Reklam

İşçinin aylık çalışma süresi kaç saattir?

Aylık çalışma süresi kaç saat?

İş Kanununa tabi olarak çalışan bir işçi için çalışma süreleri bakımından bir takım sınırlamalar getirilmiştir. Günlük en çok çalışılabilecek ya da haftalık çalışma süreleri veya fazla çalışma azami süreleri gibi bu sınırlamalar arasında aylık çalışma süresine dair bir hüküm bulunmamaktadır. Evet, eğer öğrenmek istediğiniz şey bir işçinin ayda kaç saat çalışması gerektiği ise mevzuatta buna dair bir hüküm yoktur.

Aylık değil haftalık çalışma süresi

İş Kanunu işçinin çalışma süresini temel olarak haftalık belirlemiştir. Taraflarca daha azı da belirlenebilmekle birlikte normal şartlar altında haftalık çalışma süresi 45 saattir. İşveren bu süreyi, günlük 11 saat aşmamak kaydıyla, haftanın dilediği günlerine dağıtabilir. Örneğin 4 gün arka arkaya 11 saat çalışıp 3 gün dinlenme yolunu seçebilir. İsterse 5 gün boyunca 9’ar saat işçilerini çalıştırabilir. Ancak, temel kural günde 7,5 saatten haftanın 6 günü çalışmaktır.

Aylık çalışma süresi önemli değil

Bazı işyerlerinde aylık 180 saatin üzerindeki çalışmalara fazla mesai ödemek gibi yanlış uygulamalar olduğunu görüyoruz. Aylık çalışma süresi hesaplanmasına İş Kanununa göre gerek yoktur. İlla ki aylık çalışma süresini öğrenmek isteyen işçinin yapması gereken ise çalıştığı haftaların sürelerini toplayarak ayın çalışma süresi toplamını bulmak olacaktır. Ancak bunun da pratikte bir önemi olmayacaktır.

Günlük çalışma süresi de yok!

calisma suresi aylik haftalik

Aynı şekilde, günlük çalışma süresinin kaç saat olduğuna dair bir hüküm de yoktur. Bir başka deyişle, işçinin günlük çalışma süresinin 7,5 saat ya da 8 saat ya da 11 saat olduğu gibi bilgiler yanlıştır. Günlük çalışma süresi ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus, işçinin bir gün içerisinde 11 saatten çok çalıştırılamayacağıdır. Dolayısıyla günlük çalışma süresi 2 saat de belirlenebilir 11 saat de belirlenebilir; ama 11 saati aşamaz.

SONUÇ

İşçi için belirlenmiş bir aylık çalışma süresi yoktur; hatta günlük çalışma süresi de yoktur. İşçi için belirlenen, haftalık çalışma süresidir. Buna göre; işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir.

Bunun dışında bilinmesi gereken ise temel olarak; işçinin günlük en çok 11 saat çalıştırılabileceği ve fazla çalışma hesabının aylık değil de haftalık olarak yapılması gerektiğidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,33 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
iscinin ucretinin kesilmesi iscidunyasi
İşçi ücreti düşürülebilir mi?

İşçi ücreti azaltılabilir mi? Bir şirkette ister genel müdür olun isterseniz vasıfsız bir işçi, bu durumla siz de karşılaşabilirsiniz. İşvereniniz ya...

Kapat