Reklam

İşçiler için belirlenmiş bir harcırah tutarı var mıdır?

İşçi harcırahı ne kadar?

İşçinin görev yaptığı şehir dışında başka bir yerde görev alması durumunda, ona harcırah ödenmesi olası bir durumdur. Olası bir durum olduğunu özellikle belirttim; çünkü işçiye bu durumda harcırah ödenmesinin gerekip gerekmeyeceği iş sözleşmesi ile belirlenebilmektedir. Harcırah ödenmesi durumunda, bunun net ve kesin bir miktarı var mıdır?

Harcırah nedir?

Harcırah, bulunduğu yerden başka bir yere görev yapmak üzere giden kişiye; yemek, içecek ve konaklama benzeri ihtiyaçlarını karşılanması için ödenen bir ücrettir. Burada temel amaç, iş görmek için başka bir mahalde bulunan işçinin mağdur olmasını engellemektir.

Memurlarda harcırah

İşçiler için harcırah miktarının merak edilmesinin temel nedeni, memurlar için harcırah miktarının her yıl belirleniyor olmasıdır. Memurun derecesine, ek göstergesine ya da yaptığı göreve göre değişen miktarda harcırah tutarları her yıl bütçe kanunu ile tespit edilmekte ve ilan edilmektedir. Görev mahalli dışında başka bir yere görevli olarak giden memurun hangi şartlarda harcırah alacağı, kaç lira alacağı ve konaklama giderlerinin nasıl karşılanacağı mevzuatta ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

İşçilerde harcırah

işçi harcırahı nasıl hesaplanır

İşçilerin işverenle olan ilişkilerinin temel kuralları ve kırmızı çizgileri, İş Kanununda belirlenmiştir. Bu kanunda işçi lehine yazılı olan bir hükmün, iş sözleşmesiyle bile olsa geriye götürülmesi mümkün değildir. O halde işçinin harcırahının ne kadar olduğunu merak eden birinin bakması gereken ilk yer, İş Kanunu olacaktır. Ne kanun metninde ne de alt mevzuatta, işçi harcırahının niteliğine ve miktarına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

Harcırah iş sözleşmesiyle belirlenebilir

Bu durumda harcırahının kaç lira olacağını merak eden işçi şu 3 metinden birinde bunun cevabını aramalıdır:

  • İş sözleşmesi
  • Toplu iş sözleşmesi
  • İşyeri uygulama iç yönetmelikleri

İş sözleşmesi düzenlenirken, işçiye harcırah ödenip ödenmeyeceği açık bir şekilde belirlenebilir ve bunun miktarı da sözleşmeye koyulabilir. Ya da daha sonra toplu iş sözleşmesine ya da işyeri iç yönetmeliklerine benzer hükümler koyulabilir. Bütün bu yazılı metinlerde harcırah verilmesi gerektiğine dair bir hüküm yoksa, harcırah hakkından bahsedilemez. Ancak bu metinlerde, verilecek harcırah miktarı net olarak belirtilmişse; harcırah hesabında o rakamların dikkate alınması zorunludur.

SONUÇ

İşçinin harcırah miktarının kaç lira olduğunu merak ettiğiniz için bu yazıyı okuyorsanız, size kısa yoldan şu cevabı verebilirim: İşçi için belirlenmiş net ve genel bir harcırah miktarı yoktur. İş sözleşmesinde, toplu iş sözleşmesinde ya da işyeri iç yönetmeliklerinde bir rakam belirlenmişse; bu rakamın esas alınması gerekir.

Hatta işçiye harcırah ödeneceğine dair açık bir hükmün bu metinlerde bulunmaması ve işyeri uygulamasında da fiilen harcırah ödenmiyor olması halinde, harcırahın hak edildiğini söylemek bile mümkün olmayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
iskolu tespiti nasil yapilir
İşkolu tespitini kim yapar?

İşyerinin girdiği işkolunun tespiti, orada hangi sendikanın faaliyet göstereceğinin belirlenmesi açısından önemlidir. Bu yazımda sizlere, işkolu tespitinin kim tarafından ve...

Kapat