Reklam

İşçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır?

İşçinin saatlik ücretinin hesaplanması

Oldukça karmaşık gibi duran bu hesaplama aslında çok basittir. Önce konuyla ilgili birkaç bilgi verelim. İş Kanununa göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Yine kanuna göre işçiye haftada en az 24 saat kesintisiz hafta tatili verilmesi gerektiği göz önüne alındığında, bu 45 saatin 6 güne dağıtılması gerektiği hususu ortaya çıkmaktadır.

Peki nasıl dağıtılacaktır? Bu sorunun cevabı da yine İş Kanununda verilmiştir. Buna göre haftalık 45 saatlik çalışma süresi aksi kararlaştırılmazsa haftanın çalışılan günlerine eşit olarak bölünmek suretiyle uygulanmak zorundadır.

Bu durumda hesap açıktır. İşçinin bir günlük çalışma süresi 45/6 yani 7,5 saattir. O halde bir saatlik ücreti de buna göre hesaplanacaktır.

SONUÇ

İşçinin bir saatlik ücretini matematiksel olarak formüle edersek ortaya şöyle bir sonuç çıkacaktır:

İşçinin aylık ücreti 30’a bölünür. Çıkan rakam da 7,5’a bölünür. Sonuç, işçinin bir saatlik ücretidir. Daha kısa bir özetle işçinin aylık ücreti 225’e bölünür;

İşçinin bir saatlik ücreti = İşçinin aylık ücreti / 225

NOT: Bazı işyerlerinde işçinin saatlik ücretini hesaplamak için maaşının 240’a bölündüğü görülmektedir. İşçinin günlük çalıma süresinin 8 saat olduğu varsayımından yola çıkan bu hesap kesinlikle yanlıştır. (İşçinin günlük çalışma süresi 7,5 saattir. Yarım saat de ara dinlenmesi vardır. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.)

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,38 / 5)
 1. Dogan diyor ki:

  Mustafa bey merhaba.Size cok acil bir sorum olacak.fazla mesai ücretini hesaplarken agi dahil ediliyormu?ben asgari ücretle calisiyorum yeni zamla birlikte asgari ücret 1400 tl olduguna gore 1400÷225 mi yapmam gerekiyor saatlik ucretimi ogrenmem icin yoksa agi yi cikarip mi hesaplamam gerekiyor.Yani agi katiliyormu katilmiyormu??? acill lütfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu konuyu daha önce açıklamıştım. Şuradan bilgi alabilirsiniz.

 2. Erdal diyor ki:

  Fazla çalışma ücreti için kişinin saatlik ücret hesaplamasında, aylık asgari ücret kalemlerinden brüt maaş mı yoksa kişinin eline gecen net maaş mı kullanılıyor acaba? Bazı sitelerde net maaş rakamı kullanılır ve hatta asgari geçim indirimi de çıkarılır deniliyor??? Ne diyorsunuz Mustafa bey?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Erdal bey asgari geçim indirimi tutarının çıkarılması gerekir. Çünkü bu bir maaş kalemi değil, devlet tarafından daha az vergi alınmasıdır. Ödenecek net rakamı bulmaya çalışıyorsak net ücreti esas alabiliriz.

 3. Alper diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey, ben yeni bir işe başlıyorum işçi olarak ve 3 vardiya sistemi bana brüt saat ücretimin 8.50 olduğunu söylediler acaba aylık net maaşım ne kadar olur ben tam olarak hesaplayamadım bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunu benim buradan hesaplamam mümkün olmaz ne yazık ki.

 4. Deniz diyor ki:

  Mustafa bey merhaba,

  Öncelikle yorumlarınız ve bilginizi paylaştığınız için teşekkürlerimi iletmek isterim .

  İş yerimizde Saatlik ücret uygulamasına geçmek istiyoruz . Ancak cevabını tam olarak bulamadığımız bazı sorular var dı ; Saatlik ücret ile aylık ücret arasındaki fark nedir ?
  Saatlik ücretlendirme sisteminde FM hesabı ( %100 , %50 ) , Eksik gün bildirimi nasıl yapılmaktadır ?
  İşe geç gelme gibi durumlarda ücret kesintisi yapılabilir mi ?

  Saygılarımla,

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fazla çalışma açısından aralarında bir fark bulunmamaktadır. Diğer konularda da öyle. Açıkçası, saatlik ücret uygulamasına geçerek neyi amaçladığınızı tam anlayamadım. Nasıl bir yarar sağlamayı planlıyorsunuz?

 5. Hüseyin Küyük diyor ki:

  08.00 – 17.30 hafta içi çalışıyorum.
  08.00 – 13.30 cumartesi çalışıorum
  1400tl net maaş alıyorum.
  çalıştığım yer aylık çalışma süresini 180 saat olarak anlaştık.
  almam gereken saatlik fazla mesai ücretim ne kadar yardımcı olurmusunuz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hüseyin bey, fazla mesai hesaplama aracımızı kullanarak hesaplayabilirsiniz.

 6. mehmet diyor ki:

  Merhaba
  8:30 19:00 arası çalışıyorum cumartesi pazar tatil
  Benim mesai ucretim 7.22 denmi hesaplaniyor
  7.22 altında hesaplana bilinirmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun hesabı basittir. Aylık maaşınızı 225’e bölün, çıkan sonu. saat ücretinizdir. Bunu da 1,5 ile çarparsanız olması gereken fazla mesai saatlik ücretinizi bulursunuz.

 7. Askın diyor ki:

  Merhaba saat 07:30 ile 19:30 arası 6 gün çalışıyorum 2500 ₺ maaş alıyorum mesai Hakkı’m varmı Nasıl hesaplamam gerekir

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş sözleşmenize bakmanız gerekir. Eğer fazla mesai dahil i sözleşmesi imzalamışsanız sonuç değişir. Öyle değilse, haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmaların fazla çalışma olduğunu bilmeniz gerekir. Hesabınızı buna göre yapmalısınız.

 8. HARUN SARI diyor ki:

  merhaba; bugün gece saat 17.00 da iş başı yapıyorum yarın sabah saat 8.00 da cıkıyorum bir gün sonra tekrar aksam 17.00 de geliyor diger gün 8.00 cıkıyorum. bu düzen sabit. yani bir ayda 30 gün varsa bunun 15 günü iş e geliyorum… bu durumda 1560 tl nakit para 330 tl metropol(yemek parası) olarak veriliyor.. yüzde 50 özürlü raporumda var… şirket maaşımın asgari üçret oldugunu söylüyor bu dogru hesap mı sizce

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Zaten sizin bahsettiğiniz rakam asgari ücretin üzerine. Yevmiyeci olarak çalışmadığınızı düşünüyorum, bu nedenle bence bir sıkıntı yok.

 9. mehmet diyor ki:

  merhaba örneğin 2500 tl maaş alıyorsunuz. Ben bunu saat olarak hesapladığımda 11.11 olarak çıkıyor. Gün olarak hesaplamak istediğimde 9 ile mi çarpmam gerek yoksa /.5 ile mi bu konuada yardımcı olabilir misiniz.

  maaşı 30 a böldüğümde 83.33 tl çıkıyor.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   2500 TL maaşınız varsa saat ücretiniz 2500/225 yani 11,11 TL’dir. Gün olarak hesaplamak için ise bunu 7,5 ile çarpmanız gerekir.

 10. Tamer Toprakoğlu diyor ki:

  Bordroda yazan saatlik ücret netmi yoksa brütmü?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu, bordrodan bordroya değişir. Görmeden cevap vermem mümkün olmaz.

   1. Yüksel diyor ki:

    Merhaba işçi işyerinde ustalık belgesi verse ücret artar?

 11. Hüseyin diyor ki:

  Mustafa bey saat ücreti standartları neye göre hesaplanıyor bilmiyorum ama haftada 45 saat mecburiyeti varsa bir aya 195,75 saat düşer
  365,5/7=52,2 artık yıl hesaba katıldığında bir senede 52,2 hafta vardır 52,2×45=2349 saat kanuna göre bir senede çalışılması gereken saat 2349/12=195,75 ayda maksimum çalışma saati
  Kanunları yapanlar azıcık matematik bilseler iyi olurdu

  1. Hüseyin diyor ki:

   7,5×30 nasıl bir hesap mantığıdır haftanın bir günü kanunen izinliler siz 30 gün adamları çalışmış sayıyorsunuz
   sizin yaptığınız hesap sigorta pirim hesabı

   1. Hüseyin diyor ki:

    yada 1 aydan yola çıkacaksanız bir ayı ben 30,5 gün kabul edersem bir ayda kaç hafta vardır 30,5/7=4,35 hafta eder 4,35×45=195,75 saat ayda çalışılan saat 0,75 ler saat olarak 45 dakikaya tekabül eder onuda yazayım şayet bu hesapları yapamayanlar onuda anlayamıyabilir.
    yıllarca hakkı yendi bu insanların ilk okul matematiğinden habersiz yöneticiler ve onların savunucuları tarafından

  2. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hüseyin bey İş Kanunu uygulamasında aylık çalışma süresi diye bir kavram yoktur. Sanırım hata buradan kaynaklanıyor. İşçinin haftalık çalışma süresi 45 saat olduğuna göre, sadece bunu esas almamız gerekir. Aynı şekilde fazla mesai de aylık hesaplanmaz, her hafta için tek tek hesaplanır. Hesabım doğrudur, dikkate alıp almamak sizin takdirinizdedir.

 12. dilruba diyor ki:

  meraba günaydın ben bi sorum olucak çalıştığım işletmede ön muhasebecilik yapıyorum 45 saati 5günde tamamliyoruz yani günlük 9 saat çalışıyoruz eğer işci haftalık 45 saati tamamlamıyosa mesai saatinden mi kesiyoruz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda işçi bu 5 günden sonra çalışmaya devam ederse, her bir saatlik çalışması için ona fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekir. Kesmekten ne kastettiğinizi ise tam olarak anlayamadım.

 13. fatih diyor ki:

  pazar günleri neden mesai saati içine katılıyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çünkü işçi pazar günleri de ücrete hak kazanır; ama bunun farkı, çalışılmadan hak kazanılmasıdır. O nedenle hesapta pazar günleri de yer alır.

   1. Mahir koş diyor ki:

    İyi ama haftalık çalışma saati 45 saattir 45×4 180 saat benim maaşımı böyle hesaplaması gerekmiyor mu 225 satten hesapladığı zaman saat ücretim düşüyor yani arada bi 45 saat hakkımı yiyor işveren boyle bi hakkı varmı işverenin TESEKKURLER cevap verirseniz sevinirim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Açıkladığım gibi ortada yanlış bir durum yok. Saatlik ücretiniz kanun gereği maaşınız / 225 olarak hesaplanmalıdır.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
iscinin calisma yerinin degistirilmesi isci dunyasi
İşçinin çalışma yerinin değiştirilmesi

İşçi, işyerinde çalışmaktadır ve halinden de memnundur. Bir süredir burada çalışan işçiye patronu başka bir yere geçmesini söylemiştir. Başka yer;...

Kapat