İşçinin süt izni saatlerini kim belirler?

Süt izni saatini kim belirler?

Süt izni İş Kanununun 74 üncü maddesinde kendisine yer bulmuş bir haktır. Adından da anlaşılacağı üzere, doğum yapan kadın işçinin çocuğunu emzirmek için kullanmak adına sahip olduğu bir haktır.

Süt izni kaç saattir?

Süt izni, günlük verilen bir izin türüdür. İş Kanununa göre, doğum yapan işçiye günde 1,5 (bir buçuk) saat emzirme izni verilmesi zorunludur. Bu izin, işçinin çocuğu bir yaşına kadar verilecektir.

Süt iznini işveren belirleyebilir mi?

İşverenin yönetim hakkı nedeniyle, işyerindeki çalışma sürelerini belirleme hakkı olduğu muhakkaktır. İlk bakışta, bu hak kapsamında, işçisinin süt iznini de işverenin belirlemesi gerektiği düşünülebilse de İş Kanunu bu konuda tavrını net olarak ortaya koymuştur. Buna göre; bu sürenin hangi saatler arasında kullanılacağını ve kaça bölüneceğini belirleme hakkı işçinindir.

Süt izni bölünebilir mi?

isci sut izni emzirme izni

Günlük 1,5 saat olan bu süt iznini işçi dilediği gibi de bölebilecektir. Hatta, bu konuda İş Kanunu hiçbir sınırlama da getirmemiştir. Art niyetli bir tercih yapılmadıkça, kadın işçi bu 1,5 saati ister tek seferde isterse de 5 ayrı seferde kullanabilir.

SONUÇ

Birçok konuda işveren ile işçinin karşılıklı anlaşmasını bekleyen ya da işverene yönetim hakkı veren İş Kanunu, süt izni konusunda tercih hakkını tamamen kadın işçiye bırakmıştır. İşçi günlük bir buçuk saatlik süt iznini ne zaman ve kaça bölerek kullanacağına kendisi karar verebilecektir.

Bu konuda işverene verilebilecek süt izni dilekçesi örneğini buradan inceleyebilir veya indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 5,00 / 5)
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
yazar kafe
Bumerang - Yazarkafe
Başka bir yazı:
yalancı işçinin işten çıkarılması
Yalan söyleyen işçinin işten çıkarılması

İşçinin yalan söylemesi durumunda, bunun bir takım sonuçlarının olması beklenir. Bu sonuçlar; işçinin yalan söyleme nedenine, yalanının işiyle alakasına, işçinin...

Kapat