Reklam

İşçinin sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılması

Sağlık nedeniyle işten ayrılma

Sağlık sorunu yaşayan bir işçi için birden çok ihtimal söz konusu olabilir. İşçi birkaç gün rapor alarak istirahat edebilir, her şeye rağmen çalışmaya devam edebilir, uzun vadeli bir rapor alabilir ya da işçi bu sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak isteyebilir. Bu yazımızın konusu, sağlık sorunu yaşayan işçinin bu nedenle işten ayrılması hakkında olacaktır.

Hastalık geçiren ya da sağlık problemi olan işçi

Yukarıda da belirttiğim üzere işçinin birkaç günlük ya da buna benzer kısa süreli rahatsızlıklar yaşaması sık rastlanan bir durumdur. Böyle bir durumda işçi bazen sağlık raporu alarak bazen de işvereninin bilgisi dahilinde dinlenerek sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bu yazının konusu, işçinin uzun vadeli devam eden, işini yapmasını engelleyen bir hastalığının bulunması ya da işçinin çalışmaya devam etmesi halinde sağlık probleminin ilerlemesinin muhtemel olması halinde ne yapılabileceği ile ilgilidir. Ayrıca, sık sık rapor alan işçinin işveren tarafından işten çıkarılması konusunda şu yazıma da göz atabilirsiniz.

Hasta olan işçi kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilir mi?

Sağlık sorunları, işçinin kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceği hallerden birisidir. Ancak her tür sağlık probleminin işçiye bu hakkı vereceğini söyleyemeyiz. Bu noktada elbette ki işverenin de sınırsız bir takdir hakkı yoktur. O halde bunun kriterleri nelerdir? İşçinin, yaşadığı sağlık problemi nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumunda; rahatsızlığının İş Kanununun 24üncü maddesinin 1inci fıkrasında yazılı şu iki durumdan birine uyması gerekmektedir.

İşçinin yaptığı işin, işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlike oluşturması

İşçinin sık sık rahatsızlanması ya da dönemler itibariyle hastalıklar yaşaması nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi için ilk şart; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturması durumudur.

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması

Bu durumu ikiye ayırmakta fayda görüyorum. Burada kastedilen işveren işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işverendir. Yani eğer işçinin işverenine doğrudan bir yakınlaşması yoksa ya da onunla sürekli ve yakından görüşmüyorsa, bu işverenin hastalığı nedeniyle işten ayrılmak mümkün değildir.

İkincisi ise işyerinde çalışan başka bir işçinin hastalanması halidir. Hem işverenin hem de işçinin hastalanması hallerinde; bu hastalığın ya bulaşıcı bir hastalık olması gerekir ya da işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalık olması gerekir.

Sağlık raporu alınmalı

sağlık nedeniyle kıdem tazminatı

İşverenin ya da başka bir işçinin bulaşıcı hastalığı nedeniyle işten ayrılma durumunda elbette bir sağlık raporuna ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar işçinin iradesi dışında ve ondan bağımsız gerçekleşen hastalıklar olup üçüncü şahısların hastalıkları için işçinin rapor alması beklenemez.

Ancak kendi hastalığı nedeniyle çalışamayacağını iddia eden işçinin, işten ayrıldıktan sonra mağduriyet yaşamaması için, bu durumu bir sağlık raporuyla belgelendirmesinde fayda vardır. Neticede, sadece işçisinin beyanıyla işverenin ona kıdem tazminatını ödemesini beklemek çok da mümkün olmayacaktır. Alınacak sağlık raporunda; işçinin yapmakta olduğu işin, niteliği itibariyle, işçinin sağlığı için ya da yaşamı için tehlike oluşturduğuna dair bir ibarenin bulunması gerekecektir.

İşçinin sağlık sorunlarına ilişkin örnekler

Durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek vermek isterim. Birinci örneğimizde işçinin bel fıtığı olduğunu ve işyerindeki görevinin de sürekli eğilip kalkmayı ya da malzeme kaldırmayı gerektiren bir iş olduğunu varsayalım. Bu işçinin, fiilen yapmakta olduğu işin, sağlığı için tehlike oluşturduğuna dair bir rapor alması muhtemeldir ve böyle bir rapor alması halinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmesi gerekir.

Aynı işçinin masa başında muhasebe işi yaptığını varsayalım. Bu durumda bu işçinin yaptığı işin, sağlığı için tehlike oluşturduğunu söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Ancak yine de, burada son sözün doktorlarda olduğunu düşünüyorum. İşçinin yaptığı işin sağlığı için tehlike oluşturduğunu söyleyen bir sağlık raporunu doğru kabul etmekte fayda vardır.

Sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin ihbar tazminatı

Yukarıda belirttiğim şartlarda, sağlık nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alma hakkı vardır. Ancak böyle bir durumda işçi, ihbar tazminatı alma hakkını kaybedecektir.

SONUÇ

İşçiye göre ne kadar ağır ve önemli olursa olsun; her sağlık problemi, işçiye kıdem tazminatını alarak işten ayrılma imkanı vermez. Burada temel kriter; işçinin fiilen yaptığı işin, onun sağlığı ya da yaşamı için tehlike oluşturmasıdır.

Böyle bir durumun sağlık raporuyla belgelenmesi halinde, işçinin kıdem tazminatının ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna rağmen sağlık raporu alan bir işçinin; işvereninin kıdem tazminatını ödememesi halinde ve işçinin bunu dava konusu yapması durumunda, yaptığı işin sağlığına olumsuz etkisini mahkemede yine de kanıtlaması gerekeceğini de unutmaması gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,67 / 5)
 1. İbrahim semerci diyor ki:

  Hocam ben sle ve venoz yetmezligim var raporum 68 agir ve tehlijeli islerde calisamaz ve yorucu islerde calisamaz yaziyor ben markette sorumlu olarak calisiyorum ve depodan gelen paletli urunleri cekerken ve atarken sikinti yasiyorum ve simdi doktorum durum bildirir raporu olarak ayskta calisamaz rapor verecek bu durumda isten tazminatimi alip ayrilabilirmiyim saygilarimla

 2. İbrahim semerci diyor ki:

  İyi geceler hocam ben 2010bir markette ise basladim venoz yetmezliginden sag ayaktan amaliyat oldum ve sistemik lupus erimatus fokal sigmante gilomerul sikleroz hastasiyim 2012 de emekli oldum tazminatimi aldim ve suan ayakta durmaktan dayanamayacaj kadar agrilarim var ve doktor bana durum bildirir raporu verecek ayakta cslisamaz hocam tazminatimi alabilirmiyim ibrahim semerci saygilarimla

 3. İbrahim semerci diyor ki:

  Hocam ben Sistemik lupus erimatus fokal sigmantel ve venoz yetmezligim var 2010 petforan venoz sag bacak ve ickismindan yara vardi kapak bozuklugundan simdi ise yine ayni isyerinde calisiyorum sol ayagimda venoz yetmezligi olmaya basladi doktorum sana sonuca gore durum bildirir ayakta calisamaz raporu verecek ben suan calisiyom yarin sonuclar cikacak ben nasil bir yol izlemeliyim ibrahim semerci saygilarimla hocam benimyuzde 68 raporum var emekli engelli calisanim ve suan ayaklarim anlatamayacagim kadar agiriyo saygilarimla hocam

 4. Zeyda tunali diyor ki:

  Merhabalar ablam izmirde yaşıyor .is yerinde izmirde işçi sifatin da çalışıyordu. Ancak eşi ile yaşadığı problem den ötürü Denizli ye akrabaların yanına gitmek durumunda kaldı. Boşanma davası açıldı.rahatsızlığı sebebiyle denizli de bir sağlık ocağında rapor alındı. Ve sgk başvurarak kıdem tazminatı talep de bulunuldu. SGK bunu onaylayarak is yerine noter li ihtarname yolladi. Fakat is yeri sağlık ocağında alınan raporun geçerli olmadığını avukat aracılığıyla ile noter tastikli olarak ablamin denizli de yasadigi eve yolladi.bu alınan sağlık raporları geçerli olmuyor mu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Alınan rapor ne ile ilgili? Bu önemlidir. Ayrıca işveren bu raporu kabul etmezse, dava açarak hakkınızı talep etmeniz gerekir. Bu durumda da zaten mahkeme raporu değerlendirecek ve ona göre bir karar verecektir.

 5. muharrem diyor ki:

  Arkadasim 5 yildir calistigi yerden hastalik sebebiylen isten ayrilmak zorunda kaldi hekim onayli raporuylan issizlik maasini hakkediyomu bunu ogrenebilirmiyim lutfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önemli olan, işverenin çıkışı SGK’yan hangi kodla bildirdiğidir.

   1. muharrem diyor ki:

    Tazminat hakkediyomu

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Önemli olan raporun içeriğidir. İşveren ödemezse, raporun geçerliliğine dava açıldığında iş mahkemesi karar verir. Tazminat da mahkeme kararına göre ödenir veya ödenmez. Şu an için net bir şey söylemem mümkün olmaz.

 6. Deniz diyor ki:

  Merhabalar 4 yıldır özel sektörde çalışmaktayım 3 ay önce bebeğim oldu ama bebeğim ayaklarından problemli doğdu şuan tedavi sürecinde ama bakıma ihtiyacı olduğu için işten ayrıkmak zorunda kaldım dilekceme bebeğimin rahatsızlığı nedeniyle ayrıldıgımı belirttim bu durumda ben işsizlik maaşı alabilir miyim ? Hastane bebeğim için refakatçı raporu bile verebiliyor ???

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Önemli olan işvereninizin sizi hangi kod ile SGK’ya bildirdiğidir. Ama normal şartlar altında bu ayrılış gerekçesi, işsizlik maaşı almanıza olanak vermemektedir.

 7. zehra diyor ki:

  Merhabalar mustafa bey ; benim yaklasik 5 senedir astim rahatsizligim var.Otomotif sektöründe calisiyorum.is yerim oldukça plastik ve kauçuk kokuyor.birde sürekli merdiven kullaniyorum nefesin daraliyo.tozlu ortam.bunun için 4 senedir calismakta olduğum yerden ayrilmak zorundayim.ama haklarimi da almak istiyorum.bunu nasil yapabilirim.sağlık probleminden dolayi isten ayrilcagima dair istifa yazmak yeterlimi

 8. Selma diyor ki:

  Merhaba, ben bir kozmetik magazasinda calisiyorum 4yildir ve ise basladiktan 1yil sonra bel fitigi olusmaya basladi surekli ayakta durmamiz, agir koliler acmamiz ve devamli devamli egilip kalkmamizdan dolayi surekli belim agriyor.kidem tazminatimi alip cikmak istiyorum ve rapor alsam alabilir miyim?

 9. sefa diyor ki:

  merhabalar 6 senedir özel şirkette fabrikada calışmaktayım benim skıntım saglık problemim akicegerden 2 sefer operasyn gecirdim 3ncüde acık ameliyat oldum fabrıkada toz cok miktarda ben bu yüzden işten ayrılmak istiyorum tazminat alablirmym tesskrler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sağlık raporunuzda; işyeri ortamının hastalığınıza etkisine dair bir ibare yazdırabilirseniz kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 10. mustafa köse diyor ki:

  Merhabalar.5 senedir mimarlik ofisinde calısmaktayım şuan cıkmak istediğimi soyledim ihbar suremi bekliyorum muhasebe tazminat alamayacagımı söyluyor bende bunin üzerine sigorta giriş bildirgemde bekci olarak giris yapılmıs ama ben bu is yerinde söförlük,ofisboy,ve çaycı olarak çalıştim bu durumda kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bahsettiğiniz gerekçelerle tazminat almanız çok zor. Fiilen yıllarca bu işi yaptığınız için, yapmayı kabul etmiş sayılırsınız.

 11. Yunus segmen diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey 5 yildir bir markette calisiyorum ve surekli urunleri yerlerine yerlestirmek icin egilip kalkiyorum yogun bir calisma oldugu icin sabahlari uyandiktan sonra kilitleniyorum gun icersinde surekli belim agriyo isten tazminatli olarak ayrilmak istiyorum normal bi doktor raporu yeterlimi yoksa heyet raporumu almam gerekiyo tazminatli cikis icin

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Hangi tür bir rapor alırsanız alın, işveren kabul etmezse dava açmanız gerekecektir. Bu durumda da mahkeme durumu değerlendirecektir. Yine de işten illa ayrılmak istiyorsanız, tavsiyem tabi ki heyet raporu alınması yönündedir.

 12. Ali diyor ki:

  Taşeron işçiyim hastalandım doktorum bana 10 gün istirahat önerdi
  İşveren beni aradı raporunu iptal ettik gelmezsen tutanak tutarız dedi kendimi bu ülkede yabancı gördüm ve yanliz hissettim iptal eden kişiler kadar adalet ortaya çıkmalı hemen

 13. irfan diyor ki:

  merhabalar mustafa bey şuan halen çalışmakta oldugum şirkette iş icabı taşımakta oldugum agır malzemeler oluyor geçen sene sol tarafımdan kasık fıtıgı ameliyatı oldum ve bu senede sag tarafımdada kasık fıtıgı belirdi doktor yine ameliyat dedi ikinci ameliyatımı olucam bu nedenle işten ayrılmak istesem tazminatımı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Olabilir ama risk almanız gerekir. İşveren tazminatınızı ödemezse, her şey mahkemenin takdirine bağlı olacaktır.

 14. zeynep diyor ki:

  merhaba,
  babam 2.5 yıldır bir şirkette çalışıyor. emekli kendisi. 3 hafta önce akcigerinde kitle olduğu anlaşıldı. isveren ile görüşmesinde gel tazminatli çıkışını verelim diye babamı çağırdılar. bizde bu süreçte rapor almadık. geçmişe dair rapor izliyor muyuz doktorumuza soracağız. babam is yerine gittiğinde kendi israfa etmiş gibi kağıt yazdırıp tazminatını da vermeden işten çıkarmışlar. bizde işveren yalan söylediği dava etmek istiyoruz. sonuç olarak mahkeme kimi haklı görür? yardimllariniz için şimdiden tesekkur ederiz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Böyle bir durumda ne desem, bir tahminde öteye geçmez. Dava açmanız ve mahkemenin bir kanaate varması gerekir. İstifa mektubunun, iradenizi yansıtmadığını iddia edebilir vem haklarınızı talep edebilirsiniz.

 15. Hatice ebru diyor ki:

  Mrh Mustafa bey 2 senedir soğuk meze fabrikasında çalışıyorum 5 aylık hamile yim fakat bebeğim in ters durduğunu söyledi doktor zorunlu olmadıkça çalışmamalısin dedi agrilarim oluyor çünkü. Bu sorulardan dolayı rapor çıkarıp tazminat alabilme imkanı var mi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bundan dolayı rapor alıp çıkamazsınız. Ama bu durumdan dolayı rapor alarak işe gitmeyebilirsiniz.

 16. Ibrahim citlik diyor ki:

  Mustafa bey merhabalar, 6 senedir özel sektörde bankada calisiyorum. Saglik problemleri yasiyorum şeker hastasiyim. Is benim sagligimi etkiliyor. Bankada özel fonda sigortaliyim. Ozel hastanekerde geciyor sigortam. 5 senedir medikalpark’ ta takiplerim yspiliyor. Doktorum bana rapor verebilir, eger talep edersem. Cunku kendiside isimin hastaligimi etkiledigini biliyor. Özel hastaneden alacagim rapor sorun olur mu is sozlesmesinin feshi icin? Tazminatimi alip isi btakmak istiyorum artik

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Özel hastaneden de rapor alınabilir. Ama işveren kıdem tazminatınızı ödemezse, dava aşamasında bunun takdirini mahkeme yapacaktır. Gerekirse dava sırasında bir rapor daha istenebilmektedir.

 17. Fatih diyor ki:

  Merhaba bir isyerinde 6 senedir depoda çalışıyorum. 3 yıl önce tip1 şeker hastası tanısı koyuldu işyerinde dikkat edemediğim için fazla yorulduğumdan ani şeker dúşmeleri yaşıyorum. Buda bana zarar vermeye başladı sağlımdan dolayı işimi değistirmek istiyorum. Nasıl bir rapor almam gerekiyor , raporda ne yazması gerekiyor ve kıdem tazminatı alabilir miyim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Fatih bey geçmiş olsun. Raporda yazması gereken hususlarla ilgili bilgileri yazıdan alabileceğinizi düşünüyorum. İşvereniniz bu raporu kabul etmezse dava açmanız gerekecek.

 18. Cihat kafa diyor ki:

  Silahlı güvenlik görevlisinin yaşadığım ve hala görmekte olduğum bir tedavi nedeniyle yaka kartım iptal edilecek işten Ayrılmam durumunda kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda net bir şey söylemem mümkün olmaz. Kıdem tazminatınız ödenmezse dava açarak sonuç alabilirsiniz.

 19. Zeynep kurutcu diyor ki:

  Merhaba
  Suan çagri merkezinde calisiyorum 8 aydir sesinle ilgili sekiz ay icersinde kisilma oldu ve bir kac kez farnjit dednildi enson doktora gittigimde ses tellerimde nidul olustugunu ve bu isi devam ettiremeyecigimi soyledi ozrl hastaneye gittigimicin ordan alinacak bir raporla beraber tazminatimi alip cikabilirmiyim ve issizlik maas hakkim dogarmi

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir raporun sizin için haklı gerekçe olduğuna inanıyorum. Ama işvereniniz kabul etmezse dava açtığınızda, iş mahkemesi nihai karar verecektir. Özel hastane raporu olmasında bir sakınca olmadığı kanaatindeyim.

 20. pınar diyor ki:

  merhabalar. Ben 4 yıl önce bir çağrı merkezinde çalışıyordum yaklaşık 1buçuk yıl çalıştım sonrasında işten ayrıldım. 1-2 aydır kulağımla ilgili sorun yaşadığımdan doktora gittim işitme sorunu yaşayabileceğime dair bilgi verdi ama daha detaylı kontrol sağlayacağız tabiki. yalnız benim bu sorunumum zamanında çalıştığım çağrı merkezinden kaynaklı olabileceğini söyledi şayet sorun çıkarsa dava açabilir miyim ? ayrıca çalışma belgesi istemem ragmen 4 yıl oldu hala çalışma belgemi göndermediler bende onlara yollanmadığı taktırde onun içinde dava açacağımı beyan ettim sizce bir işlem sağlayabilirmiyim ? şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Çalışma belgesi verilmediği için dava açmanızın bir anlamı olmaz. Diğer konu ise tamamen mahkemenin ve hakimin takdirinde olacaktır. Bu konuyu bir avukatla görüşmenizde fayda var; çünkü özel bir uzmanlık gerektirmektedir.

 21. Murat diyor ki:

  İs kazası sonu sag elimin isaret orta yüzük parmağımı kaybettim şu an istiratliyim istiratim bittiğinde tazminatımı talep ederek işten ayrılabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İş kazasında kusurunuz yoksa olabilir. Ama sizin de kusurunuz varsa iyi araştırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

 22. ömer yaman diyor ki:

  mrb mustafa bey ben 8aydan beri …. matbada calısıyorum ve iş yerınde rahatsızlandım ve gögüs hastalıkların asevk ettıler benı orda benı muane ettıler ve ak cıgerlerde sıkıntı cıktı işyerının doktoru bana dedı tozda calısamaz raporu al dedı ve rapor aldım bnde ve o raporu iş yerıne verdım rahatsızlıgım sılıkozız cıktı toza maruz kalma yanı ve işyerım benı işten cıkartıyor şimdi tazmınat da vermıyor bende cıkısımı vermedım ve işkurdan işsiszlık parasıda alamıyorum ne yapmalıyım bu konuda

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Öncelikle geçmiş olsun, çok üzüldüm. İşvereninizin yaklaşımı bu yöndeyse dava açmaktan başka yapabilecek bir şey yoktur. Davanızı açın, haklarınızı talep edin. Davayı kazanırsanız İşkura mahkeme kararını götürerek işsizlik maaşını da geriye dönük alabilirsiniz. Size tavsiyem, bir avukatla görüşmenizdir.

 23. mustafa güçlü diyor ki:

  merhaba mustafa bey .ben 3 yıldır toki toplu konutlarda sitede çalışyorum 1 ay önce işten çıkarıldım çıkarmam sebebi bizim işyerine sağlık iş gövenliği dokturlar geldi ve bizi tek tek muayane ettiler benim kanda pıhtılaşma düşükmüş ve raporumu verdiler dediler siz bu iş yerinde tehlikeli işten çalışamazsınız benim yaptığım işlerde apartman temizliği yada bahçe bakımı bu yüzden ışten çıkarmamı istediler dediler kendi çıkışını ver bizde senin tazminatını verelim .eğer kendi isteğimle işten ayrılmassam tazminat hakkımı kaybedecekmişim ..ve dediler biz bu raporu işleme koyarsak hiç bir hak talep edemesin bende mecburen kabul ettim ve işten ayrıldım şimdi 4 çocuğumla evde boş oturuyorum çok perişanım bu kunuda ne yapmam gerekir yada gene eski işime nasıl dönebilirim yada mahkemeye versem negibi hakkım olur..şimdiden teşekür ederim veteceğin cevabı şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Keşke istifa mektubu yazmasaydınız. Çünkü istifa eden bir işçi kıdem ve ihbar tazminatlarını kaybettiği gibi işe iade davası da açamaz. Yine de olaylar söylediğiniz gibi olmuşsa dava açmanız ve mahkemeyi bu konuda ikna etmeniz gerekir. Başka bir yolu olduğunu sanmıyorum.

 24. Ahmet Koçyiğit diyor ki:

  Orman urunlerı ureten bır yerde calısıyorum ve calıstıgım yerde farklı kımyasal kokusu kımyasal tozu ve toz var yuzlerımde sureklı alerjı cıkıyor ve bu durum aureklı tekrar edıyor bu durumd tazmınatımı almk ıcın ne yapmalıyım

 25. murat dogdu diyor ki:

  merhaba ben kurumsal bir firmanın restoran bölümünde mutfak da aşçı olarak çalışıyorum ve sürekli ayakta olmak dan belimde ve ayaklarımda çok ağır ağrılar başladı ve varis ilerledi bacaklarım da doktor ameliyat olmamı istedi ama çözüm değilmiş bu sebep den işten ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim 6 yıldır çalışıyorum

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Murat bey, daha önceki cevaplarımdan da göreceğiniz üzere bu durumda risk almanız gerekir. Alacaklarınız ödenmezse, raporun geçerliliğini mahkeme bizzat araştıracaktır.

 26. Soner Polat diyor ki:

  Merhaba Mustafa bey ben de10 yıldır kasıyor olarak ayakta çalışıyor ve ağır kaldırıyorum bununla ilgili meslek hastalıklarından bel fıtığı ve varızlerim için ağır kaldıramaz ayakta duramaz raporu aldım işyerime verdim yerimi de değişmediler tazminatımı da vermedileraynı işte oturarak çalışmam imkansız olduğu halde oturarak çalış dediler şimdi sigorta da işkurda bişe yapamıyo ne yapmam lazım teşekkürler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Geçmiş olsun. Yapmanız gereken şey, bir an önce dava açmaktan ibarettir. Artık, mahkemenin takdirine kalmış ama şansınızı denemenizi öneririm.

 27. Irfan diyor ki:

  Merhabalar Mustafa bey ben 6 yıl 8 ay kuruyemis fabrikasında çalışıyorum bu zaman zarfında içinde belli fıtığı oldum işin ağır kaldır indir sürekli birkaç defa raporla istirahat ettim bir süre düzeldi daha sonra tekrar aynı tutulmaları oldu.simdi ben işten ayrılsam tazminat nasıl Alırım iş veren biraz sıkıntılı ben çıkartmam diyor sen çık emeğine yazık nasıl çıkayım. Bana yardım edin lütfen

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Daha önceki yorumlardan ve yazıda bilgi alabilirsiniz.

 28. Elif diyor ki:

  Merhabalar 4 senedir panikatak ve anksiyete tedavisi görüyorum.. iş yerim kapalı v havasız bir ortam 26. Katta çalışıyorum. Ortam inanılmaz huzursuz ve boğucu. Ve hergün çarpıntılarım ve nefes darlığı çekiyorum çalışmama engel oluyor. İstifamı vverdim. Tazminatımı almak için kendi doktorumun raporu kabul edilmedi. Heyet raporu istediler. Yalnız rağor için randevular çok uzak bir tarihe veriliyor. Başka bir şehirden almam tazminatımı almama engel olur mu

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Eğer işvereniniz heyet raporunu kabul ediyorsa sorun olmaz. Zaten tazminatınızı ödemek istemezlerse mahkemeye gittiğinizde, raporlarınızı vs. mahkeme değerlendirecektir. Bu arada geçmiş olsun.

1 2
BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Kanun No: 5510 Kabul Tarihi : 31/05/2006 Resmi Gazete Tarihi : 16/06/2006 Resmi...

Kapat