Reklam

İşçinin izninin yarıda kesilmesi

Yıllık iznin yarıda kesilmesi

Yıllık izne ayrılan işçinin, bu iznini yarıda kesmek zorunda kalması ihtimal dahilindedir. Sebebi ne olursa olsun iznini yarıda kesen ve işe dönen işçinin kullanmadığı izinler ne olacaktır? Bilindiği üzere devlet memurlarının izinlerini yarıda keserek göreve başlamaları durumunda, kullanmadıkları izinleri yanmıyor ve mevcut izinlerinin üzerine eklenmektedir. İşçiler için durum nasıldır?

Yıllık izin süreleri

Kısaca bahsetmek gerekirse işçilerin yıllık izinlerinin, kıdemlerine göre belirlendiğini söyleyebiliriz. İşyerindeki kıdemi 1-5 yıl arasında olan işçiye 14, 5-15 yıl arasında olan işçiye 20 ve 15 yıldan çok olan işçiye 26 iş günü izin verilmesi gerekmektedir. Bu izin süreleri en az olup iş sözleşmeleriyle ya da toplu iş sözleşmeleriyle elbette artırılabilmektedir.

İznin yarıda kesilmesi

Hangi gerekçeyle olursa olsun işçi, yıllık ücretli iznini kullanmaktayken işe dönmeye karar verebilir. İzinin kullanılmakta olduğu dönem sonu beklenmeden işe başlama anlamına gelen bu durum genelde acil ve beklenmedik vakalar sonucunda gerçekleşir. Bir yakının vefat etmesi, hastalık ya da doğum gibi nedenler dışında işçi, ortada bir sebep yokken de iznini yarıda kesip iş başı yapmak isteyebilir.

Kalan izinler ne olacak?

yıllık izinden dönmek

Böyle bir durumda, işçinin yıllık iznini aldığı ve dolayısıyla kullansa da kullanmasa da bu hakkının sona erdiği söylenebilir mi? Bunun cevabını bulmak için iş mevzuatına baktığımıza açık bir hüküm görememekteyiz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; işçinin yarda kestiği yıllık izninin kalan süresi elbette yanmayacak ve işçinin izin süreleri toplamına eklenecektir.

SONUÇ

Yıllık izne ayrılan işçinin iznini yarıda keserek işe dönmesi durumunda, bu işçinin kullanmadığı izinleri yanmaz. İşverenin, bu izinlerin onaylarının peşin olarak alındığını ve izin defterine işlendiğini ifade etmesi de sonucu değiştirmeyecektir. Yıllık iznin tamamlanmadan işe dönülmesi durumunda, tıpkı devlet memurlarında olduğu gibi kalan izinler işçinin toplam izin sürelerine eklenecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
isveren iscilere servis saglamak zorunda mi isci dunyasi
İşveren, işçilerine servis sağlamak zorunda mı?

İşçinin servis hakkı Ülkemizin çalışma koşulları düşünüldüğünde, özellikle asgari ücretle geçinmek zorunda kalan işçiler için maaş dışındaki özlük haklarının ne...

Kapat