İşçi şikayeti nereye yapılır?

İşçi nereye şikayette bulunabilir?

4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi, işyeriyle sorun yaşayabilir. Bu sorunu işyerinde fiilen çalışırken yaşayabileceği gibi işten ayrıldıktan sonra da yaşayabilir. O halde durumu öncelikle ikiye ayırmak gerekir. Ama bundan önce, işçinin şikayet kanallarını başlıklar halinde aşağıda sıralayalım.

Alo 170

En kolay ve etkili şikayet kanalıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren bu hattı arayan işçinin ilettiği şikayet kayıt altına alınır. Bilgi edinme kanunu ve ilgili mevzuatlarda belirlenen asgari şartları taşıyan talepler incelenir.

ALO 170 internet başvurusu

BİMER

Başbakanlık iletişim merkezi çok etkili çalışan bir kuruluştur. Buraya yapılan şikayetler muhakkak ilgili kurumlara iletilir ve bu kurumlardan yapılan işlemlerle ilgili cevap istenir.

BİMER internet başvurusu

İŞKUR il müdürlükleri

Eski adı bölge çalışma müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki işçi şikayet masalarına şikayet konularıyla ilgili dilekçeler bırakılabilir.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı

İş Teftiş Kurulu Müfettişleri devlet adına çalışma hayatının denetimin yapmaya yetkili olup işçilerce yapılan her türlü şikayetin nihai inceleme mercii de çoğu zaman müfettişler olmaktadır. O nedenle gerekli hallerde İş Teftiş Kuruluna ya fa İş Teftiş Kurulu grup başkanlıklarına da yazılı olarak başvurulabilir.

Başvurularda hangi bilgiler yer almalı?

 • İşçinin adı soyadı bilgisinin yer alması gerekir. Aksi takdirde somut iddialar içermeyen başvurular dikkate alınmayabilir. Bu noktada, başvuran işçi isminin gizlenmesini isteyebilir ve isterse ismi gizli tutulur.
 • Şikayet konusu hususlar açıkça belirtilmelidir.
 • Varsa yazılı deliller eklenmeli, ifadesine başvurulabilecek işçilerin isimleri yazılmalıdır.
 • Cevap verilebilmesi amacıyla adres ve bağlantı kurulması için telefon numarası yer almalıdır.
 • Çalışılan işyerinin açık unvanı ve adresi mutlaka dilekçede bulunmalıdır.

Çalışırken yapılan şikayet

İşçi hâlen çalışmaktayken şikayette bulunuyorsa yukarıdaki şikayet kanallarından dilediğine başvurabilir.

İşten ayrıldıktan sonra yapılan şikayet

İş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin kendi kişisel durumuyla ilgili yaptığı şikayetlerin Alo 170, BİMER ya da İş Teftiş Kuruluna yapılmasının çok da anlamı yoktur. Çünkü bu şikayetler sonucunda yapılan tespitler, o esnada o işyerinde çalışan işçiler için olacaktır.

İşten ayrılan işçiler şikayetlerini doğrudan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) il müdürlüklerine yapmalıdırlar. Buradaki işçi şikayeti masalarında işçi ve işveren bir araya getirilerek mahkeme aşamasından önce taraflar anlaştırılmaya çalışılacaktır. Anlaşılamaması halinde bile buradan çıkan kararları işçinin mahkeme aşamasında lehine kullanması mümkündür.

Sonuç
Çalışmakta olan işçiler çalıştıkları işyeriyle ilgili şikayetlerini Alo 170, BİMER, İŞKUR ve İş Teftiş Kurulu aracılığıyla yapabilir. İşten ayrılan işçilerin ise şikayetlerini doğrudan İŞKUR il müdürlüğündeki işçi şikayetleri servislerine yapmalarında fayda vardır.

Dilekçe örneği

İşçi için şikayet dilekçesi örneğini buradan indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (15 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,60 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 242 YORUM
 1. Tekin diyor ki:

  MERHABA Mustafa Bey bir işe başladım yeni 40 gün oldu fakat maaşımı daha alamadım 20. gün içinde alamaz isem ( Asgari ücret den sigortam var fakat maaşım yüksek ) normal aldığım maaş üzerinden şikayet ettiğim zaman bu üceti almaya hal kazanabilirmiyim ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz Tekin bey.

 2. Adem diyor ki:

  Merhaba 1 yıl 3 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum işten çıkmak istiyorum işverenle sözleşme yapmadım çalışmaya mecbur kaldığım için burda çalıştığım süre içinde psikolojim bozuldu hatta psikoloğa dahi gittim ilaç bile verdi 3 ay kullandım. Nasıl bir yol izlemem gerekiyorki sıkıntı yaşamadan işten ayrilayim burdan. Teşekkür ederim şimdiden

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz.

 3. muhammet diyor ki:

  Merhaba. Petrolde çalışıyordum ve sigortamı yapmadılar bende sikayette bulundum 3 aydır hiç kimse gelmedi 3 gün önce işten çıkardılar bu durumda ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sigortanız hiç olmadığına göre, ancak iş mahkemesine dava açarak bunun tespitini isteyebilirsiniz. Başkaca bir yolu bulunmamaktadır.

 4. Cüneyt diyor ki:

  2 yıldir çalistigim firmada agi alamiyorum ne yapmaliyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Neticede AGİ işverenin işçiye verdiği bir para değil, devletin alması gereken vergiyi daha az almasından ibarettir.

 5. Erol diyor ki:

  Ben 3yıldır bir mobilya firmasında çalışıyorum son 2 aydır maaşımı alamıyorum ve agi parasını şimdiye kadar almadım bordro imzalamadım 3 yıl içinde
  Ve maaşım yüksek asgari ücretten gösteriliyorum
  Maaşımı istiyorum sallıyor bugün yarın hep böyle
  Ne yapabilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda ne yapmayı planlıyorsunuz? İşten ayrılacaksanız, buraya yazdığınız olayları ihtarname çekmek suretiyle gerekçe göstererek işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınız ile diğer haklarınızı talep edebilirsiniz.

 6. Yılmaz Öztürk diyor ki:

  Merhaba; iş yerimden ayrılmak istiyorum.
  15 yıl ve 3600 iş gününü tamamladım .SSk dan
  Kıdem tazminatı alabilir yazısını aldım .işverenin
  Beni 8 hafta ihbar süresi çalıştırma durumu var mı ? Eğer ihbar süresini çalıştırması bana
  İhbar tazminatı da verir mi ? Nasıl bir yol izlemek
  Gerekiyor ?
  Teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda iki taraf için de ihbar tazminatı söz konusu olmaz. Bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz ve bildirim sürelerini beklemenize gerek yoktur.

 7. Sınam diyor ki:

  10.04.2016 da ıse basladım 01.30.2016 da cıkarıcam ıhbar tazmınatı alabılırmıyım ve tazmonatımı aadan evrakları ımzalamam hata olurmu daha sonra hesabına yatırıcaz derselr ne yapmalıy

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer imzalayacağınız evrakta, paranın banka hesabına yatacağı ibaresi bulunursa imzalayabilirsiniz. İşçi, şartları sağlamışsa 1 gün bile çalışmış olsa ihbar tazminatına hak kazanır.

 8. Mehmet diyor ki:

  Merhaba 2.5 yıldır bir işyerinde çalışıyorum yaklaşık beş aydır maaş alamıyorum işten ayrılmak istiyorum ancak çıkarmıyorlar nasil bir yol izlemeliyim işveren çıkarmadığı için işsizlik maaşı da alamıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir durumda ihtarname çekerek işten ayrılabilir ve haklarınız ödenmezse dava açabilirsiniz. Davayı kazanırsanız, İşkura başvurarak geriye dönük işsizlik maaşlarınızı talep etme hakkınız da bulunmaktadır.

 9. Sevda Çoban diyor ki:

  Merhaba mustafa bey bana cvp verrmisiniz rica etsem isten cikarildim istifami yazmadim diye bana tutanak tutuldu ne yapmam gerek

 10. melek diyor ki:

  Evde aracilardan alarak birçok is denedim ama en yoğun çalışmayla sadece günlük 10 tl lik is yapabildim emeyimin calindigini düşünüyor şikayet etmek istiyorum nereye hangi delillerle edebilirimt evde yaptığım işler kalem işi 1000 adet 8 tl kilemens ( elektrik parcalari ) 100 adeti 1.50 tl (1 saatte 80 ile 100 adet basılıyor) yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşkura giderek şikayette bulunabilirsiniz. Ama elinizde yazılı veya benzer deliller olmasını öneririm.

 11. Zeynep diyor ki:

  Merhaba, 2buçuk senedir bir yerde çalışıyordum.iki ay önce ayrıldım.işveren tarafından çıkarılmış olarak gösterildim.4buçuk bin kıdem tazminatı aldım.fakat işveren primlerimi hep eksik göstermiş ayda 10gün birgün vb. Buyuzden işsizlik maası alamıyorum.sgkya gittim işçi mahkemesine gönderdiler.sorum şu ki; mahkemeye gidersem benden ücret istenir mi? Birde dava süresi nekadar sürer sizce?
  Ben maasımı elden alıyodum yani tamgün calıstıgıma dair elimde suan sadece kıdem tazminatı aldıgıma dair onların imzalattıgı belge var. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elinizdeki belge lehinize delil olacaktır. Mahkemeye avukatsız başvurmak da mümkündür. Davanın ne kadar süreceğini ise bilmemiz mümkün değil.

 12. ayse altun diyor ki:

  merhaba hocam eşim 10 ay bi iş yerinde çaliştı izin yoktu izin olmadıgı için ayrıldı 16 gün sonra denetlenme olmuş izin gelmiş ve geçmişe yönelik izinsiz çalışmaların ücreti işçilere yatırılmış bayram tatilide dahil bu durumda bizde şikayet edıp gecmiş mesai ücretlerini talep edicez alabilme olasılıgımız nedır tesekkurler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce dava açmalı ve ilgili teftiş raporunu da delil olarak sunarak geçmiş alacaklarınızı talep etmelisiniz. Rapor, eşinizin çalıştığı bölümü de kapsıyorsa sizin için önemli bir delil olacaktır.

 13. Habip diyor ki:

  Merhaba özel sektörde kurumsal bir firmada 7yıldır aşçı olarak çalışmaktayım işlerin az olduğundan dolayı kadromuzu yarı ya düşürdüler ve haliyle bütün işler bize kaldı iki kişinin üç kişinin yaptığı işi tek kişi yapıyor elaman talep ettigimizdede işinize geliyorsa böyle beğenmeyen istifasını yazsin gitsin diyorlar bizi bununla tehdit ediyorlar nasıl bir yol izlemeliyim kendim işi bıraksam tazminat alabilirmiyim yada nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler şimdiden

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer bu çalışma şekli yüzünden fazla çalışma yapmaya başladıysanız ve ödenmiyorsa işten ayrılabilirsiniz. Ancak işveren kanuni hükümlere uyduktan sonra, yapabileceğiniz bir şey olmaz.

 14. fatih ağdan diyor ki:

  Merhabalar hocam.. işyerinden çıktım evlilik nedeniyle.bayanım. içerde kalan maaşımı ve 1 yıllık tazminatımı ödemediler. alo 170 şikayet ettim işkurdan cvp 2 ay sonra geldi. haklı bulunmuşum fakat bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor. mahkeme mi işverene mi başvurmalıyım. saygılar sunarım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşveren bir ihtarname çekerek alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ödemezlerse mecburen dava açacaksınız. Davada, İşkur kararı lehinize delil olacaktır.

 15. Emre diyor ki:

  Iyi gunler ben
  Ise giris tarihim 03:09:2013
  Istencikis tarihim 01:11:2016

  25:10:2016 tarihinde Senelik izindeyken patronum beni arayip islerin iyi gitmedigini ve benii isten cikarmak zorunda oldugunu ve is bulana kadar calisabilecegimi soyledi
  Iznimi bitirip ise dondukten sonra ayin birinde cikisimi yapti suan halen calismaktayim ve 5100 kusur kidem tazminatini verecegim dedi
  buna gore ihbar tazminati alma hakkim varmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Size ihbar süresi ayrıca kullandırılmazsa, haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatınızın da ayrıca ödenmesi gerekir.

 16. Turan diyor ki:

  Selam ben antalya belekte luxs bir otelde cankurtaranim.
  Ise giris tarihim. 06.04.2016
  28.11.2016 isten cikmam. Isteniyor. Ise. Baslayali. 7.ay 20 gun. Olcak. 6 ayi gectigi icin sozlesme geregi kadroya kalmisim. Ayin bugun. 12 si .bana hangi tarih te cikcagim. 16 gun once soylendi ihbar dan. Dolayi onceden bildirilmis. Arkadaslardan ogrendigim kadariyla
  Size sormak istedigim 28 de bana istifa yaz. Denildiginde yazmayim. Tazminatimi. Talep edebilirmiyim. Birde 15 gun once soyledikleri icin ihbar gunumu 3 gun alarak isteyebiliyormuyum. Dogrumu bunlar. Efendim saygilar kolay .gelsin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdeminiz 1 yılın altında olduğundan kıdem tazminatı hakkınız yoktur. İhbar süreniz ise kıdeminize göre 4 haftadır. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 17. özcan diyor ki:

  Ben 02.12.2011 tarihinde alanya bölgesinde bir otelde çalışmaya başladım. 2014 ve 2015 yıllarında tüm çalışanları ikişer ay askıya aldılar. süre çok uzun olmadığı için bunu çoğumuz kabul ettik. Fakat bu sene 24.10.2016 tarihi itibari ile otel tesisi kapatıp, çalışanları öncelikle belek bölgesinde ikinci oteline götürmeyi sözlü olarak teklif ediyor (yaklaşık 80km mesafede ve inşaat sürecinde) otel açık durumda değil. 2017 nisan ayına bitecek. Bu teklife olumlu cevap vermememiz durumunda ise alanyadaki otel için 2017 nisan ayına kadar askıya alınmayı öneriyorlar. bu sürede evli çocuklu olduğum için uzun bir zaman. Bunu da kabul etmediğimiz takdirde istifanızı yazıp çıkış yapabilirsiniz dendi. (tazminatımızdan vazgeçerek)
  Beni belekteki otele gönderebilir mi ? 6 ay askıya alabilir mi? Haklarımı alıp işten ayrılabilir miyim ? Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz kadarıyla, bu teklifi kabul etmek zorunda değilsiniz. 6 ay sözleşmenin askıya alınması, hayatın akışına aykırıdır. Bu gerekçeyle işten ayrılabilirsiniz. Ama tavsiyem acele etmemenizdir. Önce sözleşmeniz askıya alınsın, maaş ödenmediğini ya da sgk primi yatırılmadığını vb. mahkemede kanıtlayabilecek duruma gelin, ardından ayrılın. Yine de erken ayrılmak isterseniz bu da olabilir, ancak bu duruma fiili durumu mahkemede tanık vb. yöntemlerle ispatlamanız gerekir.

 18. Yücel küçükçolak diyor ki:

  Merhaba Konya da özel sektörde çalışmaktayım firma petek plastik 200 kişi çalışıyor 3vardiya her yıl yıllık izinlerimizi kulanamıyoruz parça Pinçik vermiyorlar ne yapmamız gerekiyor bu sorun normalmi yoksa anormalmi????

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Her hangi bir kuruma şikayette bulunursanız ve işyerinde teftiş yapılırsa, işveren sizlere geriye dönük yıllık izin kayıtlarını imzalatmak istemeyebilir. Benim bu durumdaki işçilere tavsiyem, mümkün olduğunca sorunu diyalogla çözmeleri yönündedir. Çözülmezse de unutmayın ki, yıllık izin ücretlerinizin tamamını işten ayrıldığınızda geriye dönük alma hakkınız her zaman vardır.

 19. Murat diyor ki:

  Ben eşime ait bir reklam firmasında yaklaşık 3.5 senedir çalışıyorum eşimle anlaşamadık ve bana uzaklaştırma verdirdi ben mecburen işten ayrıldım bu sure zarfında hem maaşını hemde sigortamı yatırmadığı için ne yapabilirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İsterseniz önce İşkur’a dilekçe vererek sonucunu bekleyebilirsiniz. Ya da direkt olarak iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 20. Burçin topal diyor ki:

  Abim 6 yıldır calışıyor.ve abimi saatinde çok çalıştırıyor.maışını düzgün yatırmıyorlar son altı ay maışlarnı vermediler.mesai parasını vermiyor.çalıştığı yer çok pis yer.abim çıkmak istiyor.tazminat alabilirmi verilmeyen maışlarını alabilrimi çıktıktan sonra işsizlik parası alırmı

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususlar elbette haklı nedenle fesih gerekçesidir. Ancak işveren kıdem tazminatını ödemek istemezse mecburen haklarınızı mahkeme aracılığıyla almanız gerekecek.

 21. fırat diyor ki:

  hocam bızım sırket 30 gun oldu daha yatırmadı ıflas edıcek dıyorlar pekı bn ıthar name cektrısem taazmınat alabılırmıyım 3 senedır calsıyorum 2 maas geldı nerdeyse ama sıgortamzı odemısler e devleten baktıgımda

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhtarname sonucunda işverenin nasıl bir tavır alacağını bilmem mümkün değil. Ama yine de alacaklarınız ödenmezse, işten ayrılabilir ve hakkınızı mahkeme kanalıyla arayabilirsiniz.

 22. asya diyor ki:

  Merhaba , öncelikle iyi günler dilerim . Ekim 21 de son iş yerimdeki 1 yılım doldu ancak bu 1 yıl süre içerisinde birkaç defa işe gitmediğim günler oldu rahatsızlıktan dolayı çoğunlukta tek günler olduğu için rapor almadım . Cumartesi günleri yarım gün çalışıyoruz ve birkaç cumartesi günü gelmediğim zamanlar oldu , bu gelmediğim cumartesi günlerini yıllık iznimden yarım gün olarak düşmüşler , ek olarak işe geç kaldığım birkaç zaman oldu bunmlarda genelde örneğin 08:30 da işe başlıyoruz benim saat 10 da işe gelmem gibi , bu geç kaldığım günler de yıllık iznimden düşülmüş , sormak istediğim iş yerinin 2 saatlik bir gecikme için yarım gün yıllık iznimden düşme hakkı var mıdır ? Ayrıca sadece 3.30 saat calıştığımız cumartesi günleri gelmediğimiz takdirde bu gelinmeyen günleri de yıllık iznimizden düşme hakları var mıdır ? ( ki işe 2 saat geç geldiğim için yıllık izinimden düşmeleri hakkında bana hiç bilgi vermediler ) yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Normalde, bu günleri yıllık izinden düşmek yerine ücretinizden kesmeleri gerekirdi. Hatta işe gelmediğiniz bir cumartesi için 2 yevmiyeniz dahi kesilebilirdi. Buna göre değerlendirmenizi öneririm.

 23. Deniz diyor ki:

  Örnek veriyorum görev dağılımı okulun atıyorum 3 katı ve buraya 3 kişi bakıyor her katında yani bir kişi bakıyor bunun dışında buna bir bağlı bina ama ora biz bakmıyoruz diyorum dediler gerekirse oraya da bakılacak,mesela çok ağır eşya taşıttırdı size,elektrikle ilgili sakındığımız sakıncası olan bir iş verdi bunun gibi buna benzer iş kazası oldu diyelim örnek veriyorum.Bir de bir şey soracam örneğin biz işkur elemanıyız bizim hafta sonu ücretli tatilimiz zorunlu bir iş çıktı diyelim okulda mesela veli toplantısı ama işkur elemanın çalışması yasak bizim pazar günü çalışmamız gerekiyor mu?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Tekrar söylemem gerekirse, bütün sorularınızın cevabı iş sözleşmenize göre değişir. Sizi anlıyorum; fakat bilgi sahibi olmadan yorum yapmak istemiyorum.

   1. Deniz diyor ki:

    Bizi başka anlayan varsa şunu söyleyin bizde bilelim sıkıntımız olmasa size yazmayız

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Merhaba, bilgi verirken yanıltmamaya ve yanlış bilgi vermemeye dikkat ediyorum. O nedenle, her zaman kesin ve net bilgi verebileceğim diye bir şey yok. Sorunuzun kesin cevabı ne yazık ki bende yok.

   2. Deniz diyor ki:

    Peki iş sözleşmemizi öğrenmek için ne yapmamız lazım

1 2 3 4
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
sgk kidem tazminati alabilir isci dunyasi
SGK’ya Verilecek Kıdem Tazminatı Alabilir Dilekçesi Örneği

Gerekli şartları taşımanız durumunda aşağıdaki dilekçeyi Sosyal Güvenlik Kurumuna vererek SGK'dan aldığınız yazıyı işverene sunduğunuzda kıdem tazminatını alarak işinizden ayrılabilirsiniz....

Kapat