsiniz.

 87. ümit diyor ki:

  Selamlar,ben bir mağza’da satış danışmanı olarak çalışmaktayım.İşe başlayalı tam bir hafta oldu,yarı zamanlı olarak çalışıyorum.Sorum şu ki bölge müdürü tarafından küçük düşürüldüğümü düşünüyorum.Ayrıca daha önce görmediğim biri.Yaka kartım olmadığı için ve yanından ellerim bağlı geçtiğimden dolayı,çalışma arkadaşlarımın yanında ciddi anlamda tepki gösterdi ve açıklama izni vermedi ve bunu yaparken benimle muhattap olmayıp direk mağza müdürüne söylendi.Ben birşey demek istediğimde zaten yüzüme bakmadı ve lafımı kesti.Bunu diğer arkadaşların yanında yaptı.Halbuki yaka kartım mal çekme esnasında asansör boşluğuna düşmüştü.Bunu’da mağza sorumlusuna hemen söylemiştim.Eller bağlı olarak yanından geçmemde haklı olabilir ama daha önce kendisini görmedim,tanımıyorum.Şimdi ben sadece bu kişiden en azından bir açıklama alınmasını isterim.Böyle şikayette bulanma hakkım var mıdır?.Saygılar.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu tip bir şikayetle ne amaçladığınız önemlidir. İş Kanunu açısından soruyorsanız eğer, elinizdeki tek yaptırım iş sözleşmenizi 24 üncü maddeye göre feshetmektir ancak bunun sonucunda elinize pek bir şey geçmeyeceğini söylemeliyim. Başka bir şey yapmanız mümkün görünmüyor.
   Ama İş Kanunu dışında ilgilinin size davranışıyla ilgili sıkıntılarınız varsa bunu bir avukata danışmalısınız. Buradan, çok az bilgiyle yapılacak her yorum sizi yanıltabilir.

 88. meltem diyor ki:

  hocam merhaba benim teyzem yemek firmasında 5 yıldır çalışıyor asgari ücretten gösteriyorlar maaşları bankaya yatırıp geri kalan parayı elden istiyorlar şuan 1,050 tl almış emegimin karşılıgını alamıyorum diyor .ne yapmalıyım işyerinin onun şikayet etigini ögrenirse işten cıkarırlar diye seslenmiyor sizce adeletmi işçinin hakını yemek ne yapabilirim.yardımcı olurmusunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazı içerisinde şikayet kanalları ayrı ayrı belirtilmiştir. Bunlara şikayette bulunulabilir. Ayrıca şikayet edildiğinde, ismin gizli kalması talep edildiğinde kurumlarca buna dikkat edilmek zorundadır. Bunların dışında şunu üzülerek söylemeliyim ki, bu durumun kanıtlanması her zaman sorun teşkil eder. Çünkü resmiyette ücret banka kanalıyla yatırılırken geri alınan para gayrı resmi olarak alınır. Yine de tavsiyem bu yazıdaki her hangi bir kanaldan başvurunun yapılması yönündedir.

 89. Ramazan diyor ki:

  Kuzenim 3 yıldır özel bir üniversitede ingilizce hazırlık okutmanı olarak çalışıyo ve devlete geçecek normalde kıdem tazminatı alacağı yerde okul kuzenimden ihbar tazminatı istiyo 2 ay önceden haber vermediği için vermediği takdirde çıkışının verilmeyeceği söyleniyo fakat zaten 10 günlük bir olay olduğu için 2 ay öncesinden haber vermesi mümkün değildi bu durumda yapılması gereken nedir yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kendi isteğiyle ayrılıyorsa normal şartlar altında kıdem tazminatına hak kazanamaz. Eğer kıdemi üç yılın üzerindeyse de en az 8 hafta önceden haber vermesi gerekiyor (Sözleşmesi belirsiz süreli ise)
   Ama haber vermezse ne olur? Yine çıkışı verilir fakat işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Verdiğiniz bilgiler çerçevesinde durum budur Ramazan bey.

 90. arif kaya diyor ki:

  Ben 2007 haziran ayının 11 de ise basladım. bu otel benım sıgırtamın gırısını gec bssllatı. 2007 den 2015 yılına kadarda calısma saatım 12 saat oldu ben daha sonra yurtdısında amalıyat olan esımın yanına gıtnek icin bana maddı yonden yanı tazmanıtım konusunda yardımcı olmasını ıstedım bu ısletmedekı muhasabe muduru bana bazı kagıtlar ımzalatıp tazmınatını alma konusunda yardımcı olacagını soyledı ve bende esimin yanına gıttım dewamındada bana senın boyle bır alacak hakkın kalmadı dıye telefonda soyle ve bende magdur oldum.benı her senede cıkıs vermeyıp askıya alıp duruyorlardı ne ıssızlık parası alabiliyordum nede kısın calısabılıyordum dewamında su anda magdur durumdayım bu konuda bana yardımcı olursanız sevınırım tsklr

  1. Editör diyor ki:

   Arif bey, işten ayrıldığınız tarihten itibaren ücretleriniz için 5 yıl, tazminatlarınız için 10 yıl içinde dava açmalısınız. Dolayısıyla vakit kaybetmeden bir avukata başvurun. Kağıt imzalamış olsanız bile, eğer para almadıysanız, bunu farklı şekillerde kanıtlamalısınız. Bir avukattan hukuki danışmanlık almanız sizin için en iyi yoldur.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isci servis isci dunyasi
Servise binen işçilerin hakları neler?

İşveren aynı servise kaç işçiyi bindirebilir? Bir okurumuz sormuş.  -İşveren, aynı otomobile 12 işçi sığdırarak bizi işyerine taşıyor. Böyle bir...

Kapat