İşçinin sigorta girişi en geç ne zaman yapılmalıdır?

İşçilerin sigorta girişleri ne zaman yapılır?

Hangi işte çalışırsa çalışsın, işçilerin sigortalarının yapılması gerektiği açıktır. Bunun istisnaları olmakla birlikte, genel kural budur. Peki bu işçilerin sigorta girişleri ne zaman yapılmalıdır? İşçiler işe başlamadan önce mi yoksa işe başladıkları gün mü? Bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Genel kural, işe başlamadan önce

İlk olarak şunu belirtmekte fayda görüyorum. Birazdan aşağıda sayacağım istisnai hallerden birine dahil olmadıkça; işçinin sigortalılığının işe başlamadan önce yapılması gerekir. SGK mevzuatına göre, işçinin “sigortalı işe giriş bildirgesi” çalışmaya başlamadan en geç 1 gün önce kuruma verilmelidir. Aşağıda tek tek sayılan hallerde ise bu süre değişmektedir.

İnşaatlarda, tarım işlerinde ve balıkçılık faaliyetlerinde çalışanlar

Bu işyerlerinde çalışan işçilerin işe giriş bildirgelerinin SGK’ya en geç, işçinin işe başladığı gün verilmesi gerekir. Örneğin bir inşaat işçisinin işe girişi, işe başladığı gün yapılabilir; ancak bir gün sonraya sarkamaz.

Uluslararası tır şoförlerinin sigorta girişleri

Yabancı ülkelere sefer yapan tır, gemi, uçak, tren ve benzeri araçlarda “sefer esnasında” işe alınanların bildirimleri, 1 ay içinde yapılmalıdır. Burada önemli olan husus, işçinin sefer yapılırken işe alınmasıdır. Yoksa, henüz sefer başlamadan işe alınan bir işçinin bildirimi, o işçi çalışmaya başlamadan bir gün öncesine kadar yapılmalıdır. Örneğin seyir halindeki bir gemide çalışmaya başlayan bir işçinin sigorta bildirimi bir ay sonraya kadar yapılabilir.

isci ise giris en gec ne zaman (2)

Yeni işyerlerinde çalışmaya başlayan işçilerin sigorta girişleri

Bir işyeri yeni açılmışsa yani ilk defa kuruma tescil edilmişse, bu durumda işyerinin ilk 1 ay boyunca işe aldığı işçilerinin işe giriş bildirgelerini vermek için tescil tarihinden itibaren 1 aylık süresi vardır. Örneğin 05.06.2016 tarihinde ilk defa tescil edilen bir işyeri, 05.07.2016 tarihine kadar işe başlayan işçilerin tamamını en geç 05.07.2016 tarihine kadar kuruma bildirmelidir. Burada işverene sunulan imkân, bir ay içinde içe başlayan tüm işçilerini bu sürenin sonuna kadar tek tek ya da isterse toplu olarak bildirme hakkına sahip olmasıdır.

Burada karıştırılabilecek husus şudur ki; işyerinin tescil tarihinden itibaren örneğin 25. Gün işe başlayan bir işçinin işe giriş bildirgesinin verilmesi için 1 aylık süre yoktur. Bu işçinin bildirgesi en geç 5 gün içinde, yani işyerinin tescil edildiği tarihten itibaren 1 ay içinde verilmelidir.

Kamu kurumlarındaki sözleşmeli personelin sigorta girişleri

Kamu kurumlarında görev yapan sözleşmeli personelin işe giriş bildirgesi, bunların çalışmaya başladığı tarihten itibaren 1 ay içinde yapılmalıdır. 657 sayılı Kanuna tabi olarak çalışan sözleşmeli personel, geçici personel, sözleşmeli TSK mensupları bu kapsamdadır.

Kamu kurumlarının yurtdışında çalışacak işçilerinin sigorta girişleri

Kamu kurumlarının yurtdışındaki temsilciliklerinde çalıştırmak üzere işe aldıkları işçilerinin sigortalı işe giriş bildirgelerini, bu personelin yurtdışında çalışmaya başladığı tarihten itibaren en geç 1 ay içinde vermeleri gerekir.

Özelleştirilen işyerlerinden başka yere atanan işçilerin sigorta girişleri

4046 sayılı Kanun kapsamında özelleştirilen işyerinde çalışırken, kamu kurum ve kuruluşlarına naklen atanan sözleşmeli ya da kapsam dışı personelin işe giriş bildirgeleri; bu kurumlarda çalışmaya başladıkları tarihi takip eden 2. İş gününe kadar verilmelidir.

Stajyerlerin, çırakların ve öğrencilerin sigorta girişleri

Meslek liselerinde ya da yüksek okullarda öğrenim görürken staj yapacak olan öğrencilerin sigortalı işe giriş bildirgeleri, bunlar staja başlamadan önce kurumlarınca SGK’ya verilmelidir.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sigorta girişleri

Tutukluların ve hükümlülerin işe giriş bildirgeleri, bunları çalıştıracak olan ceza infaz kurumu, kamu kurumu ya da işverenler tarafından, bu işçilerin işe başlamasından en geç bir gün önce verilmelidir.

İşkur kursiyerlerinin sigorta bildirimleri

İşyerlerinde açılan ve İşkur tarafından düzenlenen meslek edindirme kurslarında çalışanların sigorta bildirimleri, bunları çalıştıran işverenlerce yapılmaz. Bu kapsamdaki kursiyerlerin sigorta bildirimleri İşkur tarafından yapılacaktır.

Toplum yararında çalışanların sigorta girişleri

Yine İşkur tarafından düzenlenen TYÇ – toplum yararına çalışma programlarına katılan işçilerin sigorta bildirgeleri, bunları çalıştıracak olan işyerleri tarafından ve işçilerin işe başlama tarihinden önce verilmelidir.

İşçinin SGK’ya kendini bildirmesi

Çalışmaya başladığı halde işyeri tarafından SGK’ya bildirilmeyen işçinin de çalımaya başladıktan itibaren en geç 1 ay içinde kendisini bildirmesi gerekir. Bu bildirim sigortalı bildirim belgesiyle doğrudan veya internet gibi diğer yollarla yapılabilir.

İşe giriş bildirgesinin zamanında verilmemesi halinde uygulanacak idari para cezası

Yukarıda belirtilen süreler içinde sigortalı işe giriş bildirgelerinin verilmemesi halinde; her bir sigortalı için asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır. İşe giriş bildirgelerinin verilmesi için son günün resmi tatile rastlaması halinde, bir sonraki gün de bildirim verilebilir. 2016 yılı için bu idari para cezası tutarı 1.647,00 TL’dir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 1,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
kapici izin defteri
Kapıcılar için izin defteri örneği

Kapıcılar bazı konularda diğer işçilerden farklı haklara sahip olsalar da yıllık izin bakımından eşit haklara sahiptir. Apartman yönetimi ve hatta...

Kapat