Reklam

İşçi zarar tespit tutanağı

İşçinin, işverenin malına zarar vermesi halinde ne yapılabileceğiyle ilgili bir yazıyı daha önce paylaşmıştım. Buradan da okuyabileceğiniz üzere, işyerindeki bir fiili nedeniyle işverenin malına zarar veren işçiden bu zararın direkt olarak tahsil edilmesi yanlıştır.

Şöyle ki; işçi hangi nedenle işverenin malına zarar vermiş olursa olsun, bunun için öncelikle iş sözleşmesine bakılması gerekir. İşçinin bu fiili için açıkça ceza öngörülmemişse, işçiden bu zararın tahsil edilmesi bazı şartlara bağlıdır.

Yargıtay’a göre; böyle bir zararın tazmini ancak mevcut bir yargı kararı sonucunda olabilmektedir. Yani işveren, işçisinin aleyhine genel yetkili mahkemede dava açmalı ve onun verdiği zararı mahkeme kararına bağlamalıdır. Ancak bundan sonra, zararı tazmin edebilecektir.

İşçinin, işyerindeki her hangi bir mala zarar vermesi durumunda işverence düzenlenecek tutanak örneğini ise aşağıda sunuyoruz. İşçi zarar tespit tutanağını inceleyebilir ve word formatında indirerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

İndir (DOCX, 12KB)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 1,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
fazla çalışma ücreti ödenmemesi şikayet
Ödenmeyen fazla mesai ücretleriniz için şikayette bulunmayın!

Fazla mesai için işvereni şikayet etmek Bu yazımda sizlere çalışma ve denetim hayatının gerçeklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Haklıyken haksız duruma...

Kapat