Reklam

İşçinin, hamile olduğu için işten çıkarılması

Hamile işçinin işten çıkarılması

Hamile bir işçinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan iyi durumda olması gerekir. Bununla beraber, çalışma hayatını devam ettiren gebe bir işçi açısından bir takım zorluklar baş gösterecektir. Yine de buna rağmen çalışma isteyen bir işçi, çalışmasına devam edebilmelidir. Peki ama işveren gebe işçiyle çalışmak istemezse ne olur?

Gebe işçi

Hamile bir işçi elbette korunması gereken bir işçidir. Tıpkı çocuk işçi, genç işçi, yaşlı işçi ya da kadın işçi gibi gebe işçi iş mevzuatı tarafından özel olarak korunur. Gebe işçinin haklarının ne olduğunu şu yazımda açıklamıştım. O yazıdan da görülebileceği üzere; hamile işçilere özel bir takım hükümler, mevzuatımızda yer almaktadır.

Eşit davranma ilkesi ve hamilelik

gebe işçi feshedilmesi

Eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatının ne olduğunu anlattığım şu yazımda; işverenin, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamayacağını açıklamıştım. Görüleceği üzere, bir işçi sadece gebe olduğu için işten çıkarılırsa; bu durum işverenin eşit davranma yükümlülüğünün açık bir ihlali olacaktır.

Hamile olduğu için işten çıkarılan işçi ne yapmalı?

Bu durumu daha anlaşılır hale getirmek için maddeler halinde sıralamak istiyorum. Hamileyken işten çıkarılan bir işçi aşağıdaki hususları dikkate alarak hareket etmelidir.

 • İşçinin işten çıkarılmasının başkaca ve somut bir nedeni olmamalıdır. Örneği işçinin mazeretsiz olarak belli gün sayısınca işe gelmemesi, işyerinde kavga etmesi, yapması gereken bir işi yapmamakta ısrar etmesi vb. bir durum yaşanmamış olmalıdır.
 • Bütün bu haklı nedenlerden biri ortada yokken işten çıkarıldığını düşünen hamile işçi, dava açtığında bu durumu tanık beyanlarıyla ve doktor raporuyla ortaya koymalıdır.
 • Böylece, eşit davranma ilkesine aykırı davranmadığını ispat etme yükümlülüğü işverene geçecektir.

SONUÇ

İşçinin hamileyken işten çıkarılmasının, her zaman eşitlik ilkesine aykırılık doğurmayacağını öncelikle anlamak gerekir. Hamile işçinin hiçbir şekilde işten çıkarılamayacağını ya da onun dokunulmaz olduğunu düşünmek yanıltıcı olacaktır. Hamile bir işçi; İş Kanununun kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmez ya da işten çıkarılmasına neden olacak bir davranışta bulunursa, elbette işten çıkarılabilecektir.

Ancak; bir işçinin sadece hamile olduğu için işten çıkarılması mümkün değildir. İşten çıkarılan ve dava açan gebe işçinin tanık beyanlarına ve doktor raporlarına dayanması halinde; mahkeme işverenden işten çıkarma sebebinin açık biçimde ortaya koymasını talep edecektir.

Sonuç olarak; kendisini sadece gebe olduğu için işten çıkaran işveren karşısında işçi; hem eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatını almaya hak kazanacak hem de talep etmesi halinde diğer tazminatlarını alabilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Lütfen yazıya oy veriniz)
 1. Nedim tasdemir diyor ki:

  Özel eğitim kurumunda eşim çalışmaktadır 18 aylık çalışması var hamilelik nedeniyle işine son verildi ise ilk başlarken istifa dilekçesi imzaladı ( okudum kabul ediyorum) imza etmişti işveren bunu kullanmışlar tanık olmuyorlar isyerindeki arkadaşlar olursalar işlerinden olacaklar haklı iken haksız hale geldik nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Siz yine de dava açın. Mahkemeler, işçinin istifa mektubu olsa da, halin gereği bunu mantıksız bulduklarında dikkate almıyorlar. Şu yazım size faydalı olacaktır.

 2. Derya diyor ki:

  Ben altı aylık hamileyken işten çıkartıldım sebebi küçülmeye gidiyoruz dendi asıl sebep hamile olmamdı sadece ihbar tazminatı ödendi manevi tazminat almak için ne yapmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun için bir avukatla görüşerek dava açmanız gerekir.

 3. nur diyor ki:

  Be sorum soyle ben sekiz aydir calisiyorum 1.5 haftalik hamileyim bana seni 2 ay icinde cikartiriz hic bir hak idda edemezsin dediler bi yilim dolmadigi icin beni isten cikarirlarmis hic bir tazminatinida vermeyiz dedilrr. Ne yapmam gereek bana yardim ci olurmusunuz. Ise cok ihtiyacim var

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhbar tazminatı ve gerekirse kötü niyet tazminatı ya da işe iade tazminatı olmak üzere birçok hakkınız vardır. İşten çıkarılma durumu olursa ve buraya tekrar yazarsanız, o zaman bilgilendirme yapmam daha doğru olur.

 4. Banu diyor ki:

  Merhaba 3.5 aylık hamileyim ve iş verenim bunu ogrendiginden beri farklı davranışlarda bulunuyor 9 aydır bu firmada çalışıyorum dün mesai saati içerisinde işveren yanına çağırarak gün içerisinde fazla sayıda lavaboya gittiğimi ve benden memnun olmadığını söyleyerek işten çıkış verdi. Herhangi bir evrak imzalamadim bugün çıkış evragini almaya gittim sistemde arıza var sonra gel dediler sanırım oyalama taktiği yapıyorlar sonra izinsiz ise gelmedi diyecekler
  Bu konu da haklarım neler?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Haklarınızdan önce, hemen notere gidin ve bir ihtarname gönderin. Aksi takdirde haklarınız zayi olabilir. Sonrasında bir avukatla görüşerek dava açarsınız.

 5. Ahmet diyor ki:

  Merhaba eşim optik sektorunde mesul mudur 7 aylık hamile işveren doğum izni raporu alındığı tarihde işten çıkarmak istiyor gerekçesi benim yerime başka bir mesul müdür almak istiyor,bu durumda hangi yolu izlememiz gerekiyor

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak eşinizi işten çıkarırlarsa, hem tüm alacaklarınızı hem de eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatızı talep edebilirisiniz. Ya da şartları varsa işe iade davası da açabilirsiniz.

 6. Elif diyor ki:

  Merhabalar, 5 aylık hamileyim 1 senem dolmak üzereyken şirketin kapanması sebebiyle tüm işçileri işten çıkaracaklar. Sebep olarak hamileliğimi değil de şirketin kapanmasını gösterecekler. Şu durumda 1 yılım dolmadığı için herhangi bir tazminat alamayacak mıyım yoksa hamileliğimden dolayı başka tazminat hakkı kazanır mıyım? Cevabınızı bekliyorum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Şirket kapanıyorsa ve bu nedenle çıkarılacaksanız 1 senenin dolmadığından kıdem tazminatı alamazsınız. İhbar tazminatınızın ödenmesi ya da ihbar sürelerinin kullandırılması gerekir. Hamile olduğunuz için çıkarılmadıysanız, hamile olduğunuz için bir tazminat da alamazsınız.

 7. Emrah diyor ki:

  Merhaba eşim hamile işveren işten çıkarılacağını beyan etmiş eşim hamile olduğu için başka yerlerede almazlar nasıl bi yol izlememiz gerekır teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten çıkarılırsa, işe iade davası açabilirsiniz.

 8. Ezgi diyor ki:

  Merhabalar 30 haftalik hamileyim 4.5 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum yerime birini almışlar ihbar kidem vererek çıkışimi verecekler işe iade değilde hamile iken üstelik 2 .5 ayım kalmışken moralim bozuldu dava açıp daha fazla tazminat alabilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, tam da yazımın konusunu sormuşsunuz. Yazıdan yeterli bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

 9. Ayse diyor ki:

  Slm Ben ise 1 hafta oldu ise baslayali dun hamile oldugumu ogrendim 1 aylik hamileymisim neyapmam gerekiyor isyeri duyunca cikartirmi?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir gerekçeyle işçi çıkarılamaz. Eğer çıkarılırsanız normal haklarınızın yanında eşit davranmama tazminatı isteme hakkınız da vardır.

 10. Şaziye duman diyor ki:

  Merhaba ben bir iş yerinde 14 aydır çalışmaktayım, 90 günlük hamilelik günümdeyim ve bana bu gün performans düşüklüğü sebebiyle işten çıkarmak istediklerini söylediler herhangi bir şeye imza atmadım (performans raporu vs. ) hamilelik dolayısıyla çıkarıldığımı düşünüyorum ne yapmalıyım ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir an önce avukat ile görüşüp dava açmalısınız. Hamilelik döneminde çıkarıldığınız için fazladan tazminat alabilirsiniz. Çıkış gerekçesini, işvereninizn ortaya koyması gerekir, aksi takdirde bu eşit davranma ilkesinin ihlali anlamına gelecektir.

 11. Fatma diyor ki:

  merhabalar, ben 16 haftalık gebeyim, rutin kontrollerime gittiğim için, rahatsızlandığımda doktorum tarafından istirahat raporu verilmesi dahilinde, işverenim beni işten çıkarmak istiyor bunu sözlü olarak beyan etmiş bulunmakta. işlerinin aksadığını işinin önemli olduğunu söylemektedir. haklarım nelerdir nasıl savunabilirim haklarımı ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, şartları varsa işe iade davası açabileceğiniz gibi eşit davranmama tazminatı da talep edebilirsiniz.

 12. Özlem doğru diyor ki:

  Ben 5 aylik isciyim 4 aylik hamileyim beni verimsizlik sebebiyle isten cikardilar yalniz ben hicbir evrağa imza atmadim suan nasil bir yol izleyebilirim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İhbar tazminatınız ödendiyse, kötü niyet tazminatı talep edebilirsiniz. Ancak bir avukatla görüşmenizde fayda var.

BİR YORUM YAZ