İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık nedeniyle işten ayrılma

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

Yukarıda da belirttiğim üzere işçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir. Ayrıca, sık sık rapor alan işçinin işveren tarafından işten çıkarılması konusunda şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Bu durumu ikiye ayırmakta fayda görüyorum. Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu almayan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 81 YORUM
 1. Murat diyor ki:

  İs kazası sonu sag elimin isaret orta yüzük parmağımı kaybettim şu an istiratliyim istiratim bittiğinde tazminatımı talep ederek işten ayrılabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş kazasında kusurunuz yoksa olabilir. Ama sizin de kusurunuz varsa iyi araştırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 2. ömer yaman diyor ki:

  mrb mustafa bey ben 8aydan beri …. matbada calısıyorum ve iş yerınde rahatsızlandım ve gögüs hastalıkların asevk ettıler benı orda benı muane ettıler ve ak cıgerlerde sıkıntı cıktı işyerının doktoru bana dedı tozda calısamaz raporu al dedı ve rapor aldım bnde ve o raporu iş yerıne verdım rahatsızlıgım sılıkozız cıktı toza maruz kalma yanı ve işyerım benı işten cıkartıyor şimdi tazmınat da vermıyor bende cıkısımı vermedım ve işkurdan işsiszlık parasıda alamıyorum ne yapmalıyım bu konuda

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun, çok üzüldüm. İşvereninizin yaklaşımı bu yöndeyse dava açmaktan başka yapabilecek bir şey yoktur. Davanızı açın, haklarınızı talep edin. Davayı kazanırsanız İşkura mahkeme kararını götürerek işsizlik maaşını da geriye dönük alabilirsiniz. Size tavsiyem, bir avukatla görüşmenizdir.

 3. mustafa güçlü diyor ki:

  merhaba mustafa bey .ben 3 yıldır toki toplu konutlarda sitede çalışyorum 1 ay önce işten çıkarıldım çıkarmam sebebi bizim işyerine sağlık iş gövenliği dokturlar geldi ve bizi tek tek muayane ettiler benim kanda pıhtılaşma düşükmüş ve raporumu verdiler dediler siz bu iş yerinde tehlikeli işten çalışamazsınız benim yaptığım işlerde apartman temizliği yada bahçe bakımı bu yüzden ışten çıkarmamı istediler dediler kendi çıkışını ver bizde senin tazminatını verelim .eğer kendi isteğimle işten ayrılmassam tazminat hakkımı kaybedecekmişim ..ve dediler biz bu raporu işleme koyarsak hiç bir hak talep edemesin bende mecburen kabul ettim ve işten ayrıldım şimdi 4 çocuğumla evde boş oturuyorum çok perişanım bu kunuda ne yapmam gerekir yada gene eski işime nasıl dönebilirim yada mahkemeye versem negibi hakkım olur..şimdiden teşekür ederim veteceğin cevabı şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Keşke istifa mektubu yazmasaydınız. Çünkü istifa eden bir işçi kıdem ve ihbar tazminatlarını kaybettiği gibi işe iade davası da açamaz. Yine de olaylar söylediğiniz gibi olmuşsa dava açmanız ve mahkemeyi bu konuda ikna etmeniz gerekir. Başka bir yolu olduğunu sanmıyorum.

 4. Ahmet Koçyiğit diyor ki:

  Orman urunlerı ureten bır yerde calısıyorum ve calıstıgım yerde farklı kımyasal kokusu kımyasal tozu ve toz var yuzlerımde sureklı alerjı cıkıyor ve bu durum aureklı tekrar edıyor bu durumd tazmınatımı almk ıcın ne yapmalıyım

 5. murat dogdu diyor ki:

  merhaba ben kurumsal bir firmanın restoran bölümünde mutfak da aşçı olarak çalışıyorum ve sürekli ayakta olmak dan belimde ve ayaklarımda çok ağır ağrılar başladı ve varis ilerledi bacaklarım da doktor ameliyat olmamı istedi ama çözüm değilmiş bu sebep den işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim 6 yıldır çalışıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey, daha önceki cevaplarımdan da göreceğiniz üzere bu durumda risk almanız gerekir. Alacaklarınız ödenmezse, raporun geçerliliğini mahkeme bizzat araştıracaktır.

 6. Soner Polat diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben de10 yıldır kasıyor olarak ayakta çalışıyor ve ağır kaldırıyorum bununla ilgili meslek hastalıklarından bel fıtığı ve varızlerim için ağır kaldıramaz ayakta duramaz raporu aldım işyerime verdim yerimi de değişmediler tazminatımı da vermedileraynı işte oturarak çalışmam imkansız olduğu halde oturarak çalış dediler şimdi sigorta da işkurda bişe yapamıyo ne yapmam lazım teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Yapmanız gereken şey, bir an önce dava açmaktan ibarettir. Artık, mahkemenin takdirine kalmış ama şansınızı denemenizi öneririm.

 7. Irfan diyor ki:

  Merhabalar Mustafa bey ben 6 yıl 8 ay kuruyemis fabrikasında çalışıyorum bu zaman zarfında içinde belli fıtığı oldum işin ağır kaldır indir sürekli birkaç defa raporla istirahat ettim bir süre düzeldi daha sonra tekrar aynı tutulmaları oldu.simdi ben işten ayrılsam tazminat nasıl Alırım iş veren biraz sıkıntılı ben çıkartmam diyor sen çık emeğine yazık nasıl çıkayım. Bana yardım edin lütfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Daha önceki yorumlardan ve yazıda bilgi alabilirsiniz.

 8. Elif diyor ki:

  Merhabalar 4 senedir panikatak ve anksiyete tedavisi görüyorum.. iş yerim kapalı v havasız bir ortam 26. Katta çalışıyorum. Ortam inanılmaz huzursuz ve boğucu. Ve hergün çarpıntılarım ve nefes darlığı çekiyorum çalışmama engel oluyor. İstifamı vverdim. Tazminatımı almak için kendi doktorumun raporu kabul edilmedi. Heyet raporu istediler. Yalnız rağor için randevular çok uzak bir tarihe veriliyor. Başka bir şehirden almam tazminatımı almama engel olur mu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer işvereniniz heyet raporunu kabul ediyorsa sorun olmaz. Zaten tazminatınızı ödemek istemezlerse mahkemeye gittiğinizde, raporlarınızı vs. mahkeme değerlendirecektir. Bu arada geçmiş olsun.

1 2
BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçi izin yarıda kesmesi
İşçinin izninin yarıda kesilmesi

Yıllık iznin yarıda kesilmesi Yıllık izne ayrılan işçinin, bu iznini yarıda kesmek zorunda kalması ihtimal dahilindedir. Sebebi ne olursa olsun...

Kapat