İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

İşçinin saatlik ücretinin hesaplanması

Oldukça karmaşık gibi duran bu hesaplama aslında çok basittir. Önce konuyla ilgili birkaç bilgi verelim. İş Kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Yine kanuna göre işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, bu 45 saatin 6 güne dağıtılması gerektiği hususu ortaya çıkmaktadır.

Peki nasıl dağıtılacaktır? Bu sorunun cevabı da yine İş Kanununda verilmiştir. Buna göre haftalık 45 saatlik çalışma süresi aksi kararlaştırılmazsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmek suretiyle uygulanmak zorundadır.

Bu durumda hesap açıktır. İşçinin bir günlük çalışma süresi 45/6 yani 7,5 saattir. O halde bir saatlik ücreti de buna göre hesaplanacaktır.

SONUÇ

İşçinin bir saatlik ücretini matematiksel olarak formüle edersek ortaya şöyle bir sonuç çıkacaktır:

İşçinin aylık ücreti 30’a bölünür. Çıkan rakam da 7,5’a bölünür. Sonuç, işçinin bir saatlik ücretidir. Daha kısa bir özetle işçinin aylık ücreti 225’e bölünür;

İşçinin bir saatlik ücreti = İşçinin aylık ücreti / 225

NOT: Bazı işyerlerinde işçinin saatlik ücretini hesaplamak için maaşının 240’a bölündüğü görülmektedir. İşçinin günlük çalıma süresinin 8 saat olduğu varsayımından yola çıkan bu hesap kesinlikle yanlıştır. (İşçinin günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Yarım saat de ara dinlenmesi vardır. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,83 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. HARUN SARI diyor ki:

  merhaba; bugün gece saat 17.00 da iş başı yapıyorum yarın sabah saat 8.00 da cıkıyorum bir gün sonra tekrar aksam 17.00 de geliyor diger gün 8.00 cıkıyorum. bu düzen sabit. yani bir ayda 30 gün varsa bunun 15 günü iş e geliyorum… bu durumda 1560 tl nakit para 330 tl metropol(yemek parası) olarak veriliyor.. yüzde 50 özürlü raporumda var… şirket maaşımın asgari üçret oldugunu söylüyor bu dogru hesap mı sizce

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zaten sizin bahsettiğiniz rakam asgari ücretin üzerine. Yevmiyeci olarak çalışmadığınızı düşünüyorum, bu nedenle bence bir sıkıntı yok.

 2. mehmet diyor ki:

  merhaba örneğin 2500 tl maaş alıyorsunuz. Ben bunu saat olarak hesapladığımda 11.11 olarak çıkıyor. Gün olarak hesaplamak istediğimde 9 ile mi çarpmam gerek yoksa /.5 ile mi bu konuada yardımcı olabilir misiniz.

  maaşı 30 a böldüğümde 83.33 tl çıkıyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   2500 TL maaşınız varsa saat ücretiniz 2500/225 yani 11,11 TL’dir. Gün olarak hesaplamak için ise bunu 7,5 ile çarpmanız gerekir.

 3. Tamer Toprakoğlu diyor ki:

  Bordroda yazan saatlik ücret netmi yoksa brütmü?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu, bordrodan bordroya değişir. Görmeden cevap vermem mümkün olmaz.

 4. Hüseyin diyor ki:

  Mustafa bey saat ücreti standartları neye göre hesaplanıyor bilmiyorum ama haftada 45 saat mecburiyeti varsa bir aya 195,75 saat düşer
  365,5/7=52,2 artık yıl hesaba katıldığında bir senede 52,2 hafta vardır 52,2×45=2349 saat kanuna göre bir senede çalışılması gereken saat 2349/12=195,75 ayda maksimum çalışma saati
  Kanunları yapanlar azıcık matematik bilseler iyi olurdu

  1. Hüseyin diyor ki:

   7,5×30 nasıl bir hesap mantığıdır haftanın bir günü kanunen izinliler siz 30 gün adamları çalışmış sayıyorsunuz
   sizin yaptığınız hesap sigorta pirim hesabı

   1. Hüseyin diyor ki:

    yada 1 aydan yola çıkacaksanız bir ayı ben 30,5 gün kabul edersem bir ayda kaç hafta vardır 30,5/7=4,35 hafta eder 4,35×45=195,75 saat ayda çalışılan saat 0,75 ler saat olarak 45 dakikaya tekabül eder onuda yazayım şayet bu hesapları yapamayanlar onuda anlayamıyabilir.
    yıllarca hakkı yendi bu insanların ilk okul matematiğinden habersiz yöneticiler ve onların savunucuları tarafından

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hüseyin bey İş Kanunu uygulamasında aylık çalışma süresi diye bir kavram yoktur. Sanırım hata buradan kaynaklanıyor. İşçinin haftalık çalışma süresi 45 saat olduğuna göre, sadece bunu esas almamız gerekir. Aynı şekilde fazla mesai de aylık hesaplanmaz, her hafta için tek tek hesaplanır. Hesabım doğrudur, dikkate alıp almamak sizin takdirinizdedir.

 5. dilruba diyor ki:

  meraba günaydın ben bi sorum olucak çalıştığım işletmede ön muhasebecilik yapıyorum 45 saati 5günde tamamliyoruz yani günlük 9 saat çalışıyoruz eğer işci haftalık 45 saati tamamlamıyosa mesai saatinden mi kesiyoruz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda işçi bu 5 günden sonra çalışmaya devam ederse, her bir saatlik çalışması için ona fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir. Kesmekten ne kastettiğinizi ise tam olarak anlayamadım.

 6. fatih diyor ki:

  pazar günleri neden mesai saati içine katılıyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çünkü işçi pazar günleri de ücrete hak kazanır; ama bunun farkı, çalışılmadan hak kazanılmasıdır. O nedenle hesapta pazar günleri de yer alır.

   1. Mahir koş diyor ki:

    İyi ama haftalık çalışma saati 45 saattir 45×4 180 saat benim maaşımı böyle hesaplaması gerekmiyor mu 225 satten hesapladığı zaman saat ücretim düşüyor yani arada bi 45 saat hakkımı yiyor işveren boyle bi hakkı varmı işverenin TESEKKURLER cevap verirseniz sevinirim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Açıkladığım gibi ortada yanlış bir durum yok. Saatlik ücretiniz kanun gereği maaşınız / 225 olarak hesaplanmalıdır.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
gazeteci yillik izin iscidunyasi
Basın İş Kanununa göre yıllık izin süreleri

Ülkemiz uygulamasında işçi kavramı; hangi sektörde olursa olsun temelde aynı anlama gelmesine rağmen, tabi oldukları kanunlar açısından farklılık göstermektedir. Basın...

Kapat