İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık nedeniyle işten ayrılma

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

Yukarıda da belirttiğim üzere işçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir. Ayrıca, sık sık rapor alan işçinin işveren tarafından işten çıkarılması konusunda şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Bu durumu ikiye ayırmakta fayda görüyorum. Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu almayan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,60 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Ebru Mızrak diyor ki:

  Mustafa bey merhaba.Kurumsal Bir ayakkabı magazasinda 3.5 yıl kasa sorumlusu görevi yaptım. Uzun sure ayakta durmaktan. Dizimde bir rahatsızlık oluştu. Ağrı ve şişme oluyordu. Ayakta durmakta güçlük cekiyordum. Masa başı bir iş buldum ve işten ayrılacağımı mağaza sorumlusuna bildirdim. 15 gün önceden bir rahatsızlığımin olduğunu ve çalışmamda engel teşkil ettiğini. Doktor raporum olduğunu. Bana uygun bir iş verilmesini aksi taktirde tazminatımı talep edip,isten ayrılacağımı bildirdim. Raporum heyet raporu değildi. Uç doktor imzalı bir rapordu. Önce telefonda sağlık probleminden dolayı tazminat vermiyoruz dediler. Ben yazılı dilekçe gönderince. Noter onaylı Heyet raporu istediler. Heyete girdim. Raporu aldım. Raporda bir yıl süreyle ayakta durması ve çalışması sakıncalıdır diye bir ibare var.Avukat eve bir yazı göndermiş. Yazıda çalışmamda bir engel olmadığı kasiyer olarak çalıştığım falan yaziyor. Yani ayakta çalışmıyor gibi gosterilmisim. Bende mahkemeye verdim. Sizce tazminatmi alabilir miyim. Cevaplarsaniz sevinirim. İyi günler. Şimdiden teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Olayı zaten özetlemişsiniz. Bana kalırsa yapmanız gerekenleri doğru şekilde yapmışsınız. Ancak iş mahkemesinin ne karar vereceğini benim bilmem mümkün değil, o nedenle yorum yapmam doğru olmaz.

   1. EBRU diyor ki:

    YANITINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim.

 2. erhan tok diyor ki:

  Mustafa Bey merhaba , ben yaklaşık 2 yıldır bankacıyım. Bu sektöre başladıgımdan beri boynumda sınır skışması var. Son 1 yıldır ise aşırı derecede unutkanlıgım başladı. Doktora gıttıgımde bana ileri derece vertigo oldugu gözlerimde yuksek tansıyon oldugunu soyledı. Vertigo ilerledigi içinde unutkanlık yapıyormus. Bizim meslekte unutmamak çok önemlıdır. Ara ara yaşadıgım baş dönmeleri ve unutkanlıgım yuzunden artık hata yapmaya başladım işlem esnasında. Bunu rapor olarak gostererek istifa etsem kıdem tazmınatı alabılırmıyım ? Bilgi verebılırsenız eger cok memnun olurum.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Keşke böyle sorulara net cevaplar verebilsem. Ancak bu ne yazık ki mümkün olmuyor. Size sadece şu kadarını söyleyebilirim ki; hastalığınızın işinize etkisi/sonucu bakımından illiyet bağı kuran bir rapor alırsanız ve buna rağmen kıdem tazminatınız ödenmezse, bu size olası bir dava aşamasında çok faydalı olacaktır.

 3. mehmet diyor ki:

  merhabalar bende astım var itfaiyede çalışıyorum haklı sebeble fesih imkanım varmı tazminat alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşvereniniz tazminatınızı ödemek istemezse bu konuda nihai kararı verecek olan iş mahkemesidir. Ancak sizin, yazıda belirtildiği şekilde alabileceğiniz bir rapor olası bir dava durumunda lehinize delil olarak değerlendirilecektir.

 4. Mustafa bey merhabalar. Özel bir Tv kanalında kameraman olarak çalışmaktayım. Sol gözümde 10/1 lik bir kayıp var. Işık altı ve kamera takibinden dolayı sol gözüm kapanıyor sağ gözüme yük biniyor kanlanma ve baş ağrısı yapıyor. Askerlikten de gatadan raporum var(askerliğe elverişli değildir). Eskiden 4 kişi çalışırdık ve dinlenme odamız vardı, gözlerimizi dinlendirebiliyorduk. Şuan ise odamız yok ve 2 kişiyiz. İşimiz arttı ve dinlenemiyorum.Hastahaneye işten ayrılmak için, rapor için gittim fakat heyete yönlendirildim. Engelli raporu çıkarmak istemiyorum sadece tazminat alıp bu işi bırakmak istiyorum. Rapor nasıl olmalı, özel bi göz doktoru yeterlimidir yoksa engelli raporu mu olması gerekli. Rapor hakkında daha detaylı bir bilgi verebilirmisiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Açıkçası bu tip raporun nasıl olması gerektiği konusunda hiçbir yerde bilgi yok. Yani, bu tamamen size ve sonunda iş mahkemesinin takdirine kalmıştır. Ama alabileceğiniz bir raporda, gözünüzdeki sorunla yaptığınız iş arasında sebep sonuç ilişkisi kurdurabilirseniz, olası bir mahkeme aşamasında bu sizin lehinize olacaktır. Ama öyle ya da böyle, mahkeme aşaması olursa nihai takdir hakimin olacaktır.

 5. ilhan demir diyor ki:

  Merhaba mustafa bey,

  Ben özel bir giyim firmasında personel olarak çalışmaktayım.Sol gözümde tansiyon ve hipermetrop hastaliklari bulunmakta.Calistigim isyerinde aydinlanma sspotlarla saglaniyor ve bu durum beni cok rahatsiz ediyor gozum yasariyor.gozden heyet raporu %65 raporum bulunmakta.isten cikmak istiyorum nasil bir dilekce yazmaliyim ve bu raporumu eklesem gecerli olurmu?Yardimci olabilirseniz sevinirim,iyi gunler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Bu tip sorulara genelde aynı cevabı veriyorum. Sağlık nedeniyle iş akdinin feshi, risk içerir. Yani sizin bu riski almanız ya da almamanız sizin takdirinizdedir. Çünkü işveren kıdem tazminatınızı ödemezse, durumu değerlendirecek olan nihai merci iş mahkemesi olacaktır. Bunun sonucunu ise benim peşinen bilmem mümkün olmaz.

 6. Seyma diyor ki:

  Slm mustafa bey 2 yildir bir magaza da calisiyorum alerjik bronsidim var surekli hastayim tozdan dolayi cikarsam tazminat alabilr miyim

  1. Ali diyor ki:

   Aynı problem bende de var tazminatı alabilir miyiz ve raporu aldığımız gun işi birakabilirmiyiz

 7. arife mamaşoglu diyor ki:

  Başımda bir bucuk santim kis var ari ve halsizlik uyusukluk var işimben ayrilmak źorundayim haklarimi almam icin napmaliyim 3 aydir ücretsiz izin kulaniyorum şu an calisiyorum hastalim yeni ortaya cikti
  Tesekur ederim cevaplarsiniz umarim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun için ihtarname çekerek işten ayrılmanız gerekir. Ancak tahminimce dava konusu olacak anlaşmazlığınızın sonunda nihai kararı verecek olan mahkeme olacaktır.

 8. yusuf diyor ki:

  Merhaba hocam.ben 3.5 yıla yakın bir kimya fabrikasında çalışmaktayım.. çalışma ortamı ve işi ağır gürültülü tozlu stresli ve sürekli hareket ve kosusturma isteyen bir mevkiideyim. Son 1 yılda bende OLUMSUZ yönde rahatsızlıklar çıkmaya başladı. Hem bedenen hemde psikolojik olarak rahatsız oluyorum. Bel ve eklem yerlerinde sürekli olarak ağrılar mevcut. Azda olsa Duyma kaybı olmaya başladı. Isyerim de sürekli bir hedef meselesi hırs meselesi yüzünden biz işçilere baskı yapmaktadır. Fazla çalışma yorgun ve uykusuz çalışma hakaretler ve terslemeler de mevcut. Aşırı derecede yıprandim ve büyük bir çöküntü icindeyim halsizlik yorgunluk kilo kaybı aşırı baş dönmesi dikkat bozukluğu dengesizlik ve asiri sinirlilik ellerde titreme vs. Gibi rahatsızlıklar meydana geldi. Doktora çıktım bunlardan dolayı sadece ilaç yazdı ama hala tekrarliyor.kisacasi tükenmişlik sendromu da diyebilirim bikaç gün içinde psikolojik tedavi alicam artik kafamda bitirmis durumdayim ve cok bunaldim ayni sekilde diger calisanlarda ayni goruste bel fitigi cogu calisna ve bende olmaktan cok korkuyorum ve cikmak kendimi isimi kurmak istiyorum bu doğrultuda bana doğan haklarımı nasıl alabilirim hocam nasıl bi yol almalıyım teşekkür ederim şimdiden

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz hususları ileride mahkeme aşaması olursa, ispatlamanız gerekecektir. İlla çıkacaksanız site genelindeki yazılara göz atabilirsiniz. İşverenin kanuna uygun olmayan bir uygulaması varsa, bunu gerekçe göstererek de işten ayrılabilirsiniz.

   1. yusuf diyor ki:

    2 gün önce istanbulda çevresi geniş ün kazanmış bir uzman psikiyatri doktoruna gittim durumu anlatım bana hem gece Vardiyası çalıştığım için hemde uyku bozukluğu ve psikolojik rahatsızlığım olduğu için iş yerinde çalışamazssin dedi bunu için rapor hazırlayabilir ve olan tazminatını alabilirsin dedi.. yalnız doktor devler kurumuna yada özel bir kuruma bağlı değil tamamem şahsına muasır bir klinik. Şimdi benim o rapor bu açıdan işyeri tarafından uygun görülür mü yoksa devlet hastanesi nden alınmış olup resmi bir rapor mu lazım. Hocam.

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu konuda net bir kural yok. Yani illa devlet hastanesinden alınması gerektiği ya da özel doktor raporunun kabul edilip edilemeyeceğiyle ilgili net bir bilgi bulunmamakta. Bu gerekçeyle işten ayrılacaksanız risk almanız gerekecek. Sonuçta dava aşaması söz konusu olursa, rapor vb. delilleri mahkeme değerlendirecektir. O nedenle size açık bir cevap vermem mümkün değil.

 9. A.kerim diyor ki:

  mrb mustafabey özel markette çalışıyorum işim çok yoğun ve çok ağır yükler kaldırıyorum hep ayak üstü çalışıyorum ve işimin zorlundan kaynaklanarak bel fıdığı oluşmuş doktor genel yaşamında değişiklik yapman lazım dedi oturup kalkmana bie dikkatli olman lazım dedi işin ayak üstü veya ağırsa işini deyiştirmen lazım dedi 55 gün kadar tedavim için kontrollu rapor verdı ve bu nedenle iş yerimden ayrılmak itiyorum tazminat ve kıdem tazminatı alabilirmiyim neyapmam lazım teşekürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz hususlar haklı nedenle çıkış gerekçesi olabilir. Ama burada risk almanız gerekecek. Bu gerekçeyle ayrıldığınızda işvereniniz kıdem tazminatınızı ödemezse, sağlık gerekçenizi nihai olarak değerlendirecek olan İş Mahkemesidir.

 10. Barış diyor ki:

  İyi günler
  3. Senedir firmadayım
  Böbrek hastalığımdan dolayı raporlu engelliyim
  Ancak ben böbrek agrılarım çoğaldı
  Daha çok acı çekiyorum
  Bunum kanunu nasıldır bilmiyorum
  İştem. Çıkmak istiyorum
  Birde ayrılmak için ne yapmalıyım
  İstifa etmek istiyipte çıkmak istemiyorum
  Tşkler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşiniz ile hastalığınız arasında bir ilişkinin sağlık raporuyla tespit edilmesi gerekir. Buna rağmen işvereniniz ödeme yapmazsa da, dava açmanız durumunda bu konuda takdir mercii İş Mahkemesi olacaktır.

 11. Volkan diyor ki:

  Selamun aleykum hocam cnc işinde çalisiyorum.boryağ diye kimyasal bi madde var sivi.göbek bölgemde sari lekeler var.gün geçtikçe omuzlarima kadar vuruyor.sağlik raporu alabilirsem kidem tazminatimi alabilirmiyim.saygilar

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sağlık raporunun içeriğine bağlıdır. Raporda, yaptığınız iş ile hastalığınız arasında bir bağlantı kurulması gerekir. Ya da Alo 170’e şikayette bulunarak işyerinde İş Müfettişi incelemesi de talep edebilirsiniz.

 12. Elif diyor ki:

  Merhaba mustafa bey
  Kargo sirketinde temsilci olarak calisoyorum 9 yil oldu isimiz yorucu oldugu icin isten ayrilmayi dusunuyorum işimin yoruculugunu ve yorgunlugunu ileti surerek isyen ayrilirsam kidem tazminati alabilirmiyim ve ihbar suresine uymazsam ve ala bilirsem
  Nasil bir dilekce yazmalıyım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ne yazık ki böyle bir gerekçeyle kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak işyerindeki kanunsuz uygulamalar nedeniyle yoruluyorsanız, varsa bu uygulamaları gerekçe göstererek işten ayrılabilirsiniz. Ayrıca ihbar süresine uymazsanız, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 13. Elif diyor ki:

  Yada bildirim suresine uyarsam kidem ve ihbar tazminati alabilirmiyim

 14. Elif diyor ki:

  Merhaba mustafa bey
  Bir kargo sirketin de 9 yil 6 aydir calisiyorum isten ayrilmayi dusunuyorum bildirim suresine uymadan kidem tazminatini alabilirmiyim ve issizlik odenegi alabilir miyim
  Teşekkürler

 15. Çigdem diyor ki:

  Merhaba mustafa bey
  Bir kargo sirketinde 9 yildir calisiyorum mayis ayinda beyin ameliyati gecirdim bu ayda tumor tamamen temizlenmesigigi için ışın tedavisi gordum işim yoducu oldugu icin isten ayrilmak istiyorum bildirim suresine uymadan ayrilirsam kidem ve ihbar tazminati alabilirmiyim9

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sağlık nedeniyle ayrılırsanız bildirim sürelerine uymanız gerekmez. Kıdem tazminatı alabilirsiniz ancak ihbar tazminatı alamazsınız. Yine de sağlık sebebinin takdiri önce işyerinize, anlaşamazsınız ve dava açarsanız mahkemeye ait olacaktır.

 16. İlker diyor ki:

  Slm Mustafa bey işyerinde çalışma koşulları yuUnden boynum sürekli tutuluyor kemikte düzelme var isten ayrılırken tazminat alma hakkım nasıl olur

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Yazıda da belirttiğim gibi, bir sağlık raporu alabilirseniz olabilir. Ancak işvereniniz ödeme kabul etmezse ve dava açarsanız, nihai kararı verecek olan merci mahkeme olacaktır.

 17. selin diyor ki:

  merhabalar mustafa bey benim işim özel bir diş kliniğinde asistan olarak çalışıyorum 6 senedir çalışmaktayım son zamanlar baş dönmesi vertigo rahatsızlığım çıktı ve ayakta bile zor duruyorum bundan 3 kere rapor aldım ve bu aradada 3 tane patronum var birinin üzerindeyken sağlıktanmı yada neyden bilemiyorum öbür oratğının üzerine geçtim çalışan olarak 2 ay oldu bazı kağıtlar imzaladım şimdi bu sağlık proplemlerim tekrarlıyor işten ayrılmak istiyorum bu yüzden kidem tazminatımı alabilirmiyim nasıl işten ayrılmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bir sağlık kuurluşundan alacağınız ve çalışma koşullarınızın hastalığınızı artırdığına dair bir rapor ile işten ayrılıp tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ancak işvereniniz ödeme yapmazsa, bu durumun takdiri nihai olarak iş mahkemesine ait olacaktır.

 18. MUTLU KARA diyor ki:

  MERHABA MUSTAFA BEY.BENİM ABLAM BİR TURİSTİK OTELDE KAT TEMİZLİK GÖREVLİSİ OLARAK ÇALIŞIYOR.YAKLAŞIK 12 SENEDEN BERİ.GEÇEN AY TAM 5 KEZ VÜCUDU ALERJİK REAKSİYON GÖSTERDİ.DOKTORLAR ALERJİ TESTİ YAPTIRIN DEDİ.BİZDE ANTALYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE YAPTIRIYORUZ.İLK TESTE ODA TOZUNA ALERJİSİ ÇIKTI.ÇALIŞTIĞI ORTAM ODA TEMİZLİĞİ OLDUĞU İÇİN GÜN BOYU ELEKTRİK SÜPÜRGESİ ÇARŞAF YATAK YASTIK FALAN OLUYOR.BİZ ALERJİ UZMADI HEKİMDEN RPOR ALSAK TAZMİNAT ALARAK İŞTEN AYRILABİLİRMİYİZ?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz durum benim kanaatime göre, çok açık bir şekilde haklı bir fesih gerekçesidir. Ancak işveren kıdem tazminatını ödemezse açılacak olan davada takdir nihayetinde mahkemenin olacaktır.

 19. nazan diyor ki:

  Mustafa bey ben 4 aydır damar tıkanıklığı ve içerde emekliden tedavi görüyorum t edavim 4 ay daha uzuycani söyledi doktorum işyerinde uzun süreli rapor almam sıkıntı olurumu almam gerekir tsk ederim

 20. Şilan diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey çalıştıgım iş özel sektör 3 yıldır çalışmaktayım ayakta ve tekstil üzerine satış danışmanıyım bacaklarımda ödem ve varis oluştugu agrısından duramıyorum aynı zamanda aleejimde var toza yüne karşı fakat çok yoruldum sürekli ayakta olmakdan bacak agrısı şikayetim beni yordu bunun için varis saglık raporu alıp tazminatımı alabilirmiyim? ve saglık raporum onaylanırsa farklı bi sektörde oturarak çalışabilirmiyim diger işime yansırmı yardımlarınız için çok teşekkürler.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Raporunuzda yaptığınız iş tanımlanır ve bu işin sağlık sorunlarınızı artırdığı ya da tetiklediği açık bir şekilde belirtilirse buna dayanarak işten ayrılabilirsiniz. Elbette farklı bir sektörde çalışmaya devam edebilirsiniz.

 21. Engin diyor ki:

  Abi kasik fitigi belirtilri var bu arada

 22. Engin diyor ki:

  Abi ben bi ise basladim patron 1 ay calisman gerekiyor yoksa seni hakem heyetine veririm tazminat odemek zorunda kalirsin diye tehdit etti,surekli yurumem gerekiyor merdiven cikmam gerekiyor fitik belirtileri var hastaneye gidip fitik olduguma dair belge goturup is yerine versem isten ayrilabilir miyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz çalışma ihbar süreleri ise, kanunen böyle bir yükümlülük vardır. Ama yaptığınız işin sağlık sorunlarınızı artırdığını ya da tetiklediğini kanıtlayabilecek durumdaysanız, işten hemen ayrılabilirsiniz. Ama bir mahkeme aşaması olursa, takdir hakimlerin olacaktır.

 23. Bekir diyor ki:

  Merhaba sigorta baslangıcım 2002 pirim gun sayım 4700 kıdem tazminatı alabilirmiyim 1996 yılında meslek lisesinde staj gormustum sigorta baslangıcina sayılırmı tsk.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Staj sigortası sayılmadığı için şu anda alamazsınız. 25 yıl ve 4500 güne tabisiniz.

 24. MESUT KAYA diyor ki:

  Mustafa bey merhaba. 01.10.2016 tarihinden bu yana mağaza sektöründe çalışmaktayım. İşim gereği sürekle mal atıyor, ağır koliler kaldırıyor ve bazen saatlerce ayakta durmak zorunda kalıyorum. Şu anda belimde 4 tane bel fıtığı, omurilikte diskte çatlak, her iki dizimde menüsküs yırtığı ve ödem mevcut. Tüm bu saydığım rahatsızlıklarımız kaynağı ağır kaldırmak olarak söylendi. Doktordan bununla ilgili ağır iş yapamaz raporu alabilir miyim bilmiyorum. Aldığım ve iş yerime bu raporu sunduğum taktirde ihbar ve kıdem tazminatlarımı alabilir miyim?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Raporunuzda belirtilen hususların işinizle direkt olarak ilgili olması gerekir. Her hangi bir sorun yaşamanız durumunda, mahkeme aşamasında bu raporun çok önemli olduğunu unutmayın. Kararınızı buna göre vermelisiniz.

 25. Yusuf diyor ki:

  Mustafa bey ben 2013 kasım ayında askere gittim asker dönuşu işe alınmadım. Başbakan gecenlerde askere giden ve işe alınmayanlar için onlarıda kadroya alınacagını söyledi size zahmet beni bu konu da bilgilendirirmisiniz. Her hangi bi yere dilekçe vermem gerekirmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşçi olarak çalışıyorsanız, böyle bir sorunluluk olmadığını söylemeliyim. Ama askerlik dönüşü işe alınmayan işçinin bazı hakları vardır. Bu yazıdan bilgi alabilirsiniz.

 26. Burhan oğuz şahin diyor ki:

  Mustafa bey çok soru sorduk kusura bakmayın çok önemli bir husus vardı son olarak atladığım bu sağlık sebebiyle fesih işverene sunduğumda dilekçemde o gün benim işi bırakmammı gerekiyor yoksa işveren kabul etmedi mesela işime devam edebilirim değilmi üstelemek istemesem bide bunula ilgili yardımcı olursanız sevinirim çok teşükürler şimdiden…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Elbette, işvereniniz kabul etmezse ve izin verirse devam edebilirsiniz.

   1. Burhan oğuz şahin diyor ki:

    İlginizden dolayı çok teşekkür ederim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim.

 27. Yasin diyor ki:

  Mustafa bey iyi günler.
  Bende 7 ay önce iş kazası geçirdim.Sol kolum ve sol ayağım kırıldı ayağımda platin mevcut.
  İşim gereği merdivende ve yüksekte çalışmam gereken durumlar oluyor ve servis ekibi oldugum için sanayi tipi yerlerde yani tehlikeli iş alanlarında çalışma durumum var
  Bu sebeplerden dolayı doktor raporu alıp iş kazası ve sonrasında gerek piskolıjik gerekse bedensel olarak aynı işi yapmamın benim açımdan sorun oluşturacağını bildirip çıkışımı istiyeceğim.
  Kidem tazminatı alma hakkım var.Burda doktor raporu örneği gerekli çoğu doktor bilmiyor raporun içeriğine ne yazılacağını.Kıdem tazminatımın haricinde yasak olarak almam gereken haklarım varmıdır? Çıkış esnasında İ.k larına söylemem gereken??

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Kıdem tazminatı dışında varsa kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretlerinizi talep edebilirisiniz. Geçmiş olsun.

   1. Seyma diyor ki:

    Slm mustafa bey alerjik bronsitim var toza karşı surekli hasta oluyorum calistigim is magaza toz iki yil oldu bunun icin tazminat alabilir miyim

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Bu tip soruların ne yazık ki kesin bir cevabı yok. Alacağınız bir sağlık raporu lehinize olsa da, işveren kabul etmezse son sözü söyleyecek olan mahkemedir. O nedenle bu tip bir durumda, risk almaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 28. Burhan oğuz şahin diyor ki:

  Mustafa bey teşekkürler yanlız şimdi ben nasıl bir dilekçe yazablirim bi örneği varmı ilk yazdığım dilekçeyle beraber sağlık raporu isterler ama değilmi siz ikinçide ihtarnemeyle beraber demişşsiniz ya bide mustafa bey heyet raporumu olması şarttır yani benim sorunum olan ilgili konu gögüs hastlkları bölümü tek doktor devlet hastaensi yeterli olurmu ilgilendiniz için teşekkürler bi tek bunlarıda cevaplandırabilirseniz müsait olduğunuzda çok sevinirim…

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Heyet ya da tek hekim raporu gerekip gerekmediği konusunda bilgim yok. Bu size kalmış. Dilekçenizde rahatsızlığınızdan bahsedin, sağlık raporunu ekleyin ve öyle verin. Olmazsa bu kez ihtarname ekinde raporun örneğini yine gönderirsiniz. Geçmiş olsun.

   1. Burhan oğuz şahin diyor ki:

    Teşekür ediyorum ilginiz için..

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Rica ederim.

 29. Burhan oğuz şahin diyor ki:

  MERHABA Muatafa bey öncelikle böyle bir çalışma yaptığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için şahsım adına size teşekkür ederim bikaç sorum olacak benim için önemli 1(sorum) .. Kurumsal bir tekstil firmasını satış danışmanı olarak 01.03.2014 tarihinden itibaren çalışmaktayım şöyle bir sorunla karşılaştım 1. ayda ocakda nefes darlığı şikayetiyle doktora başvurdum akut bronşit tanımlamadı ama mesleğimi sordu tekstil olduğunu deyince bu çalışma ortamına bağlı toz bronşları tıkayarak astıma yol açtığını ventolin astım ilaçı verdi yani sizi yazısınızda belirttiğiniz şu bölüm ( Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.) kanun 24 maddesindeki sağlık sebebiyle fesih edebilirmiyim illa dava açmak gerekmiyor değilmi ilk önce işverene yazılı ve raporla başvurmam yeterlimi işverende uygun görüp tazminatımı verebilir çünkü artık tıkanıyorum aşırı tozlu bir ortamdayım astıma yol açıyor 2.(sorum) bazı söylentiler var sağlık sebebiyle fesih hakkında doğruluk payı nedir mustafa bey yani sgk çıkış kodu 24 sağlık sebebiyle fesih çıkış sağlık nediyle fesih sgk daki bildirimi bu durum kariyerimle ilgili başka bi özel sektörde beni etkilermi veya kamuda devlette memurlukta girmeye engel teşkil edermi eğer cevaplayabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşkkürler….

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Merhaba. Yazımı doğru anlamışsınız. Öncelikle işvereninize başvurmalısınız. İşvereniniz kıdem tazminatınızı ödeyebilir. Olumsuz cevap alırsanız ihtarname ve ekinde sağlık raporu göndererek haklarınızı talep etmeli ve yine ödenmezse dava açmalısınız. Bu durumun kamuda ya da özelde etkisi olması için, yapacağınız işin sağlığınıza uygun olmaması gerekir. Aksi takdirde zaten bir etkisi olmayacaktır. Geçmiş olsun.

BİR YORUM YAZ
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
işçi facebook twitter
Facebook’ta devlet büyüğüne hakaret eden işçi işten çıkarılabilir mi?

Facebook ve Twitter başta olma üzere birçok sosyal medya sitesinde insanlar paylaşımlar yapmakta ve bu paylaşımlarında duygusal durumlarından siyasi meselelere...

Kapat