Reklam

İşçinin doğum yapması halinde sahip olduğu haklar

Doğum yapan işçinin hakları

Kadın işçinin doğum yapması hem onun sağlığı hem de bebeğin sağlığı için kritik bir dönemin başlangıcını ifade eder. Annenin sağlığını toparlaması, bebeğin ise iyi ve sağlıklı bir gelişim sağlaması için doğum sonrası izinler önem arz eder. Bu yazımızda sizlere, doğum yapan anne işçinin ve bebeğin babası olan işçinin tüm haklarını derli toplu vermeye çalışacağız.

Doğum sonrası ücretli izin

Bu hakların başında elbette doğum sonrası ücretli izin gelmektedir. İş Kanununun 74üncü maddesinden kaynaklanan bu izin gereğince; kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre ücretli izin hakkı vardır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenmektedir. Aynı zamanda, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilmektedir. Bu durumda, kadın işçinin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenmektedir. Eğer kadın işçi erken doğum yapmışsa doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenerek kullandırılır. Doğumda veya doğum sonrasında anne ölürse, doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılır.

Doğum sonrası ücretsiz izin

Yukarıda belirtilen ücretli izinlerini bitiren kadın işçiye, talep etmesi halinde ve bu ücretli izin sürelerinin bitiminden itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilir.

Süt izni

Doğum yapan işçiye, çocuğu bir yaşına gelinceye kadar günlük bir buçuk saat süt izni verilmesi gerekir. Bu izni ne zaman kullanacağını belirleme yetkisi de anne işçinindir.

Eşi doğum yapan babaya izin

Eşi doğum yapan babaya da talep etmesi halinde, beş gün ücretli izin verilmesi gerekir. Bu izin işverenin takdirinde olmayıp verilmesi zorunlu bir izindir.

Doğum yapan işçiye part time / kısmi süreli çalışma imkanı

doğum sonrası işçi hakları 2016

İş Kanununun 13üncü maddesine göre; işçinin ücretli ve ücretsiz analık izinleri bittikten sonra; mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar, ebeveynlerden birisi kısmi süreli çalışma talebinde bulunabilir. Bu talep işverence karşılanır ve geçerli fesih nedeni sayılamaz. Anne ya da baba daha sonra tam zamanlı çalışmaya dönmek isterse, bu istekleri kabul edilmelidir. Ancak kısmi süreli çalışmak veya tam zamanlı çalışmaya geri dönmek isteyen işçi işverene bunu en az bir ay önce yazılı olarak bildirmekle mükelleftir.

Bu hakkın kullanılabilmesi için ebeveynlerin ikisinin de çalışması gerekir. Bu çok önemli ayrıntıya göre; ebeveynlerden birinin çalışmaması halinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma talebinde bulunamaz.

Emziren işçinin çalışma süresi

Emziren işçi günde yedi buçuk saatten çok çalıştırılamaz. Aynı şekilde; yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca da gece çalıştırılmaz.

Emziren işçilerin, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının raporla belirlenmesi gerekir. Çalışmasının sakıncalı olduğu hekim raporu ile belirlenen çalışan, raporda belirtilen süre ve işlerde çalıştırılamaz.

SONUÇ

Doğum yapan işçi ve eşi için birçok hak öngörülmüştür. Bu hakların temel amacının anne ve bebeğin sağlığını korumak olduğu tartışmasızdır. İşverenlerin; doğum yapmış işçilerine mevzuatta tanımlanmış bu haklarını kullandırmaları ve hatta onları bu konuda teşvik etmeleri çok önemlidir. İşçi ile işveren arasındaki bağı kuvvetlendirmesi muhtemel bu yaklaşım aynı zamanda işçinin verimini de artıracaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 3,83 / 5)
 1. buminhan diyor ki:

  ocak 16 da doğum izni biten çalışan kendi isteği ile gece çalışabilirmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Talebi doğrultusunda bile olsa, doğum sonrası bir yıl içinde gece çalışırken işçinin iş kazası geçirmesi durumunda işveren sıkıntı yaşayabilir.

 2. sevil diyor ki:

  Ben birbuçuk yıl çalıştım doğum yaptım ve çocuğuna bakan olmadığı için kendim çıkmak zorunda kaldım ama ben hiç bir şey yani tazminat olamadim oylebi hakkım varmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şu yazıda sorduğunuz sorunun cevabı bulunmaktadır.

 3. Ayşe erkul diyor ki:

  Merhabalar ben temmuz ayında doğum yaptım doğum iznim bittikten sonra ücretsiz izin kullandım 2 ay kasım ayının sonunda işe başladım süt iznimi hafta içi bölerek hafta sonuna 4.5 saatimi ekleyerek çalışmak istedim ama iş yeri onay vermedi tekrar bir yazı düzenledim bu arada fazla mesai iş yıkma iş yoğunluğu mola ve yemek molası kullandırmama gibi nedenlerde var.Eğer bu durumda fesh edersem iş yerindem kıdem tazminatımı alabilir miyim?? Teşekkür ederim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ara dinlenmesi kullandırılmaması bir haklı fesih gerekçesidir. Ama iş yoğunluğu ya da fazla mesai için aynı şeyi söyleyemem. Süt izninin nasıl kullandırılabileceği ile ilgili de şu yazıma göz atabilirsiniz.

 4. Nur diyor ki:

  Merhaba ben suan 2. 5 aylık hamileyim riskli bir gebelik söz konusu 12 günlük raporluydum is yeri işten çıkartma hakkı var midir?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır, bu gerekçeyle işten çıkarılamazsınız.

 5. Yeliz diyor ki:

  Merhaba peki ben yarı zamanlı çalışırsam sigortam nasıl yatacak acaba

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sigortanız da yarım yatırılacaktır.

 6. TUGBA diyor ki:

  MEREBA IKINCI DOGUMUMU YAPICAM IZINIM BITTIKTEN SONRA 4 AY YARIM GUN CALIŞIP TAM MAAŞ MI ALICAM BUNU IS YERI VERMEK ZORUNDAMI ONUN ICIN NE YAPMAK GEREKIR

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yarım gün çalışmayla ilgili bütün bilgilere şu yazımdan ulaşabilirsiniz.

 7. burak diyor ki:

  merhaba benim eşim iki ay önce doğum yaptı Kasım 22 de iş başı yapacak yarı zamanlı çalışabilmesi için neler gerekmektedir yardımcı olur musunuz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Ücretli analık izni bitince işverene bir dilekçeyle başvurmalıdır. İşveren bu talebi kabul etmek zorundadır. Kanunda belirtilen süreler kadar yarı zamanlı çalışacak ve yarım ücret alacaktır. Özel bir şey yapmanıza gerek yok.

 8. derya diyor ki:

  doğum parası ile iş göremezlik parası aynı şey mi acaba ? ve doğum parasından yararlanmak için 32.haftada izne ayrılınca ssk çıkışı olması gerekiyor mu bilgilendirirseniz sevinirim .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hayır aynı şey değildir. Doğum parasından kastınız emzirme ödeneği ise, bunun için ssk çıkışı olması gerekmez. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

 9. Selda diyor ki:

  Oğlum 11 aylık süt iznim bitmek üzere part time çalışmak yasal olarak her iş veren için gecerli mi

 10. Fatih diyor ki:

  Eşim 3 ay önce doğum yaptı izini bitip dönünce işten cıkarıldı sebebi süt izni ni istediği icin ama onlar küçülmeye gidiyoruz dediler şimdi. Eşimin alabileceği tüm hakları bana söyliye bilirseniz sevinirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eşinizin sahip olduğu haklar, her şeyden önce kıdemine ve iş sözleşmesinin içeriğine göre değişecektir. İletişim formunu kullanarak daha ayrıntılı bilgi verirseniz sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım. Şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı
Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Başka şehre taşınan işçi kıdem tazminatı alır mı? İşçi ile işveren arasındaki iş sözleşmesi çeşitli nedenlerle sona erebilir. Ölüm dışında,...

Kapat