Reklam

İşçinin Hafta Tatili Pazar Günü Olmak Zorunda Mı?

Hafta tatili pazar olmak zorunda mıdır?

En sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Elbette değil!

İşyeri uygulamalarında genel kabûl böyle olmakla birlikte hafta tatilinin pazar olması kanuni bir mecburiyet değildir. Okulların tatil olması, kamu kurumlarının çalışmaması gibi nedenler dışında 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında Kanun ile Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereğince de hafta tatilinin kural olarak pazar belirlendiği anlaşılmaktadır.

İş Kanunu açısından hafta tatili

4857 sayılı İş Kanunu hafta tatili için her hangi bir gün belirlemekten kaçınmış, bunun yerine, kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önceki iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmesini öngörmüştür.

Görüldüğü gibi işverenler açısından zorunlu olan husus; ondan önceki altı gün boyunca kesintisiz çalışan veya çalışmış sayılan işçiye yedinci gün hafta tatili vermektir. Böylece bu günün pazar ya da bir başka gün olmasının önemi kalmamakta, işçiye hafta tatili hafta içi her hangi bir gün de verilebilmektedir.

Ayrıca yine İş Kanununa göre; çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o güne ait ücret işçiye eksiksiz olarak ödenmelidir.

Bu noktada gündeme gelen belli başlı sorular ve sorunlar şunlardır:

1- Altı gün çalışmayan işçi yedinci gün hafta tatili hak eder mi?

Hak etmez. İş Kanunu gereğince hafta tatiline hak kazanmanın ön şartı, o günden önceki 6 iş gününde çalışmak ya da çalışmış sayılmaktır. İşçinin işe gelmediği iş günü sağlık raporu veya benzeri şekilde mazeretli olması halinde, işçi o gün için çalışmış sayılır.

2- Hafta tatili hak etmeyen işçinin ücreti kesilir mi?

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Hafta tatili pazar olan işçi; hafta içi salı günü mazeretsiz olarak işe gelmemişse işçinin hem pazar günü ücreti hem de salı günü ücreti kesilecektir. Evet, yanlış duymadınız! Böyle bir durumda hafta tatili olan pazar gününden önceki 6 gün gelmeyen işçinin 2 yevmiye kaybı olacaktır. Bir yevmiye hak edilmeyen hafta tatili için, bir yevmiye de çalışılmayan iş günü için kesilecektir.

3- Hafta tatili hafta içi bir gün olarak belirlenen işçi pazar günü çalışırsa ayrıca bir günlük ücret alır mı?

Hafta tatili örneğin çarşamba günü olan bir işçi, diğer günler çalışıp çarşamba günü hafta tatilini kullanmışsa ve pazar günü çalışmışsa hafta tatili çalışmış kabul edilmez. Yani; İş Kanunun öngördüğü ayrıca bir günlük ücreti hak etmez.

4- Hafta tatilinde çalışan işçi kaç yevmiye alır?

İşçi; hak ettiği hafta tatili için çalışmadan bir yevmiye, çalıştığı hafta tatili için ayrıca bir yevmiye ve ondan önceki altı iş gününde haftalık çalışma süresini doldurmasından dolayı hafta tatili çalışması fazla çalışma sayılacağından yarım yevmiye olmak üzere toplam iki buçuk (2,5) yevmiye alacaktır.

SONUÇ

– Hafta tatili işverence her hangi bir gün olarak belirlenebilir. Önemli olan ard arda 6 işgünü çalışan işçiye 7. gün hafta tatili verilmesidir.

– Hafta tatilinden önceki 6 gün çalışmayan ya da çalışmış kabul edilmeyen işçi hafta tatiline hak kazanmaz ve 2 yevmiyesi birden kesilir.

– Hafta tatilinde çalışan işçi 2,5 günlük ücrete hak kazanır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 1,00 / 5)
 1. ahmet diyor ki:

  merhabalar
  şantiye ortamında çalışan bir işçiyim.rüzgar türbinleri kurulumu yapıyoruz.hava koşullarından dolayı çalışamadığımız günler oluyor örnek verecek olursam pazartesi çalıştık salı günü hava şartlarından dolayı işe çıkmayacağımız söyleniyor haftanın geri kalan günleri pazarda dahil çalışıyoruz.hava şartlarından dolayı çalışmadığımız günü hafta tatili olarak sayıp pazar mesaisi vermiyorlar. 2. sorum ise işverenin hafta tatilini belli bir süre önceden bildirmesi gerekiyormu.yoksa yarın çalışmayacağız pazar çalışacağız deme hakkı varmı.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İki sorunuzun da cevabı aynı. Önemli olan, işçiye 7 günlük zaman diliminde 1 gün hafta tatili kullandırmaktır. Bu sağlandıktan sonra, pazar günleri de çalıştırılmanız normaldir.

 2. Yasin diyor ki:

  Haftada sabit perşembe günleri tatil yapıyorum bu kanunen doğrumu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıda da açıkça belirttiği üzere doğrudur.

 3. Mustafa diyor ki:

  Belediyede taşören işçi olarak calışmaktayım. bize haftalık izinlerimizi hafta sonu değilse hafta içi kullandırıyorlar sizce bu dogrumudur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Evet, şu yazımda da açıkladığım üzere bu mümkündür.

 4. eren diyor ki:

  Merhabalar Mustafa Bey
  günde 9 saat haftada 5 gün çalışan bir işçinin mazeretsiz olarak işe gelmediği 1 gün için +pazar günü kesiliyor.
  peki haftada 2 veya 3 gün işe gelmeyen işçi için nasıl bir kesinti yapılması gerekiyor.?
  örnek: pazartesi-salı gelmeyen işçi için, cumartesi ve pazar günü kesintimi yapılması gerekiyor ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda, katlayarak gidersek yanlış yapmış oluruz. Bir gün işe gelmeyen işçinin iki gün yevmiyesinin kesilmesinin sebebi, hafta tatili ücretini hak etmemesidir. O nedenle örneğin iki gün mazeretsiz olarak işe gelmeyen bir işçinin 3 günlük veya üç gün işe gelmeyen bir işçinin 4 günlük yevmiyesinin kesilmesi gerekecektir.

 5. ELİF diyor ki:

  Merhaba
  Hafta içi, Örneğin Çarşamba Günü İstifa eden bir kişi Hafta tatili ücretini Hak eder mi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Hafta tatili, önceki iş günlerin tamamında çalışan bir işçinin hak ettiği bir tatildir. O nedenle örneğin çarşamba günü istifa eden bir işçinin, takip eden pazar ücretini hak etmesi söz konusu olmaz.

 6. sait diyor ki:

  Merhabalar,

  Hafta içi 1 gün mazeretsiz işe gelmeyenden hafta tatilini hak etmeyeceğinden dolayı 2 günlük kaybı olur diyorsunuz. Peki mazeretsiz işe gelmeyen kişi hafta tatilinde işe gelip çalışırsa ne olur?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu durumda işçinin sadece 1 gün yevmiyesi kesilmelidir.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
askerlik nedeniyle isten ayrilma dilekcesi isci dunyasi
Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği

Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alması için işyerine vermesi gereken dilekçe örneği aşağıdadır. Bu dilekçeye, askerlik...

Kapat