Reklam

İşçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi

Asgari ücretin altında işçi çalıştırılması

Asgari ücret, her yıl asgari ücret tespit komisyonunca belirlenen ve işçilere ödenebilecek en az maaş tutarı olarak tanımlanabilecek bir ücret türüdür. Yasalarımız gereği asgari ücretin altında bir ücretle işçi çalıştırmak yasak olmakla birlikte, bazı işçilerin uygulamada asgari ücretten daha az maaş aldıklarını görmekteyiz.

Asgari ücret kaç liradır?

Asgari ücretin hem brüt hem de net olarak miktarını şu yazımda daha önce anlatmıştım. 2016 yılı için net asgari ücret 1.300,99 TL olup bunun altında bir maaş belirlenmesi ise mümkün değildir. Bu asgari ücretin brüt tutarı ise 1.647,00 TL’dir.

Asgari ücretin altında ücret belirlemenin cezası

İş Kanununun 102nci maddesine göre işçisine asgari ücretin altında ödeme yapan bir işverene; bu durumdaki her işçisi ve her ay için 125,00 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Örneğin 12 aydır çalışan bir işçisine asgari ücretin altında ücret ödeyen bir işveren, 125,00 × 12 = 1.500,00 TL idari para cezası ödeyecektir.

Yeni başlayan işçiye asgari ücretin altında maaş verilebilir mi?

asgari ucretten dusuk maas

İşverenlerin işçilerine genelde asgari ücretin altında maaş ödemediklerini görmekle beraber, yine de bazı durumlarda işçilerin asgari ücretten aşağıda maaş aldıklarını ve bunun da genelde işe yeni başlayan işçiler için geçerli olduğunu görüyoruz. İşçi ister işe yeni başlasın isterse sadece bir günlük çalışacak olsun, onun ücreti asgari ücretten aşağı belirlenemez. Bunun bir istisnası da bulunmamaktadır.

SONUÇ

İşçi işe yeni başlamış da olsa, deneme süresinde de olsa; ona asgari ücretten daha az maaş verilmesi mümkün değildir. Adından da anlaşılacağı üzere; işçiye ödenmesi gereken en az maaş tutarını gösteren bu yasal tabana bütün işverenler uymakla mükelleftir.

İşçinin işe yatkın olup olmadığının görülmesi, çalışmaya devam edip etmeyeceğinin anlaşılması, işçinin ciddiyetinin sorgulanması gibi geçersiz ve yanlış gerekçelere sığınarak böyle bir hataya düşülmemesi gerekir.

Asgari ücret hem bir kanuni yükümlülüktür hem de işçinin asgari seviyede hayatını idame ettirebilmesi için önem arz etmektedir. Bu tutarın da altında maaş belirlemek vicdanen ve ahlaken yanlış olduğu gibi ağır idari para cezalarını da gündeme getirecektir.

Ayrıca asgari ücretin altındaki ücretle çalışmış olan bir işçi, işten ayrıldıktan sonra iş mahkemesine dava açtığında; maaşı ile asgari ücret arasındaki farkı yasal faiziyle birlikte geri alabilecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy / LÜTFEN yıldıza tıklayarak YAZIYA OY VERİNİZ / ortalama: 4,50 / 5)
 1. Hasan diyor ki:

  sağlık ocağında hemşire olarak çalışıyorum . şirket elemanıyım sekiz beş çalışıyorum maaşım 1050 lira ve asgari ücret vermiyorlar. mesai yi doldurmadığımız için dediler . şikayet etsek haklı çıkarmıyız

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Böyle bir şey olabilir mi? Hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenemez. Ama kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız, o zaman başka. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. Hasan diyor ki:

    haftalık çalışma saati 45 saat biz 40 saatte kalıyoruz mecburen bunu gerekçe gösteriyolar. yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum . kısmi süreli sözleşme bu süreyi kapsarmı . şikayet etmek için ne yapmamız gerekir

    1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

     Evet, haftalık çalışma süresinin 30 saatten çok ve 45 saatten az olması gerekir. Bu durumda siz, kısmi süreli çalışıyor olabilirsiniz. Şikayetten önce bu hususu araştırmanızı tavsiye ederim.

 2. Serdar diyor ki:

  Yaklaşık 8 aydır bir fabrikada çalışıyorum. Maaşlarimiz brüt üzerinden yatıyor. Asgari ücretle ise başladım. Kasım ayında net maaşım 1000 liraya dustu vergi dilimine girdigim icin denildi. Asgari ücretin altında düşüş olması mümkün mu? Ayrıca maaş bordrolarini vermiyorlar. Maaş bordrolarinin verilmemesi gibi bir durum var mı?

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Asgari ücretin altına düşüş, vergi nedeniyle bir miktar olabilir ama miktar 1.000 TL civarlarına inmez. Şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz.

 3. halit diyor ki:

  Ben yedi yildir çalişiyorum market ama bizim patrun lar askeri ücret bankaya yatiriyor ve biz bakada çekin ce bizden iki yüz tele geri aliyor diyor vermesen çik ne yapmam lazim lütfen yardimci olun bize

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durum ne yazık ki çalışma hayatının kanayan yarası. Patronların vicdanına kalmış bir mesele. O yüzden sizi bu konuda yönlendirmem çok zor.

 4. Emine diyor ki:

  Merhaba bende kuaförde çalışıyorum 8yil oldu.fakat son 3yildan beri sigortam oluyor ve maaşında 700ne yapmam gerekir çok sıkıldım

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Ya bu gerekçelerle işten ayrılmalısınız ya da çalışmaya devam etmelisiniz. Pratikte başkaca bir çözüm yolu ne yazık ki yok.

 5. Akın diyor ki:

  İyi günler ben 1 ay 6 gün iş yerinde çalıştım sigortayı sordum hep erteledi toplantı da işten çıkarıcam küçülmeye gidicem dedi ertesi gün ofise bayan eleman geldi sgk ya şikayet ettim kanıtlarımla beraber ben bu iş yerinden yaklaşık kaç para alabilirim ?

 6. Eşe diyor ki:

  Merhabalar 9 yıldır bir firmada tezgahtar olarak çalışıyorum yıllık izin ve resmi günlerde dahil olmak üzere hiç izin kullanmadım ve ayrıca şuanda işi birakmami istiyorlar askeri ücretin altında maaş alıyorum maaşların bankaya yatacağini soyleyip hesap numarası istediler aldık ama yinede bir ödeme yapılmadı ne yapmam gerekir şikayette bulunsam ve çalışmaya devam etsem bir problemle karsilasirmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bence çalışmaya devam edin ve istifa etmeyin. İşverenin sizi işten çıkarması her zaman yararınıza olacaktır. İşveren sizi çıkarırsa tekrar yazarsanız, yine yönlendirmeye çalışırım.

 7. Hasan Aydın diyor ki:

  Merhaba ben 2 aydır inşaat malzemeleri üreten bir fabrikada çalışıyorum aylık kazancimi 1000 tl +mesai olarak belirlediler işimi seviyorum fakat hakkimdan az para kazanmak insanın canını sıkıyor ne yapmam gerekiyor .

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Asgari ücretin altında ücret ödenmesi yasal değildir ve siz bu gerekçeyle işten ayrılıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

 8. esin diyor ki:

  Bende hem 12 saat hem sigortasız hemde 900 liraya çalışıyorum napmam gerek

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   İşten ayrılmak istiyorsanız ihtarname çekerek bu gerekçelerle ayrılabilirsiniz. Çalışmaya devam edecekseniz, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz.

 9. Ali diyor ki:

  Slm iş sözleşmesinde maaşımız 1200 tl olarak yazılmış haftalık 45 saat çalışma süresi 45 saat deniyor çalışma saatlerini kendilerine göre hesaplayıp ctesi günlerinde çalıştırıp herhangi bi ücret ödemiyorlar maaşımızı asgari ücret altında (1200 tl) yatırmaları ve çalışma saatlerini kendi hesaplaeifına göre hesaplamaları doğrumu
  Şimdiden teşk ederim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Asgari ücretin altında maaş belirlenmesi mümkün değildir. Ayrıca fazla çalışma ücretlerinizin de ödenmesi gerekir.

 10. muzaffer okutan diyor ki:

  ben 39 aydir kapicilik yapmaktayim asgari ucretten asagi maasimi veriyorlardi elden teslim aliyordum ne yillik izinlerimi veriyorlardi nede tazminatimi verdiler gecmise donuk eksik maaslarimi ve haklarmi alabilrmiyim

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bunun için dava açmanız gerekir ve 5 yıl geriye dönük ücretlerinizi alabilirsiniz.

 11. olcay aydogdu diyor ki:

  Sonuç olarak şimdi napmam gerekiyor sözlü olarak ifade etmem yeterli değilmi telefonla konusmalarim var kısa bir çözüm yolu olarak cevap verebilir misiniz .beni arayıp bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Olcay bey, işten ayrılacaksanız ihtarname çekerek ayrılmalı ve ayrılış gerekçenizi ayrıntılı olarak belirtmelisiniz. işveren haklarınızı ödemezse mahkemeye gitmeniz gerekecek. Bu durumda da bahsettiğiniz hususları ispat etmeniz gerekir. Daha fazla bir şey söylemem mümkün değil.

 12. olcay diyor ki:

  Sigortam var ucretimi elden alıyorum iş sözleşmesi yok küçük bir elektirik dükkanı patronla beraber çalışıyoruz.

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Bu durumda işten ayrılır ve haklarınızı talep edersiniz; ortada bir iş sözleşmesi olmadığından ve siz de ücretlerinizi elden aldığınızdan ücretinizin düştüğünü ispat etmeniz gerekir. Buna göre değerlendirmeniz lazım.

 13. Olcay diyor ki:

  Ben ise yeni başladım 1 ay oldu elektirikcide çalışıyorum inşaatlarda oluyoruz buna rağmen günlük 50 lira verirken şimdi bugün itibariyle 40 lira alcagimi söyledi nasıl hakkım olanı alabilir ne yapmam gerekiyor acil yardımcı olun bana iyi gunler

  1. Mustafa BAYSAL diyor ki:

   Sigortanız var mı? Ücretinizi elden mi alıyordunuz? İş sözleşmesi var mı? Bu soruların cevabına göre size vereceğim cevap da değişecektir.

BİR YORUM YAZ
Başka bir yazı:
kadrolu isci isten cikarilmasi
Kadrolu kamu işçisi işten çıkarılabilir mi?

(Not: Burada bahsedilen işten çıkarma, işverenin haklı bir nedeni ya da işçinin bir kusuru yokken yani durup dururken işçinin işten...

Kapat